Ziarul Unirea

Zgonea, la Alba Iulia: Singura voastră bucurie este că vă vizitează cineva și că o dată pe an noi venim aici să celebrăm ceva

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Președintele Camerei Deputaților, Valeriu Zgonea, a spus, duminică, în cadrul unei conferințe de presă a PSD Alba, că Alba Iulia este municipiu reședință de județ doar pe hârtie, iar singura bucurie pe care o au cetățenii acestui oraș este prilejuită de sărbătorirea Zilei Naționale a României. 

Zgonea01

ELIT

”Alba Iulia nu este un municipiu reședință de județ, astăzi, decât pe hârtie. Dumneavoastră trăiți în trecut. Singura dumneavoastră bucurie este că vă vizitează cineva. Este singura bucurie pe care o aveți în Alba Iulia și că o dată pe an noi venim aici să celebrăm ceva. În rest, Alba Iulia nu e pe hartă. Nici la PIB, nici la locuri de muncă, nici în IT, nici în producția industrială, nicăieri”, a afirmat Zgonea.

Președintele executiv al PSD a spus că investitorii străini, în ultimii ani, s-au orientat spre Sebeș, municipiu care se află pe ”harta internațională”.

”De ce în ultimii 20-25 de ani nicio mare companie nu s-a relocat la dumneavoastră? Dar în Sebeș? (…) În ultimii ani au venit o grămadă de investiții și s-au redirecționat către Sebeș pentru că oamenii au ales asta, iar companiile multinaționale nu aleg cu sufletul, că îl cunosc pe cel de la PSD sau de la PNL. Nu! Ei aleg pe o strategie de oportunitate cu niște măsurători foarte clare”, a precizat Zgonea.

Președintele Camerei Deputaților s-a aflat, duminică, în județul Alba, vizita fiind efectuată în vederea pregătirii alegerilor locale.

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

Te-ar putea interesa și:

23 iunie: Ziua internaţională a văduvelor. Recunoaşterea situaţiei văduvelor de toate vârstele şi din diferite regiuni şi culturi ale lumii

23 iunie: Ziua internaţională a văduvelor. Recunoaşterea situaţiei văduvelor de toate vârstele şi din diferite regiuni şi culturi ale lumii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

34 Comentarii

ghita 28 februarie 2016 at 14:32

gura pacatosului adevar graieste

albaiulian 28 februarie 2016 at 14:45

du-te si nu te mai intoarce… e mai bine asa

Me 28 februarie 2016 at 15:28

Cum sa nu avem bucurii!?? Bucuriile noastre sunt sensurile giratorii la fiece intersectie, sunt dalele puse in tot orasul si curatenia de pe strazile din centru, semafoarele la un loc cu sensurile giratorii, trecerile de pietoni marcate pe cele mai neinsemnate stradute, ca o ”explicatie” a sumelor mari de bani investite…ca sa nu mai zic de farmaciile frumos asezate din 50 in 50 de metri. Si, Doamne, bucurosi mai suntem noi, albaiulienii, cand nu ai loc sa treci nici macar ca pieton din cauza masinilor parcate neregulamentar, aiurea, inclusiv pe treceri sau locuri marcate, masini alea unora cu staif ( a se citii ”lipsiti de bun simt ” ). Suntem bucurosi, cum nu, cand vedem si noi ca nu raman investitorii, desi au incercat, dar, probabil au fost prea mici ”ofertele” 🙂 Si da, noroc cu voi, astia, ca ne mai vizitati, ca altfel am fi vai de noi…Sunteti toti niste penibili si niste jenanti, mi-e jena ca exista oameni ca voi, stati acolo, ne putem lipsi de vizitele voastre. Sau, poate, dupa ce primiti viza…:) Have a nice day!

Nea Zgoneo, 28 februarie 2016 at 15:34

una dintre bucuriile noastre este ca Alba Iulia nu este un fel de Caracal unde singurul lucru important a fost ca s-a rasturnat caruta cu pros..politicieni psd. Alba Iulia este un loc istoric care a avut ceva de spus la nivel fundamental pt destinul acestei natiuni!

mda 28 februarie 2016 at 15:56

Credeam ca Darzu e cel mai penibil personaj. M-am inselat. Pai intreb si eu asa. Daca Alba Iulia e o resedinta de judet nesemnificativa, atunci Alexandria (PSD), Giurgiu (PSD), Slobozia (PSD), Vaslui (PSD), Botosani (PSD), ce sunt? Comune cu blocuri? Adica vine olteanul asta cu aere de vedeta damboviteana, te face prost in fata, dar te roaga sa il votezi. Mi-e scarba!

m 28 februarie 2016 at 16:17

Ne bucuram printre altele ca astfel de indivizi vin rar la noi…

Ciurica 28 februarie 2016 at 16:20

O sa facem ca la munte aici in Alba Iulia de unde vine Dirzu cu tăietori de lemne si industrie minieră ca sa ne polueze si noua orașul cum a poluat Sebeșul. Duceți-vă si atirnativa amândoi de copacii de la Krosmopan dacă vreți sa faceți ceva pentru Alba-Iulia.

un contribuabil 28 februarie 2016 at 17:19

Kokalarule, singura noastra bucurie e ca nu avem miticozauri pe aici! In rest lasa-ne cu coruptii nostrii (Darzu, Hava, Dumitrel, Potorina, etc) si du-te la coruptii tai (infractorul condamnat Draknea, plagiatorul VeVe Ponta, betivul Base, etc). Gasca de nemernici care ai pus o tara pe butuci! Manca-v-ar Godina!

