Sondaj de opinie online privind alegerile locale realizat de ziarulunirea.ro

Fără a avea pretenţia că are acurateţea unui sondaj profesionist, în urma  solicitărilor mai multor persoane, printre care, în mod special îl putem nominaliza pe domnul Mircea Trifu, www.ziarulunirea.ro vă pune la dispoziţie posibilitatea să vă exprimaţi online preferinţele electorale pentru candidaţii sau potenţialii candidaţi la Consiliul Judeţean Alba şi principalele primării din judeţul Alba.

De la un singur IP real se poate vota o singură dată, ceea ce, chiar dacă are avantajul că previne votul multiplu, are şi un inconvenient major, datorat faptului că majoritatea instituţiilor şi societăţilor comerciale mari au un singur IP real, iar în acest caz va conta doar votul unei singure persoane.

Nu în ultimul rând, v-am fi recunoscători dacă aţi evita sa folosiţi proxy sau alte metode mai putin ortodoxe pentru a denatura rezultatul sondajului. Pentru acest din urmă caz, avem posibilitatea să publicăm pe site cel mai votat candidat din străinătate, dar nu credem că i-ar sta bine preferatului dumneavoastră să menţionăm, de pildă, faptul că a fost cel mai votat candidat din statele arabe. 😛

Vă mulţumim pentru vot !!

Sondaj Miss Boboc ziarul ”Unirea”: - Colegiul Național ”HCC” din Alba Iulia

  • Todea Cristina (25%, 547 Votes)
  • Balaș Georgiana (20%, 435 Votes)
  • Pașca Denisa (13%, 295 Votes)
  • Toader Alexandra (12%, 255 Votes)
  • Potor Oana (9%, 208 Votes)
  • Todor Dalia (6%, 131 Votes)
  • Șerbu Nicoleta (6%, 126 Votes)
  • Clopoțel Raluca (6%, 126 Votes)
  • Tat Mădălina (4%, 80 Votes)

Total Voters: 2.203

Loading ... Loading ...

Sondaj Mister Boboc ziarul ”Unirea”: - Colegiul Național ”HCC” din Alba Iulia

  • Fodoran Raul (24%, 628 Votes)
  • Potopea Andrei (24%, 615 Votes)
  • Anghelescu Raul (17%, 431 Votes)
  • Savu Alexandru (12%, 310 Votes)
  • Ștefan Andrei (8%, 217 Votes)
  • Baciu Tudor (6%, 164 Votes)
  • Stan Adrian (3%, 77 Votes)
  • Onețiu George (3%, 68 Votes)
  • Buciuman Florin (2%, 60 Votes)

Total Voters: 2.570

Loading ... Loading ...

Sondaj Miss Boboc ziarul ”Unirea”: - Colegiul Economic Dionisie Pop Marțian

  • Andreea Kisgyorgy (25%, 544 Votes)
  • Ana Maria Drâmbărean (23%, 502 Votes)
  • Augustina Varga Mândraș (19%, 412 Votes)
  • Alexandra Florea (12%, 270 Votes)
  • Ioana Gherghel (12%, 264 Votes)
  • Bianca Ciubean (5%, 98 Votes)
  • Anastasia Bolea (3%, 72 Votes)

Total Voters: 2.162

Loading ... Loading ...

Sondaj Mister Boboc ziarul ”Unirea”: - Colegiul Economic Dionisie Pop Marțian

  • Cosmin Mândrean (27%, 461 Votes)
  • George Macavei (24%, 401 Votes)
  • Răzvan Stan (18%, 310 Votes)
  • Paul Degan (13%, 215 Votes)
  • Roert Țăran (7%, 111 Votes)
  • Sergiu Mermezan (6%, 96 Votes)
  • Alexandru Gavrilă (5%, 86 Votes)

Total Voters: 1.680

Loading ... Loading ...

Sunteți sau nu de acord să se renunțe la focurile de artificii de ”Ziua Națională” și Revelion, la Alba Iulia, în memoria victimelor tragediei din ”Colectiv”

  • Da (47%, 884 Votes)
  • Nu (40%, 760 Votes)
  • Indiferent, nu mă interesează (13%, 236 Votes)

Total Voters: 1.880

Loading ... Loading ...

Sondaj Miss Boboc ziarul ”Unirea”: - Universitatea Tehnică Cluj-Napoca Extensia Alba Iulia

  • Achimet Adriana (28%, 197 Votes)
  • Georgiana Stefanescu (19%, 136 Votes)
  • Madalina Petrean (18%, 129 Votes)
  • Aura Veronica (17%, 119 Votes)
  • Luncan Mihaela (15%, 105 Votes)
  • Dragotel Ramona (4%, 30 Votes)

Total Voters: 716

Loading ... Loading ...

Sondaj Mister Boboc ziarul ”Unirea”: - Universitatea Tehnică Cluj-Napoca Extensia Alba Iulia

  • Paven Alexandru (38%, 367 Votes)
  • Pastiu Alin (35%, 337 Votes)
  • Lupsa Sergiu (11%, 103 Votes)
  • Adrian Breaz (6%, 61 Votes)
  • Budeanu George (5%, 51 Votes)
  • Dumbraveanu Alexandru (5%, 51 Votes)

Total Voters: 970

Loading ... Loading ...

