Rămâi conectat

Curier Județean

Rezultatele olimpiadei de limba română pentru elevii de clasa a IV-a, etapa județeană, în Alba. Peste 260 de participanți

Publicat

în

Inspectoratul Școlar Județean Alba a transmis, la cererea ziaruluiunirea.ro, rezultatele elevilor de clasa a IV-a, la olimpiada școlară de limba română, etapa județeană, ce s-a desfășurat marți.

La olimpiadă au participat peste 260 de elevi, iar 96 dintre ei au obținut cel puțin 80 de puncte.

Elevii cu cele mai bune rezultate:

Elit - Gustul Desăvârșit

1             COMĂNDAȘU SOARE ELIZABETH              IV           SCOALA GIMNAZIALA „TOMA COCISIU”, BLAJ     PETRU MIHAIELA           97,75

2             MARGINEAN NICOLA     IV           COLEGIUL NATIONAL „I M CLAIN”, BLAJ PRIHOI  LUCRETIA            97,50

3             CIBU MARIA ISABELLE    IV           ȘCOALA GIMNAZIALĂ DAIA ROMÂNĂ    HĂPRIAN MIHAELA         94,0

4             IHUȚ    IOANA   IV           ȘCOALA  GIMNAZIALĂ CÎMPENI              OLARIU VIORICA             92,75

5             CHIOREAN ALEXIA           IV           COLEGIUL NATIONAL „I M CLAIN”, BLAJ PRIHOI  LUCRETIA            92,0

6             MUNTEAN ADELINA       IV           SCOALA  GIMNAZIALA „TOMA COCISIU”, BLAJ   PETRU MIHAIELA             92,0

7             ACHIM IULIA      IV           Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia        BRATU MARINA               91.5

8             TODESCU MADALINA PARASCHIVA         IV           SC. GIMN. ,, M. EMINESCU,, Alba Iulia    AFTENIE LORETA                91,30

9             MIRON IOAN ANDREI    IV           SC. GIMN. ,, I. AGARBICEANU,, Alba Iulia              TRAXLER IONELA             91,25

10           Macevei Sonia   IV           Șc. Gimn. „O.Hulea” Aiud             Petruț Ana          91,0

11           GROZA ALEXIA DIANA   IV           LICEUL TEOLOGIC GRECO-CATOLIC „SF VASILE CEL MARE”            SERB  MIHAELA  MARIA 90,50

12           BOLEA DRAGOS STEFAN               IV           SC. GIMN. ,, I. AGARBICEANU,, Alba Iulia              TRAXLER IONELA                90,5

13           IONESCU RADU IV           SCOALA GIMNAZIALA „TOMA COCISIU”, BLAJ    PETRU MIHAIELA             90,3

14           GOTIA TUDOR STEFAN  IV           SC. GIMN. ,, M. EMINESCU,, Alba Iulia    AFTENIE LORETA              90,0

15           HASA MALINA   IV           COLEGIUL NATIONAL „I M CLAIN”, BLAJ PRIHOI  LUCRETIA           90,0

16           TUDOSE VLAD MIHAI     IV           SC. GIMN. ,, A. IANCU,, Alba Iulia              ANDRO DANA   90,0

17           POPESCU IRINA IV           SCOALA  GIMNAZIALA „TOMA COCISIU”, BLAJ   PETRU MIHAIELA             90

18           COSTEA MARIA DARIA   IV           SCOALA GIMNAZIALA „ION POP RETEGANUL”, SINCEL   COMAN MALVINA                89,9

19           BUCUR MARIA DORINA IV           SC. GIMN. ,,V. GOLDIS,, Alba Iulia             LUPEA RODICA 89,5

20           MIHEȚ  XENIA    IV           ȘCOALA  GIMNAZIALĂ CÎMPENI              OLARIU VIORICA             89,5

21           TOADER ANDREI STEFAN             IV           SC. GIMN. ,, A. IANCU,, Alba Iulia              BARA LENUTA   89,40

