// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

ȘTIREA TA: Traian Nicolae Ursaleș, primarul comunei Meteș, i-a pârât pe rău-platnici la tot satul

Primarul comunei Meteș, Traian Nicolae Ursaleș, vrea neapărat să țină o strânsă legătură cu cetățenii din sat, dar nu prin mijloce moderne, prin intermediu internetului, așa cum procedează alți edili, ci clasic, prin scrisori trimise prin poștă.

12650638_1021979507860995_441149309_nProblema este că aceste epistole nu prea își îndeplinesc scopul – de a-l apropia pe primar de localnici – ci dimpotrivă, ori stârnesc hohote de râs (cum s-a întâmplat anul trecut), ori reușesc să-i supere pe unii dintre ei.

Dacă anul trecut Ursaleș s-a gândit să recupereze restanțele de la buget trimițând informări către persoanele decedate – scrisori care începeau cu ”Dragă defunctule…” -, anul acesta a schimbat metoda și le-a trimis tuturor locuitorilor epistole care încep cu ”Vă doresc (fiecărui meteșan în parte) un an nou fericit, plin de împliniri și multă sănătate, dumneavoastră și întregii familii”, iar câteva rânduri mai jos ”îi dă în gât” pe toți restanțierii la taxe și impozite, cu nume, prenume, chiar și poreclă, plus sumele pe care le au de plătit.

Așa, să știe tot satul de ce scârțâie pe ici, pe acolo, lucrurile în comună (deși datoriile sunt atât de mici încât nu știm exact ce investiții s-ar fi putut rata din cauza neplății lor)!

Desigur, că tot e an electoral, scrisoarea mai conține 2-3 pagini în care primarul nu uită să le reamintească cetățenilor câte lucruri bune s-au mai făcut în comună, dar cine mai stă să le mai citească după ce s-a supărat pe primarul pârâcios?

Faptul că ceea ce a făcut edilul nu este tocmai elegant ne-a fost sesizat de un cititor, care nici măcar nu este printre restanțieri: ”În comuna Meteș datoriile sunt făcute public de către primarul Ursaleș. Primarul nostru se asigură că fiecare cetățean este informat de datoriile celor care, poate din cauza sărăciei, nu își pot plăti impozitele. Nu cred că e ok să faci public datoriile fiecăruia… cel puțin moral! O datorie de 100-200 de lei… când el face cămine culturale inutile (cum e cel din satul Tăuți)”, ne-a scris localnicul din Meteș.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

loading...

34 Răspunsuri la ȘTIREA TA: Traian Nicolae Ursaleș, primarul comunei Meteș, i-a pârât pe rău-platnici la tot satul

  1. voo 06.02.2016 la 22:53

    Ceea ce face primarul din metes este un lucru de admirat. Numai asa se pot obtine impozitele la timp. Sa nu uitam ca oamenii saraci sunt primii care isi platesc impozitele si de obicei cei care au nu le platesc. Acest lucru ar trebui facut de toti primarii.

  2. nicusor 06.02.2016 la 22:58

    Il admir pe ursaleş pentru ca are coloana vertebrala si nu renunta la niste principii sanatoase. Trebuie apreciat ca nici in an electoral nu face compromisuri cu nimeni chiar daca aceste scrisori poate supara pe cativa alegatori. Daca ar fi si parlamentarii tarii cu aceste principii sanatoase tara ar fi departe. Felicitari ursule (ursaleş).

  3. petruursa 06.02.2016 la 23:05

    Felicitari domn primar pentru transparenta de care dati dovada si pentru toate lucrurile bune facute la noi in comuna in acesti ani. O sa va votam cu drag in continuare si speram sa nu ne parasiti. Respect pe viata domnule primar.

  4. bundi 07.02.2016 la 0:11

    nimic nou…iar si/a dat in petec primarele. cu ajutorul Domnului nu o sa mai supere si sa mai jigneasca oamenii dupa alegerile din vara.
    o sa il mai voteze doar slugile …putine si perverse si alea…

  5. nicu 07.02.2016 la 9:53

    Pai dupa ce a avut grija sa le puna impozite mai mari decat la Alba Iulia, saracii oameni nu au mai putut tine pasu’ . Cat despre primarul paracios” boala din fire , nu are lecuire” , asa facea si la scoala si la facultate- ii paara pe colegi , cand vrea sa obtina ceva se apuca de plans, ca un foarte bun actor de telenovele. Pe cei din Presaca ii face” tradatori” , bietii oameni fiind satui de dictatura lui, el cosiderand ca toti oamenii sant slugi la el la vaci.