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

109 Comentarii

yonutz89 13 februarie 2012 at 20:54

cineva o sa se oftice aici ;))

Zarea 10 aprilie 2012 at 23:01

Ce mai cauta Gainarul Sarbu (primarul de Sebes) in sondaj ???
Din orice pozitie TRADATORUL asta este un perdant sigur

Ciciu 10 aprilie 2012 at 23:06

Ai dreptate. Scoateti-l afara pe Galbenel Sarbu , ca NENOROCITUL asta de primar al Sebesului nu mai are nici 10 % , diferenta era a PDL-ului

Ganea 11 aprilie 2012 at 8:20

Ce 10 % sa aiba Gainarul de primar de Sebes ?
Acest TRASEIST nu mai are voturi nici pt un consilier
Abia astept alegerile sa vedeti ca o sa aiba sub 5 %
Afara din sondaj cu Mincinosul si Tradatorul de Sarbu Magarel Liviu

Aiudeanul 13 februarie 2012 at 21:00

De acord cu sondajul. Ar fi interesant de stiut la sfarsit cati au votat din Aiud sau Blaj si cati din alta parte. Ca sa stim care sunt postacii portocalii din Alba Iulia care voteaza pentru orase unde nu au nicio treaba.

Dorin 13 februarie 2012 at 21:15

Asta-i valabil si pentru cei din judet , rosii , care voteaza cu potor la Alba Iulia.In principal se vede cam cum stau partidele in judet .

Dorina 13 februarie 2012 at 21:36

Ai dreptate.portocalii din albaiulia pot vota si pentru celelalte orase, dar si rosii sau galbenii cu ai lor de prin judet!

Maria 13 februarie 2012 at 21:40

@ &&&
Cum e cu acest proxy?
La mine nu merge!
Multumesc.

Administrator 13 februarie 2012 at 21:43

E dificil sa il folosesti pentru ca dureaza destul de mult sa te conectezi prin asa ceva. Doar o persoana care nu are ce face isi pierde vremea sa intre prin „proxy„. In plus, voturile de pe „proxy„ le putem vedea.

Maria 13 februarie 2012 at 21:51

Multumesc!
De fapt, acesta problema nu ma interesa pentru cazul de fata.

AnonYmou$ 13 februarie 2012 at 21:55

Poate pentru tine este dificil insa nu si pentru altii care au habar.

Administrator 13 februarie 2012 at 21:59

Nu e o problema. Se pot sterge toate voturile prin „proxy„. In plus, nu a spus nimeni ca e un sondaj profesionist. Nici nu ai avea cum sa faci asa ceva.

apoliticul 14 februarie 2012 at 10:24

Le stergeti si pe alea care nu va convin?Aveti deja rezultatul?

Administrator 14 februarie 2012 at 11:01

„Rezultatul„ o sa fie determinat de voturile cititorilor, indiferent ca o sa convina sau nu politicienilor locali.

HaHaHa 16 februarie 2012 at 1:55

Ce zice adminu’ si ce pricepe dulia ta! Proxyurile sunt pe baza de IP, iar IP-urile sunt alocate pe tari, fiecare furnizor de internet, UPC/RDS/Click au clasele lor de IP-uri si sunt usor de separat de IP-urile straine. Un „chinez” nu are ce vota, deci un IP al unui proxy din China poate fi eliminat, si nu ca nu-i convine ci pt. ca asa e corect.

HH 13 februarie 2012 at 21:42

HAVA NU MAI ARE NICI O SANSA, CU TOATE CA JAVRELE PORTOCALII AU MODIFICAT LEGEA DE ALEGERE A PRIMARULUI SI SE POATE ALEGE SI CU 20% % !
HAVA : AROGANTA, IPOCRIZIE, DEMAGOGIE, HOTIE !

CPD 14 februarie 2012 at 7:16

Mircea Hava va pierde alegerile numai in conditiile in care il va avea contracandidat pe Mircea Hava!

of 14 februarie 2012 at 7:59

corect. Mircea Hava a facut enorm de multe prostii in ultimul timp, ceea ce ii dauneaza candidatului Mircea Hava

Dorina 14 februarie 2012 at 11:54

N-are sanse Potor…vieru, ce sa mai zic…

556677 13 februarie 2012 at 21:59

Cei care aveti net de la RDS sau RTC scoateti routerul din priza, puneti-l inapoi dati clear cookies si votati de cate ori vreti in acest sondaj !

Administrator 13 februarie 2012 at 22:02

Fals. Voteaza de cate ori ii aloca RDS un IP real de pe care nu s-a votat.

556677 13 februarie 2012 at 22:11

Doar un sfat pentru tine. Cauta pe viitor metode mai inteligente de a face sondaje decat sa contorizezi IP-ul de pa care s-a votat.

dolfi 13 februarie 2012 at 23:50

iti dai seama mai 567 daca faci si mec spufing, ce treaba faci, te-ai scos!

Tetea 13 februarie 2012 at 23:09

Domnule administrator nu te mai obosi ca degeaba ii ceri romanului sa fie onest ca este imposibil!…ne mai miram de ce merge tara asta cum merge cand nu suntem in stare sa respectam o regula simpla pt a observa pulsul electoratului din jud Alba,vorba celor de la Parazitii aici trebuie sa faci slalom printre cretini!!!

anonimu 14 februarie 2012 at 0:06

ba nea Mircea sa te vaccinezi contra turbari ca nu cumva sa musti din vre-un dintrun partid advers ca ar turba si respectivu;sa auzim de bine

coco 14 februarie 2012 at 7:56

Cine il mai voteaza pe GAINARUL OUATOR Mugurel Sarbu GAINAT va ramane toata viata si iara nu o sa avem absortie de fonduri europene si alte multe NEREALIZARI,studii peste studii,ca e cel mai usor sa fure banii cu „hartii”

jianu' 14 februarie 2012 at 8:03

Asa este coco , ca acum pregateste sa-si puna acolitii pe functii ca cica va fi „concurs” pe noua organigrama.
Pe cine mai crezi ca pacalesti primar GALBENEL(Mugureaua Sarbu)
Pai daca ai MILIOANE DE EUROI la Pian ce mai cauti tu la Primarie pt 3.000 lei mai ou clocit ?

