Rămâi conectat

Actualitate

VIDEO | 25 decembrie 1989, de Crăciun – ziua în care au fost executați soții Ceaușescu

Unirea Ziarul

Publicat

în

URS Construct

25 decembrie 1989, de Crăciun – ziua în care au fost executați soții Ceaușescu

Luni, 25 decembrie 1989, a avut loc procesul-fulger şi execuţia soţilor Ceauşescu, sub supravegherea generalului Stănculescu, despre care aceştia credeau că le este un apropiat.

S-au prăbuşit în regimul strâmb pe care l-au creat, sub o rafală de gloanţe trase cu spaimă, după planurile celor pe care i-au ajutat să se ridice, scrie adevărul.

În 25 decembrie 1989, ora 14:50, de Crăciun. soții Elena și Nicolae Ceaușescu au fost executați. Condamnarea a venit în urma sentinței Tribunalului Militar Extraordinar, care a decis cu unanimitate de voturi, moartea cuplului şi confiscarea averii sub acuzaţiile de genocid, subminarea puterii de stat şi subminarea economiei naţionale.

De ce au fost acuzați soții Ceaușescu?

”Genocid – peste 60.000 victime;

Subminarea puterii de stat prin organizarea de acțiuni armate împotriva poporului și a puterii de stat. Infracțiunea de distrugere a bunurilor obștești, prin distrugerea și avarierea unor clădiri, explozii în orașe etc.

Subminarea economiei naționale.

Încercarea de a fugi din țară pe baza unor fonduri de peste un miliard de dolari depuse la bănci în străinătate.”

Citește și: 16 decembrie 1989 | Ziua care a schimbat istoria României. La Timișoara s-a strigat primul „Jos Ceauşescu!”

YouTube video

Sentința de condamnare la moarte a fost pronunțată la ora 14:45 și deși verdictul admitea recurs, unul din avocați motivase că din moment ce inculpații nu recunosc tribunalul, nu mai există cale de atac a sentinței, așa că decizia trebuia să devină definitivă.

Astfel, la ora 14:50 paraşutiştii din plutonul de execuţie i-au împuşcat pe Elena și Nicolae Ceaușescu lângă zidul Corpului de Gardă.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Fermierii din Transilvania, descurajați să mai cultive sfeclă de zahăr: Ofertă de preț la aproape jumătate față de cea din 2024

Lucian Daramus

Publicat

în

Fermierii din Transilvania, descurajați să mai cultive sfeclă de zahăr: Ofertă de preț la aproape jumătate față de cea din 2024 Cultivatorii de sfeclă de zahăr din Transilvania au transmis o scrisoare deschisă ministrului Agriculturii, Florin Barbu. Ei acuză patronatul fabricii de zahăr de la Luduș că prețul oferit ar fi sub costul de înființare […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea