Se limpezesc apele în fotbalul județean: Liga 4 va debuta în 3 septembrie, cu 14 echipe, Liga 5 va avea 30 de combatante
Preluarea AFC Unirea 1924 Alba Iulia, de către Primăria Municipiului Alba Iulia, în ședința extraordinară de Consiliu Local din 9 august, prin intermediul CS Municipal Unirea Alba Iulia, limpezește apele și în fotbalul județean, la nivelul eșaloanelor Liga 4 și Liga 5, organizate de Asociația Județeană de Fotbal Alba.
Aseară, într-o ședință a Biroului Executiv al AJF Alba s-a decis asupra formei de disputare a celor două campionate, mergându-se, pe formula cu 14 combatante la Liga 4 și 30 de echipe la Liga 5 (repartizate în 3 serii).
În urmă cu o săptămână, s-a stabilit țintarul turului celui de-al 4-lea eșalon, atât cu 14 echipe cât și cu 16 echipe, în condițiile în care Fortuna Lunca Mureșului și CSM Unirea Alba Iulia au depus cereri pentru a juca în cel de-al 4-lea eșalon și nicidecum nu se va începe cu un număr impar de echipe (mai concret, Fortuna Lunca Mureșului a acceptat se evolueze în Liga 5 dacă CSM Unirea va prelua locul în Liga 3 de la AFC Unirea Alba Iulia).. Cum vor fi numai 14 participante, competiția va debuta în 3 septembrie, ultima rundă a turului fiind în 26 noiembrie.
*Derby în runda inaugurală: Industria – Vama Seacă
Prima etapă la formatul cu 14 echipe: Viitorul Sântimbru – Performanța Ighiu, Kinder Teiuș – Inter Unirea, Spicul Daia Română – GT Sport Alba Iulia, Cuprirom Abrud – Hidromecanica Șugag, Industria Galda de Jos – Viitorul Vama Seacă, CIL Blaj – Voința Stremț, CS Zlatna – Energia Săsciori. În runda inaugurală este un derby de zile mari, între Industria Galda de Jos, vicecampioana ediției anterioare, singura grupare ce nu a pierdut în returul anterior, și Viitorul Vama seacă, protagonista unei campanii de transferuri surprinzătoare în această perioadă, cu nume precum Căt. Suciu și Ad. Lăcătuș (campioni cu CSU Alba Iulia) sau Bălaș (Industria Galda de Jos).
Vineri, 12 august, se va desfășura Adunarea Generală Ordinară a AJF Alba, prilej cu care se vor lămuri toate aspectele organizatorice și se va stabili formatul și programul turului la Liga 5, 61 de cluburi participând în competițiile fotbalistice ale AJF Alba în viitoare ediție.
În al 5-lea eșalon vor activa 11 nume noi, respectiv Adu Academy Șona, AFC Micești, AS Pănade, Progresul Fărău, Viitorul Răhău, Industria Galda 2, Orient Blandiana, Șoimii Vințu de Jos, Dacia Mihalț, Performanța Ighiu 2, Mureșul Gâmbaș, Tineretul Roșia Montană și Național Rădești.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari