Teodor Atanasiu despre demisia din Parlament: „Este nevoie de gesturi care să îi pună în dificultate pe guvernanţi”

Mircea Trifu - Primar Alba Iulia

    După ce Puterea a refuzat declanşarea de alegeri anticipate preşedintele PNL, Crin Antonescu, a anunţat că parlamentarii liberali doresc ca deputaţii şi senatorii USL să demisioneze din funcţii, precizând că înainte de decizia finală vor avea loc discuţii cu partenerii din Uniune pe această temă. Mai mulţi parlamentari PNL şi-au prezentat luni, 23 ianuarie, demisia din Legislativ, lui Crin Antonescu. Printre cei care şi-au înaintat demisia în alb se numără şi deputatul liberal de Alba Teodor Atanasiu, preşedinte al organizaţiei judeţene a PNL. „Mi-am înaintat demisia din Parlament pentru că luni, în şedinţa din plenul reunit al celor două camere, în care le-am cerut celor de la Putere să găsim o soluţie comună pentru criza în care se află România şi pentru a da un răspuns manifestanţilor din stradă care strigă de mai bine de 10 zile nemulţumirile a milioane de români, ei au refuzat un astfel de dialog, au refuzat să găsim o soluţie pentru a detensiona situaţia care s-a creat în ţară. Am considerat că singura manieră potrivită în acest moment pentru a răspunde intereselor românilor este prezentarea demisiei din Parlament, gest care forţează organizarea alegerilor anticipate, aşa cum îşi doresc cetăţenii”, a declarat Teodor Atanasiu. Acesta a precizat că aşteaptă gesturi similare măcar din partea celorlalţi parlamentari ai Opoziţiei.
„Rămâne de văzut la 1 februarie, când începe sesiunea parlamentară, dacă şi parlamentarii de Alba care reprezintă Puterea îşi vor anunţa demisiile din Legislativ. În şedinţa comună extraordinară de luni ei nu s-au pronunţat în nici un fel, nici pro nici contra. E foarte important pentru a continua acest demers ca măcar parlamentarii Opoziţiei să urmeze gestul. În caz contrar nu va fi nicio problemă pentru cei de la Putere să îşi continuie planurile ca şi cum nimic nu s-ar fi întâmplat. Oricum pentru noi este clar că acest regim este surd la dorinţele oamenilor şi fără un gest extrem care să îi pună în dificultate pe guvernanţi ei vor persista în eroare”, a declarat Teodor Atanasiu.  Acesta a precizat că în această săptămână vor fi convocate şedinţe extraordinare ale Birourilor Permanente ale PNL, PSD şi PC pentru a fi luate decizii comune în privinţa demisiilor din Parlament.
l”Ţara vrea capul lui Lăpuşneanu, nu capul lui Moţoc!”
În opinia preşedintelui PNL Alba, demiterea ministrului de Externe, Teodor Baconschi, reprezintă o măsură fără ecou în rândul populaţiei nemulţumite. „Demiterea lui Teodor Baconschi este un fel de cădere a capului lui Moţoc. Problema este că populaţia, a cărei nemulţumire a dat în clocot, vrea capul lui Lăpuşneanu, nu capul lui Moţoc. Nu am auzit pe nimeni să ceară în stradă demisia lui Teodor Baconschi. Oamenii au strigat şi strigă în continuare „Jos Băsescu!” şi „Vrem anticipate!” Se pare însă că dorinţele celor din stradă nu corespund cu agenda premierului Boc şi nu vor fi satisfăcute de o demitere de ministru şi nici chiar de o remaniere guvernamentală”, a subliniat Teodor Atanasiu.

Nicoleta IDITA-TOMUŢA

Pro România - Ține cu ALBA
ELIT

PMP - Alegeri Locale 2020
USR-Plus - Oameni ca tine schimbă Alba în bine

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Must de Jidvei

48 Comentarii

Badia 24 ianuarie 2012 at 21:26

Sefu! Pe Baconschi l-a mancat sub limba si ne-a facut viermi, chiar daca nu am fost in piata la Universitate. Era de sanctionat si a fost sanctionat. Ce atata tevatura? Daca erai in locul piticului tot asaceai. Nu poti sa ma contrazici. Era singura solutie de a mai repara ceva, de a mai pune un dop la barca inundata de apa.
In legatura cu demisiile, domnule Atanasiu, sa ma ierti dar, asteptam ca primul sa si-o depuna cel care a debitat ideea… „Micul Titulescu” apoi presedintele PNL, Crin Antonescu. Nu au facut-o? Gestul este unul de lasitate. Cu limbajul lor incalificabil, limbaj pe care l-au folosit in ultima perioada de vreme nu au ce cauta acolo. Cred ca cei di Ferentari, oamenii lui „Almanahe” folosesc unul mai putin trivial in disputele lor decat cel folosit de cei doi la tribuna din Parlament. In fond si la urma urmei v-am votat degeaba. Am irosit un vot in Blaj. Mai bine ii mandatam pe reprezentantii PDL-ului. Asti, cel putin si-au asumat niste responsabilitati. Stia el fostul nostru primar de ce il recomanda pe Gigi Rotar… Despre surzenie te rog sa nu mai faci apropouri la actualul Guvern. Si voi, adica noi, atunci cand am fost pe cai mari am suferit de aceeasi boala. Amanunte nu trebuie sa-ti dau deoarece le cunosti cu mult mai bine decat noi… prostimea care voteaza. Ca mi-am adus aminte, de cate zeci , sute sau milioane de orii ai auzit , atunci cand erai la putere „Jos Tariceanu”? Acum? Acum ce ai auzit? Doar „Jos Basescu” sau „Jos Boc”? Nu i-am iubit si nu-i iubesc, dar… Acum nu ai auzit si „Jos clasa politica”? Nu te simti cu musca pe caciula? Eu, chiar ca ma simt jenat si, suincer sa fiu am inceput sa am nostalgii dupa regimul trecut, acela in care era cu adevarat dictatura, dar, dar in care,lucrurile erau parca mai asezate. Nu artati cu degetul catre vecinii si colegii din cele doua camere si nu-i mai faceti hoti. Toti sunteti o apa si un pamant. Toti sunteti de vina pentru stare in care se afla natia romana si Romania. Sa nu indrazniti sa spuneti ca noi avem vina, noi „talpa tarii” noi care am votat si v-am mandatat. Ar fi un gest incalificabil si mai ales nu va mai jucati teatrul, nu va mai erijati in aparatorul nostru, al „prostimii” ca nu va credem. Nu sunt un credicios deosebit, asa am fost educat si dumneata domnule Atanasiu, la scoala comunistilor, dar acum am incepu, vazand ce se intampla in tara si in Parlament sa spun din ce in ce mai des „Doamne ocrotestei pe romani!”

un om simplu 24 ianuarie 2012 at 21:27

Nu striga ,,tara” …vrem anticipate.Striga 5-8 cetățeni adunati in mitinguri ,,SPONTANE” si incolonati in marsuri alături de copii…nu traiti in lumea copiilor sau in mintea copiilor?Cum sa formulez domnule …parlamentar?Nu ati adus soluții viabile,concrete in caz ca vreți voturile noastre?Ce veți face pentru pensionari,pentru bugetari , începând cu profesori militari MApN sau Mai ,nu ati prezentat nici un proiect concret…niciodata.Pai atunci de ce sa va votez????Ati prezentat demisia de parlamentar cui?Președintelui PNL?Pai lui trebuia sa ii prezentati demisia din funcția de președinte a PNL Alba.Induceti in eroare cu teatru ieftin.Si pentru ce?Același răspuns si la întrebarea…Pentru ce sa va votez???Raspuns final..Pentru nimic domnule …parlamentar.Sunt convins ca stiti sa cititi dar sper sa si intelegeti ceva.

alex 24 ianuarie 2012 at 21:45

Daca oamenii nu striga in gura mare ca VOR ANTICIPATE este fiindca actualul regim PDL a reinstaurat politia politica de care ne temeam atat de tare acum 22 de ani. De ce actualul guvern a ales sa mareasca pensiile si salariile jandarmilor si sefilor mai mari din armata si serviciile secrete? Din simplul fapt ca acestia, atrasi de partea cui trebuie pot manipula o tara intreaga. Cu acestia de mana, Basescu controleaza si santajeaza pe cine doreste, astfel ca omul de rand se teme sa mai protesteze. Multumim mult guvernului Boc pentru legea care permite angajatorilor inregistrarea contractelor de munca pe perioada determinata, contracte prin care au fost distruse sindicatele, si prin care populatia este adancita in robie, fiindca nimeni nu mai risca sa protesteze de frica sa nu ramana si fara putinul de care se bucura…Eu nu pot sa cred ca inca mai exista romani atat de inconstineti, sau ipocriti sau chiar nesimtiti care sa sustina ca regimul actual nu este cu nimic mai prejos decat cel din 2004-2008…tuturor acestora le doresc doar traditionalul „SA TRAITI BINE” (sa traiti bine in acceptiunea lui Basescu nu in acceptiunea generala a expresiei).

