Pste 70 de angajați ai Poștei din județul Alba rămân fără serviciu. Toți vor primi salarii compensatorii
Un nou val de disponibilizări lovește județul Alba. Este vorba despre peste 70 de angajați ai sucursalei județene Alba a companiei Poșta Română, care, începând cu data de 3 septembrie, vor rămâne fără serviciu, în urma procesului de restructurare a companiei de stat.
Începând de miercurea trecută și până sâmbătă, circa 130 de angajați ai Poștei din Alba au participat la selecția și testarea profesională organizată la Brașov. Mâine vor fi făcute puplice și rezultatele examenelor pentru cele 20 de posturi scoase la concurs la Alba. În noua organigramă a Poștei din Alba nu se mai regăsesc 72 de posturi. De la 584 de angajați, schema de personal a fost redusă la 513.
Potrivit directorului sucursalei județene Alba a companiei Poșta Română, Ioan Florea, toți cei 71-72 de angajați ai societății, ce vor fi nevoiți să plece în urma restructurării, vor primi salarii compensatorii în funcție vechimea fiecărui angajat, respectiv un salariu lunar, la fiecare an lucrat. Asfel, un angajat care lucrează de 5 ani va primi 5 salarii compensatorii. Potrivit Orfonanței de Guvern 36, nici un salariu compensatoriu nu poate depăși suma de 1.500 de lei. Ioan Florea a mai precizat că în jur de 60 dintre angajați și-au depus cereri de plecare voluntară.
Cu toate acestea, directorul Ioan Florea susține că activitatea Poştei se desfășoară normal și nu va fi afectată în relația cu clienții săi nici după data de 3 septembrie.
Guvernul Ponta a aprobat, în luna august, alocarea sumei de 7.405.000 lei din bugetul asigurărilor pentru șomaj pe anul 2013 pentru plata venitului lunar de completare pentru persoanele disponibilizate de la Compania Naţională Poşta Română SA, în baza planului de disponibilizare aprobat potrivit legii. Conform planului de disponibilizare Poşta Română urmează să concedieze 3.650 de angajaţi, dintr-un total de 32.887 salariaţi existenți la nivelul întregii companii.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
14 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 14 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul […]
ASTĂZI | Un tronson de pe Bulevardul 1 Decembrie 1918, închis circulației autovehiculelor pentru Alba Fest 2026
Un tronson de pe Bulevardul 1 Decembrie 1918, închis circulației autovehiculelor pentru Alba Fest 2026 Un tronson de pe Bulevardul 1 Decembrie 1918 este închis circulației autovehiculelor, duminică, 14 iunie 2026, pentru desfășurarea AlbFest 2026 în condiții cât mai optime. Este vorba despre tronsonul cuprins între intersecția cu Strada Vasile Goldiș și intersecția cu Strada […]
Bărbat din Alba Iulia, implicat într-un autoaccident în județul Sibiu: A pierdut controlul și a ieșit în afara părții carosabile. A fost transportat de urgență la spital
Bărbat din Alba Iulia, implicat într-un autoaccident în județul Sibiu: A pierdut controlul și a ieșit în afara părții carosabile. A fost transportat de urgență la spital Un bărbat de 53 de ani din Alba Iulia a fost transportat de urgență la spital după un autoaccident de circulație produs pe DN 14, km 59 + […]
