Ziarul Unirea

Abuzurile primăriei continuă în Parcul Custozza

Marţi, 15 martie, în Parcul Custozza, fără nici un drept, muncitorii de pe şantier au agresat şi au blocat accesul unor cetăţeni în spaţiile Parcului. În acest moment nu există nici o autorizaţie, nici o decizie de Consiliul Local care să permită îngrădirea accesului în Parc şi nici defrişarea lui. Intrarea şi plimbările în parcul Custozza trebuie să fie în continuare libere şi copacii trebuie să rămână în picioare.
De aceea, aceşti muncitori au comis şi comit un abuz oprind circulaţia pe un spaţiu public! Acest abuz este girat direct de către primărie şi de către un primar abuziv care bagă pumnul în gura albaiulienilor. Nu e posibil ca după ce mii de oameni au protestat, au semnat petiţii, au venit la miting, au demonstrat că nu există temei legal pentru ce se petrece acolo, tu ca primar să procedezi abuziv şi să închizi o parte din oraş, doar pentru că AŞA VREI TU fără nici un temei legal! Nu e posibil să faci cu oraşul doar ce vrei tu, pentru că te cheamă Hava şi prietenii tăi trebuie să se îndestuleze la contracte!
Primăria se face vinovată dacă incită şi tolerează asemenea acte de violenţă şi de „privatizare” a unor spaţii publice de către nişte muncitori şi de către o firmă. Oamenii care azi au fost luaţi pe sus de către nişte muncitori cu intelect şi o moralitate îndoielnice se vor îndrepta în instanţă împotriva autorităţilor abuzive.
Dacă aceste gesturi de intimidare şi de băgare a pumnului în gură nu se vor opri, atunci ne vom considera îndreptăţiţi să chemăm şi noi albaiulienii la proteste de stradă şi vom cere oamenilor să spargă această blocadă pusă de primar pe Cetate. Noi am chemat la dialog şi civilizaţie şi se răspunde cu violenţă şi abuz!
Cer tuturor albaiulienilor în gest de FRONDĂ faţă de o primărie şi o firmă abuzivă să meargă să se plimbe ostentativ în parc şi să îşi petreacă timpul acolo câteva ore. Să vedem până unde merg aroganţa şi abuzul! Vor avea curaj să bată oameni? Vor avea curaj să lovească mame cu copii?
Cerem totodată organelor de ordine să restabilească dreptul public al albaiulienilor de a folosi un parc şi să oprească nişte gorile odioase care atacă oamenii ce vor să se plimbe în parc, gorile aflate în slujba intereselor de clan. Cerem poliţiei să asigure ordinea, să îndepărteze aceşti indivizi violenţi şi să elibereze barajele puse împotriva cetăţenilor de bun simţ care nu vor decât să se plimbe în parcul lor!
Florin ROMAN, albaiulian

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

FOTO| Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba a fost RENOVATĂ pentru iubitorii de carte, cu dizabilități

Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba este instituția publică de cultură care are rolul de a gestiona documente și baze de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

67 de persoane sancționate de către polițiștii din Alba pentru nerespectarea măsurilor și normelor de protecție împotriva COVID-19. Activățile de verificare ale IPJ Alba continuă

Continuă activitățile Inspectoratului de Poliție Județean Alba în vederea verificării modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

13 ianuarie: Exponatul lunii la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia. Depozitul de bronzuri de la Gâmbaș

Miercuri, 13 ianuarie 2021, ora 1100, la Muzeul Național al Unirii Alba Iulia va fi vernisat exponatul lunii ianuarie: Depozitul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

A prezentat polițiștilor un permis de conducere italian, care se presupune că este fals. Tânăr din Lunca Mureșului, CERCETAT de polițiști

Polițiștii din Ocna Mureș au oprit, în data de 11 ianuarie, un tânăr din comuna Lunca Mureșului, care a prezentat… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română, sărbătorit la 98 de ani de reprezentanți ai Armatei Române și oficialități

Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română a fost omagiat la împlinirea venerabilei vârste de 98 de ani de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

20 Comentarii

qwerty 16 martie 2011 at 0:48

Ce parc domnilor? Voi numiti locul ala parc?

blanca 16 martie 2011 at 8:30

da, singurul parc care a mai rămas prin Alba Iulia.

Sorin 17 martie 2011 at 0:24

blanca…trebuia sa va ganditi din timp la acel, vorba vine, parc…pana stateau ciorile si era o mizerie infernala….nimeni nu zicea ca ala e parc….acum toti il va parc….pacat….

blanca 17 martie 2011 at 0:27

parcul e parc. chiar cu ciori.

alexandru 16 martie 2011 at 8:46

din moment ce ai nume de tastatura banuiesc ca nu vrei si raspunsuri.probabil pentru tine central park respecta definitia unui parc. dar surpriza: aici e alba si e primar hava nu bloomberg.si sa continui in spiritul gandirii tale: alba e oras?oradea e oras, clujul e oras, viena e oras etc.data viitoare fi mai inventiv, semneaza iphone sau ceva de genul asta

qwerty 17 martie 2011 at 0:00

Tipic romanesc, nu sunteti in stare sa purtati o discutie. Corect era sa spui, aici e alba, primar e hava si alexandru unul din locuitorii orasului.
Nu sunt simpatizantul niciunui partid. Sunt toti niste hoti ordinari dupa parerea mea, indiferent de culoarea politica.
Blanca spunea mai sus ca e singurul „parc” ramas in oras, nu stiam asta si e foarte trist ca e asa, dar asta nu ma face sa nu sustin proiectul primariei si nu imi shimba cu nimic parerea despre locul acela care nu arata deloc a parc.
Cred ca din cauza orientarii politice nu mai puteti distinge lucrurile bune de cele rele.