  6. derex 07.02.2016 la 10:38

    Gest rusinos facut de acest primar ,desi in fiecare an trimite aceste scrisori la toata casa nu cred ca se fac nu stiu ce progrese de recuperare a datoriilor ,dar totusi el insista isi face campanie electorala pe bani publici acele hartii ar putea fi doar o jumate de A4 cu suma de plata ,o urare,(cu datornicii) doua randuri,un amarat daca merge la primaria Metes plateste un A4 cu bani daca este xeroxat,pe cand primarele face cheltuiala de hartie si toner aiurea cu scrisori de impozite si multe alte scrisori pe alte teme!RETRAGEREA LA VIZUINA URSULE!

    • oANA 07.02.2016 la 16:36

      da

  7. oANA 07.02.2016 la 16:34

    Mai bine destainuia celor din Metes ,cum din cel mai sarac, a ajuns cel mai bogat!

  8. strujac 07.02.2016 la 20:59

    Stimate derex ,a inceput Campania electorala si cum altfel , in still primarily decat pe banii celor care au platit impozitele.si o fi facut El calculus si a constatat ca nu I ajung , de AIA vrea sa I strange pe toti de la restantieri!! Informarea cetatenilor privind impozitul pe 2016 ocupa 1\4 din foaia A4. Dar restul cu maretele realizari si Cu indicates exacta cu cine sa voteze oamenii , cum se putea sa nu scrie?¿? Asa stie El sa daca Campania electoral pe banii publicity: hartie,multi hartie, ca vor mai fi multe scrisori,plicuri, tonere ,munca angajatilor si muuuuulllte deplasari cu masina primarie! IAR pentru Oana care nu stie cum a ajuns cel mai bogat, din salariile de primar si a mai facut vreo 2 ccase,cabana,2 masini, tractoare,zeci de hectare de teren luate cu ” japca” de la oamenii din sat, zeci de vaci si toate cumparate din banii care ii Raman dupa ce plateste si pensia alimentara pentru cei 2 copii.E bineeeeee la primarie,de AIA nu se da dus!!!Nu zicea stimabilul professor doctor ca sta doar 2 mandate, dar cine avea asteptari ca aceasta persoana face vreodata ce zice. In functor de pupincurism ii cearta sau ii lauda pe consilierii prin scrisori!! I au taiat consilierii sarbatorile lui ,pai da, ti le au taiat sa nu iti mai umpli tu si lingaii burtile si sa promovati incultura in comuna,din banii munciti cu greu de oamenii constiti care isi plates impozitele.

  9. oANA 07.02.2016 la 21:49

    O sa-l ajunga blestemul celor doi copii abandonati.

  10. petruursa 07.02.2016 la 22:40

    Mai strujac invata mai întâi sa scri ca esti analfabet. Nici dracu nu intelege ce scri tu acolo. Oare era mai bine pe vremea lui varvara?

  11. florin 07.02.2016 la 22:46

    Tu sau mai oana as avea o intrebare. De ce zizi ca primarul si a abandonat copiii? Gandeste te ca te bate dumnezeu. Ursaleş nu si a uitat niciodata rolul de tata si munceste pe branci sa poata oferi ceva copiilor lui. Nu mai vorbi aiurea ca osa te ajunga pe tine blestemele si atunci ai sa vezi cum e sa ataci un om care a facut mult bine comunei metes si nu a făcut rau la nimeni.

  12. florin 07.02.2016 la 22:56

    Mai fraierilor din pnl voi ce vreti sa puneti primar un bursuc rotund mic si gras din alba iulia pe care nu l cunoaste nimeni. Nu o sa castigat i primaria niciodata cu asemenea specimene.

  13. Maria 07.02.2016 la 23:39

    Ce oameni răi sunt in lumea asta… dacă nu ar fi fost Ursales voi despre ce aţi mai fi vorbit? Dacă tot sustineti voi astia deştepţi ca a furat ca a facut nu ştiu ce mai era primar? Habar nu aveti de nimic. Nu vă mai băgaţi in seamna ca si chiloţi in…. vă e ciudă ca omul munceşte? Nerusinatilor. Haideti si voi sa munciţi cot la cot cu el sa vedeţi din ce şi a facut una alta. Oameni de tot râsul si invidioşi. Huuuuu ???

  14. bula 08.02.2016 la 0:20

    nu se face asa ceva…urat tare.