radu 14 februarie 2012 at 8:09

Buuuun. Il asteptam , atunci pe acest Primar Liviu Mugurel Sarbu,in campanie cu OUA CLOCITE sa i le dam pe la BOT asa cum clocite ni le vinde si EL

sami 1 14 februarie 2012 at 8:47

Dancila va fii viitorul Primar ca asa sunt vremurile.
Si daca nu vrea sa „iasa” tot va iesi,dintr-un motiv fff simplu:lumea sa saturat si nu il mai vrea urbea pe aceasta nulitate de Mugurel Sarbu,care nu scapa nici o ocazie sa spuna ca este dr,ing,ec
Auzi mai GALBENEL lasa pe altii sa te laude ca „lauda de sine nu miroasa a bine”

Tom si Jderii 14 februarie 2012 at 11:19

La Blaj avantaj Rotaru.Si asta pentru ca nu are un contra candidat de marca.
Faza cu Nicusan poate concura la cea mai proasta alegere facuta de USL la nivel de tara pentru alegerile locale.
Repet:doar Chuck Norris mai poate salva organizatia USL Blaj.(sau…Bruce Willis)

ezio 14 februarie 2012 at 11:21

Radu Vieru ar merita sa fie primar

cetatean 14 februarie 2012 at 13:11

Mai bine sa isi vada in continuare de cadavrele lui !

Sophie 1 martie 2012 at 22:12

Si ce stiu cetatenii orasului despre acest Radu Vieru ? Pentru majoritatea este anonim..Nu cred ca este cel mai potrivit sa fie primarul municipiului.Optez pentru domnul Potor !

Tom si Jderii 14 februarie 2012 at 11:26

La Sebes ca de obicei e varza totala.Pacat de orasul ala.Saracii oameni au de ales intre un fost si actual pesedist.
Propun ca Blajul sa ia in „chirie” Sebesul.Poate asa se realizeaza ceva acolo.Meritati un Rotar la primarie zau asa.Va pune ala la treaba din primul minut de mandat:)))

dan balan 4 martie 2012 at 0:13

Propunerea e de rumegat,..ba chiar de acceptat…nu are noroc Sebesul de primari de calitate,si pace…numai 0-uri barate(vorba lui galbenel…)

yout 14 februarie 2012 at 11:28

daca este vorba sa punem linkuri de video pentru un cetatean dintr-un partid…este voie..ca nu este de la putere…dar cind punem altul cu cineva de la putere nu este voie? Asta este…cum se cheama…”impartialitate”???

Administrator 14 februarie 2012 at 11:33

Link-urile se duc automat in spam. De principiu, nu admitem publicarea unor link-uri.In ce priveste sondajul, chiar daca unora nu le convin rezultatele, acestea nu au fost si nici nu vor fi denaturate de catre administratorii site-ului. Sondajul l-am publicat la insistentele domnului Mircea Trifu.

cetatean 14 februarie 2012 at 13:10

Nu mai publicati sondaje la insistentele acelui trapadus care a ramas cu rabie dupa ce a fost muscat de canii comunitari. „Asocierea” intre ziarul Unirea si acel personaj este mai mult decat DUBIOASA in ultima vreme. De fapt vrea sa vada daca o sa voteze cineva cu PNTCD ? Eu as zice ca NU !

Ionel Popa 14 februarie 2012 at 11:34

Ce ne facem daca Mircea Hava nu mai are majopritate in Consiliul local?!…

Gogu 14 februarie 2012 at 16:24

Pai o sa incercati sa traiti cu mai putina spaga…

Dorina 14 februarie 2012 at 20:04

Mai taci! de unde stii ca cel de mai sus e spagar?

Gogu 15 februarie 2012 at 11:56

Pai la ce-i trebuie lui Hava majoritate in consiliu, de moare asta de grija lui?
Pt a vota cum vrea muschiu lui si a colecta spaga…
Dar tu Dorina de ce tremuri ca vine schimbarea?
Ti-e frica pt postul tau? Se vor reduce comisioanele sau se vor schimba buzunarele?

Tom si Jderii 14 februarie 2012 at 11:35

Alba Iulia va merge tot cu Hava iar judetul cu Dumitrel.Asta e clar.La Aiud,varza aia de primar agramat o sa aiba un candidat puternic.Aaaaa…era sa uit.Domnule Bisboaca eu zic asa:sa-l puneti pe Claudiu Nicusan candidat unic in judet.Poate aveti noroc la Aiud si Alba Iulia.Un asa tanar politician trebuie folosit din plin.Mai ales ca are pile mari sus de tot in ceruri.Ca sa nu mai spun de Duhovnicul Anusca,sarpele cu ochelari de la Caritas Blaj.

Dorina 14 februarie 2012 at 11:51

Bine zis!

