Publicitate electorală| SĂ FACEM ALTUL, MAI TRAINIC ŞI MAI FRUMOS
În orașul în care nu s-a construit nici măcar un pod în ultimii 30 de ani, a ajuns să pară o fantasmagorie, un vis irealizabil, construcția unuia. Încă din 2007, expertiza tehnică realizată de SC Bomaco SRL, stabilește starea tehnică a podului de la Partoș ca fiind IV, adică NESATISFĂCĂTOARE.
“Podul principal, respectiv cel pe arce, nu asigură elementele necesare pentru un drum național”. Cu aceste cuvinte începe înșiruirea deficiențelor din expertiza mai sus menționată. La capitolul degradări sunt enumerate: hidroizolația, betoanele din structura de rezistență, grinzile, armăturile corodate, parapeții și, practic, toate elementele podului.
Executat în 1953, podul cu arce de la Partoș, nu a fost dimensionat în nici un caz să suporte excesele de trafic, dar mai ales ale supratonajului din zilele noastre. Este știut faptul că 90 la sută din transporturile de mare tonaj depășesc limitele maxime admise de lege. I.S.T.R.C.-ul, adică instituția care ar trebui să vegheze respectarea legii în acest domeniu, a devenit o altă căpușă politică care face controale doar la comandă. Practic asistăm la distrugerea căilor de comunicații din toată România, în timp ce autoritățile sunt surde, oarbe și pasive.
Cu alte cuvinte va trebui, în regim de urgență, să reconstruim la Partoș un alt pod, mult mai trainic și mult mai frumos. Am constituit un grup de lucru, împreună cu mai mulți colegi de facultate, cu scopul de a realiza proiectul unui nou pod peste Mureș, la Partoș.
Mircea Trifu, candidatul Partidului Acțiunea Națională Alba la Primăria Alba Iulia.
Comandat de Partidul Acțiunea Națională Alba, publicat de SC UNIREA PRES SRL portal web https://ziarulunirea.ro/, cod unic mandatar financiar 21200094
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Satul Dumitra, din comuna Sântimbru, va avea rețea de canalizare: A fost semnat contractul de finanțare
Satul Dumitra, din comuna Sântimbru, va avea rețea de canalizare: A fost semnat contractul de finanțare Astăzi, 22 iulie 2024, a fost semnat contractul de finanțare al proiectului care prevede construirea rețelei de canalizare în satul Dumitra din comuna Sântimbru, a anunțat Ioan Iancu Popa, primarul comunei Sântimbru. Citește și: FOTO | Două stații de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie