Ziarul Unirea

Proprietarul mașinii parcate pe spațiul verde din Cetate a fost amendat de Poliția Locală

În urma articolului ”ȘTIREA TA: Un ”șmecher de Alba” a transformat spațiul verde în parcare”, publicat de ziarulunirea.ro, reprezentanții Poliției Locale au precizat că proprietarul autoturismului a fost identificat și sancționat.

Este vorba despre O.M.C.V., în vârstă de 39 de ani, care locuiește în apropierea locului pe care l-a ales pentru a-și parca mașina. Acesta s-a prezentat la sediul Poliției Locale Alba Iulia unde a semnat procesul-verbal de contravenție. Pentru fapta comisă a fost sancționat cu amendă în valoare de 100 de lei.

ELIT

Potrivit șefului Biroului Circulație, Marius Rece, oprirea sau staționarea autovehiculelor pe pe spațiul verde sau pe trotuare şi alei pietonale este interzisă. Decizia a fost luată de Consiliul Local al municipiului Alba Iulia și prevede sancțiuni cu amendă cuprinsă între 100 şi 300 de lei.

Foto: politialocalaalba.ro

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

7 ianuarie: Crăciunul pe rit vechi. Cum sărbătoresc ortodocşii pe stil vechi Naşterea Mântuitorului

7 ianuarie: Crăciunul pe rit vechi. Cum sărbătoresc ortodocşii pe stil vechi Naşterea Mântuitorului Crăciunul era sărbătorit pe 7 ianuarie… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje de Sfântul Ioan amuzante. URĂRI şi FELICITĂRI haioase pentru prietenii care își sărbătoresc onomastica

Mesaje amuzante şi hazlii de Sfântul Ion 2021 • Urări şi felicitări haioase de Sfântul Ioan. SMS de Sfântul Ioan… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

CODUL BUNELOR MANIERE: Cum să te comporți dacă ești invitat la o nuntă

CODUL BUNELOR MANIERE: Cum să te comporți dacă ești invitat la o nuntă Prilej de bucurie și emoție, atât pentru… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje de SFÂNTUL IOAN religioase: Urări și FELICITĂRI pe care le puteți trimite prin SMS de Sf Ioan Botezătorul

Mesaje de SFÂNTUL IOAN religioase: Urări și FELICITĂRI pe care le puteți trimite prin SMS de Sf Ioan Botezătorul Creştinii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

16 mai – Cuviosul Teodor cel Sfințit, un mare sfânt al cărui nume îl poartă foarte mulţi români

16 mai – Cuviosul Teodor cel Sfințit, un mare sfânt al cărui nume îl poartă foarte mulţi români Cuviosul Teodor… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

MESAJE de Sfântul Ion HAIOASE. Idei de SMS -uri pentru prietenii glumeţi dar şi pentru cei îndrăgostiţi, care îşi aniversează astăzi onomastica

Mesaje de Sfantul Ioan haioase. Urărări și felicitări de Sfantul Ion hazlii care poti fi trimise prin SMS.  Texte amuzante… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

13 Comentarii

123 20 martie 2013 at 15:17

Nu tata… nu 100 de lei… Ar trebui pus sa spape pamantul batatorit si sa planteze iarba pe tot B-dul Transilvaniei ca sa se invete minte magarul !

Alex Danila 20 martie 2013 at 15:59

Nu e cam putin 100 de lei?

456 20 martie 2013 at 16:02

Lasa ba „tata” ca nu a omorat pe nimeni. A platit amenda, pa! De aia 100 de lei sa sape angajatii primariei.

Horea 20 martie 2013 at 16:24

„Potrivit șefului Biroului Circulație, Marius Rece, oprirea sau staționarea autovehiculelor pe pe spațiul verde sau pe trotuare şi alei pietonale este interzisă.”

Povesti!

Majoritatea trotuarelor sunt pline cu masini STATIONATE!

Alex Danila 20 martie 2013 at 17:00

Aici e un punct slab al Primariei.
Pe la sfarsitul lui august 2012 se spunea ca s-a dat unda verde pentru amenzi pentru toti cei care parcheaza pe spatiul verde sau trotuar. Nu e chiar asa.
Gasesc zilnic masini parcate haotic, ocupand trotuarul sau spatiul verde.
Ba chiar pe Bulevardul Revolutiei, pe sensul de mers Piata —> Clinimed, la intersectia de la Realitatea, taximetristilor nu le e ajuns parcarea destinata lor, si se parcheaza chiar in doua randuri, paralele cu carosabilul.
Pe Incoronarii sunt de accord cu parcarea pe trotuar, deoarece pietonii sunt putini. Dar nu pot sa ii inteleg pe propietarii de case, care din LENE nu isi pun masina-n curte! Asa se intampla si pe Calea Motilor in Micesti, recent transformata in drum cu trei benzi.
In locul Politiei Locale, as da sute de astfel de amenzi pe ora, dar nu de 50 de lei (amenda pe care o primesc soferii albaiulieni pentru asta), ci de 300!

xyz 20 martie 2013 at 17:32

Pai fa-le poze si trimite-le la stirea ta ca probabil ti-au facut cadou cei de la PDL macar un smartphone dupa cata propaganda le-ai facut pe aici. Bafta !

Alex Danila 20 martie 2013 at 17:45

Mda, smartphone… Inainte de a mai spune lucruri de-astea, va rog sa verificati „informatia”… Lucrul care ma doare cel mai tare e sa fiu acuzat de propaganda comandata de PDL… Poate ca dumneavoastra nu va pasa daca cineva va acuza de propaganda la comanda uselista, dar eu cred in dreptul la parere al fiecaruia. Daca cineva de pe forumul asta e uselist, inseamna ca ii dicteaza USL-ul?

pubertate 21 martie 2013 at 11:55

AI implinit 16 ani? sau ai doar 15 comentatorule
filozof

mda 20 martie 2013 at 17:27

Omul a gresit si a platit (spre deosebire de multi altii care nu o fac). Ce atata tam-tam?

nice 20 martie 2013 at 19:19

Alex Danila vino in Micesti sa vezi bataia de joc a celor de la Elis si Hava, sapaturi in fiecare luna… si banda 3 ocupata de cei care nu pot intra in curte si tot asa

biscuite 20 martie 2013 at 23:49

Ii bin ca l-o vazut pe tipul ala…dar nu vede ca la 15 metrii de politie, masinile stau parcate pe trecerea de pietoni… daca tot s-a deschis acest subiect… maine fac si eu vreo 5-6 poze si le duc la Ziarul Unirea ca sa vada tot judetul ca „baietii destepti” inca isi fac de cap… si asta la 15 metrii de sediul politiei Alba !!!!!

ion 22 martie 2013 at 10:20

BRAVO !!ce politie vgelenta avem ! pe cand acesti bravi politisti vor lua masuri si impotriva biciclistilor care circula sfidator pe trotuarele si asa prea inguste si a plimbatorilor de caini care nu aduna cacatelul cainelui pe care patrupedul lui il face pe spatiul public si in care trebuie sa calcam noi ?

pilu 22 martie 2013 at 14:16

Cam cine ar fi trebuit sa observe ceea ce a pozat individu ? Sa nu spuneti ca politia pentru iar spun ca unii cauta sa-i discrediteze ! Daca ar poza toti care observa asmenea lucruri, precis politia cere suplimentare de personal