Polițiștii locali din Alba Iulia nu mai primesc norma de hrană, care varia între 700 și 800 de lei

Cei 170 de polițiști locali din Alba Iulia nu mai primesc norma de hrană, care varia între 700 și 800 de lei, decizia fiind luată în urma analizei efectuate asupra veniturilor și cheltuielilor, după ce primăria a pierdut circa 30 de milioane de lei în urma ”Revoluției fiscale”.

Consilierii locali din Alba Iulia au aprobat în ședința extraordinară de joi proiectul de hotărâre care prevede retragerea normei de hrană pentru polițiștii locali din municipiu.

”În urma analizei efectuate asupra veniturilor estimate a se realiza în decursul anului 2018 şi asupra cheltuielilor de personal precum şi a celorlalte cheltuieli privind buna funcţionare a activităţii instituţiei, s-a constatat faptul că resursele financiare fiind limitate, nu pot fi acoperite integral cheltuielile”, se arăta în proiect.

Primarul din Alba Iulia, Mircea Hava, a declarat, în cadrul ședinței, că norma de hrană va fi reintrodusă când vor fi suficiente fonduri.

”Cel puțin 30 de milioane de lei ne sunt luați. Pe vremuri, Boc a tăiat 25%, a luat niște ouă, astăzi ne-ați furat găina. În această chestiune, cu trecerea contribuțiilor, e vorba de 8,7 milioane de lei pe care îi plătim în plus”, a spus primarul Mircea Hava.

Proiectul a trecut cu votul majorității PNL, iar consilierii locali social-democrați s-au opus.

Salariile polițiștilor locali au fost majorate, în vară, după intrarea în vigoare a legii salarizării.

Primăria Alba Iulia a pierdut, după aplicarea noilor prevederi fiscale adoptate de Guvern, în jur de 30 de milioane de lei.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

10 Comentarii

CIUFU 8 februarie 2018 at 15:23

TOT HAVA E DE VINA ASA ZICETI?
NU CINE A FACUT LEGEA?

Eu 9 februarie 2018 at 2:56

Foarte bine,sa se descurce si ei ca tot omul din salar.Nu le convine,sa plece.

1 10 februarie 2018 at 9:52

toti pleca ,in cazul cind trebuie sa tina un copil la scoala;se pare ca tu nu ai asemene responsabilitati;un calcul simplu cit costa facultatea unui copil?sa-l educi chiar daca tu esti i;;;t

Ovi 9 februarie 2018 at 9:31

Lasa, ca noi astia de la privat nu avem nici o norma si nu avem obiectii. S-au invatat cu binele.

Vlad 9 februarie 2018 at 9:43

Lucrez la privat si am bonuri de masa si o masa calda. Asta daca lucrezi la o firma serioasa.

albanez 10 februarie 2018 at 8:56

Bai frate, acum aflu si eu ca avem 170 politisti locali!!!
Totusi, 170 ????????????

CIUFU 10 februarie 2018 at 12:19

albanez. Atenţie! Tot Serviciul Poliţiei Locale, are 170 de persoane. Poliţişti Locali sunt maxim, 60.

Gâgă 10 februarie 2018 at 11:02

Și totuși o să continue să amendeze și să gândescă ignoranț precum șefii pe scară ierarhică ….

Din Alba 10 februarie 2018 at 18:39

Si ceilalti 110 ce sunt si ce fac? Eu le-as da fiecarui politist local cate un sector din oras (3-4 strazi ) de care sa raspunda “cu capul”. Adica sa-i vad ca trec pe jos prin oras pe toate strazile cu carnetelul in mana si sa noteze toate neregulile ( spatii verzi neintretinute, semne de circulatie deteriorate, banci rupte, cosuri de gunoi deteriorate, gropi in asfalt, s.a.) care sa le puna pe masa primarului spre rezolvare.
Hava poarta toata vina.
Cand si-a marit lui salariul ( se spune ca este cel mai mare din tara – deci orasul Alba Iulia este cel mai bogat din tara) a trebuit sa mareasca la tot aparatul primariei deci si la politisti locali. Cred ca venitul lor ( la cei mici si fara scoala) era pe la 3000 lei. Cam mult avand in vedere ce fac, si cat se implica. Un inginer la Agentia de mediu nu castiga atat. Politia locala este o gaselnita, o structura fara rost in oras, aservita functionarilor din primarie.

@CIUFU 11 februarie 2018 at 9:13

OK, sunt doar 60. Pe cati dintre ei si de cate ori i-ati vazut in Oarda, Paclisa sau Micesti? Care tot Alba e !!!
Iar restul de 110 din “aparat”, ce ….. pielea mea fac?
Cat de mare e menta aia pe care o freaca de e nevoie de 110 membri?