Sophie 1 martie 2012 at 22:13

Nu va merge cu Hava daca oamenii care sunt impotriva lui o sa mearga la vot !

cici 14 februarie 2012 at 11:52

Mai Tom si Jderii,cred ca ar fi o solutie la Sebes sa vina ori Rotar ori Mircea Hava ca GALBENEL asta de primar de la noi (mugurel sarbu,cu lirere mici) in afara sa-si faca ouasorele lui si sa se laude in gura mare ca „eu mis’dr,ing,ec” si nu a adus un EURO fonduri europene nu a facut NIMIC,numai credite ca sa le plateasca urmatorul sau urmatorii.
Asa ca Dancila si daca nu vrea, tot va fi viitorul Primar,ca asa e’la noi : din doua rele alegi raul cel mai bun

Tom si Jderii 14 februarie 2012 at 12:02

Cici tata,io zic sa faceti un referendum la Sebes,sa acceptati „domn strain”.:))) Unu ca Rotaru cred ca aducea Sebesul peste Alba Iulia.Si stim cu ce:cu super resursele economice de la voi.:)
Cei doi candidati sunt foarte slabi.Nici unul nu a facut ABSOLUT nimic pentru orasul ala.Sa ne aducem aminte de Dancila.Era omul invizibil.Nici nu stiau sebesenii ca au primar.Ca sa nu mai zic de cum arata orasul pe vremea lui.Nici o fatada refacuta,mizerie si iar mizerie.
Asta este.Defilati cu ce aveti.Din pacate va asteapta alti 4 ani de rahat,cu oameni de rahat.

dan balan 4 martie 2012 at 0:21

Stii care-i baiul cu Sebesul? Sunt xenofobi…nu suporta strainii,”viniturile”,cum le zic…asa ca aleg din oferta locala,care e subtire tare,din cauza consangvinizarii apar tot felul de lighioane..scria unul pe aici ca „sebesenii nu voteaza straini”.sa fie sanatosi,de-aia au si nenorocirule de primari care le au..ar trebui sa-si faca o analiza sincera si sa constate ca,cel putin din 1990,au doar primari locali,si nici unul cu adevarat de calitate.nici unul.sa ma contrazica sebesenii.poate e timpul sa aleaga o „vinitura”,daca vor sa la fie bine.Altfel,risca sa ramana ca acum,cu nici un proiect european,o rusine a judetului.daca nu vin Hava sau Rotar,macar Ponoran sau Teban sa vina.Numai sa vina unul bun..sau macar Nistor ori Negrut…

Paulina 14 februarie 2012 at 12:09

Sa intelegem ca numai „principalele primarii” conteaza?:)) Bun…Sau poate, USL-ul s-o luminat si isi revizuieste propunerile? Grea politica asta, mai ceva decit matematica.Curat murdar, coane Fanica:))

????? 14 februarie 2012 at 12:47

dancila n-are nici fata de primar. poate la o comuna

667788 14 februarie 2012 at 13:16

Aha… Macar daca tot ai aflat si tu de MAC spoofing scrie dracului corect SPOOFING si nu SPUFING ca te faci de ras.

La Alba Iulia altu..... 14 februarie 2012 at 13:49

Numai Hava sa nu mai iese la Alba Iulia ca sa aibe timp de fotbal cu fotografu inf…..!

benedict 666 14 februarie 2012 at 14:46

caritasul a votat toti pe nicusan sluga lui prehotul de anusca ,2 jegosi cu ganduri murdare.
nu face nicusan 35%
doar daca isi schimba de la dustarul de la caritas
amin

marin 14 februarie 2012 at 17:50

va dati seama ca acest sondaj ia stricat ziua la primaru de la sebes,cred ca o sa avem o renuntare de canditatura la sebes ca sa nu se faca de rusine pe el si pe dumitrel cel care a girat pentru el,sa pripit!!!!

corint 14 februarie 2012 at 23:16

Singurul Primar in functie care este pe locul doi este primarul Sebesului. De ce ?
Si voturile ca le are sunt puse de acoliti si munceste securistul de consilier Mircea Albu de face bataturi la degete
Cum sa mai alegem noi sebesenii o asemenea caricatura de primar GALBENEL (Sarbu) – hotisor – minciunel ?

kony 14 februarie 2012 at 23:24

Marine ai dreptate , Numai asa ,sustinandu-l pe aceasta nulitate de Primar al Sebesului adica pe hotul si mincinosul de Sarbu care oricum este un perdant din nascare , Olteanul de Dumitrel isi pune in pericol si sansa lui la CJ

Aurelian 15 februarie 2012 at 0:20

Halalae la Teius, „buna” propunere facuta de PeNaLi!
In timpul lui Ceausescu, un fost preot greco-catolic a vrut sa faca o excursie in SUA, si a apelat la securistul Florin Ciortea, ca sa-l ajute. Ciortea i-a propus sa duca o scrisoare in SUA. Fostul preot in prima faza a refuzat, dar dupa un timp s-a razgandit, si i-a spus lui Ciortea, ca ii de acord sa faca pe postasul. Ciorte i-a transmis, ca nu mai este de competenta lui, si ca aprobarea trebuie acum sa o deie ing. Halalae de la Depoul Teius-Coslariu.
In timpul Conventiei Democrate CDR, taranistii l-au refuzat pe Halalae, de la Presedentia CDR pe Teius, cu aceste argumente. Eutanasiu are acum ocazia sa-si „curete” PNL Alba de fosti securisti, in loc sa o faca cu alte partide, ca pana acum a fost un „campion”, in denuntarea securistilor!

dreptate 16 februarie 2012 at 9:50

Aurelian draga cred ca pe zapada asta ai cam derapat in sant!
Nu stiu dspre cine vorbesti in gunoiul pe care l-ai scris deoarece eu cunosc foarte bine aceasta familie.Tot ce ai scris acolo este neadevarat.In primul rind cred ca confunzi personajele.Domnul Halalai (sa-l ierte dumnezeu) in primul rind nu era inginer.In al doilea rind nu a lucrat niciodata la Depoul Teius Coslariu ci ca sef de gara la Coslariu iar apoi la Teius.Niciodata domnul Halalai (senior) nu a candidat la nici o functie publica cu atit mai putin la CDR unde erau alti candidati.Cit despre securist nu a fost niciodata cazul deoarece sora domnului Vasile era fugita politic in 1948 in Canada iar securistii nu primeau oameni cu familie „patata”
Prin urmare inconstienta ta nu face decit sa rascoleasca in mine amintiri placute despre acest om de CALITATE SI BUN SIMT.
Daca nu esti informat mai bine ai sta la gura sobei crosetind.

