PSD Alba - Alegeri Locale 2024

ACS Mediaș – CSU Alba Iulia 1-0 (1-0), duel încins pentru podium | Unirea Ungheni – Industria Galda 5-0 (2-0), înfrângere drastică pentru nou-promovată

AUR - Alegeri Locale 2024

ACS Mediaș  – CSU Alba Iulia 1-0 (1-0), gazdele au realizat o victorie mare și au acces pe locul secund

În minutul 14, R. Trif, fotbalistul din Jidvei, marchează după o acțiune pe partea dreaptă. O partidă cu ocazii la ambele buturi, Blaga având două intervenții excelente, iar gazdele au lovit bara. Portarul gazdelor a reușit să evite egalarea (79) în fața lui Serebe.

Felicit adversarul pentru cele 3 puncte, a fost un meci predominant de luptă. Am încercat să ne impunem jocul, am primit gol pe contraatac. Am avut încredere că vom reveni, am creat câteva ocazii bune, le-am ratat și așa s-a scris istoria. Sper ca meciul următor să-l tratăm cu mai multă înțelepciune, pentru a avea o iarnă liniștită”, a spus Bruno Vienescu.

Duel extrem de interesant între vecine de ierarhie, situate pe podium, la egalitate de puncte. Formația din Cetatea Marii Uniri este cea mai bine clasată dintre conjudețene, reprezintă revelația acestui sezon și are o serie de 4 întâlniri fără înfrângere (8 puncte).

ACS Mediaș: Blaga – Cr. Maxim, Cr. Avram/ cpt, A. Vlad, R. Trif, Hanzu, Man, Căt. Tineiu, Țala, B. Rotar, Cîrstean; rezerve Ciupercean, Gurei, S. Bîrsan, Jica, C. Zamfir, Ignat, Maghiari, An. Bîrsan, Pajco. Antrenor Mihai Ianc.

CSU Alba Iulia: Gal – Kilyen/ cpt, Niakate, R. Popa, V. Boldea (76, Tronea) – Fofana (46, Vasinc), Giurgiu (85, Kouadio) – Trifu (46, Gilyen), M. Șerban, Pîntea – Serebe (90+1, Cisse); rezerve Al. Șerban, Bucurică, D. Todoran, Bidulescu. Antrenor Bruno Vienescu.

Arbitri M. Chioran (Florești), R, Mereș (Cluj-Napoca), Cl. Giorgiu (Cluj-Napoca) Observatori Fl. Hîncu (Brașov), M. Duraș (București)

*Unirea Ungheni – Industria Galda 5-0 (2-0)

O dispută în care s-a pus doar problema scorului, cu nou-promovata la cel mai drastic insucces stagional, iar amfitrionii la cea mai clară victorie.

Asfafei a deschis scorul în minutul 14. Căpitanul gazdelor a punctat în minutul 32, la pasa lui Todoran. Formația din Ungheni a dominat confruntarea, însă Baghiu (30) a irosit o șansă bună de a egala. În minutele 53 și 75 Piper a realizat dubla, gazdele mai punctând prin Ndiesse (76).

Nu aveam așteptări, atât putem în acest moment, au fost și probleme majore de lot. Nu am ce să le reproșez băieților, am încercat să respectăm competiția„, a spus Doru Oancea.

Oaspeții nu au portar de rezervă și dispun doar de 5 rezerve.

Măcinați de probleme găldenii, ajunși pe poziție retrogradabilă, după două insuccese consecutive pe teren propriu, au o misiune dificilă în compania pretendentei la promovare, fiind creditați cu puține șanse. În tur, Astafei a realizat un hat-trick pentru o victorie lejeră a mureșenilor. Vizitatorii nu pot conta pe 6 jucători de bază (Căt. Suciu, Potopea, Cioară – suspendați, Frențiu, Oniche și Puha – accidentați).

Unirea Ungheni: Lupu – D. Todoran (66, R. Trif), Savin, Ndiesse, Vasiu (82, A. Popa), F. Pinto, Piper (82, M. Popa), Balint (66, Măcinică), Barstan, Al. Oltean (66, I. Fulop), Astafei/ cpt; rezerve Bîrlădeanu, Bodor, Suslak, Coza. Antrenor Florentin Petre.

Industria: Kelachukwu – Juncan, B. Popescu (78, Grecu), Șt. Radu, Ad. Matei (46, Căt. Ivașcu) – Grosu, Circov – Baghiu (57, Giorgiu), Stănilă (65, Dodoc), An. David (78, Oneț) – S. Mureșan; rezerve Frențiu, Puha. Antrenor Doru Oancea

Arbitri R. Mormeci (Brașov), V. Pînzaru (Brașov), C. Toca (Făgăraș) Observatori P. Unimătan (Zalău), Șt. Donciu (Sf. Gheorghe)

Industria Galda – Viitorul Cluj 2-0 (1-0), la ultima reprezentație internă | Portarul Suciu, gol din penalty, găldenii – prima victorie din 2024!

Industria Galda a câștigat primul meci din acest sezon în fața fanilor, la ultima reprezentație în fața fanilor, totodată prima victorie din 2024, scor 2-0 (1-0) cu Viitorul Cluj, ultimul gol fiind marcat de portarul Cătălin Suciu din penalty (84)! De altfel, „galben-albaștrii” și-au trecut în cont singurele succese din acest campionat în două dintre […]