  15. bula 08.02.2016 la 0:22

    Miroase urat in primaria Metes…si la propriu si la figurat.
    unele slugi de ale primarului nu sunt prietene cu apa. ;)
    cand l/a schimbat pe Varvara, Ursales a promis sa faca curat la primarie…doar vorbe.Acum e pin de neamurile si prietenii lui, l/a tinut si pe Haragus viceprimar, unu care se ocupa doar de treburile lui si de care primaru se foloseste pentru treburile murdare.
    Pana la urma , oamenii au ce merita…un primar care ii batjocoreste, ii jigneste si le spune tot timpul cate a facut…
    daca asta vor in continuare oamenii, sa il voteze…desi, cred ca lumea s/a cam saturat si isi dau seama cine e ursales…

  16. florin 08.02.2016 la 6:58

    Ce neamuriare ursaleş in priarie? Nici unul.

  17. nivin 08.02.2016 la 8:57

    Nu inteleg de ce se vorbeste asa urat, daca primarul era inca in PNL,nu il criticau, asa e gata nu mai e bun, cu siguranta toata lumea are greseli, diferenta intre oameni e ca unii si le asuma unii nu.

  18. Calin 08.02.2016 la 9:18

    Mda, ce sa mai zic? s-au gasit toti agramatii sa comenteze la adresa domnului primar Ursales.Pe omul acesta il reprezinta ceea ce a realizat in comuna Metes ,insa pe voi, restu, lucruri slabe ce sunteti,va defineste prostia.Si asa ca si un ultimatum,d.p.d.v.(din punct de vedere) politic, cu tot PNL-ul vostru ai alte adunaturi ,nu veti avea niciodata valoarea acestui om.

  19. oANA 08.02.2016 la 14:08

    Dupa cum se exprima,cu siguranta ,Florin este unul dintre cei care este sluga la ferma primarului.

  20. Bubiko 08.02.2016 la 15:27

    Parca revad pe primarul Ursales cu Basescu si cei din CJ Alba la ,,papa bun,,si tiuca fiarta !La primaria Metes trebuie ales un primar tanar din Metes,nu un>bursuc mic si gras din A-Iulia< .Mai consatenilor n-o fi vorba de un jendar ce a tradat pe dan diaconescu.Ursales nu te lasa si joaca la turloaie…..!

  21. galabamba 08.02.2016 la 16:07

    Oare jendar nu este un fost militan cu origine la Metes si care zicea ca se baga la primariia Metes cand vin alegerile.Stai jos ca avem noi destui din sat,nu plimbareti la trai mai bun.

  22. Garfield 08.02.2016 la 18:32

    O fi facut Ursales lucruri bune in metesul ala ,dar prea isi da in petec cu toate scrisorile lui voorba lui derex,cheltuie banii publici pe scrisori de campanie electorala,unde este DNA-ul ,primarul sa isi faca treaba de-aia este pus acolo nu sa isi faca publicittate pe spatele altora ,sa respecte oamenii egal nu dupa culorile politice,si apoi sa vezi daca mai scriu ziarele de el.Doar ca poate i-o place si lui sa fie trecut pe ziare si atunci ce sa mai zici isi merita soarta !!

  23. nicu 08.02.2016 la 18:43

    Ce de slugi are ursales la vaci, laudacii!!Predomina incultura si lipsa de caracter daca poti sa jignesti pe cineva pentru felul cum arata.Crede ti ca un candidat la fumctia de primar trebuie sa aiba patratele si dimensiuni de manechin??doamne ce frumos era si ursasles in 2008 , sa nu mai zic acum, iar despre faptul ca vine ” unul din Alba pe care nu il cunoaste nimeni” , ursales cum era in 2008 -un necunoscut care locuia in Alba Iulia , profesor nu cred ca eta , deoarece iti trebuie cativa ani vechime, sa iti dai niste examene pentru a lua niste grade didactice, iar despre doctorat ce sa zic- daca era luat pe multa munca isi continua activitatea pe domeniul pe care si a dorit sa evolueze, nu te intorci la vaci in Presaca! Tanarul care va candida din partea PNL ului este un distins profesionist, stati linistiti vine din administratie, nu este fara experienta si este cunoscut ca fiind dintr un ” neam” mare si bun de intelectuali din satul Ampoita.Eu nu consider ca daca sti sa scri” d.p.d.v ” , asa smechereste ca pe net , esti vreun mare intelectual pentru a avea dreptul sa ii cataloghezi pe altii ca fiind” prosti” ( asta te caracterizeaza chiar pe tine). Cat despre avere, munca cinstita a primarului, da, trudeste pe branci. Inainte de licitatia pentru caminul din Tauti , cu cine te ai intalnit ursales, in apartamentul de vis a vis de benzinaria lui Bogdan . Acolo s a pus la cale toata documentatia , impreuna cu 2 consultanti si cu Nicu patronul, care ca prin minune a castigat licitatia , doar firma susnumitului patron s a invadrat la cerintele impuse de primar prin documentatie. Iti mai aduci ursales, era tarziu in noapte?? Acum pe toti ii cataloghezi tu cu slugile de la vaci , ca fiind o afunatura, etc- dar oare el de ce a uitat cu cine era in cardasie , cum s a folosit de o gramada de oameni de care s a lepadat cat a putut de repede cand a ajuns pe scaunul mult dorit. Pacat ca de cand a venit el , vorba unui distins cetatean” pute” la propriu si la figurat in primarie.Dar unuia care vine de la vaci I se pare foarte normal , se simte in mediul sau. Cat despre realizari ce sa mai vorbim , asfaltarea la Lunca si aducerea apei in comuna sunt lucrarile Consiliului judetean iar asfaltul de prin sate este ceva foarte normal. Dar in perioada cand toate primariile au derulat fonduri neramburabile, la greu, noi executam lucrari tot din mila Consiliului judetean care ne repartizeaza bani, gratie d lui Dumitrel. Sa nu mai vorbim de calitatea lucrarilor executate. Asta este alta poveste. Asa ca stati linistiti , stimati laudaci, tanarul PNL ist este foarte bine pregatit profesional, are expetienta in administratie si mai ales in derularea de fonduri, este bine sustinut de la judet si provine dintr o familie de intelectuali .

