Trei fermieri populari vor să câștige primăriile din Lunca Mureșului, Berghin și Ighiu
Președintele Mișcării Populare Alba, Clement Negruț, a prezentat, vineri, în cadrul unei conferințe de presă, candidații de la primăriile Lunca Mureșului, Berghin și Ighiu. Toți trei sunt de meserie fermieri.
Finna Ernest, în vârstă de 31 de ani, candidează la Lunca Mureșului. Acesta deține o fermă și un teren agricol.
”M-am hotărât să mă implic în viața politică mai intens pentru că este necesar. Ne privește pe toți, cei din Lunca Mureșului, în ce condiții vrem să trăim. Ideea principală este să realizez ceva în comună. Situația în care ne aflăm acum e una foarte dramatică”, a afirmat Finna.
Stanciu Cornel, în vârstă de 36 de ani, candidează la Ighiu. Acesta deține o fermă de animale și e președintele asociației crescătorilor de animale din Ighiu.
”În Ighiu tineretul nu are nici condiții, nici perspectivă de viitor. Vreau să ofer posibilități prietenilor plecați în străinătate care vin acasă deoarece pe raza comunei nu se poate face nimic. Vrem să oferim Ighiului o creștere din toate punctele de vedere. Nu sunt nici măcar treceri de pietoni, să nu mai vorbim de trotuare sau locuri de joacă”, a afirmat Stanciu.
Coman Mihai, în vârstă de 25 de ani, candidează la Berghin. Acesta a absolvit Facultatea de Drept a Universității ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia.
”Dețin o fermă de animale de familie și lucrez într-o companie de transport. Am ales să candidez la Primăria Berghin deoarece consider că e nevoie de o schimbare și, noi, tinerii să avem o șansă să ne punem în valoare. Să ajutăm la ridicarea comunei”, a spus Coman.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni Administrația comunei Doștat, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede implementarea unui sistem informatic pentru simplificarea procedurilor administrative în primărie. Citește și: Reabilitarea și modernizarea primăriei Doștat: Licitația de aproape jumătate de milion de lei, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României