Badia 24 ianuarie 2012 at 23:51

Uni vor anticipate.rava lor. Sunt de acord s aaiba opinia lor. Te-ai intrebat stimate Alex dacaa stiu ei ce cer? Cu siguranta ca nu. Pana la urma ii inteleg. Toti, la fel ca si mine sau, ca tine, avem mari probleme existentiale. Nemultumirea este generala in Romania. Nemultumirea este la fel in toata Europa. Cui sa cerem mai mult? Cred ca cel mai bine ar trebui sa-i cerem domnului Iliescu si domnului Petre Roman. Daca stam sa analizam, cei care au trait in acele vremuri, totul a inceput de la ei, un fel de bulgare mic ce se dorea mare. Au vrut si ei ceva mai mult decat au avut. E drepr ca, in comformitate cu cele spuse de stimatul jurnalist Grigore Cartianu, in spatele lor au stat alte interese, oricum nu nationale. Piata Universitatii este un simbol, un simbol dobandit in acele cateva zile in care s-a cantat de la balcon „Imnul Golanilor”, insa ceea ce se intampla la aceasta ora acolo si in alte orase nu mai reprezinte interesul nostru, al celor mici, al celora care ne numim si suntem numiti poporul. Acolo se joaca alte carti. Care? Intreaba-te si analizeaza singur.Nu stiu ce sti tu despre legea sindicatelor, dar ar trebui sa-ti revizuiesti atitudinea. Nu Basescu santajeaza. Nu Base manipuleaza. Poate incearca si el cate ceva. Atat. Restul, chiar daca nu il simpatizez pe acest om, restul este o chestiune mediatica bine concertata de catre cei interesati. Nu-ti spun care. Ii sti tu mai bine. Nu-i dau dreptate lui Basescu in ceea ce priveste presa, este vorba de totalitatea ei. Citeste ziarele din judet, alea care mai sunt, sau alea care sunt cum sunt si-mi vei da dreptate. A, despre sindicate? ce vrei sa spui? Ca le-a desfiintat el? cu acea lege? Nu cred ca ai analizat bine avantajele si dezavantajele ei. Membru intrun sindicat poti sa fi si in calitate de angajat si in calitate de somer, sau persoana aflata in cautarea unui loc de munca. Asa ca… Problema este ca la noi, in Romania, sindicatele nu au fost niciodata sindicate independente, ele au fost intro mai mica sau mai mare masura afiliate unor partide. La fel ca pe vremea lui Ceausescu. Atunci????

Aurelian 24 ianuarie 2012 at 22:59

„Na-ti-o rupta ca ti-am dres-o”, vorba lui Stan Patitul din Creanga! Sigur azi noapte Marinarul a avut insomnii ca marele deputat de Alba, ales de calculator(adica deputat de mana a doua), si-a depus demisia din Parlament, pe Facebook, si nu la Secretariatul Camerei Depuatatilor! Gestul lui „a ingroizit PDL-ul”, mai ceva ca atunci cand „la dimisionat Basescu, din functia de Ministru a Apararii, cand saracu Eutanasiu suferea de „Limbarnita cronica”, si de „spionita”. Esti obligat sa mergi pe „cacialmaua” Chiulaului Pocker-ist, si nu te mai kka pe tine ca miroase urat. Patesti acum ca si traseitele de la Sibot, cand erau prinse de Militie si trimise sa munceasca, „da Doamne sa nu ma angajeze”, asa si tu acum, zici „Da Doamne ca Cr(et)in Antonescu, sa piarda demisiile la Pocker. Totusi mai ai o sansa, sa i-ti retragi demisia cand va fii discutata in plen in Camera Deputatilor. Nu ii onorabila dar ii profitabila, i-ati mai incasezi salariul inca cateva luni bune! Apropo, de Potorina ce stii, isi depune si el demisia, s-au face „opinie separata”, ca a fost ales sub umbrela PDL?

1Q-Nicu 25 ianuarie 2012 at 8:28

@Aurelian.Domnule,vad ca nu scapa nici un numar din „Unirea” fara comentariile d.tale pertinente sau impertinente de cele mai multe ori,comentarii in general obraznice, vulgare si pline de greseli gramaticale.In cel de mai sus ai scris gresit; „la dimisionat Basescu”,”î-ţi retragi”,”s-au face opinie”.Corect era si este; „l-a demisionat…”,”îţi retragi…”,”sau face…”. Atentie la cacofonii:”ca Crin”,”incă cateva”.Nu de alta,dar vin PeNaLii(eu nu ma bag),-cum ii alinti d.ta – si iti vor spune ca „decat le faceai mai bine le mancai”.Si,tot unul dintre ei sau mai multi(eu nu ma bag)te vor trimite la sapat in gramatica limbii romane,si pe urma la postat pe ‘net.

Aurelian 25 ianuarie 2012 at 12:14

Dragul meu „1Q-Nicu”, nu i-ti plac comentariile mele, nu le citii! Nu se face „gaura in cer”. Multumesc pentru corectarile tale, dar aici sunt in plus, nu vor avea nici un efect! I-ti sugerez sa le faci in salile de clasa, ca sa mai ridicati un pic nivelul elevilor, ca sa nu va mai faca lume „producatori de analfabeti!Succes!

crina 25 ianuarie 2012 at 12:17

dragul meu Aurelian iti recomand un psihiatru…un psiholog nu ar face fata!!

Aurelian 25 ianuarie 2012 at 12:26

Ce i-mi place, iar lucra Piticul Atomic, „sub acoperire”!

Sophie 25 ianuarie 2012 at 16:57

Se pare ca producatori de analfabeti au existat si pe vremea dumneavoastra ! Altfel nu imi explic faptul ca nu stiti scrie corect cuvinte elementare si usuale in limba romana.

albaiulean 25 ianuarie 2012 at 8:34

i-auzi si la „Omul simplu” ce bine stie sa numere,ca Roberta? Se vede la o posta ca esti PDL-ist nerusinat

munteanul 25 ianuarie 2012 at 9:02

Atanasiule, acum este nevoie de gesturi care sa curete clasa politica de impostori. Asa ca incepe prin a repeta in fata oglinzii „lozinca”: -sunt o hahalera si n-am ce mai cauta in politica! Apoi da-ti demisia definitiv, caci e nevoie de oameni noi, nu de vechile muraturi ce se cred salvatorii natiunii…

Aurelian 25 ianuarie 2012 at 12:54

Cand ai vazut la Eutanasiu „gesturi de sinucigas”, ca sa-si sacrifice viitorul politic, „curatandu-se”, si curatand clasa politica de impostori?