22           BOANCAS ROBERT          IV           COLEGIUL NATIONAL „I M CLAIN”, BLAJ PRIHOI  LUCRETIA            89,3

23           NEMES  CORINA              IV           SCOALA GIMNAZIALA „SIMION BARNUTIU”, TIUR -BLAJ HAIDU FLAVIA MARIA                89,0

24           TIBU TEODORA IV           SCOALA GIMNAZIALA SUGAG    GROSU DUMITRU IULIAN            89,0

25           POPA SEBASTIAN            IV           SC. GIMN. ,, A. IANCU,, Alba Iulia              ANDRO DANA   89

26           DĂNCILĂ ALECSANDRA IV           ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 SEBEȘ            SAVA SANDA     88,6

27           ANTILICA I.TUDOR ANTON          IV           ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 SEBEȘ            BÎRSAN MARINA              88,55

28           BUZGAR MĂDĂLIN         IV           ȘCOALA  GIMNAZIALĂ CÎMPENI              OLARIU VIORICA              88,5

29           SIMU DARIA       IV           COLEGIUL NATIONAL „I M CLAIN”, BLAJ PRIHOI  LUCRETIA           88,5

30           SOMESAN DARIA             IV           COLEGIUL NATIONAL „I M CLAIN”, BLAJ PRIHOI  LUCRETIA            87,80

31           CRISAN TUDOR IV           SC. GIMN. ,, A. IANCU,, Alba Iulia              ANDRO DANA   87,7

32           ZAHARIE DIANA IV           SC. GIMN. ,, A. IANCU,, Alba Iulia              ANDRO DANA   87.25

33           CAMPEAN MARIA           IV           COLEGIUL NATIONAL „I M CLAIN”, BLAJ PRIHOI  LUCRETIA            87,0

34           MOGA VICTORIA             IV           SC. GIMN. ,,V. GOLDIS,, Alba Iulia             SIMONA BREAZ-BARBAT V          87,0

35           OLARU IOANA   IV           ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 SEBEȘ            MANIŢIU MARIA             87,0

36           SUCIU LUIZA-DORIS        IV           ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 SEBEȘ            MANIŢIU MARIA             87,0

37           IOICA NATALIA IV           COLEGIUL NATIONAL „I M CLAIN”, BLAJ PRIHOI  LUCRETIA           86,5

38           ONET D.GIULIA MARIA IV           ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 SEBEȘ            BÎRSAN MARINA              86,5

39           RETI DARIANA   IV           Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia         BRATU MARINA               86,5

40           TODEA LAVINIA IV           SC. GIMN. ,, I. AGARBICEANU,, Alba Iulia              CORLACI IOANA               86,45

41           NEMES CRISTIANA ANDREEA     IV           LICEUL „DR.LAZAR CHIRILA” BAIA DE ARIES          COROIU ELENA ADRIANA            86,4

42           POPA ANTONIA MARIA IV           SCOALA GIMNAZIALA CRACIUNELU DE JOS          NEMES MIHAELA             86,0

43           PRATA VLAD IOAN          IV           SC. GIMN. ,, A. IANCU,, Alba Iulia              ANDRO DANA   86,0

44           TURCU ALEXIA  IV           COLEGIUL NATIONAL „I M CLAIN”, BLAJ PRIHOI  LUCRETIA           86,0

45           BANEA AIDA ALIS             IV           SC. GIMN. ,,LUCIAN BLAGA,,OCNA MURES          BACIU DORINA 86,0

46           BACILA  MARIA – TEODORA         IV           SCOALA GIMNAZIALA „ION BIANU”, VALEA LUNGA         COMSA CALINA                85,5

47           LODROMANEAN  MARIA- BIANCA           IV           SCOALA GIMNAZIALA „ION BIANU”, VALEA LUNGA         COMSA CALINA 85,5