Aurelian 16 februarie 2012 at 11:47

Cred ca cvunosti aceasta familie, dar cine te cunoaste pe tine?

lanet 16 februarie 2012 at 14:07

Aureliane esti prost,invidios si ratacios.Bun pentru plutonier de militie.

sandu 11 martie 2012 at 12:54

aurelian confunda pe baieti cu tatal lor…dar ei au facut parte din APR partidul securistilor

ezio 15 februarie 2012 at 10:07

Radu Vieru este o alternativa reala la politrucii care ni se tot propun…

Aurelian 23 februarie 2012 at 16:09

Lasati KGB-istii sa mearga catre Moscova, ca Romania are alte planuri, vrea sa se indrepte catre Apus!

ION MARINCAS PPDD-OTV 15 februarie 2012 at 11:00

Guvernantilor , mai aveti un pic si o sa va bagam la puscarie . Pe noi de ce nu ne bagati in seama , ca deja suntem partid inregistrat ???

Sophie 1 martie 2012 at 22:15

Pentru ca sunteti praf! Deaia ! Sa fim seriosi pana si tanti floare din coltu strazii stie ca sunteti de-a lui basescu !

Dorina 1 martie 2012 at 23:35

e o aberatie sa spui ca PPDD e cu Basescu! pentru ca ei sunt de fapt, impotriva tuturor, dupa cum il auzi pe diaconescu vorbind despre USL si PD-L

ppdd-otv RUSINE NATIONALA 15 februarie 2012 at 11:08

În condiţii normale, despre Dan Diaconescu n-ar fi trebuit să ştim nimic. Inteligenţa lui nu depăşeşte marginile unei sprinţare şmecherii de Caracal, raporturile lui precare cu limba română se înscriu strict într-o funcţionalitate de duzină, înfăţişarea şi comportamentul lui pendulează între banal şi stînjenitor. Ar fi putut fi organizator de chermeze într-un tîrg de provincie, ar fi putut, în cel mai bun caz, să facă o carieră de activist în vreun consiliu judeţean din Oltenia. Dar pentru că sîntem în România, acest ins „fără însuşiri” (cum ar fi spus Musil) a devenit milionar şi vedetă. Ziarele vorbesc de o avere aiuritoare (30 de milioane de euro, 2 Rolls-Royce-uri, un Bentley, 2 elicoptere, iaht, vile etc.). A fost premiat de Asociaţia Profesioniştilor din Televiziunea Română, dar şi de alţii, a fost şef la Jurnalul naţional şi la Cotidianul, face rating, vrea să se extindă pe piaţa internaţională, iar de curînd, după dramoleta cu arestarea, ameninţă că va candida la preşedinţie, în numele unui nou partid, botezat, nici mai mult, nici mai puţin, „Partidul Poporului Român”. Să fie vreun secret genetic? (Aud că tatăl milionarului nu e nici el de ici de colo: a trimis o scrisoare preşedintelui SUA, propunîndu-i să instaleze o bază militară americană la Caracal). Cum să-ţi explici un asemenea succes, cum să pricepi transformarea neantului în stea? Nu poţi decît să citezi un admirator al OTV-ului, care, pe un blog, îi spunea tandru patronului: „ieşti (sic!) cel mai tare!”.

Dan Diaconescu nu are decît un singur criteriu: audienţa. Şi o singură abilitate: acomodarea la nivelul cel mai de jos al consumului public: cadavre pierdute, vraci providenţiali, scandaluri politice şi de familie, dezvăluiri senzaţionale. Prost-gust, trivialitate, sub-nutriţie intelectuală, hîrjoană calomnioasă, jeg. Justificarea? Lumii îi place. Lumea vrea! Lucrurile de genul ăsta îi plac, în orice caz, dlui Diaconescu. Ăsta e universul lui, dacă nu cumva mă înşel şi, de fapt, cînd nu e pe post, se dezmorţeşte niţeluş răsfoind Shakespeare sau Rimbaud. Da, lumea vrea tot soiul de ieftinătăţi, tot soiul de stimulente pentru viscere. Mă mir că nu vedem încă pe OTV execuţii în direct, seriale porno, copii torturaţi şi crime filmate „cu camera ascunsă”. Rating-ul ar deveni apocaliptic. Există, în fiecare din noi, o zonă inavuabilă de cruzime, curiozitate vicioasă, perversiune morală. A valorifica însă tocmai această zonă, a întărîta ce e mai rău în om, a face spectacol din mizerie, a convoca „publicul larg” la o extatică bălăcire în lături e cinic, e iresponsabil, e ucigător. Sper că, din cînd în cînd măcar, Dan Diaconescu are mici insomnii, vagi nelinişti sufleteşti: în fond, e un periculos distribuitor de droguri, un instigator la disoluţie sufletească, la torpoare mentală, la sub-umanitate.

Mineriada de hîrtie

Şi totuşi, ni se spune – o spune Dan Diaconescu însuşi – România se bucură să-i devoreze oferta. Am mai spus-o: nicăieri în lume (atîta cît pot vorbi din experienţă directă) nu există un asemenea post de televiziune. Există posturi comerciale, există emisiuni îndoielnice, dar nicăieri nu se îngăduie unui utilizator al eterului să livreze, zece ore pe zi, dejecţie pură. Nici o televiziune cît de cît responsabilă nu-şi invită spectatorii să savureze haznaua. Dacă însă România poate fi echivalată cu „fanii” OTV, atunci avem dreptul să spunem că România este o ameninţare la adresa propriei ei siguranţe naţionale. Nu teroriştii, nu corupţia şi cu atît mai puţin presa în ansamblul ei. Ci România lui Dan Diaconescu.

