Ziarul Unirea

Predoiu şi echipa PDL-PNL se zbat în amatorism şi ridicol – susține deputatul Ioan Dîrzu

La câteva zile după ce la Alba Iulia, în sala Ballroom de la Alba Mall, premierul ce stă la umbra PDL, Cătălin Predoiu nu a fost în stare să le spună mai nimic oamenilor de afaceri despre programul de guvernare al PNL, brusc, şi-a adus aminte câte ceva, președintele PSD Alba, Ioan Dîrzu. Vine cu un program lipsit total de credibilitate, pe care nici el nu îl înţelege!

Ioan Dirzu04

ELIT

Atât timp cât pedeliştii de frunte Cătălin Predoiu şi Vasile Blaga, care au umilit românii în timpul guvernării PDL, sunt cei care se laudă cu o astfel de creaţie, nimeni nu-i crede! După ce au tăiat salarii şi pensii, dar şi alte drepturi ale românilor vin să le promită marea cu sarea?! Din pedelişti au devenit peste noapte liberali convinşi pentru a-şi atinge scopul, să-i mai mintă o dată pe români pentru a ajunge la putere.

Ignorând total realităţile economice ale României de azi, fac joc de glezne şi ne spun că ar fi opoziţie, dar e pur şi simplu amatorism în politica zilelor noastre. Oare nu era normal ca măsurile bune lansate de PSD să fie susţinute şi de PNL? Dar se văicăresc că PSD le-ar fi copiat programul! Care program, că ei nu ştiu altceva decât reducerea sau tăierea salariilor, să închidă şcoli şi spitale, să-şi bată joc de români. După ce au crescut TVA la 24 %, cer demisia premierului Ponta, care a susţinut necesitatea reducerii TVA la 19%! Toată truda lor e zadarnică pentru că devin pur şi simplu ridicoli.

Cătălin Predoiu, care acum vrea să devină prim-ministru din partea PNL, este cel care a semnat măsurile de tăiere ale salariilor şi pensiilor, de creştere peste noapte a TVA la 24%, de închidere a spitalelor. Acelaşi Predoiu, alături de Blaga, este printre cei care i-au îndatorat pe români cu o sumă record, 20 de miliarde de euro, împrumut de la finanţatorii externi şi tot ei  au semnat pentru mărirea taxelor şi impozitelor.

Mare tupeu poate să aibă acum Predoiu să vină din nou să-i umilească pe români! Ce valoare pot să mai aibă promisiunile lui Predoiu, aşa-zisul program de guvernare ce poartă semnătura celor care au adus ţara la sapă de lemn?

Camera Deputaţilor a votat noul Cod Fiscal propus de Guvernul Ponta, ca urmare a acordului politic parafat cu opoziţia, iar  cota standard de TVA va reveni la 19%, aşa cum era înainte de decizia catastrofală de creştere la 24%, luată în anul 2010, de Băsescu-Boc-Predoiu şi PDL. Aşa că strigă degeaba Predoiu şi echipa sa PDL-PNL, nu mai au altceva de făcut decât să se zbată în amatorism şi ridicol!

Preşedinte PSD Alba, deputat IOAN DÎRZU

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

26 Comentarii

ova 25 iunie 2015 at 14:03

GUVERNUL PONTA A REUSIT SA CREASCA SALARIILE SI PENSIILE,SA REDESCHIDA SPITALE, SA REDRESEZE ECONOMIA, SA REDUCA CAS-UL.
GUVERNUL BOC-BLAGA-PREDOIU CE AU FACUT PENTRU ROMANI?????

guvernul Boc-MRU au salvat Romania 25 iunie 2015 at 14:14

de la criza in care a lasat-o Tariceanu. Fara masurile luate de ei azi eram mai rau decat Grecia. Ponta a marit salariile pt ca Boc si MRU i-au lasat bani 5 miliarde de E. Apoi Ponta a inventat 35 de taxe si impozite noi, a taiat toate investitiile ca sa dea pomeni electorale crezand ca ajunge presedinte. Ponta este azi urmarit penal, se ascunde in Turcia, iar membri familiei(cumnat, sora, mama socru) fac drumuri la DNA, la fel ca si asociatii lui, Sova, Ghita, Hrebemciuc si toata pleiada de baroni penali aflati sau in curs de afi in puscarie. Ponta a rata privatizarile de rasunet:Oltchi,Arpechim, Posta Romana, Rosia Montana, Cuprumin, CFR Marfa, Ponta este bagat intr-un grup infractional de spalat bani; plagiatorul va fi umflat de mascati de la aeroport cand va veni(daca mai vine) acasa!

Veste bună pt.români de la anu’ 26 iunie 2015 at 7:39

Se întoarce guvernul băsescu-pdl !