  24. florin 08.02.2016 la 20:31

    Ma nicule in 2008 ursaleş venea dupa un mandat de consilier judetean in care a stiut sa se faca cunoscut in comuna. Avea niste realizari personale fiind doctor la numai 26 de ani pe cand albaiulianul asta oprisa sau cum dracu il cheama nu a auzit nimeni de el. Pe asta nu l voteaza nici măcar ampoiţa. Sa nu uitam ca tanarul asta a luat pe nedrept averea unui frate de al tatalui sau, iar acum este sluga la oi la cineva in lunca ampoiţei. Asta este adevarata fata a intelectualului oprut care a facut o amarata de facultate la alba iulia.. acest bursuc mic si gras pe nume o puta a fost director la directia de tineret avand singurul merit ca era presedintele tineretului pdl iar cat a stat director nu a facut absolut nimic pentru tinerii din ampoiţa iar acum vrea sa l votam. Multi ampoiteni vor vota cu ursaleş tocmai pentru ca acest bursuc muc si gras este de nesuferit. Mai opruta ai grija de unchiu tau inainte nu l mai lasa sluga la altii si lasai averea inapoi. Esti un om periculos.

  25. badila 08.02.2016 la 20:50

    Pana acum nu am votat cu ursaleş dar acum cand vad ca va candida acest specimen dan opruta cu siguranta voi vota cu ursaleş. Are dreptate florin acest tanar si a batut joc de unchiul sau si ia luat averea. Mai mao nelutu man de ce ai tradat pe ursaleş care mereu zicea de bine de tine si te a facut om. Te a facut consilier local ti a facut proiect pe capre te a angajat iar tu il tradezi pentru un bursuc mic si gras din alba iulia. Macar daca te ai fi bagat tu nelutule sau ioni miron dar nu arogantul asta de opruta. Mai opruta sa nu vi sa mi ceri votul xa scuip in ochi pentru ca asta meriti. Dragi ampoiteni daca nu mai candideaza dl pascu atunci mai bine votam cu ursaleş ca asta macar nu ne a facut rau a mai facut care ceva si este un om dintr o bucata. Jos bursucul din alba iulia

  26. ila 08.02.2016 la 20:57

    Nelutu man si dan opruta sunt 2 pigmei aroganti si mititei care nu ajung sa stea la masa saca nu taiem picioarele la masa. Nelutu asta numai se inervează si zbiara la oameni iar opruta este un om fara caracter care calca totul in picioare pentru interesul lui. Sper ca pnl sa gaseasca alt candidat xa altfel ursaleş castiga cu 80%. Afara cu bursucul din ampoiţa.