Nu te cred 25 ianuarie 2012 at 10:29

Esti un Las! Asa cum nu o sa candidezi impotriva lui Dunitrel tot asa nici nu o sa demisionezi! Povesti! Cine crezi ca te mai crede?!

badia 25 ianuarie 2012 at 11:05

Chiar daca nu este un las, oricum in fata olteanului nu are nicio sansa. Ia uitativa la ce s-a facut in judet. Ai nostrii liberali si cei de la PSD, in peste 15 ani nu au reusit nici macar sa plombeze drumurile judetene importante. Dumitrel nu are simtul masurii. Asta asfalteaza tot, ba mai mult, extinde drumurile pe care le administreaza, unde mai pui ca, din cate am citit in ziare, anul acesta vrea sa modernizeze niste drumuri de munte pentru a scoate din anunimat peisajele de acolo si, cel mai important oamenii. Cum sa ai succes in fata unui asemenea om. Uscatul asta de oltean este mai tare si mai puternic decat cel mai fortos ardelean din judet. Bravo lui. A prins trenul acum cativa ani, s-a suit pe locomotiva si se pare ca este un mecanic excelent.

Totaiai 25 ianuarie 2012 at 11:49

Badie, tata, tu numai liberal nu esti ! cred, mai degraba, ca esti un portocaliu sub acoperire, ce zici ?

Aurelian 25 ianuarie 2012 at 12:49

Deci dupa tine, profilul psihologic si moral al „!liberalului”, ii o „lichea”, care „inghite”, tot ce ii spune sefii lui, are „obloane de cai” la ochi, si vad numai inainte, nu crasneste impotriva sefului lui, il „adora pe Eutanasiu”, si arunca cu noroi in toti ce stau in afara Partidului PeNaL.
Frumos a modelat Eutanasiu Partidul PeNaL, dupa politica de „epurare”, cand a exclus din partid toti opozantii personali. Acest „campion al democratiei”, face alergie la opozitie personala!

Realistul 25 ianuarie 2012 at 12:22

Haideti sa spunem lucrurilor pe nume, actualul guvern nu isi face treaba si duce tara de rapa.Se vede de la o posata ca sunteti sustinatori ai actualei guvernari.In opinia dumneavoastra cei care au iesit in strada au facut-o din prea mult bine…Rusine!

Badia 25 ianuarie 2012 at 15:49

A recunoaste meritele unei persoane, sau a critica in mod obiectiv nu are nimic de a face cu nicio culoare politica. Trebuie sa recunosti acest lucru.

Sophie 25 ianuarie 2012 at 17:07

„Meritele” acelea nu fac nimic altceva decat sa ii imbunatateasca imaginea in fata lumii ca sa poate fi votat din nou.Parerea mea e ca a facut el drumuri si a extins,dar din acei bani pe care i-a primit pentru lucrari o mica sau mare parte i-au revenit lui 🙂

Realistul 25 ianuarie 2012 at 16:53

Nu inteleg Badia care merite, atata timp cat nivelul de trai este unde este, iar tinerii nu au nici un viitor…

Aurelian 25 ianuarie 2012 at 17:12

Cateva precizari la adresa „corectorilor”:

Nu am pretenti ca postarile mele sunt „orere de arta”,nici pamflete si ca vor fii publicate in alte locuri decat aici, asa ca nu ma intereseaza ortografia si nici greselile gramaticale, ce ma intereseaza ii „mistoul” sau ironia cu care atac prostia, impostura, si caracterul infect a impostorilor, ce se cred mari oameni politici a „politichii” de Mahala Balgradeana. In general atac PeNaLi, dar nu uit sa atac si PSD-isti, si nici pe QUISIMOTO, Bianu, sau +Ionica. Incerc sa fac asta cu arma ironiei, ca eu cred ca prostii nu inteleg „mistoul”, dar il simt, si nu le face placere.
Insultele voastre ma lasa rece, si nu fac decat sa sublinieze in plus afirmatiile mele. Folosesc intentionat expresia „la dimisionat”, intrucat ori ce „invartit”, care a prins o functie publica si ii mazilit, nu zice ca a fost demis, ci ca demite el, afisind o falsa personalitate, ca ori ce urmas a neocomunismului si a burgheziei rosii! De fapt pe de alta parte nu vreau sa deranjej nici adevarul ca a fot demis, asa ca folosesc „greseala gramatica”- „l-a dimisionat”, ca impac si capra si varza(sau pe niciunul”. Voi faceti ce va taie capul ca nici eu nu-mi schimb stilul si nu ma las de a pènaliza prostia si impostura!

ardeleanul34 25 ianuarie 2012 at 17:44

Acesta este un gest de mare responsabilitate, care arata inca odata respectul pe care il au unii politicieni pentru Romania si locuitorii ei!Dupa cum se vede unora le este frica sa isi exprime nemultumirea fata de cei care ne conduc, iar acele persoane care ies zi de zi si isi exprima nemultumirile sunt reprezentative pentru poporul roman(cel putin pentru peste 80 la suta din acesta, dupa cum arata ultimele sondaje). De aceea trebuie sa avem tot respectul pentru Domnul Atanasiu si pentru acest gest, iar cei de la PD-L, care toata ziua numai bat din gura, ar trebui sa se gandeasca prima data unde sunt vremurile de altadata, cand erau favoritii poporului si faceau saptamanal celebrele „bai de multime” si de ce acum nimeni nu ii mai doreste, si doar apoi sa vina sa isi dea cu parerea fata de un astfel de gest.

