Tranzacție cu miză de peste 60 de milioane de euro: Cupru Min Abrud caută cumpărător la nivel internațional pentru 80.000 de tone de concentrat de cupru
Compania Cupru Min Abrud a lansat în 13 iunie 2017 o nouă licitație internațională pentru vânzarea unei cantități de 80.000 de tone de concentrat de cupru. Reprezentanții companiei de stat din Apuseni caută un intermediar sau un beneficiar direct care să achiziționeze concentratul ce va fi exploatat în următorii doi ani.
Ofertele vor putea fi depuse până în 13 iulie 2017. Valoarea contractuli ar urma să depășească 60 de milioane de euro. O licitație similară a fost organizată în 2016, când Cupru Min a scos la vânzare cantitatea de 40.000 de tone de concentrat. Contractul încheiat pe o perioadă de 1 an de zile va expira luna viitoare. De această dată, reprezentanții exploatării miniere și-au schimbat strategia și vor un contract pentru o perioadă de 2 ani. Din cantitatea de concentrat ce va fi vândută în perioada iulie 2017 – iulie 2019, ar urma să se obțină circa 16.000 – 17.000 de tone de cupru, ceea ce înseamnă, potrivit prețului actual al acestui metal, peste 90 de milioane de dolari. Bursa din Londra tranzacționează în prezent o tonă de cupru la prețul de 5.687 dolari, cu peste 1.000 de dolari mai mult față de media din 2016.
Compania din judeţul Alba a vândut până în prezent concentratul de cupru prin intermediul societății Ronefer SRL Voluntari, o firmă cu doar 6 angajaţi. Societatea din județul Ilfov are ca obiect de activitate ”intermedieri în comerţul cu combustibili, minereuri, metale şi produse chimice pentru industrie”, iar peste 90 la sută din activitate este reprezentată de contractul cu Cupru Min SA Abrud. În 2016, Ronefer SRL a avut o cifră de afaceri de 125,8 milioane de lei (circa 28 de milioane de euro) și un profit net de doar 310.613 lei. Firma este controlată de Maria Gherghe, supranumită ”doamna cuprului”, care susține că lucrează pe cont propriu şi că este sprijinită de traderii internaţionali pentru a putea achiziţiona producţia Cupru Min. În aceste condiții, Ronefer va fi, probabil, prima opțiune și pentru contractul din următorii doi ani.
Cupru Min Abrud exploatează zăcământul de la Roşia Poieni, unde se află 60% din rezervele de cupru ale României. În 2016, societatea a obținut cea mai mare producție de concentrat de cupru din istoria companiei (39.000 tone), un profit net de 3,3 milioane de lei și o cifră de afaceri de peste 129 milioane de lei (29 de milioane de euro). Investițiile în utilaje au dus la majorarea cantității de concentrat extras din cariera de la Roșia Poieni, dar și la creșterea radamentului uzinei de preparare din Dealul Piciorului. Societatea are circa 530 de angajați.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie Elevii care au susținut miercuri, 24 iunie 2026, proba scrisă la matematică la Evaluarea Națională 2026 au primit varianta numărul 1. Testarea a început la ora 09:00 și se încheie pentru majoritatea elevilor la ora 11:00. Elevii […]
Conflictul Primăria Alba Iulia-STP în faza pe ordonanță președințială: Cerere depusă la Tribunalul Alba pentru reluarea transportului de călători
Conflictul Primăria Alba Iulia-STP în faza pe ordonanță președințială: Cerere depusă la Tribunalul Alba pentru reluarea transportului de călători Conflictul Primăria Alba Iulia-STP a ajuns în faza pe ordonanță președințială. Primăria Alba Iulia a formulat la Tribunalul Alba o cerere de ordonanță președințială. Prin ordonanța președințială, potrivit informațiilor ziarulunirea.ro, Primăria Alba Iulia, prin primarul Gabriel […]
Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima
Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima Societatea de Transport Public Alba Iulia a fost sancționată din nou cu o amendă de 30.000 de lei, ieri, 23 iunie 2026. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro, STP a primit și marți, 23 […]







