Șoferi beți și drogați pe drumurile din Alba: Doi hunedoreni s-au ales cu dosare penale
Șoferi beți și drogați pe drumurile din Alba: Doi hunedoreni s-au ales cu dosare penale
În ultimele 24 de ore, polițiștii din județul Alba au depistat în trafic doi șoferi care s-au abătut de la normele de siguranță în trafic.
La data de 12 septembrie 2022, în jurul orei 09.30, polițiștii Serviciului Rutier din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba, au depistat un bărbat de 41 de ani, din localitatea Hațeg, județul Hunedoara, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Augustin Bena din Sebeș, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,95 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.
La data de 13 septembrie, în jurul orei 04.40, polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia, în timp ce acționau pe Bulevardul Încoronării din municipiu, au oprit, pentru control, un autoturism care era condus de un tânăr de 20 de ani, din localitatea Călan, județul Hunedoara.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul drogtest, a rezultat că era sub influența substanțelor psihoactive, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre biologice.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența substanțelor psihoactive.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Competiție pentru atribuirea unui contract „la cheie” pentru asigurarea siguranței în alimentare a parcului eolian de la Curcubăta Mare: „Injecție” de 8,5 milioane de lei
Competiție pentru atribuirea unui contract „la cheie” pentru asigurarea siguranței în alimentare a parcului eolian de la Curcubăta Mare: „Injecție” de 8,5 milioane de lei Societatea de Administrare a Participațiilor în Energie (SAPE) SA pune la bătaie un contrcat de aproximativ 8,5 milioane de lei pentru asigurarea siguranței în alimentare a parcului eolian de la […]