Un limbric nebărbierit
Există specimenul din titlu. L-am văzut duminică la televiziunea publică (TVR 1). Dezavuez (ca să mă exprim cu o eleganţă care lor le-a lipsit) obiectivele celor care au avut idioata idee să dialogheze cu neica-nimeni care răspunde la numele de A. Cornea. Cine o fi şi ce-o învârti frustratul respectiv, nu am habar, dar m-a convins că în loc de apă, bea venin, în loc de lapte, soarbe acid, iar cafeaua şi-o îndulceşte cu zoaiele altor frustraţi şi oameni de nimic.
Hipochimenul în cauză îşi scuipa revolta că alte televiziuni acordau prea mult spaţiu de emisie trecerii în eternitate a poetului Adrian Păunescu, pulveriza venin că sicriul maestrului Păunescu nu avea ce căuta la Ateneul Român şi „elogia” îmbrăcămintea preşedintelui Băsescu „afişată” lângă catafalcul inegalabilului poet Adrian Păunescu.
Ruşine pentru televiziunea publică care trăieşte din bani publici – deci şi ai noştri cei mulţi care-l iubim pe poetul Păunescu. Ruşine vouă TVR şi celor care n-au „permis” alocarea câtorva minute de emisie în direct de la înmormântarea poetului.
Băsescu – preşedintele care în garderoba lui n-a găsit decât puloverul bleu-sictir pe care să-l afişeze lângă catafalcul Poetului, mi-a lăsat un gust amar. Românul badea Gheorghe, badea Ion, când merge în priveghi îmbracă haina cea bună în semn de respect pentru el şi cel dus, iar urmaşii, mai ales copiii poartă doliu. Dacă preşedintele Băsescu n-a îmbrăcat ceva potrivit pentru asemenea momente, dovedeşte că nu are respect nici pentru mama lui îngropată de curând. Cât despre respectul ce-l poartă Poporului Român s-a văzut şi se vede în sintagma băsesciană „să trăiţi bine”!
Dacă în 1996, în coloanele ziarului „Unirea” eu îl proclamam pe Adrian Păunescu Preşedintele Poeziei Române, în 6 noiembrie 2010, cu de la sine putere, l-am înscăunat în faţa Catedralei din Alba Iulia, Preşedintele Poeziei Româneşti.
Îl informez pe limbricul nebărbierit şi pe alţi detractori că din sufletul şi pana păunesciană au ieşit 56 (cincizeci şi şase) de cărţi şi Istoria Literaturii Române i-a rezervat zeci de pagini.
La final întreb: Limbricii scriu? Şi pot vorbi?!…
Nicu MURGĂŞANU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)