Statuile din Cetatea Alba Carolina, victime ale barbarilor deghizați în cetățeni civilizați
Unele dintre cele mai de succes atracţii turistice din Cetatea Alba Carolina din municipiul Alba Iulia – statuile contesei și contelui din Piața Mihai Viteazul, statuile soldaților de la Porțile III și IV, cele ale florăresei și bătrânei din Piața Cetății sau cea a toboșarului din Piața Toboșarului au căzut victime ale apetitului unora din specia noastră de a distruge ceea ce nu înțeleg.
Acești membri sculptați ai comunității noastre, mai nou intrați în peisajul Cetății Alba Iulia, dar care fac deliciul turiștilor și vizitatorilor de toate vârstele și naționalitățile, au început să se dezintegreze.
Statuia bătrânei ce șade pe bancă cu o strachină de ouă în poală a rămas fără un ou (deși era prins în trei puncte de sudură), statuia florărăresei Cetății a rămas fără petale la trandafiri, soldatului de la Poarta a IV-a i-a fost ruptă și furată baioneta, soldatul de la Poarta a III-a a rămas fără ciucuri, contesei din fața statuii lui Mihai Viteazul i-a fost rupt mânerul umbrelei, melcul de pe piciorul bătrânului așezat pe banca din fața Traseului celor Trei Fortificații a rămas fără un ochi (antenă) iar statuia toboșarului din latura de Nord a Cetății a rămas fără bețele tobei.
Dacă e să extindem aria distrugerilor din Cetatea Alba Carolina atunci merită amintit faptul că s-au furat inclusiv șuruburile de fier de la podul ce face legătura dintre Poarta a IV-a și Poarta a V-a, beculețele din tunelurile cetății și capetele stropitorilor de la sistemul de irigație din șanțuri. Stâlpi de iluminat au fost mâzgăliți cu spray-uri cu vopsea.
Cea mai recentă ispravă a speciei vandalilor este poarta de fier prin care se face accesul în șanțurile Cetății din zona Carolinelor, unde este situat și clubul Habitat. În acest caz, după cum puteți observa în fotografie, au fost decupate, aparent fără nici un sens, gratiile porții, lucrare ce nu s-a putut realiza decât cu un flex care trebuie conectat la curent sau manual, cu pânză de bomfaier.
Concluzia este următoarea: aceste bunuri – statui, poduri, ziduri, bănci, porți, șamd – aparțin comunității, adică nouă și noi suntem cei care plătim pentru întreținerea sau când este cazul, repararea lor. Pe cale de consecință, fiecare dintre noi trebuie să luăm atitudine când vedem persoane ce încearcă să strice aceste bunuri comune și să sesizăm poliția sau polițiștii locali.
Administrația locală trebuie să găsească metode mai eficiente de a proteja aceste obiective turistice care au devenit o marcă a Cetății Alba Iulia, iar polițiștii locali să identifice și să sancționeze măcar o dată pe cei care se distrează distrugând simbolurile Cetății.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Opinii - Comentarii
23-24 iunie 2026 | Noaptea de Sânziene: Magia celei mai misterioase nopți din vara românească, noaptea în care „se deschid cerurile”
Noaptea de Sânziene: Magia celei mai misterioase nopți din vara românească, noaptea în care „se deschid cerurile” În fiecare an, în noaptea de 23 spre 24 iunie, satul românesc retrăiește una dintre cele mai vechi și mai fascinante sărbători ale sale: Noaptea de Sânziene. Învăluită în mister, legende și ritualuri transmise din generație în generație, […]
Cum se face vișinata de casă: Rețete de preparare a vișinatei, băutură tradițională românească
Cum se face vișinata de casă: Rețete de preparare a vișinatei, băutură tradițională românească Vișinata este una dintre cele mai apreciate băuturi tradiționale românești, obținută prin macerarea vișinelor în alcool și zahăr. Cu o aromă intens fructată, o culoare rubinie spectaculoasă și un gust echilibrat între dulce și acrișor, vișinata este prezentă de generații în […]
Solstițiul de vară 2026: Cea mai lungă zi a anului aduce începutul verii astronomice
Solstițiul de vară 2026: Cea mai lungă zi a anului aduce începutul verii astronomice 21 iunie 2026 va marca unul dintre cele mai spectaculoase momente astronomice ale anului: solstițiul de vară, clipa în care Soarele atinge punctul cel mai înalt pe bolta cerească pentru observatorii din emisfera nordică. Duminică, 21 iunie 2026, la ora 11:24, […]