48           ONACA ANAMARIA        IV           SC. GIMN. ,, M. EMINESCU,, Alba Iulia    BOBOIA CAMELIA            85,5

49           ORDEAN RĂZVAN            IV           ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 SEBEȘ            SAVA SANDA     85,5

50           TOMANICSKA BIANCA IULIA       IV           SC. GIMN. ,, I. AGARBICEANU,, Alba Iulia              CORLACI IOANA                85,25

51           DECEAN COSMINA ANDREEA     IV           SCOALA GIMNAZIALA MIHALT   BARNA MIHAELA             85,0

52           FEURDEAN ANDREEA     IV           SC. GIMN. ,, M. EMINESCU,, Alba Iulia    AFTENIE LORETA              85,0

53           ONIGA ALIN       IV           SCOALA GIMNAZIALA „ION POP RETEGANUL”, SINCEL   COMAN MALVINA          85,0

54           PERTA ANDREEA DENISA              IV           SC. GIMN. ,, M. EMINESCU,, Alba Iulia    BURCHIU MARIA             84,7

55           BODEA DENISA MARIA  IV           SC. GIMN. METES            GURAN LILIANA 84,50

56           BREZAE ADNANA ELENA              IV           SC. GIMN. ,, M. EMINESCU,, Alba Iulia    BOBOIA CAMELIA            84,5

57           ILIE RAREŞ IOAN              IV           Scoala „David Prodan” Săliştea  David Alina Natalia          84,5

58           RADULET DIANA MARIA               IV           LICEUL TEOLOGIC GRECO-CATOLIC „SF VASILE CEL MARE”            SERB  MIHAELA  MARIA            84,5

59           VELICEA  MADALINA- DENISA    IV           SCOALA GIMNAZIALA „ION BIANU”, VALEA LUNGA         COMSA CALINA                84,5

60           DOCEA SABINA ILINCA  IV           COL. TEH. ,,APULUM ,, Alba Iulia               POPA ALEXANDRA          84,0

61           TUTELEA  EMILIA- MARIA            IV           SCOALA GIMNAZIALA „ION BIANU”, VALEA LUNGA         COMSA CALINA                83,55

62           HARCEAGA MIHAELA     IV           SC. GIMN. ,, M. EMINESCU,, Alba Iulia    BURCHIU MARIA             83,25

63           Botezan Raul      IV           Șc. Gimn. „O.Hulea” Aiud             Petruț Ana          83,0

64           STAN OVIDIU MIHAI       IV           LICEUL TEHNOLOGIC DE TURISM SI ALIMENTATIE            MARIS CONSTANTA                 83,0

65           PACLISAN IOANA            IV           SC. GIMN. VINTU DE JOS              CIRCO IRINA      82,7

66           MUNTEAN IONICA          IV           SC. GIMN. ,, A. IANCU,, Alba Iulia              ANDRO DANA   82,65

67           ACHIMEȚ ANDRA             IV           ȘCOALA  GIMNAZIALĂ CÎMPENI              OLARIU VIORICA              82,5

68           BOGDAN DELIA MARIA IV           SC. GIMN. ,, M. EMINESCU,, Alba Iulia    AFTENIE LORETA              82,5

69           FRĂȚILESCU GABRIEL     IV           ȘC. GIM.„MIHAIL KOGĂLNICEANU„ SEBEȘ            CÂRNEALĂ RODICA         82,5

70           MEDREA MIRIAM            IV           Scoala Gimnaziala ,,Singidava’’ Cugir       Haţegan Corina 82,5

71           MORAR TEODORA           IV           ȘCOALA  GIMNAZIALĂ CÎMPENI              OLARIU VIORICA              82,5

72           OANCEA TUDOR ANDREI              IV           SC. GIMN. ,,V. GOLDIS,, Alba Iulia             SIMONA BREAZ-BARBAT V                82,5

73           SUCIU BIANCA IONELA  IV           COL. TEH. ,,APULUM ,, Alba Iulia               POPA ALEXANDRA          82,5

74           ANUŞCĂ ANDA IV           SCOALA GIMNAZIALA „ION POP RETEGANUL”, SINCEL   COMAN MALVINA          82,25

75           OLTEAN IOAN    IV           SCOALA GIMNAZIALA „ION POP RETEGANUL”, SINCEL   COMAN MALVINA          81,9

76           PETRUTIU MARIA ALEXANDR     IV           SC. GIMN. ,,V. GOLDIS,, Alba Iulia             LUPEA RODICA  81,50

77           BOAR ALIDA       IV           COLEGIUL NATIONAL „I M CLAIN”, BLAJ PRIHOI  LUCRETIA           81,5

78           Rad Alexandru  IV           Șc. Gimn. „O.Hulea” Aiud             Petruț Ana          81,5

79           RUSANDU ALEXANDRA ELENA   IV           Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia         PARVULESCU A-POPA M                81,5

80           MAN BIANCA    IV           Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia         PARVULESCU A-POPA M              81,4

81           NECHIFOR ALEXANDRA IV           Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia         BRATU MARINA               81,25

82           DAN RIAN CONSTANTIN               IV           ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 SEBEȘ            MANIŢIU MARIA             81,15

83           BREAZU IULIAN DARIUS IV           SCOALA GIMNAZIALA MIHALT   BARNA MIHAELA             81,0

84           SATMARI ROXANA          IV           SCOALA GIMNAZIALA SONA       BUDIU MIHAELA              81,0

85           TUHUT REBECCA              IV           SC. GIMN. ,, M. EMINESCU,, Alba Iulia    BOBOIA CAMELIA            81,0

86           PLESA TEODORA MARIA               IV           SC. GIMN. ,, A. IANCU,, Alba Iulia              ANDRO DANA   81

87           COSTEA MĂLINA-VALENTINA     IV           LICEUL TEHNOLOGIC TARA MOTILOR ALBAC       PROF. INV. PRIMAR  DOBRA VERONICA          80,9

88           POPESCIJ DIANA ANTONIA          IV           LICEUL TEOLOGIC GRECO-CATOLIC „SF VASILE CEL MARE”            SERB  MIHAELA  MARIA            80,75

89           BURDE ELIANA  IV           SCOALA  GIMNAZIALA ABRUD   CIOARA NICOLAE            80,5

90           Crișan Yasmin    IV           Șc. Gimn.„Ax. Sever„ Aiud           Han Otilia            80,5

91           MORGOVAN ANDREI     IV           SC. GIMN. ,, A. IANCU,, Alba Iulia              ANDRO DANA   80,5

92           BERINDEI GIULIA RALUCA            IV           Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia        PARVULESCU A-POPA M                80,0

93           BOTA ARIANA   IV           ȘCOALA  GIMNAZIALĂ CÎMPENI              OLARIU VIORICA             80,0

94           ISPAS MEDA       IV           Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia         MUNTEAN DELIA             80,0

95           NEAMŢU RĂZVAN           IV           Scoala Gimnaziala ,,Singidava’’ Cugir       Codea Mihaela 80,0

96           ROMOSAN DARIA MARIA            IV           Liceul de Muzica si Arte Plastice ,,Regina Maria,, Alba Iulia           SARLEA ANDREEA-FLOREA CRISTINA       80,0


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Publicitate

Curier Județean

20 Ani cu Skepsis,  împliniți la Alba Iulia: Două spectacole aniversare la Casa de Cultură a Studenților

Publicat

în

20 Ani cu Skepsis,  împliniți la Alba Iulia: Două spectacole aniversare la Casa de Cultură a Studenților

Primul spectacol din cadrul evenimentului aniversar, intitulat în mod deloc întâmplător GENERAȚII, va avea loc Duminică, 29.05.2022, ora 19.00 – un spectacol în care vor păşi, pe scenă, rând pe rând, trei generaţii de tineri care activează în prezent în cadrul organizaţiei, prezentând trei episoade dramatice originale, inspirate de texte clasice și moderne semnate de Oscar Wilde și Matei Vișniec.