Aurelian 25 ianuarie 2012 at 18:00

34 ii numarul anilor pe care ii ai ma Pitic Atomic? Desigur ca iti trebuie curaj sa-ti da-i demisia pe Facebook, si nu la Secretariatul Camerei Deputatilor, sa te faci ca mergi „pe mana lui Cr(et)in Antonescu, si sa iti pastrezi o use deschisa, ca dupa stiu eu demisia trebuie sustinuta inplen de catre cel care dimisioneaza. Barbi si gogosi PeNaLe, nu fapte, declaratii pompoase de bune intentii, si apoi „Intoarceri la 180º, ca la Marasesti”! Nu constientizez pe cine vreti sa pacaliti, alegatorii(nu aveti nici o sansa, ca va cunoaste lumea ca pe cai brezi), sau membrii PeNaLI, ca Eutanasiul Piticul Atomic si Potorina, inclusiv Gasca de la Cujer, sa ramaneti in top, in speranta ca se schimba roata istoriei, si va salveaza cineva alunecarea catre Groapa de gunoi a istoriei”!

Km0 25 ianuarie 2012 at 18:20

In primul rand mi se pare un gest de respectat ceea ce a facut dl. Atanasiu. Nu inteleg de unde atata critica pe subiectul acesta.
Voi, toti cei care criticati…va place in ce sistem traiti….va place ce a facut prostalaul asta de Basescu cu sluga de Boc si cu parasuta aia de Udrea care umple buzunarele puterii din bani publici pentru campania care urmeaza?
Inseamna ca „traiti bine” dupa spusele presedintelui.
Nu mai criticati oamenii care iasa in strada si striga din rasputeri ca vor anticipate…vor o viata mai buna …sunt oameni care mai mult ca sigur au ajuns in pragul disperarii. Voi care criticati decizia unui om de a fi solidar…fie el politician…traiti in puf? ….stiti ce inseamna greutatile vietii…stiti ce inseamna pentru un batran pensia lui…e viata lui ma lichele ce sunteti…gardieni ai puterii…PD-listi injositi….numai voi criticati si va doare in basca de oamenii care indura frig pentru o viata mai buna…
Nici o speranta nu mai are tara asta daca este formata din caractere de asemenea gen.
Rusine sa va fie …lasilor …ca inghititi cacat cat cuprinde. Nu mai criticati si iesiti in strada si cereti o viata mai buna….ca traim in cacat de 20 de ani si nimeni nu observa asta.

1Q-Nicu 25 ianuarie 2012 at 18:29

@Aurelian.Intrun(dupa noile reguli „academico-gramaticale”),deci,intrun exces de sinceritate recunosc; -imi plac comentariile dumitale pentru ca au „sare si piper” si le voi citi in continuare chiar daca de multe ori ele nu reflecta realitatea.Le citesc pentru ca imi aduc zambetul,ma mai racoresc…dar totusi te rog,cel putin de acum incolo nu mai scrie „î-ţi” despartit,scrie-l intrun singur cuvant,”îţi” si ramanem…forumisti.Nu sunt profesor dar am in familie profesor „de cifre” nu „de litere” si din discutiile cu prof.-ul meu si alti amici profesori am concluzionat ca analfabetismul majoritatii elevilor are alte cauze…decat profesorul. Prima ar fi „legea invatamantului” care se tot schimba si nu mai ajunge intro forma finala.Apoi regulamentul scolar in care elevul are mai multe drepturi ca profesorul.Elevul devorator de manele,discotecă etno-botanică cu hip-hop-ul adecvat socialului…acel elev nu este produsul profesorului care trudeste pentru un salariu mizerabil.Este produsul FAMILIEI care luata de grijile cotidiene,saracia pe primul loc{suna urat dar e reala},munca in strainatate (la unii)sau teama ca nu s-au „ghiftuit”destul(la altii)…FAMILIE care uita de copilul-elev cu „căpăţina-seacă” si il gaseste vinovat pe profesor ca nu a invatat in locul copilului.Sunt multe de spus pe aceasta tema…Poate mai vin cu complectari ceilalti forumisti.Salutarile mele tuturor!…si elevilor sârguincioşi.

1Q-Nicu 25 ianuarie 2012 at 18:44

@Aurelian.Esti dur! Da-le-n bot la toti fara partinire.Baga ceva si PeDeLe-lor si la tot neamul lor politic…Nu stiu de ce,dar am impresia ca ne cunoastem,poate fixam o intalnire sa-mi confirmi banuiala…

Aurelian 25 ianuarie 2012 at 19:05

Me tem ca nu ne putem intalnii ca lucrez „sub acoperire”!