Aici atingem punctul central al perplexităţii şi al neliniştii. Căci în vreme ce CSAT face gafa de a-şi antagoniza întreaga lume gazetărească, punînd-o pe aceeaşi listă cu Bin-Laden, membri marcanţi ai aceleiaşi instituţii, de la preşedinte la prim-ministru, de la unii membri ai cabinetului la parlamentari subţiri „de-ai noştri” consimt să apară la OTV. Cine critică puterea n-o poate face decît interesat şi se face vinovat de trădare. Cine omoară, seară de seară, suflete e frecventabil. Traian Băsescu face „în direct” schimb de bancuri cu Dan Diaconescu, îi răspunde şugubăţ la întrebări de genul „v-aţi înşelat vreodată nevasta?” sau „care din fetele din studio vă place mai mult?” şi stabileşte că 99% dintre români ascultă cu plăcere manele, (precizînd, totuşi, că el personal e mai „elitist”: se distrează cu colinde „chiar şi vara”). Ştiu, aşa-i politica! E vorba de „fineţuri” electorale, de strategice jocuri de picior. Dar asta nu face decît să-mi sporească îngrijorarea faţă de maladia naţională întruchipată de OTV. Şi să-mi amplifice teama faţă de România lui Dan Diaconescu.

Iulian 15 februarie 2012 at 14:29

FELICITARI!!! A meritat sa redeschid ziarul azi!Sper sa mai postati.Lui Mugurel nu-i mai da nimeni sanse si o sa scapam cu ajutorul zanzaniei bagate de el intre membrii PDL -Sebes, de toti consilierii lor.Buna strategie si lipsita de cheltuieli suplimentare. Dancila are calea deschisa!

HaHaHa 16 februarie 2012 at 2:18

E un adevar, ceea ce ati scris, din pacate nici România celorlalti nu difera de România lui. Nici unul din ei nu e mai presus decat Diaconescu, insa nici nu trebuie lasati sa prospere in continuare. Parerea mea, daca tot nu face nici macar unul treaba e sa-i schimbam la fiecare patru ani, astfel nu vor prinde radacini. Macar atat.

vigilante 16 februarie 2012 at 10:20

Trebuia sa mentionati ca articolul postat (pertinent de altfel) apartine lui Andrei Plesu si a fost publicat in Dilema Veche. Nu de alta, dar de dragul fair play-ului si respectarii dreptului de autor. In rest..felicitari ca mai cititi si altfel de presa decat balacarelile politicienilor locali. Cat adevar exista in articolul domnului Plesu!

Horea 16 februarie 2012 at 15:10

@ vigilante

Citind comentariul lui „ppdd-otv RUSINE NATIONALA” chiar asta voiam sa intreb: de unde ai luat omule acest comentariu?
Era prea de tot ca un forumist al ziarului UNIREA sa aiba un asemenea comentariu valoros si o semnatura atat de banala.

Mircea 16 februarie 2012 at 9:26

Ar fi interesant sa publicati si sondajul voturilor din strainatate :)))
SINGURUL Primar in functie pe locul 2(doi) si sigur si la alegeri daca candideaza 4 el va fi pe locul 4 , daca candideaza 3 el va fi pe locul 3 , daca candideaza 2 el va fi pe locul 2 iar daca va candida singur sebesenii vor face o mare revolta ,deci si singur sa candideze tot pe locul 2(doi) va fi pt ca sau saturat sebesenii de un asemenea dr,ing,ec si vor un GOSPODAR , care sa le rezolve problemele nu unul ca el care sa jongleze prin hatisul legislatiei administratiei publice pt ca sa-si rezolve si sa-si acopere NELEGIUIRILE
Este vorba despre prim. Sebesului , GALBENEL , adica Sarbu Mugurel Liviu (dr,ing,ec,gainar,pinochio,etc)

marcu 16 februarie 2012 at 13:24

stupid popor!!!! isi merita soarta !!!!

Hoini 16 februarie 2012 at 14:23

Mai PDL-istilor (Dumitrele) , Voi nu vedeti ca ast’ Sarbu Mugrelul vostru chiar nu are NICI o sansa ?
Cine are mai putine voturi ca el ?
Chiar tineti(Dumitrel si Peres) cu tot dinadinsul sa pierdeti Sebesul ?.

relu 16 februarie 2012 at 14:39

Iar ati stricat ziua Primarului de Sebes , Sarbu Mugurel Liviu.
Iar se vede pe ULTIMUL loc (de fapt,de drept ii apartine)
Cred ca OUALE il atarna asa greu,nu ?

MM 16 februarie 2012 at 14:48

Si Potor e un portocaliu!!!!

ezio 17 februarie 2012 at 13:01

clar !!!!

cori 17 februarie 2012 at 22:55

No Oltenas (Dumitrele) iti este clar acum ca ai pierdut Sebesul ?
Ai mers pe mana Gainarului de Primar Sarbu si ce ai facut ?
Chiar , cum te simti cand vezi ca GALBENEL asta a reusit inca o data sa va faca de „cacao” (cu ajutorul tau si al securistului de Peres), pacat de munca altora …

mr 18 februarie 2012 at 12:33

pt.Cori Daca esti PDL-ist sa-ti fie rusine. Daca nu ar trebuii sa te bucuri. Dar esti un nimic.

marin 18 februarie 2012 at 14:53

dumitrel a dat cu bata in balta,organizatia pdl sebes nu sustine sub nici o forma pe primarul actual,se vede clar ca dumitrel a facut un joc murdar si ca nu el decide pentru alti,o sa vedem un candidat nou pentru sebes din partea pdl sebes,primarul a luato in freza si pe buna dreptate nu mai merita acest scaun!!!!!!!

