ACS Poli Timişoara – Unirea Alba Iulia 4-1 (1-0) *Uniriştii umiliţi pe „Dan Păltinişanu”!

Unirea Alba Iulia a pierdut astăzi, la o diferenţă usturătoare, în cadrul etapei a 4-a, pe stadionul „Dan Păltinişanu”, scor 1-4 (0-1), în compania nou-promovatei ACS Poli, ce a realizat astfel prima victorie stagională, goluri înscrise de Bălace (3), Goge (77), Al. Boştină (78, 85), respectiv Mândruşcă (89).

*Act întâi dominat total de bănăţeni

Amfitrionii au deschis rapid scorul în minutul 3 prin experimentatul Bălace (finalizare din careul mic, după ce Tiut a parat în prima fază şutul lui Goge pătruns pe dreapta) şi apoi au controlat cvasitotal disputa până la pauză. Cea mai mare ocazie a fost irosită de Goge (13), când Bucurică a respins de pe linia porţii, după ce adversarul l-a driblat pe Tiut. Gherman l-a titularizat în premieră pe Fulea, pe postul de fundaş dreapta, lăsându-l rezervă pe Potopea, un obişnuit al primului unsprezece în precedentele două runde. „La noi sunt carenţe mari de tot, probleme de alimentaţiee, vitaminizare, suferim în continuare. Poli a dominat clar prima repriză, noi am încercat ceva în startul actului secund, dar n-am pus mari probleme. Eu mă bucur că n-am lăsat Unirea să moară„, a afirmat Gherman, prezent la conferinţa de presă cu tricoul Ripensiei Timişoara. „Cele trei puncte erau vitale pentru contactul cu plutonul fruntaş. Nu înseamnă că dacă ai salariile la zi câştigi toate meciurile„, a replicat Vali Velcea.

*Primul sut pe poartă în minutul 50!

Abia la reluare, vizitatorii au ameninţat buturile adverse, prin acelaşi Bucurică (minutul 50) – la o lovitură liberă la care Kirev a intervenit. În rest, Alba s-a chinuit să construiască, însă fără periculozitate, exceptând şutul lui Istrate (66 – pe lângă, stingându-se pe măsura trecerii timpului, arătându-şi limitele.

*Gherman bătut rău la Timişoara!

Cea mai categorică înfrângere externă din mandatul lui Gherman început în 2011 s-a înregistrat pe „Dan Păltinişanu”, Timişoara fiind un reper negativ pentru antrenorul ce a activa pe Bega în perioada 2003-2005. Aflaţi în 10 jucători prin accidentarea lui Cl. Oara (nu se efectuase înlocuirea), albaiulienii încasează două goluri în numai 120 de secunde. Mai întâi în minutul 77, când Tiut a respins în faţă şutul lui Al. Boştină, iar Goge a marcat, şi imediat Al. Boştină înscrie din apropiere. „Arma secretă” Al. Boştină, inspirat introdus în teren de Velcea şi-a trecut în cont dubla în minutul 85, cu un şut sub bară. Mândruşcă semnează golul de onoare în minutul 89, cu o lovitură de cap după un corner (a doua reuşită stagională), însă vizitatorii au suportat o grea umilinţă în actul secundă, când precaritatea pregătirii fizice şi-a spus cuvântul.

Şi dacă pe „Cetate”, Unirea a câştigat ambele jocuri disputate, în schimb în deplasare elevii lui Gherman sunt „mieluşei”, înregistrând al doilea eşec consecutiv după cel de la Oradea (1-3), în care primesc 3 goluri. Cu 6 puncte acumulate (5-8 golaveraj), ardelenii sunt tot pe poziţia a 4-a a seriei vestice şi în runda următoare primeşte pe „Cetate” replica fostei prim-divizionare CS Mioveni (ora 13.00, direct Dolce Sport).
*Pascal a rămas la Unirea!

Conflictul dintre fostul căpitan unirist Adrian Pascal şi FC Unirea Alba Iulia s-a încheiat zilele trecute, iar portarul hunedorean a fost rezervă la meciul din Banat. Înaintea începerii campionatului Pascal a vrut să plece la FCM Tg. Mureş, însă cazul a ajuns la FRF la Comisia pentru Statutul Jucătorului, ce a fixat un prim termen pe 2 octombrie. Pascal şi-a reanalizat posibilităţile, litigiul s-a stins şi implicit goalkeeperul a acceptat înregistrarea noului contract semnat în vară, pentru că risca să nu joace deloc în această toamnă.

CS Poli: Kirev – Nohai, Petrovic, Şeroni, Marovic – Artean (56, Dobricean), Poparadu (cpt.), Goge, Bălace – Boldea (65, Al. Boştină), S. Szekely (72, Enciu). Rezerve Gherasim – E. Miculescu, Fl. Nanu, Daminuţă. Antrenor Valentin Velcea.

Unirea: Tiuţ – Fulea, Schuller (85, Potopea), Bumbac, Bucurică – Cl. Oara (79, M. Olar), Istrate, M. Oprea (cpt.), M. Petrescu – Mândruşcă, S. Mureşan. Rezerve Pascal – Contor, Coţolan, Al. Man, Rondak. Antrenor Stelian Gherman.

*Arbitri M. Balaci (Severin), Iul. Timar (Marghita), F. Tunyogi (Zalău), rezervă D. Voinea (Reşiţa) *ObservatoriC. Corocan, D. Firiţeanu (Reşiţa) *Avertismente: Bălace (4), Nohai (31), Kirev (45), Petrovic (51)/ Bumbac (35), Fulea (58), Cl. Oara (60), Schuller (73).