VOTEAZĂ Alba Iulia – cel mai frumos oraș din România

cetateSite-ul onlinereport.ro a lansat concursul ”Care este cel mai frumos oraș din România?”. Pe lista pusă la dispoziție celor care doresc să-și exprime opinia se află și municipiul Alba Iulia care, la scurt timp după lansarea sondajului are deja peste 400 de voturi și se află pe locul 2, după Oradea.

Alte orașe participante sunt: Brăila, Cluj-Napoca, Brașov, Târgu-Jiu, Sibiu, Petroșani, Baia Mare, Sighișoara, Timișoara, București, Iași, Craiova, Satu Mare, Sfântu Gheorghe, Suceava, Constanța, Târgu Mureș, Arad, Buzău, Vatra Dornei, Pitești, Tulcea, Zalău, Râmnicu Vâlcea, Vaslui.

ELIT

Potrivit celor care au lansat sondajul ”Orașului câștigător îi va fi consacrat un articol amplu de prezentare”.

FOTO: Romulus Oprișcan

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| Pe autostrada A10 Sebeș-Turda, la nodul rutier Sebeș, lucrări pe timp de noapte. Se lansează grinzile peste DN1

Pe autostrada A10 Sebeș-Turda, la nodul rutier Sebeș, lucrări pe timp de noapte. Se lansează grinzile peste DN1, între cele… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

29 Comentarii

radu 28 ianuarie 2014 at 19:47

Trompeta. siteul ala are 1500 vizitatori/ zi. pai care-i prestigiul sondajului? Irositi voturile oamenilor

HH 29 ianuarie 2014 at 9:53

CORECT , UN SITE DE DOI LEI, CLASAREA IN CLASAMENTUL PROPUS DE ACEST SITE NU ARE NICI O IMPORTANTA !
ARE POATE 1500 DE VIZITATORI PE ZI ACUM CA ISI DIRECTIONEAZA UNIREA CATEVA SUTE DE VIZITATORI SI SPRE EI !

Nelu 28 ianuarie 2014 at 19:55

Eu am votat de vreo 50 de ori si inca mai votez si acum.

Nelu 28 ianuarie 2014 at 20:00

Nu conteaza prestigiul siteului important e sa iesim pe primul loc.

Horea 28 ianuarie 2014 at 20:56

@Nelu

„… important e sa iesim pe primul loc.”

Eu cred ca IMPORTANT e sa MERITAM sa fim pe primul loc.

unu 28 ianuarie 2014 at 20:03

Cel mai frumos oras este Teleorman si Vaslui.Si acum sa vb. serios orasele cele mai frumoase sunt cele prin care trece un rau sau la marginea unei paduri sau la poalele unui munte nu gainarii de dale si vile de figurantii.

mda 28 ianuarie 2014 at 21:13

Teleorman e JUDET. Dar de la un analfabet nu pot avea pretentii… Cum se face ca tot cei mai idioti oameni comenteaza la stiri, numai ca sa se afle in treaba?

anonim 29 ianuarie 2014 at 23:00

muta-te la HORIA (muntii apuseni)..fomistu-le

Viseroiu Claudiu 28 ianuarie 2014 at 20:11
Nelu 28 ianuarie 2014 at 21:36

@Horea
Vezi ca oamenii prea cinstiti fac foame in capitalism.

Horea 28 ianuarie 2014 at 21:52

@Nelu

Cu replica :”oamenii prea cinstiti fac foame in capitalism”, sunt foarte de acord!

Kata 28 ianuarie 2014 at 21:43

da da, frumos oras pacat ca-i locuit! si ne-am tras iesiri frumoase din oras, mai ales spre Micesti, cu parapeti misto si indicatoare din belsug, in batjocura, de nu mai stii pe care sa le respecti si pe care nu, da da… cu 2 benzi pe iesire si doar 1 pe intrare… de stai dimineata 10 min sa ajungi la semafoare la stadion… foarte faina pista pt biciclete de acolo, foarte (in)utila…e „plina” de biciclisti mereu… aha de-aia nu a fost loc decat pentru 3 benzi, dar de banda cu circulatie reversibila nu s-a auzit? alo?! dupa ce sa ducem un lucru aproape bun pana la final, pentru ce???

unu 28 ianuarie 2014 at 22:08

Tocmai mda ca injosisti ca tine si nepoti sa raspunda la comentarii.Esti fustrat?

unu 28 ianuarie 2014 at 23:50

Nu trebuie sa fi un analfabet sau un idiot sa vezi ce se intampla cu orasul asta sau cum arata altadata.Nu sunt decat un om simplu care iubeste natura.(si totusi am 16 ani de scoala nu sunt analfabet nu ma laud)Raspunsul il las pe altii sa-l dea ce sa intamplat cu apele si padurile spatile verzi si locurile de joaca din judetul Alba.

cato 29 ianuarie 2014 at 0:21

Sărăcia este criteriul primordial în întocmirea clasamentului?

dolfi 29 ianuarie 2014 at 9:48

nu doar saracia, somajul si lipsa locurilor de munca plus furtul din banii publici.

Paul 29 ianuarie 2014 at 9:22

@radu: ma braileanule, te-ai bagat aicea in seama, ca sa nu mai votam? Braila ii oras frumos, da” ii mai frumoasa Alba-Iulia. V-am depasit si nu ne mai ajungeti din urma cat ii veacu’!

gicu 29 ianuarie 2014 at 10:24

trebuie sa ai albeata pe ochi sa votezi alba-iulia cel mai frumos oras !