1Q-Nicu 25 ianuarie 2012 at 19:36

@Aurelian. Sub „acoperirea” cui?!!!Multe acoperisuri sunt subrede Aurelian!… ai grija!…E un sfat venit de la un prieten virtual(deocamdata).Ai grija de verticalitatea si stabilitatea dumitale.Viitorul(politic) iti va aduce dezamagiri ca si mie, simplu forumist…

Aurelian 25 ianuarie 2012 at 19:49

Deocamdata stau sub acoperirea anonimatului, dar nu bag mana in foc ca „cupola PeNaLi-lor Alba”, sa nu-mi banuiasca macar adevarata identitate!

Km0 25 ianuarie 2012 at 20:25

Aurelian, pierde teren PDL-ul in sondaje? Nu te mai ascunde…se vede ca esti un portocaliu inrait care a primit ordine de sus sa faca tot posibilul sa restaureze „online” imaginea partidului.
Oricum s-a zis cu voi….gata…chiar daca multi nu iasa din casele lor sa protesteze votul lor nu o sa se mai duca in veci catre Pdl.

Incearca sa salvezi ultimul gram de demnitate care il ai in tine si inceteaza sa mai postezi baliverne.

Aurelian 25 ianuarie 2012 at 20:41

No sa ma lipsesti tu, de placerea, de „ai da in bot Piticului Atomic si lui Eutanasiu, si a gastii de la cujer”! Pana acum am reusit, si cred in steaua mea.

Km0 25 ianuarie 2012 at 20:56

Degeaba esti tu erou pe internet, daca vrei sa dai in bot la cineva iesi in strada si protesteaza impreuna cu semenii tai, lasa eroismele pe retelele de socializare si pe websiturile presei albaiuliene.
Eroi ca tine sunt cu sutele de mii, caracterele adevarate sunt la ora asta in strada. Esti un nimeni si o sa ramai un nimeni daca continui sa actionezi in felul asta. Nu zice nimeni sa nu urasti si sa dispretuiesti sistemul in care traim, impartasim sentimentul acesta, insa deosebirea intre noi e ca si iau atitudine in privinta asta!

Aurelian 25 ianuarie 2012 at 21:43

Asta nu mai este manifestatie, ii „misto”, adica bataie de joc. Prefer sa imi pun ironiile pe net, decat sa ma compromit intr-o asemenea manifestatie. Ce Dracu Piticul Atomic a dat de fundul sacului si azi mu a mai premiat manifestantii cu bani, ci le-a dat numai de baut, ca au renuntat atatea. Unde sunt „bolnavii de epilepsie”, contractati de Piticul Atomic sa-i duca la Bucuresti, s-au aia nu iasa decat la sfarsit de saptamana, ca sa-i dea de lucru Potorinei, sa se de-a in spectacol ca inca stie da primul ajutor? Gasca de la Cujer a dorit din toata inima sa „naufragieze marinarul”, dar au naufragiat PeNaLi, Cr(et)in Antonescu, cum ii place sa joace la cacialma, a pus deputatii PeNaLi sa-i prezinte demisiile in alb, Eutanasiu si-a pus-o pe Faceboock, dar Potorina a intrat in mutenie cronica, s-a dat la fund, poate ca isi cauta alt stapan. Asta-i situatia cand ai de a face cu „pasari migratoare”, se plictisesc repede de acelasi loc.

Km0 25 ianuarie 2012 at 22:05

Hai ca nu am cu cine! Noapte buna si un an electoral plin de „surprize”.

P.S
Tatuati-va mare, da mare de tot „PDL” pe spate si sariti in Mures ca ati distrus pana si ultimele lucruri bune ce au mai ramas in tara asta uitata de Dumnezeu

catavencu 25 ianuarie 2012 at 20:21

ptr toti cetatenii din alba ,cautati se vedeti legatura mafiota interpartinica.

1Q-Nicu 25 ianuarie 2012 at 20:29

Sa traiesti Aurelian!Eu nu am fost si nu sunt sub nici o cupola politica.Iti doresc o noapte plina de satisfactii erotice cu adversarii politici..Y

Aurelian 25 ianuarie 2012 at 20:47

De fapt nu sunt adversarii mei politici, sunt adversarii mei „morali”!

Realistul 25 ianuarie 2012 at 20:57

Hava este Basescu de Alba Iulia!!!

Realistul 25 ianuarie 2012 at 21:22

Hava si Dumitrel se opun proiectului Alba Iulia Capitala Culturala Europeana, pentru ca ar insemna 300 milioane de euro pentru albaiulieni si 3500 locuri de munca.Hava si Dumitrel au inchis orasul pentru Corint si Elis Pavaje de unde isi ia spaga.Asta trebuie sa vedeti si sa spuneti domnilor, nu sa va luati de un OM care doreste binele comunitatii!!

Realistul 25 ianuarie 2012 at 21:41

Hava si Dumitrel se opun proiectului Alba Iulia Capitala Culturala Europeana, pentru ca ar insemna 300 milioane de euro pentru albaiulieni si 3500 locuri de munca.Hava si Dumitrel au inchis orasul pentru Corint si Elis Pavaje de unde isi ia spaga.Asta trebuie sa vedeti si sa spuneti domnilor, nu sa va luati de un OM care doreste binele comunitatii!

