„U” NTT Data Cluj – Volei Alba Blaj 1-3 | Set pierdut surprinzător de campioană
Volei Alba Blaj s-a impus cu scorul de 3-1 (25-19, 19-25, 25-13, 25-16), în deplasare cu “U” NTT Data Cluj, meciul contând pentru runda a 16-a a Diviziei A1 durând 87 de minute.
Surprinzător este setul pierdut de campioană, al doilea cedat adversarelor în acest sezon (exceptând înfrângerea de lângă Turnul Chindiei), formația din “Mica Romă” fiind egalată, la un moment dat, pe tabelă, aceasta în condițiile în care echipa lui Darko Zakoc a făcut foarte multe erori neforțate (22 de puncte făcute cadou). Așadar, o repetiție utilă în perspectiva duelului de miercuri, cu Nantes, din Liga Campionilor, de la Sibiu.
Volei Alba Blaj se menține pe primul loc în clasament și după această etapă, cu 40 puncte din 42 posibile, urmată la o lungime de Dinamo, ce a învins în minunum de seturi, în derby-ul cu CSM Târgoviște.
Vizitatoarele au cucerit toate punctele, însă au etalat o prestație oscilantă, căderea din setul secund fiind speculată prompt de oponente. Blăjencele au dominat clar primul parțial, însă nu s-au regăsit în al doilea, gazdele desprinzându-se, surprinzător, la 7 puncte (14-7). Darko Zakoc a apelat la un time-out, a mizat și pe căpitanul Ioana Baciu și se părea că lucrurile reintră în normal. Volei Alba Blaj a ajuns în avantaj (17-16), însă studentele au reușit o serie excelentă de 6 puncte la rând, distanțându-se la 24-18! Un duș rece ce a trezit-o pe deținătoarea tilului, care s-a concentrat și a controlat următoarele două seturi: în al treilea conducând categoric (15-4 și 20-9), iar în ultimul a avut mereu un avans liniștitor (chiar daca gazdele s-au apropiat la 6-8 și 8-10). Cele mai multe puncte în tabăra campioanei au fost realizate de Bianka Buša (19) și Maja Aleksić (12), de la gazde remarcându-se Adina Stanciu (fostă echipieră a Blajului) și Gabriela Dancu – fiecare cu câte 13 puncte. Volei Alba Blaj: Aleksandra Cirović un punct – Ramona Rus 4p, Nađa Ninković 9p, Bianka Buša 19p, Maja Aleksić 12p, Sanja Gamma 10p – Kirsten Knip (libero); au mai jucat: Ioana Baciu (cpt.) 9p, Femke Stoltenborg 6p și Sanja Gommans 10p. Pentru campioana României vor urma trei meciuri pe teren propriu în Divizia A1: cu Rapid (8 februarie), CS Voluntari (12 februarie) și Dinamo (15 februarie).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
VIDEO: CSU Alba Iulia l-a prezentat pe antrenorul Alin Minteuan și obiectivele din viitorul sezon! „Vrem să ridicăm ștacheta”, a spus Minteuan
La al treilea an consecutiv petrecut pe a treia scenă fotbalistică, CSU Alba Iulia ridică ștacheta, după ce sezonul precedent a evoluat în play-off. Formația universitară l-a adus antrenor principal pe clujeanul Alin Minteuan, care a fost prezentat astăzi, oficial, în cadrul unei conferințe de presă. Rectorul Daniel Breaz a anunțat obiectivele echipei în următorul […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul