Prin alegerea primarilor dintr-un singur tur, PDL ÎŞI SAPĂ SINGUR GROAPA!
– Domnule consilier Ioan Florea, ce părere aveţi despre noul act normativ prin care primarii vor fi aleşi dintr-un singur tur?
– Alegerea primarilor din primul tur, lege propusă şi votată de PDL în cârdăşie cu aliaţii săi, în special UDMR, încalcă cele mai elementare principii ale reprezentativităţii în orice fel de alegeri. Un primar poate fi ales şi cu voturile a cel mult 15 – 20 la sută din populaţia unei localităţi. Când spun asta mă refer la faptul că într-o localitate se pot prezenta la vot doar 15 – 20 la sută din cetăţeni, iar un candidat care se plasează pe primul loc cu 25 la sută din 50 la sută reprezintă populaţia localităţii în proporţie de 12 la sută.
În al doilea rând, constat că PDL şi-a mai plătit o dată cu vârf şi îndesat aliaţii săi, UDMR, aceştia fiind principalii beneficiari ai legii. Ei vor reuşi aproape să-şi dubleze numărul de primari pentru că într-o localitate cu o populaţie maghiară în proporţie de 25 – 30 la sută nu au avut niciodată primar, dar acum, în actualele condiţii, vor avea. De ce? Pentru că maghiarii vor avea un singur candidat care va lua toate voturile lor, în timp ce românii vor avea candidaţi de la mai multe partide, dar niciunul nu va face scorul candidatului de etnie maghiară.
– De ce credeţi că a promovat PDL această lege?
– Pur şi simplu pentru a se agăţa de putere. Prin sistemul de vot cu două tururi riscau să piardă în turul 2 chiar şi în acele localităţi considerate a fi fiefuri ale PDL. De fapt, ei şi-au făcut un obicei în a schimba regulile jocului de fiecare dată când acestea nu-i avantajează ori contravin intereselor lor politice sau electorale.
– Prin introducerea acestei legi, USL va câştiga sau va pierde?
– USL va câştiga alegerile, va învinge în bătălia cu PDL. Prin această lege se vor crea două blocuri politice: USL şi PDL, care vor fi luate în considerare de populaţie, ce nu-şi va mai irosi voturile pe candidaţi fără şanse. Şi atunci, cetăţenii au de ales între reprezentanţii USL şi cei ai PDL – oamenii lui Băsescu şi Boc. Trebuie să mai spun că USL va prezenta, în proporţie de peste 90 la sută, în toate localităţile, candidaţi comuni.
În concluzie, e foarte posibil ca PDL, odată cu introducerea legii prin care primarii vor fi aleşi dintr-un singur tur, să-şi fi săpat singur groapa! (A.D.T.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Opinii - Comentarii
26 iulie 1921 | A intrat în vigoare Tratatul de la Trianon prin care se recunoaște pe plan internațional unirea Transilvaniei, Banatului, Crișanei și Maramureșului cu România
26 iulie 1921 | A intrat în vigoare Tratatul de la Trianon prin care se recunoaște pe plan internațional unirea Transilvaniei, Banatului, Crișanei și Maramureșului cu România Tratatul de la Trianon a fost semnat la data de 4 iunie 1920 între Puterile Aliate învingătoare în Primul Război Mondial și Ungaria, în calitate de stat succesor […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)