Ştirea zilei

Prezența unui URS, semnalată a doua zi consecutiv în comuna Săsciori: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă

Ioana Oprean

Publicat

în

Prezența unui URS, semnalată a doua zi consecutiv în comuna Săsciori: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă

În comuna Săsciori a fost semnalată prezența unui urs, a anunțat Jandarmeria Alba, miercuri, 3 iunie 2026, la ora 19.30.

La fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru alungarea animalelor de talie mare.

Pentru prevenirea apariției unor situații de risc la adresa sănătății, integrității sau chiar a vieții populației din zonă, ISU Alba a emis mesaj Ro-Alert.

UPDATE ora 21.20: Ajunși la fața locului, jandarmii au constatat că animalul nu mai era prezent în zonă.

Pentru a preveni reîntoarcerea acestuia, jandarmii au folosit semnalele acustice și luminoase ale autospecialei în scop de descurajare și alungare.

Intervenția s-a desfășurat în condiții de siguranță, fără ca populația, echipajul sau animalul sălbatic să fie puși în pericol.

Sfaturi care le-ar putea salva viața celor care dau nas în nas cu ursul

Toți salvamontiștii atrag atenția asupra faptului că nu este bine să pornești într-o drumeție singur, fără a fi însoțit de măcar 1-2 parteneri de drum.

De asemenea, rucsacul tău ar trebui să conțină un fluier și un spray de urs, pe care îl poți cumpăra din magazinele de specialitate.

Totodată, trebuie să știi că, dacă ursul înaintează spre tine, nu este neapărat un semn că urmează un atac, însă e bine să fii precaut.

La fel, dacă animalul se ridică pe labele din spate, nu înseamnă că te va ataca, ci că vrea să obțină cât mai multe informații despre situația în care se află.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Ministerul Dezvoltării: Autobuzele electrice de milioane de euro din Alba Iulia nu pot fi scoase din sistemul metropolitan fără riscul pierderii finanțării europene

Ioana Oprean

Publicat

în

Ministerul Dezvoltării: Autobuzele electrice de milioane de euro din Alba Iulia nu pot fi scoase din sistemul metropolitan fără riscul pierderii finanțării europene Ministerul Dezvoltării trage un semnal de alarmă în disputa privind gestionarea investițiilor în transportul public ecologic din zona Alba Iulia. Într-un răspuns oficial adresat Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Alba Iulia Transport Local […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Așteptare în zadar și revoltă în stațiile de autobuz din Alba Iulia după greva spontană a șoferilor STP. Ce spun locuitorii: ,,Tot noi să pierdem”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Așteptare în zadar și revoltă în stațiile de autobuz din Alba Iulia după greva spontană a șoferilor STP. Ce spun locuitorii: ,,Tot noi să pierdem”  O parte dintre șoferii companiei STP Alba Iulia au declanșat o grevă spontană marți dimineața, 16 iunie 2026. Astfel, mai multe autobuze nu au ieșit pe traseu, iar cursele programate […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Primăria Alba Iulia: „Suntem alături de angajații STP, dar responsabilitatea plății salariilor aparține angajatorului”

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Alba Iulia: „Suntem alături de angajații STP, dar responsabilitatea plății salariilor aparține angajatorului” „Suntem alături de angajații STP, dar responsabilitatea plății salariilor aparține angajatorului”, subliniază reprezentanții Primăriei Alba Iulia într-un punct de vedere exprimat marți, 16 iunie 2026, în jurul orei 12.00.  Citește și: Gabriel Pleșa: „Primăria Alba Iulia a plătit la zi facturile […]

Citește mai mult