VIDEO | „O zi fără Finanțe”: Protest de amploare la Fiscul din Alba față de proiectul noii legi a salarizării
VIDEO | „O zi fără Finanțe”: Protest de amploare la Fiscul din Alba față de proiectul noii legi a salarizării
Marea majoritatea a angajaților de la Administrația Județeană a Finanțelor Publice Alba au refuzat să-și desfășoare activitatea în dimineața zilei de joi, 4 iunie 2026.
Doar 10% dintre angajații Fiscului din Alba erau în birourile de la sediul instituției la începutul programului. Este vorba de finanțiști care nu sunt membri de sindicat.
Membrii de sindicat s-au strâns la prima oră în fața sediului, spunând că ulterior vor pleca acasă.
Protestul de la Fiscul din Alba se numește „O zi fără Finanțe”. Angajații care nu au dorit să înceapă lucrul spun că „și-au asumat o zi fără plată”.

Angajații din cadrul Ministerului Finanțelor și al ANAF participă, joi, 4 iunie 2026 la o amplă acțiune de protest organizată la nivel național, în semn de protest față de prevederile proiectului noii legi a salarizării. Acțiunea vine după o serie de nemulțumiri exprimate de organizațiile sindicale, care susțin că modificările propuse pot conduce la diminuarea veniturilor personalului și la accentuarea dezechilibrelor din sistem.
În județul Alba, protestele au început încă din ziua precedentă, când angajații Administrației Județene a Finanțelor Publice Alba și-au exprimat public dezacordul față de măsurile preconizate.
Federația Națională a Sindicatelor Finanțiștilor (FNSF), afiliată la Sed Lex, a transmis că acțiunea va avea loc între orele 08:00 și 16:00 și va implica membri de sindicat din toate județele țării. Organizația afirmă că reprezintă aproximativ 17.900 de salariați din cadrul Ministerului Finanțelor, Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF) și instituțiilor subordonate.
Pe durata protestului, activitatea instituțiilor fiscale poate fi afectată, existând posibilitatea apariției unor întârzieri în procesarea documentelor, soluționarea cererilor contribuabililor și desfășurarea altor servicii specifice.
Sindicatele solicită autorităților identificarea unor soluții care să asigure menținerea unui nivel de salarizare echitabil pentru angajații din sistemul financiar-fiscal.
Reprezentanții FNSF susțin că actualul proiect de lege ar putea conduce la diminuarea unor venituri din sistem cu sume cuprinse între 2.000 și 4.000 de lei lunar, estimare care nu a fost confirmată oficial de Guvern.
Potrivit Digi24, sindicatul solicită menținerea angajamentelor asumate anterior de autorități privind: crearea unei grile distincte de salarizare pentru angajații Ministerului Finanțelor și ANAF; introducerea unor funcții specifice sistemului fiscal în noua lege; adoptarea unui statut profesional dedicat; stabilirea unei salarizări care să reflecte complexitatea activității și incompatibilitățile profesionale.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Prețuri AlbaFest 2026: Cât costă mâncarea și băutura la cel mai așteptat festival de muzică din Alba Iulia
Prețuri AlbaFest 2026: Cât costă mâncarea și băutura la cel mai așteptat festival de muzică din Alba Iulia Alba Iulia găzduiește în acest weekend, 13-14 iunie 2026, unul dintre cele mai așteptate evenimente muzicale ale verii – Festivalul AlbaFest 2026. Pe scena din Piața Cetății vor urca cei mai în vogă artiști ai momentului din […]
FOTO | PERCHEZIȚII BCCO și DIICOT Alba Iulia, în două dosare de trafic de droguri de risc și droguri de mare risc. Doi bărbați reținuți. Ce au descoperit anchetatorii
PERCHEZIȚII BCCO și DIICOT Alba Iulia, în două dosare de trafic de droguri de risc și droguri de mare risc. Doi bărbați reținuți. Ce au descoperit anchetatorii Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Alba Iulia, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Alba Iulia au […]
ACCIDENT rutier pe o stradă din Alba Iulia: Un șofer BĂUT a intrat cu o autoutilitară într-o balustradă metalică și două tablouri electrice după ce i-a explodat o anvelopă
ACCIDENT rutier pe o stradă din Alba Iulia: Un șofer BĂUT a intrat cu o autoutilitară într-o balustradă metalică și două tablouri electrice după ce i-a explodat o anvelopă Un accident rutier s-a produs pe strada Alexandru Ioan Cuza din Alba Iulia, după ce un bărbat de 37 de ani, aflat la volanul unei autoutilitare, […]