Aşa că pregătiţi-vă salariile şi pensile pt. tăiere !
Capetele – mai tîrziu !

ziarele titreaza 25 iunie 2015 at 14:16

Rețeaua Ghiță – Ponta de căpușat bani europeni. Încolțiți, Ghiță amenință, iar Ponta ”fuge..

din realizarile de succes a lui Ponta: 25 iunie 2015 at 14:20

Veste proastă pentru români. Gazele naturale SE SCUMPESC de la 1 iulie .

The New York Times 25 iunie 2015 at 14:25

Victor Ponta a intrat în vizorul presei internaționale din cauza scandalului de corupţie în care e implicat Sebastian Ghiţă. Jurnaliștii de la New York Times au scris că Sebastian Ghiță a dat mită tigăi alegătorilor la alegerile din 2012.

„România, de la tigăi la probleme cu legea” titrează publicaţia americană The New York Times. „Procurorii l-au acuzat pe domnul Ghiţă că a plătit 392.000 de dolari moldovenilor cu cetăţenie română pentru a-l vota pe domnul Ponta în alegerile prezidenţiale din noiembrie, pe care le-a pierdut. Ei mai spun că el a dat mită tigăi alegătorilor la scrutinul parlamentar din 2012, când a câştigat un loc (n.r. în Parlament)”, scrie cotidianul american,

Sorin Ionita 25 iunie 2015 at 14:34

Cel mai mare partid din România se apropie vertiginos de momentul năruirii sale pe scena politică. Plecarea lui Victor Ponta, urmată de desemnarea lui Gabriel Oprea ca premier interimar şi nominalizarea lui Mihai Răzvan Ungureanu la SIE arată clar că PSD a pierdut puterea.Plecarea din ţară a pus punct carierei politice a lui Victor Ponta. Pentru PSD a fost o mişcare dezastruoasă. Pentru prima dată în istoria sa, PSD a pierdut postul de premier în timpul mandatului, având majoritatea parlamentară. E adevărat, este vorba despre un interimat, dar mesajele sunt clare. Gabriel Oprea a anulat tentativa conducerii PSD de a bloca aprobarea în Parlament a Strategiei de Apărare Naţională. Gabriel Oprea îl sustine pe MRU pentru preluarea şefiei SIE. Este evident că PSD nu mai deţine puterea. Urmează degringolada.

Ionut 25 iunie 2015 at 19:28

De cand e PSD la putere avem:

-crestere economica
-scaderea TVA
-scaderea CAS
-cresterea salariului minim
-cresterea alocatiilor pt copii

Ha,ha,ha! Ponta a votat contra alocatiei marite! 25 iunie 2015 at 19:56

s-a defectat masina de vot a psd-ului si pnl-ul a reusit sa mareasca alocatiile. Plagiatorul se plangea ca nu va putea acoperi cheltuiala, asa ca a inceput cu propunerea de alocatii diferentiale. La fel, in paralel se lucreaza la micsorarea indemnizatiilor si ajutoarelor pt familiile sarace. Asa ca da cu o mana si ia cu doua..

Ion 25 iunie 2015 at 21:53

Sa mori tu! A scumpit accelerat gazele naturale pentru populatie din cauza ca a facut cadou gazele ieftine catre OMV: a renunta la 600 de milioane de dolari pe care trebuia sa-i recuperez statul de la kazahiii care au cumparat Rompetrol: a crescut somajul in randul tinerilor: a redus la minimum istoric investitiile creand somaj…

pilu 25 iunie 2015 at 22:12

Ba Ionut,toate cele scrise de tine mai sus s-au obtinut de pe urma taxelor si impozitelor suplimentare introduse de guv. Ponta . Asa ca efectul e ZERO.

Veste bună pt.români de la anu’ 26 iunie 2015 at 7:45

Se întoarce guvernul băsescu-pdl !

Aşa că se vor închide toate spitalele pt. că nu vor mai fi bolnavi şi deci nu va mai muri nimeni !

un ardelean 25 iunie 2015 at 22:09

Niste …nici nu stiu cum sa le spun, parca n-ar fi romani ! Nu se bucura ca marea majoritate a populatiei incepe sa simta ca traieste mai bine, ca se respecta anual indexarea pensiilor, ca au crescut salariile – inclusiv salariul minim, ca au scazut …binisor preturile la alimente, ca majoritatea cinstita a firmelor autohtone au o marja de manevra financiara mai mare si ca pot angaja mai multi oameni pt ca a crescut deja consumul, ca de la anul SCADE TOT TVA -ul de la …nenorocitu` ala de 24 % a guvernului Basescu-Boc la …totusi acceptabilul 19 % ! Cum sa le spui acestor …..nenorociti ? Haaaa…????

sandu 26 iunie 2015 at 6:44

pt ava,ionut si un ardelean
aveti carnete de partid
luati bani de pe urma psd ului
numai voi vedeti ca e mai bine
oamenii traiesc mai rau

Capital 26 iunie 2015 at 9:09

Deşi se laudă cu creştere economică şi cu majorarea încasărilor la buget, din 2012 şi până azi guvernanţii au adăugat la debitele României 10,5 miliarde de euro, nivelul de îndatorare trecând de pragul de siguranţă de 40% din PIB.