  27. Calin 08.02.2016 la 20:58

    Ma stati cuminti ca va pisati contra vantului si mi ca va pisati pe voi.Luptati-va si voi la categoria voastra (mini,mini) nu la categoria grea.
    PS: O sa va scoata Ursales politica din cap.
    In rest ce sa zic? numai bine si visati in continuare ca ii gratis

  28. ila 08.02.2016 la 21:37

    Ai dreptate caline. Ursaleş stie politica nu gluma

  29. bambucha 08.02.2016 la 22:44

    mai dragilor :)) primarul ursales foloseste vreo 3,4 nume el este si ila,si calin si florin si badila dar cum sa nu iti dai seama dupa exprimarea lui si dupa felul in care scrie este obisnuit sa strecoare pe ici ,colo cate o scrisoare cu muuulte greseli ortografice la fel cum face si aici pe forum,:) jigneste in stanga si dreapta doar asta stie sa faca si de-aia nu o sa mai ajunga primar.La 26 ani doctor? mai repede ca si Ponta,poate cu acelasi profesor cine stie,dar macar pana la 26 ani cine face doctoratul si are un pic de patriotism cum se lauda primarul prin sarbatorile de sat pune mana pe carte si invata gramatica sa nu il rada oamenii cand isi citesc datoriile!!hai basta !

  30. nicu 08.02.2016 la 23:01

    Ha, ha, ha , acum recunosc stilul ursales!!!!! El cu slugile lui de la vaci au iesit la atac, binenteles fara nici un argument, doar asa sa jigneasca !!! Intr adevar acesta este stilul lui de a face politica, recunosc 3/ 4 dintre mesaje sunt scrise de el , sotie, slugile de la vaci si cativa ptieteni care ling ciolanul, ca prieteni adevarati nu are!! Asa stie el sa faca politica – cu atac la persoana. Cu toate studiile tale si asa mare cum esti nu ajungi la degetul mic al lui Nelutu Man Om frumos , caracter frumos care poate sa poarte o convesatie cu orice categorie sociala, are cuvintele la el si este un baiat cult si istet. Iar despre calitatea ta de consilier judetean, stiind ca ai ajuns avolo , plangand pe la usa d lui Crisan de la Prm iar apoi te ocupai cu deplasarile prin judet si santajai diversi primari sa execute lucrari de unde tu luai comisioane. Sunt lucruri cunoscute in gostul PDL ( nu uita ca am fost mereu in preajma ta si cunosc mai mult decat crezi, ursales). Iar despre voturile ampoicenilor, nu purtati voi grija lor, intotdeauna au fost oameni seriosi, uniti si dintr o bucata!! Cu ursales au votat doar oamenii lui Nelutu Man si Ioni. Cat te ai chinuit sa I gasesti un schelet in dulap tanarului PNL ist???? Lasa ca ampoicenii ii cunosc familia, are rude sus puse, dar care nu se coboara niciodata in mocirla!!! Deci continua politica pe carevo stapanesti : atacul la persoana!! Dar vorba ta, ai grija Dumnezeu te vede, de el nu te poti ascunde in spatele slujilor! Si nu stiu ce ai cu PNL isti , ei nu ti au avut treaba.

  31. Calin 09.02.2016 la 8:22

    Eu nu inteleg de ce nu va treziti odata la realitate si va imbatati in continuare cu apa rece visand la primarie.O avut greseli Ursales ,mai ales ca o crescut un sarpe la san,dar nu dau nume ca se supara Nelutu Man.Primarul Ursales l-o scos din anonimat pe acest om, l-o urcat pe scena,l-o facut cunoscut, l-o promovat si l-o vorbit numai de bine ,iar acum Nelutu ce face? musca mana stapanului,javra.Cat despre primarie nici insusi Obama nu are sansa in fata lui Ursales pentru a prelua carma comunei Metes, cu atat mai putin un pigmeu…sau doi:))))

  32. Ursales Oana 09.02.2016 la 11:45

    Felicitari pentru reclama făcută sotului meu. Nu trebuie sa plătească articole la ziar ca sunt multi care îi faceti reclama pe gratis. Bravo vouă:). Cu ajutoarele noastre ce tot ai Nicu(sau cum te o chema)le cunosti ca sa poţi vorbi despre ele? Te deranjează ca avem animale? Muncă cinstită. Voi cu mizerile voastre. In loc sa ziceti un multumesc pentru tot ce sa facut in comuna loviţi omul care va scos din mizerie. El nu pune oameni sa scrie răspunzi la comentarii ca si unele persoane de aici. Fiecare sa îşi vadă lungul nasului si sa îşi vadă de treabă si de viaţa.

  33. coco 09.02.2016 la 20:32

    ce aveti domnilor cu PNL? care este problema voastra ? pana unde a ajuns ura asta intre oameni , oameni buni noi suntem niste slugi ai clasei politice care vin si ne cauta doar atunci cand au nevoie de voturi, sa ajuns sa se certe frati si surori .pt.ce!!!!! pentru ca sa ajunga ei acolo sus la ciolan apoi uita de unde au plecat