Ana 16 martie 2011 at 1:07

Florinel draga, cred ca glumesti, nu te baga singur in grupa oamenilor cu bun simt, asculta si cum te caracterizeaza ceilalti!

blanca 16 martie 2011 at 8:28

vorbeşti din convingere sau te plăteşte cineva ca sa vorbesti asa, când se va renunţa la metoda împroşcării cu noroi?

costelus2011 16 martie 2011 at 7:15

Mai fratilor voi nu suteti sanatosi…….nu vedeti ca *H A V A* este *ZEUS* in Alba Iulia….. urmeaza ca Peres sa-i faca si acestuia in biroul senatorial un altar asemanator cu a Basescului…astea da barbati.

gogu 16 martie 2011 at 7:44

dincolo de dorintele unui golanas cu functie politica, a unor lingai care spera la viitoarele alegeri si a unor postaci de serviciu, au ramas cativa oameni care mai sustin aceasta cauza a parcului. oameni care nu vor sa inteleaga ca acest proiect este autorizat si avizat din toate punctele de vedere si ca acolo se lucreaza. Bun, nu se lucreaza in parc pentru ca unii din primarie au putin mai multa minte si au inteles ca nu are rost sa te pui cu prostul, dar in zona se lucreaza. Normele legale de protectie a muncii nu permit acelei firme sa lase pe oricine sa se plimbe prin zona, pentru ca, n cazul unui accident ar raspunde penal. De asta prefera sa se plimbe in jurul celor care trec sau chiar sa ii ia pe sus si sa ii scoata din zona aceea. Nu mai intoxicati opinia publica cu declaratii marsave!!!

Radu 16 martie 2011 at 11:17

Tu esti om in carne si oase? Tu chiar existi?

vigilante 16 martie 2011 at 8:06

Normele legale nu prevad sa iei cetatenii pe sus..cred ca exista organe abilitate care sa ia masuri cuvenite pentru cei care nu vor sa respecte anumite restrictii de circulatie. Nu cred ca orice angajat al unei firme trebuie sa fie desemnat ca bodyguard promovat direct din postul de muncitor la lopata si fara sa aiba cunostintele si calificarea corespunzatoare „postului” pe care il ocupa temporar prin decizia sefilor sai. Repet, exista politie comunitara..oricum din cate imi amintesc angajatii politiei comunitare erau postati tot timpul in zona portii a 3a..nu vad de ce nu ar sta si acum. Cat priveste restrictionarea totala a accesului in zona, mi se pare o chestiune de bun simt (sau lipsa de bun simt) avand in vedere ca foarte multi cetateni traverseaza acea zona pt a ajunge la servici. Ar trebui sa se amenajeze un culoar de traversare a zonei marcat si semnalizat corespunzator pt ca nu poti inchide total un traseu intens circulat.

HH 16 martie 2011 at 9:37

HAVA ISI PERMITE TOATE ACESTE ABUZURI ( COLORARE DRAPEL NATIONAL, LICITATII CASTIGATE DOAR DE FIRME DE PARTID, POLITIZAREA TUTUROR INSTITUTIILOR, TAIERE ABUZIVA A ARBORILOR, ETC, ETC. ) PENTRU CA IN ACEST ORAS VIETUIESC PREPOPNDERENT OAMENI FARA ATITUDINE, UMILI, USOR DE MANEVRAT.

Dani 16 martie 2011 at 9:46

Cineva minte. Emanuel Dragusin, albaiulianul get-beget nascut in Dragasani, ne spune alb pe negru ca in Parcul Custozza circulatia pietonala nu este interzisa. Seful lui, Dan Sabau spune invers. Cine minte sau cine dezinformeaza? Pai hotarati-va.

ovidiu 16 martie 2011 at 12:51

Fratilor… suntem un popor de lasi si ignoranti,de 20 de ani au tot incalcat pe rand toate drtepturile noastre iar AZI nu mai avem nici macar dreptul la orasul nostru,la parcurile noastre si la strazile noastre.
Ne-au luat salariile,spitalele ,scolile si nu am zis nimic acum ne iau si parcurile si tacem…Ne meritam soarta!!!!
La revedere Democratie …peste 25-30 de ani

Aurelian 16 martie 2011 at 23:15

Faci cvonfuzii Ovidiu, anarhia nu ii democratie!

gicu123 16 martie 2011 at 23:15

Astazi a trebuit sa ocolesc parcul custozza din cauza ca l-au ingradit cu banda si au pus niste analfabeti ca paznici ca nu cumva sa intre cineva in parc.

Ana 17 martie 2011 at 7:02

Mai tarziu ai sa le multumesti gicule, ca te-au pus sa ocolesti parcul, ca asa scapi de clesterol!

Calin Potor 17 martie 2011 at 2:00

Este pentru prima data cand primarul inginer nu mai este adulat ci contestat. Raspunsul sau este mult sub pretentiile a 4 mandate de primar. Credeti fiecare ce vreti!! Cred ca maximum 2 mandate ar ajunge pentru primari. Dati-mi un semnal daca si voi credeti ca mine.Cu suportul vostru facem initiativa legislativa. Restul din pacate este Can-can

costelus2011 17 martie 2011 at 6:36

Da domnilor *protectia muncii* noi latram iar Hava ca si ursul *MERGE*. De acord cu domnul Potor dar atunci cand propune aceasta initiativa legislativa sa propuna ca si acei parlamentari migratori in functie de* MARILE INTERESE ALE TARII sa-si piarda putin mandatul ; poate mai vedem si alte propuneri observ ca buna vointa politica este.