psd-isti fiti fara frica, Ponta pica! 26 iunie 2015 at 10:14

Conducerea social-democrată se întâlnește luni pentru a decide, oficial, ce va face la votul pentru șefia SIE. Subiectele cu adevărat fierbinți pentru social-democrați sunt însă altele: situația PSD, starea coaliției la guvernare și, mai ales, în cât timp și cum se va prăbuși ea.

ilie de la uzina 26 iunie 2015 at 10:35

cel mai trist aspect e faptul ca ponta,asemeni lui moise,nu va ajunge sa vada tara promisa.el va privi de pe geamul de la rahova cum scade tva-ul.va visa cu ochii deschisi la autostrazile lui sova sau c.ur.ve.le. lui rus.

Veste bună pt.români de la anu’ 26 iunie 2015 at 10:49

Se întoarce guvernul băsescu-pdl !

Şi ca atare udrea se va întoarce şi ea şi va prelua Min. Dezvoltării. In acest sens, fiecărui român i se va atribui cu titlu gratuit, cîte o telegondolă în Retezat !
De asemenea, tot din doi în doi români vor fi fericiţii proprietari ai unui teren de fotbal în pantă !
Nu lipsit de interes va fi şi de pe acum declarata intenţie a noului guvern băsescu-pdl de a ceda sub formă de arendă dreptul de folosinţă a cîte unui ghiveci cu panseluţe mărimea 0,5/0,5 (ghiveciul, bineînţeles ). Asta e încă în studiu, pt. că există controverse cu privire la numărul de români care să beneficieze de aceste ghivece. Ultima propunere a fost – din trei în trei ! Oricum va fi bine !

ilie de la uzina 26 iunie 2015 at 11:26

macar de s-at intoarce elena udrea. atunci s-ar mai construi ceva in romania.oricum a … mai utin ca vanghelie sau ponta.asa ca sa fie primita cu panselute cu tot.

Veste bună pt.români de la anu’ 28 iunie 2015 at 9:20

Se întoarce guvernul băsescu-pdl !

Şi cum spuneam @ilie
şi eu cred că e bine că se întoarce udrea, e nevoie de constructii in tara asta si cică în proiectul programului noului guvern băsescu – pdl e prins deja de pe acum să se construiască o telegongolă la Tătîrlaua şi una la Drîmbar şi un teren de fotbal în pantă, ba chiar pe versaţii muntelui, undeva în zona Gheţar – Hănăşeşti, pentru turiştii care vizitează gheţarul de la Scărişoara, ocazie cu care li se va înmîna câte o panseluţă. Bună ideie, recunosc şi eu, aşa că abia aştept să vină din nou bravul guvern băsescu- pdl !

“Ce mi se intampla mie i se poate intampla oricui” 26 iunie 2015 at 11:47

a spus Ghita la iesirea de la DNA(24.06.2015). Totusi, marturisesc ca mie, la 30 si ceva de ani, nu mi s-a intamplat sa fiu sute-milionar din contracte cu statul, sa sponsorizez vacantele premierului Ponta, sa amenint primarii cu moartea, sa-i platesc salariul lui Ciutacu ca sa-mi execute dusmanii si sa fiu membru al Comisiei de Control asupra SRI in calitate de imbecil. Dar sper ca voi nu ati fost la fel de ghinionisti ca mine…

neli 26 iunie 2015 at 12:02

Bai deputat PAPA_LAPTE nu vezi ca esti inexistent. Te scremi si tu sa dai comunicate in presa locala . Nu ai facut nimic pentru Alba. Esti o rusine pentru noi. Pa > La revedere

baba 26 iunie 2015 at 15:47

Neli , se pare ca ti ai uitat numele. FELICITARI DOMNULE DEPUTAT. Glasul magarilor nu se aude in cer.

pilu 26 iunie 2015 at 16:00

bine ai concluzionat babuto, toti sunt Magari !

PSD se zbate intre DNA si puscarie.. 26 iunie 2015 at 18:00

Azi(26 iunie 2015) procurorii DNA Iaşi i-au trimis în judecată, sub control judiciar, pt acte de coruptie pe deputatul psd Neculai Răţoi şi senatorul psd Florin Constantinescu.

Tineret (pedelist) mandria tarii 26 iunie 2015 at 18:22

Partidul Naţional Liberal este în centrul unui scandal sexual. Unul dintre liderii tineretului liberal i-a promis unei studente că îi dă funcţie în partid dacă face sex cu el. În acest scandal apare și numele preşedintelui Klaus Iohannis în scopul de a oconvinge pe studentă să-i accepte avansurile.

Tânarul liberal care a încercat să obţină o partidă de sex în schimbul unei funcţii în partid este președintele Clubului Studențesc Liberal, Mihai Simion, cel care este şi liderul studenților liberali în Sectorul 1. El a cerut favoruri sexuale pentru a oferi, la schimb, funcția de vicepreședinte unei studente.