Prefectul Ştefan Bardan vrea să facă ordine în Piaţa Cetate

Prefectul Ştefan Bardan a cerut Compartimentului de Control şi Inspecţie pentru Calitatea Lucrărilor în Construcţii Alba (fostul Inspectoratul de Stat în Construcţii) şi Primăriei Alba Iulia efectuarea unui control privind calitatea construcţiilor ridicate în perimetrul Pieţii Cetate şi a parcărilor aferente, precum şi verificarea documentaţiilor de specialitate necesare ridicării oricărei construcţii din această locaţie. În adresa înaintată celor două instituţii se arată că, din cauza stării avansate de degradare a acoperişului halei deschise, sub greutatea zăpezii, acesta prezintă pericol pentru vânzători şi cumpărători, „prin dezbinare şi eventual cădere”. Mai mult, produsele agroalimentare se comercializează la tarabele din parcare, limitând spaţiul destinat parcării autoturismelor, dar legumele şi fructele se vând şi în diferite chioşcuri improvizate din scânduri şi alte materiale. (R.G.)

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

11 Comentarii

000 11 februarie 2012 at 15:41

Ce-i Stefane nu ti-au adus aia haraciul de te iei de ei ? Bai frate cum s-au dezmortit din letargie toti pedeleii astia semkeri.

BigBrother 11 februarie 2012 at 15:46

De cand intra in atributia prefectului sa faca asa ceva ? Mai bine ai combate speclula care se practica in Piata Cetate de catre producatorii agricoli deghizati sub directa coordonare a unor membrii de la tine din partid. Nu se poate ca in piata sa gasesti alimente mai scumpe decat la aprozare !!!

Costel* 11 februarie 2012 at 16:11

Lasati pe domnul Prefect in pace, a vrut si dumnealui sa fi vazut, ca altfel dumnelui lipseste cu desavarsire din decorul albanez.

Aurelian 11 februarie 2012 at 16:44

Atributiile Prefectului ca functionar superior al Ministerului de Interne, cuprinde si Ordinea Publica, deci ii intra in atributiuni si ordinea din Piata Cetate!

HH 11 februarie 2012 at 17:13

Bai frate ordinea publica este una si ce zice el in declaratiile alea este altceva ! Tu chiar nu intelegi ce citesti ?

maties 11 februarie 2012 at 17:04

fa-o ma cu beres si hava stapan pe vii si pe morti in alba iulia!!!!

un om simplu 11 februarie 2012 at 19:33

Articol cu dedicatie pentru Costea ,semnatarul unui răspuns tipărit in ziarul local in urma cu câteva zile.Dedicatie plină de forța,de muschii functiilor deținute de prefect si șeful DSV ALBA.Răspuns de genul …te pui cu noi si nu ajungi bine…sau…muschii mei minte nu are.Pai dle prefect(era sa scriu Preafericit),nu de la Primarie sunt emise actele legate de urbanism,autorizatii de funcționare,etc?Ce e in tara asta?Acum functionez legal si maine vii si imi spui ca functionez ilegal!!!!

Toma 11 februarie 2012 at 20:40

Cred ca nu se doreste sa devenim capitala europeana cu piata din cetate, pentru ca nu avem nici o sansa, chiar daca ar fi sa indeplinim toate celelalte conditii..Este o rusine.Oare cand v-a plati cineva pentru modul de-a dreptul grotesc in care s-a construit in Alba Iulia? Nominalizamd doar zona pietii, nu cred ca nici in cea mai izolata tara nu se accepta constructii de genul cladirii din lemn si metal in care fuctioneaza la parter BRD, iar la etaj niste boacaze mizere, adaugirea din capatul blocului de vis avis de cladirea mentionata mai inainte, cladirile din partea stanga a pietei imi amintesc de un local din partea de jos a orasului, numit ,,tri placaje”.Am vrea sa stim cine sunt cei care si-au dat avizul pentru aceste mutilari ale orasului? Si am mai vrea sa plateasca.Normal ar fi sa se rada tot si sa se intocmeasca un plan nou de reabilitare a zonei.Indrazniti, ca se poate!

Cuza Voda 11 februarie 2012 at 20:50

Actuala conducere a primariei care a acordat neamului respectivei Teofila Tar sa facă cam ce vor ,,neamurili ei „.Asta include si in santurile cetatii cu firma pe numele fiului ei,la garda financiară lucrează fiul Teofilei Tar dar băiatul se numește Sinea Alexandru,firma care parca derulează afacerea restaurantului Gothic.Ma întreb cum își va trimite colegii de la garda financiară in control acolo,sau de la Primarie.NU SE VA SCHIMBA NIMIC IN MUNICIPIUL NOSTRU CU ASTFEL DE OAMENI LA CONDUCERE.Era sa uit…si spațiul de la Piața Cetate in care funcționează acum BRD e tot al neamului Tar.Ca si cel din fata Liceului Militar,cel cu impinge tava la etaj si multe alte construcții pe domeniul public al municipiului dar cu chirii de mii de euro plătite lunar către fam Tar.Nu mai vreau sa încerc sa imi amintesc si de altele pentru ca as scrie zile si nopți.

Mihai 12 februarie 2012 at 9:19

Piata din cetate si constructiile din jur arata ca o mahala.De ce dracu le-ati dat autorizatii de constructie, voi cei din Primarie ? Cei de la urbanism nu ati verificat planurile,ati avizat constructia a tot felul de maghernite, una langa alta?Va place cum arata carpeala ?Si acum va puneti problema ca se darama si sunt un pericol pentru populatie?Au fost inca de la inceput un focar de infectie numai ca cei de la DSV, s-au multumit cu spaga, au mai amendat cate un producator si confiscat marfa din cand in cand, dar marea mizerie a ramas.Cat despre imagine, ce sa mai spun ?Ne face cinste . Face parte din panorama unui oras european.Dle primar nu treci pe acolo toata ziua cand mergi acasa?Nu te deranjeaza mizeria si privelistea ?Dupa cate se pare nu . Este una din realizarile cu care te poti mandri in tot mandatul de primar.FAPTE NU VORBE !

Andrei 12 februarie 2012 at 17:00

Bine face prefectul. E o mizerie crunta in piata aia. Sa ii rada si sa faca acolo ceva civilizat. Daca nu au autorizatii sa ii inchida. Ca face pentru ca incepe campania? Bine ca face ceva. Romanii vesnic nemultumiti. Bine ca se face totusi ceva in tara asta. Hai sa invatam sa ne bucuram de putinul pe care il primim dar sa vrem mai mult.