Km0 25 ianuarie 2012 at 21:59

Asa zisa compromitere a ta e defapt lasitate.
Plus ca mi se confirma banuiala….esti Pd-list inrait , inrait nu gluma. Arunci cu vina pe Pnl…e ceva normal ca si opozitia sa profite de anumite situatii….voi nu ati facut la fel.
E momentul de o schimbare Aurelian draga…si vrei nu vrei o sa vina…pentru ca poporul roman o cere…indiferent de cine vine la putere, gunoaiele care ne conduc acuma tara o sa cada …si ceva imi spune ca o sa cada cum nu a cazut nici un partid politic vreodata!
Nu mai da pe nimeni vina decat pe tine…esti unul din acei oameni pe care nu ii intereseaza, asa ca fa bine si macar nu te mai manifesta in spatii publice ca te faci de rusine.

Aurelian 25 ianuarie 2012 at 23:34

Psihologia electoratului s-a schimbat, nimeni nu mai doreste scandal, vor sange, le place sa vada coruptii arestati, cercetati si judecati. Cade rau la stomacul electoratului, interventia in politica a unor miliardari corupti, si nu le place politicienii manevrati de moguli. In momentul actual in Spania este cercetat ginerele regelui, pentru inplicare in manarii financiare, si Regele, trimite mesaje de continuarea cercetarilor si aflarea adevarului, fie chiar si ginerele si fica lui. Cr(et)in Antonescu, Ponta, Voiculescu, SOV, Adrian Nastase, au o imagine de hoti, coruptii, s-au paiate manevrate de moguli, si nu cad bine electoratului. Adevaratele manifestatii sunt indreptate impotriva intregii clase politice, daca nu tinem cont de mercenarii platiti de moguli, Petre Roman si Ludovic Orban au simtit pe pielea lor incercarea de a exploata nemultunirile, erijandu-se in „salvatori”. Mariano Rajoy, Presedintele Partidului Popular Spaniol, a fost sfatuit sa nu iasa in evidenta cu denuntarea fostului guvern socialist, condus de Zapatero, si nici nu la contraatacat dur pe Rubalcaba, contracandidatul lui si a castigat alegerile cu majoritate simpla, ce nu s-a mai intamplat in ultimii 30 de ani, toate guvernele de pana acum fiind de coalitie. Adevaratele sondaje de opinie demonstreaza ca liderii opozitiei din Romania pierd teren, si asta se datoreaza numai pozitiile lor transante si nerenegociabile. Poate ca lumea ii nemultumita de Basescu, si de PDL, ii normal ca traim in plina criza financiara, dar nu ii au la inima nici pe Antonescu, nici pe Ponta, Adrian Nastase ,sau, Petre Roman. Daca, tot, o tin in prostie cu scandalul USL va pierde, si in situatia ca va trebui ales cel mai mic rau, voturile se vor indrepta catre PDL, si in nici intr-un caz catre USL. Nimic nu ii inca bagat in sac, jocurile sunt deschise, iar marinarul si PDL, au inca rezerve, sa traga focul la oala lor, asta in Romania, ca in Alba nu se pune problema, castiga Hava. Poate Piticul Atomic sa se de-a de ceasul mortii cu „denunturile ilegalitatilor”, lui Hava, ca lumea isi va aduce aminte de scandalurile de coruptie a PSD-ului si a PeNaL-ilor, si vor vota in consecinta. Nu stiu daca si acum anumitii parlamentarii vor fii alesi de cetateni, si alti de calculator, dar sigur ca Eutanasiu si Coclici nu vor mai avea norocul porcului. Ii mai complicata problema decat ii prezentata de Darzu si Eutanasiu militantilor USL! Vom trai si vom vedrea! Dar cum marinarul ii specialist in a castiga simpatia electoratului, nu ii vad bine pe USL-isti. Antonescu s-a infundat intr-o actiune din care numai poate pierde, de data asta „a fost prins la cacialma”!

no name 25 ianuarie 2012 at 22:17

Hava si Dumitrel se opun proiectului Alba Iulia Capitala Culturala Europeana, pentru ca ar insemna 300 milioane de euro pentru albaiulieni si 3500 locuri de munca.Hava si Dumitrel au inchis orasul pentru Corint si Elis Pavaje de unde isi ia spaga.Asta trebuie sa vedeti si sa spuneti domnilor, nu sa va luati de un OM care doreste binele comunitatii!!

Aurelian 26 ianuarie 2012 at 15:17

Nu dragul meu nu se opune nimeni acestui proiect faraonic, dar cand a trebuit sa se treaca de la gogosi si barbi PeNaLe la munca, Marele initiator a acestui proiect, militantul PeNaL, Piticul Atomic, a luat exemplu sefului lui cel mare, Cr(et)in Antonescu, facem gargara, suntem marii hoti, dar strigam primii hotii, bagam fitile, si criticam ca altii nu muncesc, cand de fapt Piticul Atomic, ca un PeNaL CE SE RESPECTA, face alergie la munca serioasa.
Cr(et)in Antonescu isi face siesta dupa o noapte de Pocker, SI NU SE POATE TREZII SA MERGA LA O INTALNIRE CU AMBASADORII EUROPENI, O INTALNIRE CONVOCATA DE CR(ET)INEL, Piticul Atomic se ascunde la hibernat in scorburi, mai scoate din cand in cand nasul, ca sa mai plateasca cate un articol in Unirea, unde vrea sa faca „opozitie distructiva”, dar nu mai zice nici pas de Alba-Iulia Capitala culturala Europeana, ca acum ii de munca , ca s-a terminat gargara!

