Ştirea zilei

VIDEO | Percheziții DIICOT în Alba Iulia, Galda de Jos și Sântimbru. Trei persoane, REȚINUTE pentru trafic de droguri de mare risc. Ce au descoperit polițiștii

Bogdan Ilea

Publicat

în

Percheziții DIICOT în Alba Iulia, Galda de Jos și Sântimbru. Trei persoane, REȚINUTE pentru trafic de droguri de mare risc. Ce au descoperit polițiștii

Trei persoane ar fi procurat, deținut și vândut, pe raza județului Alba, droguri de risc (canabis), droguri de mare risc („cristal”) și substanțe psihoactive, în perioada 2025 – 2026.

Cele mai multe vânzări au avut loc în Alba Iulia și Sântimbru, substanțele psihoactive fiind vândute cu sume de 50 și 100 de lei pentru un gram.

În urma perchezițiilor au fost descoperite și ridicate aproximativ 25 de grame de canabis, 50 de grame de „cristal”, un cântar electronic de precizie, obiecte purtând urme de substanță, precum și sume de bani în lei.

Potrivit IPJ Alba, polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Alba Iulia, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Alba Iulia, au documentat activitatea infracțională a 3 persoane, cercetate pentru săvârșirea infracțiunilor de trafic de droguri de risc, trafic de droguri de mare risc și efectuare, fără drept, de operaţiuni cu produse susceptibile de a avea efecte psihoactive.

​Din probatoriul administrat a rezultat că, în perioada 2025 – 2026, la diferite intervale de timp, aceștia ar fi procurat, deținut și vândut, pe raza județului Alba, droguri de risc (canabis), droguri de mare risc („cristal”) și substanțe psihoactive.

​Persoanele ar fi tranzacționat substanțele interzise cu precădere în municipiul Alba Iulia și în localitatea Sântimbru, cu sume cuprinse între 50 și 100 de lei pentru un gram.

​În urma perchezițiilor domiciliare efectuate în municipiul Alba Iulia și în localitățile Galda de Jos și Sântimbru, au fost descoperite și ridicate aproximativ 25 de grame de canabis, 50 de grame de „cristal”, un cântar electronic de precizie, obiecte purtând urme de substanță, precum și sume de bani în lei.

​La data de 7 mai 2026, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Alba Iulia au dispus reținerea celor 3 persoane.

​Astăzi, a fost sesizat judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Alba, care a dispus arestarea preventivă a doua dintre acestea, pentru o perioadă de 30 de zile.

​Acțiunea a beneficiat de sprijinul jandarmilor din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Alba.

​Facem precizarea că, pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Ministerul Dezvoltării: Autobuzele electrice de milioane de euro din Alba Iulia nu pot fi scoase din sistemul metropolitan fără riscul pierderii finanțării europene

Ioana Oprean

Publicat

în

Ministerul Dezvoltării: Autobuzele electrice de milioane de euro din Alba Iulia nu pot fi scoase din sistemul metropolitan fără riscul pierderii finanțării europene Ministerul Dezvoltării trage un semnal de alarmă în disputa privind gestionarea investițiilor în transportul public ecologic din zona Alba Iulia. Într-un răspuns oficial adresat Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Alba Iulia Transport Local […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Așteptare în zadar și revoltă în stațiile de autobuz din Alba Iulia după greva spontană a șoferilor STP. Ce spun locuitorii: ,,Tot noi să pierdem”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Așteptare în zadar și revoltă în stațiile de autobuz din Alba Iulia după greva spontană a șoferilor STP. Ce spun locuitorii: ,,Tot noi să pierdem”  O parte dintre șoferii companiei STP Alba Iulia au declanșat o grevă spontană marți dimineața, 16 iunie 2026. Astfel, mai multe autobuze nu au ieșit pe traseu, iar cursele programate […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Primăria Alba Iulia: „Suntem alături de angajații STP, dar responsabilitatea plății salariilor aparține angajatorului”

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Alba Iulia: „Suntem alături de angajații STP, dar responsabilitatea plății salariilor aparține angajatorului” „Suntem alături de angajații STP, dar responsabilitatea plății salariilor aparține angajatorului”, subliniază reprezentanții Primăriei Alba Iulia într-un punct de vedere exprimat marți, 16 iunie 2026, în jurul orei 12.00.  Citește și: Gabriel Pleșa: „Primăria Alba Iulia a plătit la zi facturile […]

Citește mai mult