Curier Județean

Spitalul Județean de Urgență Alba reduce programul de vizită pentru prevenirea îmbolnăvirilor prin viroze respiratorii: Alte măsuri adoptate

Bera Larisa

Publicat

în

Spitalul Județean de Urgență Alba reduce programul de vizită pentru prevenirea îmbolnăvirilor prin viroze respiratorii: Alte măsuri adoptate

Începând de luni, 20 ianuarie, la Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia a fost redus programul de vizită al aparținătorilor și au fost adoptate o serie de măsuri pentru prevenirea răspândirii îmbolnăvirilor prin gripă și alte viroze respiratorii.

Citește și: UPU Pediatrie de la Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia se mută pentru efectuarea unor lucrări de renovare. Intrarea în urgențe va rămâne aceeași

Noul program de vizită este:

– De luni până vineri, între orele 17.00 – 19.00
– Sâmbătă și duminică, între orele 14.00 – 16.00

Programul de vizită a fost, astfel, scurtat de la patru ore de luni până vineri, respectiv șase ore sâmbătă și duminică, la două ore în fiecare zi din săptămână.

Programul de relații cu aparținătorii, în care personalul medical furnizează informații pacienților, se desfășoară de luni până vineri, între orele 12:00 și 14:00.

La secția ATI, unde restricțiile erau mai mari, programul de vizită rămâne același (17.00 – 18.00, în fiecare zi din săptămână). Durata vizitei la ATI nu poate depăși 10 minute. Programul de vizită la secția ATI este diferit față de programul de vizită la celelalte secții având în vedere gravitatea pacienților internați aici. (Programul de relații cu aparținătorii se desfășoară în fiecare zi între 13.00 – 14.00).

De asemenea, pentru prevenirea răspândirii îmbolnăvirilor au fost adoptate și alte măsuri specifice. Se permite accesul unui singur vizitator în salon la un pacient. Durata vizitei nu poate depăși 30 de minute. Pe parcursul vizitei este necesară purtarea echipamentului de protecție (mască, halat vizitatori, botoșei). Dacă într-un salon sunt alți vizitatori la pacienții internați, este posibil să vi se solicite să așteptați pentru a evita supraaglomerarea saloanelor.

De asemenea, în cazul în care în salon sunt efectuate diferite manopere medicale sau de îngrijire a pacienților (administrare de tratament, intervenții etc.), personalul medico-sanitar vă solicită să părăsiți salonul pentru a nu perturba actul medical și pentru respectarea intimității pacienților.

Vă rugăm ca în cazul în care prezentați orice fel de simptome care pot să indice o infecție respiratorie (tuse, strănut, nas înfundat, febră) să amânați vizitarea pacienților internați.

Este obligatoriu să purtați corect echipamentul pe toată durata vizitei și să utilizați dezinfectantul de mâini la intrarea și ieșirea din salon. Este interzis să vă așezați pe patul pacienților. De asemenea, e interzisă depozitarea bagajelor/genților pe pat sau pe jos.

Respectarea măsurilor este obligatorie pentru protecția pacienților, aparținătorilor și personalului spitalului. Vizitatorii sunt rugați să respecte cu strictețe indicațiile personalului medical privind măsurile de protecție. Ne bazăm pe colaborarea cu dumneavoastră, pentru siguranța pacienților, a celorlalți vizitatori și a personalului medico-sanitar!


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Unde se vor susține în Alba testările pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026

Ioana Oprean

Publicat

în

Unde se vor susține în Alba testările pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026 Începând cu data de 1 iulie 2026, testările privind cunoașterea regulilor de circulație, necesare pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, NU se mai susțin la Serviciul Rutier Alba, a […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau

Ioana Oprean

Publicat

în

Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau Doi bărbați din Alba Iulia au fost scoși din trafic după ce au fost depistați conducând băuți pe DN1, respectiv pe Bulevardul Încoronării din municipiul-reședință de județ.  Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 07.20, polițiștii Biroului Drumuri Naționale […]

Citește mai mult

Curier Județean

ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 20.52, Poliția Municipiului Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Valea Frumoasei din municipiu, a avut loc […]

Citește mai mult