666 28 februarie 2016 at 17:44

Alba Iulia nu este nici macar pusa pe harta cand se prezinta vremea la TV. Asa ca ce mai vreti ? Cat despre caruta cu prosti rasturmata la Caracal… teama imi este ca dupa revolutie s-a mai rasturnat una cu mocani la Alba Iulia care au acaparat orasul !

radu 28 februarie 2016 at 18:03

ulelei muica ! se trezi ,auzi ,se trezi printul prazului sa comenteze despre Alba .
pai daca ar lumina purecii ca licuricii ,atunci Craiova ar arata ca Las Vegas,

Ina 28 februarie 2016 at 18:19

Sunt foarte mândra de orașul meu, când mi se face foame mănânc o havea. Vai și amar de noi.sper ca în iunie se va schimba ceva.

@ Ina 28 februarie 2016 at 20:34

Daca nu-ti ajunge ajutorul social, poti incerca sa muncesti.

1 28 februarie 2016 at 19:01

Normal ca pedelistii si penelistii sunt multumiti de traiul din Alba Iulia ca doar si-au bagat familiile si amantele pe la ADR Centru, Primarie, Electrica, E.On, CJ Alba, Prefectura, Apa Canal, etc. etc. etc. unde sunt platiti regeste. Restul nu au decat sa se descurce cu salariul minim pe economie, si ala platit o data la doua trei luni integral, si sa-l voteze la nesfarsit pe Hava ca ei sa-si pastreze linistiti beneficiile. Bine a zis cineva mai sus ca daca la Caracal s-a rasturnat caruta cu prosti cu siguranta la Alba Iulia s-a rasturnat una plina cu mocani dornici de imbogatire si parvenire rapida care si acum sunt bantuiti de cosmarele copilariei lor, in care duceau vitele la pascut pe ploaie in padure…

Times New Roman 28 februarie 2016 at 19:19

Mare fast mare la Târgu Jiu, de ziua lui Constantin Brâncuși. Ca să marcheze cum se cuvine această nouă sărbătoare națională, doi deputați, în frunte cu Valeriu Zgonea – ”șefu’ la deputați”, cum singur se recomandă – au tăiat Coloana Infinitului, una din principalele opere ale lui Brâncuși.
”Așa e tradiția la noi, la români”, a explicat Valeriu Zgonea. ”De Paști tăiem un miel, de Crăciun, un porc, nu există sărbătoare importantă în care să nu tăiem și noi ceva. Și după ce m-am gândit eu bine, am decis că de ziua lui Brâncuși cel mai bine merge să tăiem Coloana Infinitului. Omagiu mai mare de-atât eu zic că nu se poate. Decât respect, Constantin Brâncuși!

didina 28 februarie 2016 at 19:27

Ia-ti PSD-istii si du-te la coruptii si plagiatorii tai si nu mai puneti piciorul aici, ca nu ati facut nimic pentru Alba.

contribuabil aiudean 28 februarie 2016 at 19:55

Marea noastra bucurie e ste faptul ca doar o data pe an cei ca dumneavoastra ne viziteaza si credeti-ma bucuria noastra ar fi deplina daca nici macar odata nu ne-ati vizita. Galagie multa si minciuna multa nu are cum aduce bucurie.
Fiti sanatosi !!!

EU_RO 28 februarie 2016 at 20:12

Un parvenit ,,ordinar” şi un nesimţit care nu are pic de respect , pentru ca Alba Iulia înseamnă România şi înseamnă mult mai mult decât nişte ,,investitori” pe care-i obligă sistemul să şpăguiască.
în plus nu ştiu dacă a avut cineva nevoie de părerea acestui ,,mare om de stat” vis a vis de prima capitală a României.
Să-ţi fie ruşine Zgonea Valeriu!!!

Ioan 28 februarie 2016 at 20:47

Gura pacatosului adevar graieste!Judetul ALBA =o/4

mda 28 februarie 2016 at 21:16

Conform datelor remise de Comisia Nationala de Prognoza si INS, judetul Alba se afla in 2015 pe locul 10 in topul judetelor dupa PIB/cap de locuitor.
Ioane, ai noroc ca prostia nu doare!

