Prezent la Alba Iulia, Avocatul Poporului susţine: “Serviciul public trebuie să fie la dispoziţia cetăţeanului, nu invers”
Avocatul Poporului, prof. univ. dr. Gheorghe Iancu şi adjuncta sa, Erzsébet Dáné, s-au întâlnit azi la sediul Prefecturii Alba cu prefectul Ştefan Bardan, preşedintele CJ Alba Ion Dumitrel, viceprimarul Ioan Bogăţan şi cu o parte dintre şefii instituţiilor guvernamentale din judeţ. Prof. univ. dr. Gheorghe Iancu a explicat reprezentanţilor administraţiei publice din Alba noua viziune de lucru cu petiţionarii a instituţiei Avocatul Poporului, recomandându-le celor prezenţi că “serviciul public trebuie să fie la dispoziţia cetăţeanului şi nu invers”.
Prof. univ. dr. Iancu a subliniat că instituţia Avocatul Poporului are o nouă orientare, conform principiului “Avocatul poporului către cetăţeni şi nu neapărat cetăţenii către Avocatul poporului”. “În continuare, instituţia va acorda aceeaşi atenţie petiţiilor primite din partea cetăţenilor, dar se va focaliza şi asupra autosesizărilor, anchetelor proprii, controlalelor prealabile, rapoartelor speciale, recomandărilor, sesizărilor şi punctelor de vedere adresate Curţii Constituţionale, acţiunilor în contencios administrativ şi recursurilor în interesul legii formulate la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie” a explicat Avocatul Poporului. Acesta a reiterat faptul că instituţia pe care o coordonează are două roluri constituţionale: de apărare a drepturilor şi libertăţilor cetăţeneşti, pe de o parte şi de mijloc de control al Parlamentului asupra autorităţilor administraţiei publice, regiilor autonome şi a serviciilor publice care se află sub autoritatea administraţiei publice centrale sau locale. Actele şi faptele autorităţii judecătoreşti, deputaţilor, senatorilor, Preşedintelui României, Guvernului, Curţii Constituţionale, ale preşedintelui Consiliului Legislativ NU FAC OBIECTUL ACTIVITĂŢII AVOCATULUI POPORULUI.
Erzsébet Dáné, adjunct al Avocatului Poporului pentru domeniul – drepturile omului, egalitate de şanse între bărbaţi şi femei, culte religioase şi minorităţi naţionale, responsabil pentru activitatea din Transilvania, inclusiv pentru Biroul Teritorial Alba-Sibiu-Hunedoara, a lansat o invitaţie de colaborare instituţiilor statului de la noi din judeţ. Erzsébet Dáné i-a invitat pe şefii acestor instituţii să încheie convenţii de colaborare cu reprezentantul Biroului Teritorial al Avocatului Poporului din Alba Iulia, conf. univ. dr. Ioan Gânfălean. A explicat că petiţiile şi problemele cetăţenilor vor fi mai rapid rezolvate dacă fiecare instituţie are un reprezentant care cunoaşte competenţele Avocatului Poporului şi deopotrivă, reprezentanţii Biroului Teritorial Alba Iulia pot fi mai eficienţi dacă ştiu exact cu cine să i-a legătura în fiecare instituţie a statului din Alba.
Reprezentantul Teritorial al Avocatului Poporului, conf. univ. dr. Ioan Gânfălean a declarat că deja a început acţiunea de deplasare în teritoriu, pentru a veni în întâmpinarea doleanţelor cetăţenilor. Acesta a precizat că se vor face deplasări nu numai în municipiile reşedinţă de judeţ arondate – Alba Iulia, Deva, Sibiu ci reprezentanţii Avocatului poporului vor organiza întâlniri cu cetăţenii în toate oraşele din cele trei judeţe.
Nicoleta IDITA-TOMUŢA
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Opinii - Comentarii
26 iulie 1921 | A intrat în vigoare Tratatul de la Trianon prin care se recunoaște pe plan internațional unirea Transilvaniei, Banatului, Crișanei și Maramureșului cu România
26 iulie 1921 | A intrat în vigoare Tratatul de la Trianon prin care se recunoaște pe plan internațional unirea Transilvaniei, Banatului, Crișanei și Maramureșului cu România Tratatul de la Trianon a fost semnat la data de 4 iunie 1920 între Puterile Aliate învingătoare în Primul Război Mondial și Ungaria, în calitate de stat succesor […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)