Vineri, 03.06.2022, ora 19.00, vă invităm la spectacolul de teatru OSCAR, după Claude Magnier, unul dintre cele mai bune spectacole de comedie din repertoriul grupului – un spectacol cu un comic spumos și un ritm susţinut, în care răsturnările de situaţie şi jocul personajelor captează imaginaţia publicului care asistă la o zi neobișnuită din viața unui multimilionar, o zi care ne amintește că nimeni nu este scutit de probleme şi că uneori nici măcar o mare avere nu te poate scoate uşor din încurcătură.

”Grupul Skepsis nu și-a propus niciodată să dovedească ceva, ci să descopere… să exploreze prin artă conexiuni profunde între noi și noi înșine, între noi și ceilalți. Celebrăm acum 20 de ani de la înființare cu două spectacole care subliniază faptul că grupul nostru are un trecut meritoriu, un prezent frumos și un viitor încrezător. Prin aceste spectacole mulțumim nu doar tuturor celor care au fost alături de noi ci și tuturor celor care s-au alăturat și se vor alătura nouă în lupta pentru ideea de Frumos, pentru cultură și educație prin artă.” – Viorel Cioflică, Coordonator.

Elit - Gustul Desăvârșit

Grupul Skepsis este o organizație artistică de tineret puternic implicată în viața socială și culturală a orașului, dezvoltată în jurul unei trupe de teatru născută în primăvara anului 2002 în mediul studențesc albaiulian și care în timp a crescut constant sub principiul teatrului de artă, atrăgând, formând și promovând constant tinere talente.

De-a lungul anilor trupa de teatru Skepsis s-a implicat în numeroase campanii umanitare și a reprezentat Alba Iulia la festivaluri și evenimente culturale dedicate trupelor tinere la nivel național (București, Iași, Cluj Napoca, Timișoara, Ploiești) și internațional (Germania, Cehia, Lituania, Rusia, Bulgaria, Grecia, Muntenegru), prestațiile trupei fiind răsplătite cu numeroase premii și distincții individuale la toate evenimentele cu caracter competitiv.

Seriozitatea și profesionalismul cu care își onorează angajamentele au făcut ca Grupul Skepsis să devină în timp un veritabil ambasador cultural al orașului, implicarea în dezvoltarea vieții culturale a comunității fiind subliniată prin importante proiecte culturale inițiate și organizate anual: Stagiunea cu Skepsis ; APOLLO – Festival Internațional de Teatru de Tineret ; ZILELE MEDIEVALE ALE BĂLGRADULUI – Festival de Artă Medievală

Evenimentul aniversar este organizat de Grupul Skepsis la Casa de Cultură a Studenților Alba Iulia, instituție care găzduiește și susține grupul încă de la începuturile lui.

Biletele (20 lei pt adulți ; 10 lei pt studenți și pensionari ; 5 lei pt copii) pot fi achiziționate de la secretariatul Casei de Cultură a Studenților începând de Joi, 26.05.2022, între orele 09.00-15.00. Fondurile obținute astfel sunt direcționate spre susținerea proiectului cultural ”Stagiunea cu Skepsis 2022” desfășurat de Grupul Skepsis pentru Alba Iulia.

Evenimentul este prezentat în cadrul proiectului Stagiunea cu Skepsis 2022 – un proiect care urmăreşte implicarea tineretului în diversificarea ofertei cultural-artistice a oraşului şi participarea civică la viaţa socioculturală. Prin acest proiect Grupul Skepsis formează tineri actori, dezvoltă colaborări cu artişti din ţară şi din străinătate, pregăteşte şi oferă în mod riguros şi sistematic publicului albaiulian spectacole de teatru şi divertisment pe întreg parcursul anului.