aRGUS 28 februarie 2016 at 21:34

Pe fond ,Zgonea are dreptate.Pe forma,a fost cam nesimitit.Ce are Alba Iulia pentru a iesi cu pieptul in fata celorlalti?Un Albalact,vandut strainilor si o Transavie?restul sunt niste mici.mici IMM-uri.Ca Alba Iulia a avut ceva de spus in istorie si ca are cetatea(realizare frumoasa) nu este destul.Urmariti albumul foto de pe Facebook,studiati fotografiile cu orasul acum 100 de ani si apoi comparati cu Craiova(de ex.).Ar trebui sa fim mai realisti,sa ne mandrim ca suntem albaiulieni (cu istoria,doar) si cam atat.pana in 1968 Alba Iulia era un fel de Teius mai mare.Acum,e de discutat. Avea dreptate cineva care amintea de intersectii, giratorii, semafoare, pavele.Trebuie sa stiti ca la Caracal s-a rasturnat caruta cu plosti dar expresia preluata nu e departe de adevar,desi Caracalul are un teagtru pe care Alba Iulia nu il are.Iar viata culturala se rezuma la noi la cateva spectacole susanele,cateva spectacole bune,cateva concerte de muzica populara (uneori de o calitate indoielnica) si la 2/3 scriitori (buni,de altfel -Margineanu care exceleaza,Dinica,Pantea).Si cam atat.Si unii s-au dat de ceasul mortii ca nu vom fi Capitala Europeana.PS Nu mai vorbesc despre ,,devalizarea,,padurilor(sub toate guvernarile ,cengtrale ori locale)

Status-Quo 28 februarie 2016 at 22:14

E de rau! PSD vrea sa faca albaiulienilor numai bucurii. Au inceput anul asta cand au modificat taxele locale. Sigur bucuria n-au putut s-o faca singuri i-au mai ajutat si niste imbecili de la alte partide.

Auzi de ce nu poate dormi Zgonea noaptea: ca n-aveti bucurii la Alba Iulia. Da Hava ce-i? Nu-i o bucurie?

dolfi 28 februarie 2016 at 22:40

si totusi… nu facem odata cheta aia sa angajam niste lunetisti spetznaz sa faca curatenie?

dane 28 februarie 2016 at 23:36

Cat de neinspirati pot fi liderii PSD din Alba sa-l aduca pe sculer-matriterul in oras ? Si cat de prost, politic vorbind, poate fi recordmenul la masterate sa jigneasca albaiulienii si apoi sa se astepte sa fie votat ???

vai vai :) 29 februarie 2016 at 7:48

dolfi subscriu 🙂 platesc eu numai cauta pe cei care vor sa se murdareasca pe maine 🙂

cititor 29 februarie 2016 at 9:40

Foarte bine punctat de ME! Felicitari pentru comentariu!

rachiteanu 29 februarie 2016 at 10:05

domnu valerica cind vi la ALBA IULIA o data pe an te rog sa nu uiti ciocanelu ca atuncea cind te dai jos din tren sa ai cu ce ciocani rotile de la vagoane sa nu uiti de unde ai plecat DA? HA HA HA !!!!!!!!

ALIN 29 februarie 2016 at 10:59

Idiot mai poate fi matriter sculerul asta.Sa nu stii ce inseamna ALBA IULIA pentru romani.Din cauza unor timpiti ca asta mie urit si de rosiile oltenesti.

RUS ALIN 29 februarie 2016 at 12:18

Nu tin partea nimanui dpdv politic, dar totusi, unde sunt investitorii din Alba Iulia?

Oltean 29 februarie 2016 at 13:30

Eu zic sa se duca la el in Oltenia sa vada cati investitori sunt si pe urma sa isi dea drumu la pizda aia de gura:)

alx7 29 februarie 2016 at 15:50

Bai snobilor ardeleni, pana la urma idiotul a spus un lucru adevarat; aveti nevoie de mai multi investitori straini in zona pentru a crea noi locuri de munca. Ar fi mai bine ca toti tinerii din Alba Iulia sa se muta la Cluj, Sibiu etc. pentru un loc de munca?

gigi 29 februarie 2016 at 16:38

Nu trebuie sa va supere afirmatia acestui patruped.Face parte din familia proletarilor,ajuns undeva sus,unde palaria este prea mare pentru capul lui.Atita il duce capul,ca de fapt pe toti PSD-istii. Daca aceste nulitati nu ne-ar fi tras inapoi 25 de ani,am fi fost mult mai departe.E(sunt)pr….,dar multi.Pacat. Nu vom scapa curind de ei.

babadochia 29 februarie 2016 at 18:28

Cred ca se refera strict la activitatea „mirobolanta” a PSD la nivel Alba ca in rest putem sa-i transmitem domnului Zgonea cateva pagini de evenimente care se intampla in fiecare an la Alba Iulia si in general in lipsa lui ….

Hăhăhă 1 martie 2016 at 9:00

“ Zgonea, la Alba Iulia: Singura voastră bucurie este că vă vizitează cineva și că o dată pe an noi venim aici să celebrăm ceva “

Greşeală totală ! Mai avem o bucurie – bucuria supremă : votăm PDL şi Băsescu !
P.S. Din păcate am rămas şi fără asta !

O ţigancă împuţită 1 martie 2016 at 11:52

@ Hăhăhă
Ai uitat epitetele şi atributele corespunzatoare : “bravul nostru partid “ PDL şi “mult iubitul şi stimatul noastru conducător “ Băsescu !
Vezi sa nu se mai întâmple !