Viorel 19 februarie 2012 at 9:22

Excelent cori si marin
Oltenul ast’ de DUMITREL dupa ce a pierdut Sebesul pe mana Gainarului GABENEL , adica SARBU MUGUREL (ar fi trebuit cu litere mici) a pierdut si Consiliul Judetean , ca el matematica nu stie ,ca si Galbenel in 2004 cand , cat este de dr ec nu a stiut ca 700 de voturi luate „de aici si puse acolo” fac 1.400 (asa a pierdut prefectul de atunci CJ , dica Mogoreeaua Sarbu) si acum Oltenasul de Dumitrel nu stie ARITMETICA(la el ca si „tovarasul lui Gainat Sarbu) , 1.500-2.000 de voturi luate „de ici si mutate dincolo” fac 3.000-4.000
Doamne , cine ne conduce ???!!!

Viorel 19 februarie 2012 at 9:35

Aaaaaaaaaaaaaa…,
Il uitase pe „tovarasul SECURIST” Peres care il sustine pe Gainar Sarbu pna la .. pensie
Noroc ca pensionarea este fffff proape :)))

Andrei 20 februarie 2012 at 11:01

Administrator: o sa vedem date la sondajul acesata de genul -cati oameni au votat sa ne putem si noi da seama ce relevanta are? Asa am putea calcula aproximativ o marja de eroare una alta. MS

muni 20 februarie 2012 at 20:07

Mai PDL-istilor , tot nu il scoateti pe Primarul Galbenel Mugurel Sarbu afara din sondaj ?
Voi nu vedeti ca va face de rusine ?
V-ati prins si voi in sfarsit ca nu mai are nici o valoare (nici ca om ) POLITICA ?
La Sarbu i sa TERMINAT cariera politica
Analizati atent si o sa observati (in sfarsit) ca indiferent ce veti face voi sau altii este un caz TIPIC de DISPARITIE de pe spectrul politic
De fapt el si-a facut-o cu mana lui
Sarbule , mai FURA aceste trei luni ca dupa 10.06.2012 esti ISTORIE FOR EVER

sebes4ever 21 februarie 2012 at 8:53

Stati linistiti cu totii, barfa zvonurilor il da drept candidat pt. Sebes din partea PDL pe Dorin Nistor,fostul sef al Garzii Financiare. O sa se mire Magarel ca i se ia jucaria, dar are si un avantaj:se poate dedica in sfarsit asa cum declara in repetate randuri, familiei si afacerii personale. Aseara l-am auzit la Ardeleanul spunandca daca nu va fi el candidatul PDL, o sa candideze din partea altui partid (A MAI RAMAS VREUNUL LA CARE NU A FOST ?) sau ca independent. Eu cred ca numai daca-si fac gainile de la Galbenel partid si-l voteaza toate mai are o sansa…

gigi 21 februarie 2012 at 18:13

A candida din partea PDL inseamna sinucidere curata

Ponoran Tudor 21 februarie 2012 at 21:21

Domnule administrator, lumea din Zlatna spune ca nu isi pot alege nici unul dintre candidati!Suna lumea si spune ca la Zlatna nu se poate vota???!!!pai ce inseamna asta?L-ati oprit inainte de vreme sau era prea deranjanta diferenta…

Dorina 22 februarie 2012 at 22:25

domnule administrator, am vazut ca l-ati inclus in sondaj la alba Iulia pe Vasile Crisan, ceea ce nu ma deranjeaza.dar e alta problema.Hava + Potor + Vieru + altcineva + cRISAN =110 % 🙂 AVETI GRIJA

Administrator 22 februarie 2012 at 22:37

Acolo s-a dat peste cap sondajul,inclusiv voturile. Cineva a tinut neaparat sa il introduca pe Crisan in sondaje, desi nu ar mai fi avut nicio relevanta pentru ca cei care intra pe pagina constant au cam votat deja. E ca la fotbal. Toata lumea se pricepe 😀

simi 22 februarie 2012 at 23:15

AMINISTRATORE SONDAJU TAU E O PANARAMA DE SONDAJ

Rudarel 22 februarie 2012 at 23:38

Mircea Hava va pierde alegerile doar daca ca candida si Chuck Norris!

sami 1 23 februarie 2012 at 7:41

Iar i-ati stricat ziua Primarului GALBENEL de Sebes !
Again este pe ULTIMUL loc
Ce spui de acest lucru Oltenasule (Dumitrele) si Secu’ Peres ???
Chiar asa de departe este asta (Sarbu) fata de partid ???

CPD 23 februarie 2012 at 9:19

Votul de la Alba Iulia nu este corect. Cei 12%, daca nu ar fi votat din mila cu Vieru ar fi votat cu Hava.,

????? 23 februarie 2012 at 15:38

La Sebes actualul primar va candida din partea UNPR si va castiga. O sa ramaneti cu buza umflata desteptilor!

Banu 23 februarie 2012 at 20:03

La cat are Galbenel Sarbu in sondaj … cine-l ia numai de rusine se face
Cum este posibil fratilor sa acceptam asemenea TRASEISTI
Numai faptul ca se plimba de ici ,colo nu ar mai trebui sa dam pe ei nici o ceapa degerata

cine ? 6 martie 2012 at 19:54

Cine sunt aia ma frate ?

