Speranţă: Datoriile istorice ale Fabricii de Arme Cugir ar putea fi şterse în anul 2011
Filialele Companiei Naţionele ROMARM SA sunt, alături de companiile miniere, „fruntaşe” în ceea ce priveşte datoriile către bugetul consolidat al statului. Situaţia nu este una nouă, ci doar una mereu împrospătată de acumularea unor noi şi noi sume datorate. Majoritatea acestor sume sunt penalităţi şi majorări de întârziere la sume datorate de ani şi ani (am putea spune „anticizate”). Dar nu structura acestor arierate uriaşe este cea mai importantă, ci efectul lor: posibilul faliment al acestor filiale producătoare din industria de apărare. Una dintre acestea se află la Cugir, un oraş care s-a dezvoltat în jurul şi datorită industriei de apărare care deşi a cunoscut o oarecare revigorare în ultimii ani nu se poate lăuda că a scăpat de datorii.
Pentru deblocarea situaţiei, senatorul Colegiului Cugir-Zlatna, Alexandru Pereş a interpelat Ministerul Economiei, Comerţului şi Mediului de Afaceri solicitând măsuri pentru ştergerea datoriilor istorice fără de care unele dintre filialele ROMARM SA, printre care şi Fabrica de Arme Cugir, ar putea desfăşura o activitate economică normală, care le-ar putea aduce chiar profit. El reaminteşte că Tratatul privind funcţionarea Uniunii Europene „prevede că orice stat membru poate lua măsurile pe care le consideră necesare pentru protecţia intereselor esenţiale ale siguranţei sale şi care se referă la producţia sau comerţul cu armament, muniţie şi material de război”. Sub semnătura ministrului Ion Ariton, Ministerul Economiei, Comerţului şi Mediului de Afaceri i-a răspuns senatorului Pereş că ministerul a propus includerea în Programul legislativ al Guverului pentru anul 2011 a proiectului „Lege privind unele măsuri pentru diminuarea arieratelor bugetare ale unor operatoei economici din industria de apărare”. Oportunitatea promovării acestui proiect de lege va fi analizată împreună cu Ministerul Finanţelor Publice. Nu ne rămâne decât să sperăm că analiza de oportunitate nu va dura prea mult şi întradevăr în acest an se va putea face un pas înainte pentru salvarea unei industrii care nu înseamnă numai muniţie şi arme, ci şi locuri de muncă şi evitarea agravării problemelor sociale.
Anca DINICĂ
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)