România a încheiat JO de la Londra cu numai 9 medalii, terminând pe locul 27!

Redactia Ziarului Unirea

România a câştigat 9 medalii la Jocurile Olimpice 2012, cu una mai mult faţă de Olimpiada din 2008 de la Beijing, însă delegaţia tricoloră s-a situat pe locul 27 în lume, cu 10 poziţii mai jos decât la JO din China, din cauza numărului mic de medalii de aur (doar două comparativ cu 4 în 2008). A rezultat cea mai slabă clasare din ultimii 60 de ani pentru sportul românesc, la una din ediţiile Jocurilor Olimpice desfăşurate după Al Doilea Război Mondial. Sandra Izbaşa şi Alin Moldoveanu sunt singurii care au cucerit un aur la Londra. Izbaşa a triumfat la sărituri, în timp ce Moldoveanu s-a impus la tir, puşcă cu aer comprimat 10 metri. Cătălina Ponor (gimnastică), Roxana Cocoş (haltere), Alina Dumitru (judo), Corina Căprioriu (judo) şi echipa masculină de sabie (Rareş Dumitrescu, Florin Zalomir, Tiberiu Dolniceanu şi Andrei Siriteanu) au câştigat argintul, în timp ce Răzvan Martin (haltere) şi echipa feminină de gimnastică (Sandra Izbaşa, Cătălina Ponor, Larisa Iordache, Diana Bulimar, Diana Chelaru) au obţinut bronzul.
85 de ţări au obţinut cel puţin o medalie la Londra, iar pe primul loc a terminat SUA, cu 104 medalii, din care 46 de aur! Podiumul a fost completat de China şi de gazda Marea Britanie, următoarea ediţie fiind în 2016 la Rio. Palmaresul român la olimpiada londoneză adună lumini şi umbre, dar, cu toată dezamăgirea de ansamblu, trebuie apreciaţi performerii adevăraţi, ce au obţinut rezultate la ani-lumină distanţă de susţinerea financiară, sprijinul şi interesul afişat de cei responsabili la adresa mişcării sportive. (H.D.M.)

Andrea Zsebe (LPS Alba Iulia), 4 medalii la Cupa României la înot. Clubul din Cetatea Marii Uniri, reprezentat de 11 sportivi la competiția de la Târgu Mureș Andrea Zsebe (LPS Alba Iulia) a cucerit 4 medalii (una de aur, două de argint și una de bronz) la Cupa României la înot (seniori, tineret, juniori I […]