Aurelian 23 februarie 2012 at 16:15

Cand primavara, Muresul, inunda pasunea, copii prindeau cate o broasca, o umfla cu un pai, si ii dadea drumul inapoi in balta. Oricat incerca broasca sa se de-a la fund, nu mai putea, ca aerul din ea o ridica la suprafata. Cam asa ceva se intampla acum si cu Piticul Atomic, care a iesit primul in cursa pentru senatori, „ii umflat cu paiul”, ca un broscoi, sa pluteasca!

vasile 25 februarie 2012 at 19:49

Sa se oftice Mugurel, ca mai are tupeul sa incerce inca odata,,, CE? Sa faca praf inca un milion de euro cu prostiile lui?
Vai de mama lui si de afacerile lui!
Nu ca nu merita sa o si incurce, dar ne-am saturat de el si de aroganta lui gratuita: nu este nici 1/100% din cat se crede de destept, este doar un amarat care incearca sa-si umple buzunarul lui si al prietenilor lui de rahat…
Ei uite ca n-o sa mai reuseasca!
Va fi foarte interesant de citit comentariul la scrisoarea lui de sfarsit de mandat, ca in scrisoare n-are ce scrie, poate doar niste minciuni pe care deabia asteptam sa le comentam.
DUCA-SE!!! Fara intoarcere…

moni 25 februarie 2012 at 20:50

Este regretabil ca ati uitat sa introduceti in sondaj si pe noua vedeta a USL, inegalabilul primar din Spring, Rusu Daniel. Atanasiu spune ca o sa candideze de la ei, insa numai el si cu Fulea si bineinteles cu dr. Mengele din Sebes ( dr. Stanciu Nicolae ) cred in candidatura asta. Domnul Hava va spulbera cu el cu tot !!!

mr 27 februarie 2012 at 19:08

Primarul din Spring este varul doamnei Hava , deci nu conteaza ce are in cap

Sophie 1 martie 2012 at 22:18

De relevanta acestuia o sa ne dam seama cel mai bine in Iunie,cand primarii vor fi alesi !

Sophie 1 martie 2012 at 22:20

Eu cred ca sondajele se schimba dupa cum da cu banii Dl.Mircea Hava..Daca da mai multi bani la unirea,hop si sondajele in favoarea lui…daca da mai multi bani la alt ziar atunci in unirea nu Hava este primul in sondaje…N-au nicio relevanta sondajele astea !

Dorina 1 martie 2012 at 23:30

Ba da, draga mea Sophie, eu relevanta.numai ca pentru o sustinatoare a lui Roman, ca tine, nu are relevanta. Mircea Hava va castiga, pentru ca daca ai fi atenta,atat pe Ziarul Unirea cat si pe sondajele Alba24, el a castigat tot timpul.si sa stii ca nu toti il apreciem pe Roman, ca tine!

Bour 4 martie 2012 at 6:38

Ce mai cauta PANARAMA asta de caricatura de primar Galbenel Mugurel Sarbu in sondaj ?
Un asemenea individ vara CARACTER ?
Demisionar fara Demisie ?-Cum sa renunte la CIOLAN ?
INDEPENDENT ? Dupa ce a fost in trei partide ?
Bai Gainare , cine crezi ca mai „pune botul” ?

asddsa 4 martie 2012 at 11:10

Cugirul a devenit cel mai parasit oras din judet,gratie celor care s-au lafait in fotoliul de primar.
Cei propusi acum de partide sunt:
-Teban-arogant si fustangiu;
-Dumitrean-cand PSD cand PDL..
Desi nu agreez regalitatea,poate ar fi necesar un”Hohenzollern”.

Cine-i panarama ce nu incape de Dan Diaconescu 6 martie 2012 at 18:52

In 15.02 un gunoi portocaliu se leaga de PP DD-OTV si baga ca e ,,rusine nationale,,dar spun acestuia ca Dan Diaconescu nu a facut afaceri cu statul roman ca ,,multi ciocoi imbogatiti de nu stiu cati euroi au in banci ori cati le fura un hot…,,Bata-va D-zeu de nemernici ,oare in Romania nu mai sunt si alti oameni capabili sa conduca si sa foloseasca cu chibzuinta banii publici,va voi credeti ca acesti stalinisti au facut ceva din banii lor ?O sa vedeti inde se ajunge daca nu sunt dati jos ciocoii imbogatiti si de aceia zic ,,altii la conducere ca de astia ne-am saturat !

socio oloaga 11 martie 2012 at 21:31

ce chestionar minunat facut cu copy si paste dintr-un chestionar realizat de imas sau curs, realizat intr-o extensie a programului in care este realizat site-ul.

si mai ales cum profesorii si absolventii universitatii albaiuiene
nu iau atitudine la terfelirea uneii discipline

jalnici am ajuns.
deja pe face book si pe yahoo au inceput sa circule ca memebri de partid sa se voteze intre ei.

bravo unirea care este un zero barat si unde orice se crede mare analist politic sau sociolog

ii rog pe albaiulieni sa faca un exerciutiu simplu – sa bifeze tot aiurea acest chestionar ca sa vada cum la final unirea va prezenta rezultatele tot luate cu copy si paste de la un institut de sondare a opiniei publice.

Luci_V 11 aprilie 2012 at 13:19

Nerelevant statistic dupa cum se poate observa si din rezultatele voturilor.

..Pentru al ce-a scris ppdd-otv rusine nationala 12 aprilie 2012 at 17:08

Vai cantati-ar popa la cap si familiei tale de las ce poate mintea ta sa debiteze in 15.02.2012.Pentru ca e saptamana mare nemernic mincinos sa sti ca te bate al de sus pentru cuvintele mincinoase aduse PP DD SI otv-ULUI !Asa sa-ti ajute D-zeu dupa cum ai scis jigodio !