Feneser Ioan 29 ianuarie 2014 at 11:06

Alba Iulia este un oras mic dar are o frumusete de netagaduit. Te face sa te gandesti la inaintasii nostri, te uimeste maiestria cu care a fost construit, perfectiunea si te intrebi ce fel de ingineri au stat zi de zi langa constructori si ce „aparate” aveau sa poata realiza asa o minunatie de cetate. Sunt mandru de orasul meu, Alba Iulia.

gadea si ciutacu 29 ianuarie 2014 at 11:34

Nu stiu pe cine l-a dus mintea sa faca aceste comparatii. Cum poti compara un orasel de 60 mii de locuitori fara o arhitectura valoroasa (in afara de cetatea renovata cu dale chinezesti) cu orase ca Brașov, Cluj-Napoca, Sibiu, Sighișoara, Timișoara, București, Iași, Craiova, Constanța, Târgu Mureș, orase mai mari cu centre vechi, cu arhitectura clasica. Ce vede un turist care vine in Alba Iulia in afara de blocurile din perioada comunismului din centru si cartierul cetate? Nimic, in afara de Cetatea restaurata si aia restaurata dupa interesele unora sau altora. Arhitectura ioc, parcuri/spatii verzi, ioc. Alba Mall „uriasul” centru comercial cu marfa chinezeasca si cetatea renovata. Si Aiudul are cladiri mai frumoase in centrul vechi. Votati fratilor sine ira et studio.

Horea 29 ianuarie 2014 at 13:16

@gadea si ciutacu

„Aiudul are cladiri mai frumoase in centrul vechi.”

Poate da, sunt frumoase cele din Aiud.
Mai trebuie insa si renovate sau mai bine intretinute.

alba 29 ianuarie 2014 at 13:15

Alba e cea mai tare din parcarea goala…Unirea , penibil.

Observator 29 ianuarie 2014 at 20:12

Penibil esti chiar si tu!

Kata 29 ianuarie 2014 at 20:21

si totusi dak va displace atat de mult sunteti liberi sa va mutati altundeva, oriunde… mai sunt si alte „cetati” in tara asta…

Paul 30 ianuarie 2014 at 3:31

@gadea si ciutacu: spune-mi te rog si mie, ce centru vechi frumos are Constanta. e in paragina total. Alba Iulia e inima!

gadea si ciutacu 30 ianuarie 2014 at 11:34

M-ai prins aici. Constanta are o arhitectura asemanatoare cu cea a dragului nostru municipiu. Cam peste tot sunt blocuri din perioada comunista. Ca si cladiri vechi poti vedea doar moscheea, Muzeul marinei, Muzeul de istorie si arheologie, Cazinoul, doar ca nu sunt amplasate toate in centru pt ca nu exista un singur centru vechi (nu poti compara un oras de 60.000 de locuitori cu unul de peste 300.000). Spune-mi tu te rog despre arhitectura remarcabila din centrul municipiului nostru. Ca turist nu as avea nimic de vazut in afara de Cetate. Sa nu ne batem cu pumnii in piept si sa fim realisti. Oricat de mult as iubi orasul meu natal nu pot sa nu fiu putin realist. Cine spune ca Alba Iulia este mai frumos in comparatie cu orasele enumerate mai sus inseamna ca nu a iesit din Drambar si Micesti decat pana in Alba si habar nu are cum arata un oras. Lasati-ma cu „patriotismul local”.

Anonimus Rex 30 ianuarie 2014 at 12:16

Urat ce am citit mai sus in mulyele comentarii… Eu vad orasul Alba Iulia ca fiind frumos si ca merita sa se afle acest lucru. De aceea il voi vota, restul…fiecare cu parerea sa.

Kata 30 ianuarie 2014 at 22:23

Si totusi frumusetea orasului nu tine de foame, nici nu plateste rate sau cheltuieli de intretinere. Frumusetea e degeaba dak locuitorii nu au locuri de munca, iar cele care sunt se desfiinteaza, oamenii trebuind sa faca naveta in alte orase ca Sebes, unde autoritatile locale nu au refuzat inestitiile aducatoare de locuri de munca pe tot felul de motive mai mult sau mai putin obscure.

Andi 4 februarie 2014 at 2:19

Un lucru foarte des intalnit in majoritatea comentariilor este acela ca peste tot sunt contraziceri aiurea, comentati ca sa va aflati in treaba, si va bagati nasu’ in ce a zis unu’ si altu’ ca vezi doamne el nu a zis bine, bai daca tot esti destept lasal sa vorbeasca si exprimati parerea ta fara a conta si parerile celorlalti ca doar nu ai citit articolul impreuna cu ei si dezbateti subiectul, daca nu era offline poate va si bateati, infine am lasat acest comentariu ca peste tot vad asa ceva.

In legatura cu site-ul care are doar 1500 vizitatori pe zii, voi stiti cat de greu i in zielele astea ca site-ul tau sa se printre primele rezultate google, sa ai trafic organic si de valoare? 1500 vizitatori pe zi, 45000 pe luna, eu zic ca e un numar destul de semnificativ. Binenteles ca acest sondaj nu trebuie luat in seama, un sondaj nu se face asa…nu stau sa detaliez si asta acum… Toti vorbim de mentalitatea asta de cacat din tara asta, eu sincer, observ ca prostia ia amploare cu zi ce trece in toate ramurile societatii! Mai treziti-va doar nu crezindu-va destepti si smecheri, sfatul meu este sa fiti mai calmi, mai intelegatori, rabdatori si feriti-va de prostie! Pace si prosperitate!