Km0 27 ianuarie 2012 at 14:20

Bai cu cata nesimtire poti sa minti. De atatea ori a fost chemat scumpul nostru primar sa ia parte la acest proiect. E unul bun si realizabil, sa recunoastem, insa fara sprijinul autoritatilor locale nu face nimeni nimic. In plus e un proiect care necesita fonduri, fonduri pe care Consiliul si Primaria le-ar putea aloca fara probleme..nu vorbim de sume fabuloase, dar bine inteles ca nu exista nici un fel de interes de a ajuta cetatianul prin incurajarea unui program care poate aduce nenumarate locuri de munca si o groaza de bani la bugetul local. Lasa ma aurelian ca traim bine printre pietre de china. Murim de foame intr-un oras minunat. Nu zice nimeni ca nu e frumos la noi, insa de mai bine de un deceniu nu avem cu ce sa ne falim mai mult decat cu istoria orasului, care nu e nici pe departe meritul lui Hava.
Posetezi commenturi lipsite de orice ancora in realitatea in care traim.
Ti-am mai spus cine esti. Un neinsemnat care face politica online, scutul de pleu al PDL-ului.
Sa muncit mult pentru campania de informare a proiectului „Alba Iulia Capitala Cultural Europeana” , dar bine inteles ca e cel mai simplu lucru din lume sa stai pe margine si sa critici ce fac altii. Cred ca nu ai pus in viata ta osul pe munca si habar nu ai ce inseamna un ban muncit cinstit.

Ana 25 ianuarie 2012 at 23:36

Psihologia electoratului s-a schimbat, nimeni nu mai doreste scandal, vor sange, le place sa vada coruptii arestati, cercetati si judecati. Cade rau la stomacul electoratului, interventia in politica a unor miliardari corupti, si nu le place politicienii manevrati de moguli. In momentul actual in Spania este cercetat ginerele regelui, pentru inplicare in manarii financiare, si Regele, trimite mesaje de continuarea cercetarilor si aflarea adevarului, fie chiar si ginerele si fica lui. Cr(et)in Antonescu, Ponta, Voiculescu, SOV, Adrian Nastase, au o imagine de hoti, coruptii, s-au paiate manevrate de moguli, si nu cad bine electoratului. Adevaratele manifestatii sunt indreptate impotriva intregii clase politice, daca nu tinem cont de mercenarii platiti de moguli, Petre Roman si Ludovic Orban au simtit pe pielea lor incercarea de a exploata nemultunirile, erijandu-se in „salvatori”. Mariano Rajoy, Presedintele Partidului Popular Spaniol, a fost sfatuit sa nu iasa in evidenta cu denuntarea fostului guvern socialist, condus de Zapatero, si nici nu la contraatacat dur pe Rubalcaba, contracandidatul lui si a castigat alegerile cu majoritate simpla, ce nu s-a mai intamplat in ultimii 30 de ani, toate guvernele de pana acum fiind de coalitie. Adevaratele sondaje de opinie demonstreaza ca liderii opozitiei din Romania pierd teren, si asta se datoreaza numai pozitiile lor transante si nerenegociabile. Poate ca lumea ii nemultumita de Basescu, si de PDL, ii normal ca traim in plina criza financiara, dar nu ii au la inima nici pe Antonescu, nici pe Ponta, Adrian Nastase ,sau, Petre Roman. Daca, tot, o tin in prostie cu scandalul USL va pierde, si in situatia ca va trebui ales cel mai mic rau, voturile se vor indrepta catre PDL, si in nici intr-un caz catre USL. Nimic nu ii inca bagat in sac, jocurile sunt deschise, iar marinarul si PDL, au inca rezerve, sa traga focul la oala lor, asta in Romania, ca in Alba nu se pune problema, castiga Hava. Poate Piticul Atomic sa se de-a de ceasul mortii cu „denunturile ilegalitatilor”, lui Hava, ca lumea isi va aduce aminte de scandalurile de coruptie a PSD-ului si a PeNaL-ilor, si vor vota in consecinta. Nu stiu daca si acum anumitii parlamentarii vor fii alesi de cetateni, si alti de calculator, dar sigur ca Eutanasiu si Coclici nu vor mai avea norocul porcului. Ii mai complicata problema decat ii prezentata de Darzu si Eutanasiu militantilor USL! Vom trai si vom vedrea! Dar cum marinarul ii specialist in a castiga simpatia electoratului, nu ii vad bine pe USL-isti. Antonescu s-a infundat intr-o actiune din care numai poate pierde, de data asta „a fost prins la cacialma”!

1Q-Nicu 26 ianuarie 2012 at 15:22

@Aurelian. Ooo!… bată-te ploaia să te spele de păcate…d.ta eşti ambisex;-când vrei le-o „tragi” la hăndrălăii politici şi după ce te saturi te muţi la ştoarfe…