Parteneri: Primăria Municipiului Alba Iulia; Casa de Cultură a Studenţilor Alba Iulia; Fundaţia „Inter-Art” Aiud; Universitatea ”1 Decembrie 1918” Alba Iulia; Muzeul Național al Unirii Alba Iullia


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Curier Județean

 30 mai – 1 iunie. Teatrul de Păpuși „Prichindel” celebrează, alături de cei mai dragi spectatori din județul Alba, Ziua Copilului 2022. Unde va ajunge Sărbătoarea lui Prichindel

Publicat

în

 30 mai – 1 iunie. Teatrul de Păpuși „Prichindel” celebrează, alături de cei mai dragi spectatori din județul Alba, Ziua Copilului 2022. Unde va ajunge Sărbătoarea lui Prichindel

 Teatrul de Păpuși „Prichindel”, prin programul PRICHINDFEST, proiectul Sărbătoarea lui Prichindel, celebrează, alături de cei mai dragi spectatori ai noștri, copiii, Ziua Internațională a Copilului.

Așa cum este firesc, ne bucurăm, de fiecare dată, să oferim copiilor poveștile noastre, povești vesele, antrenante, care să fie mai aproape de lumea minunată a copilăriei.

Elit - Gustul Desăvârșit

Așadar, programul nostru de 1 Iunie se derulează pe mai multe zile, din dorința de a ajunge în fața cât mai multor copii și în cât mai multe locuri:

– 30 mai 2022, de la orele 9:30 și 11:00 vom prezenta copiilor din Aiud spectacolul „Laboratorul veseliei”, regia Adam și Laura Boboc, în sala festivă a Colegiului Național „Bethlen Gábor”;

– 31 mai 2022, orele 12:00, spectacolul „Laboratorul veseliei”, regia Adam și Laura Boboc, va fi susținut pentru copiii din Valea Lungă;

– 1 iunie 2022, orele 12:00, la Sala 67 a Teatrului de Păpuși „Prichindel” va fi prezentat spectacolul „Micii mușchetari”, regia Teodora Popa;

– 1 iunie 2022, orele 18:00, veselia se mută în Piața Cetății Alba Carolina, unde va fi susținut spectacolul „Laboratorul veseliei”, regia Adam și Laura Boboc.

Copiilor din lumea întreagă le spunem La mulți ani!, dorindu-le să aibă cât mai multă bucurie în lumea lor minunată, lumea copilăriei.

Cristina Smadea,
Secretar literar


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Curier Județean

DOSAR PENAL pentru un „bărbat” din Câmpeni: Și-ar fi agresat soția, cu care se află în proces de divorț, la locul ei de muncă

Publicat

în

DOSAR PENAL pentru un „bărbat” din Câmpeni: Și-ar fi agresat soția, cu care se află în proces de divorț, la locul ei de muncă

Polițiștii din Câmpeni au emis un ordin de protecție provizoriu față de un bărbat care și-ar fi agresat soția. Bărbatul este cercetat pentru violență în familie.

La data de 24 mai 2022, în jurul orei 14.15, polițiștii din Câmpeni au fost sesizați, prin plângere, de către o femeie, de 36 de ani, din oraș, cu privire la faptul că ar fi fost agresată de soțul său, cu care se află în proces de divorț.

Elit - Gustul Desăvârșit

Din primele verificări efectuate de polițiști a rezultat faptul că, bărbatul, în vârstă de 53 de ani, din Câmpeni, s-ar fi deplasat la locul de muncă al soției sale, unde, în urma unor discuții în contradictoriu, ar fi agresat-o.

Față de bărbat, a fost întocmit dosar penal, pentru violență în familie, iar în urma aplicării formularului de evaluare a riscului, polițiștii au emis, față de acesta, un ordin de protecție provizoriu, pentru o perioadă de 5 zile.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Știrea Ta

Politică Administrație

Sport

Monden

Opinii Comentarii

Articole Similare