Schimbare majoră în învățământ: Elevii cu perfomanțe școlare deosebite ar putea promova doi ani de studiu într-unul singur
Schimbare majoră în învățământ: Elevii cu perfomanțe școlare deosebite ar putea promova doi ani de studiu într-unul singur
Comisia de Dialog Social din cadrul Ministerului Educației a avizat favorabil, miercuri, 18 decembrie 2024, Metodologia în ceea ce privește promovarea a doi ani de studii într-unul singur. Elevii din învățământul preuniversitar care vor să beneficieze de această facilitate trebuie să îndeplinească anumite condiții.
Citește și: Cadrele didactice, studenții, foștii olimpici și cercetătorii vor fi plătiți cu ora pentru pregătirea elevilor pentru olimpiadele și concursurile internaționale

Învățământul românesc are parte de noi schimbări importante pe final de an. Astfel, elevii care au rezultate excelente la școală vor avea parte de o facilitate nouă. Este vorba despre parcurgerea a doi ani de studiu într-unul singur. Doar anumiți elevi vor putea beneficia însă de acest privilegiu.
Miercuri, Comisia de Dialog Social a Ministerului Educaţiei a avizat favorabil Metodologia privind promovarea a doi ani de studii într-un an școlar în învățământul preuniversitar. Potrivit Ministerului Educației, elevii care obțin performanțe şcolare deosebite vor putea promova doi ani într-unul singur, notează bugetul.ro
Aceștia trebuie însă să îndeplinească mai multe condiții, una dintre acestea fiind să promoveze un test interdisciplinar din curriculumul clasei anterioare celei curente şi să obţină un punctaj de cel puţin 80%. De asemenea, ei trebuie să participe la cel puţin 50% din cursurile aferente clasei curente şi la cel puţin 40% din cursurile aferente celui de-al doilea an de studiu.
Elevii din România au parte de o nouă schimbare importantă
Potrivit Ministerului Educației, beneficiază de această posibilitate o singură dată în fiecare dintre ciclurile de învățământ (primar, gimnazial şi liceal) elevii care au obţinut în anul şcolar anterior calificativul „Foarte bine” la fiecare disciplină de studiu (pentru elevii care doresc parcurgerea claselor a III-a şi a IV-a).
În cazul elevilor de la liceu sau gimnaziu, aceștia trebuie să aibă media generală 10 la fiecare disciplină de studiu. Totodată, ei trebuie să fi obținut în anul şcolar anterior calificativul „Foarte bine” sau media generală 10 la purtare. O altă condiție obligatorie este ca elevii să treacă un test interdisciplinar din curriculumul clasei anterioare celei curente şi să obţină un punctaj de cel puţin 80%.
„După intrarea în vigoare, elevii capabili de performanţe şcolare înalte şi care au capacitatea fizică şi intelectuală de a se adapta la un ritm accelerat de învăţare vor putea beneficia de posibilitatea de a-şi accelera parcursul educaţional, prin promovarea a 2 ani de studii consecutivi într-un singur an şcolar.
Parcurgerea a 2 ani de studii într-un an şcolar se realizează prin frecventarea, în mod obligatoriu, a cel puţin 50% din cursurile aferente clasei curente şi a cel puţin 40% din cursurile aferente celui de-al doilea an de studiu, conform unui plan individualizat de învăţare”, se arată în anunţul Ministerului Educaţiei.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni ANM a emis prognoza pentru următoarele două săptămâni, până la data de 5 iulie 2026. Temperaturile vor atinge 37 de grade în […]
Adrian Veștea se întâlnește cu George Simion pentru a discuta despre noul Guvern: „Sunt un om al dialogului”
Adrian Veștea se întâlnește cu George Simion pentru a discuta despre noul Guvern: „Sunt un om al dialogului” Premierul desemnat, Adrian Veștea, a transmis luni, 22 iunie 2026, că urmează să aibă o întâlnire cu liderul AUR, George Simion. El a spus că este ,,un om al dialogului și al consensului” și că este vorba […]
Indexare pensii 2027 | Cabinetul Veștea dorește majorarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari
Cabinetul Veștea dorește majorarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari Indexarea pensiilor din 2027, digitalizarea completă a serviciilor pentru pensionari și extinderea rețelei de servicii sociale în mediul rural se numără printre principalele măsuri incluse de Cabinetul Veștea în programul de guvernare pentru domeniul muncii și protecției sociale. Citește și: Când se dau pensiile […]









