Peștera Ghețarul de la Scărișoara va fi redeschisă publicului de la 1 iulie. Lucrările de reamenajare, pe ultima sută de metri
De joi 1 iulie 2021, Peștera „Ghețarul de la Scărișoara” va fi redeschisă pentru vizitare, până atunci urmând să fie finalizate lucrările de reamenajare a accesului și împrejumire a avenului, derulate printr-un proiect finanțat integral din bugetul local al comunei Gârda, ne-a declarat primarul Marin Vîrciu.
Costul lucrărilor, care include și elaborarea documentațiilor, se ridică la 1,4 milioane de lei, rămânând de finalizat unele finisaje, cum ar fi montare plaselor de protecție.
Proiectul se referă doar la tronsonul I – infrastructura de acces prin aven până la intrarea în Sala Mare şi împrejmuirea totală a avenului. Lungimea însumată a modulelor care compun traseul tronsonului I (lungime măsurată în plan) va fi de aproape 110 m, iar lungimea împrejmuirii va depăși 180 m.
Proiectul propune înlocuirea integrală a căii de acces în peșteră. Prin soluția propusă s-a păstrat poziția traseului existent. Singura porțiune unde a fost nevoie de reconfigurarea integrală a traseului este partea inferioară a avenului (ultimii aproximativ 30 m din tronsonul I).
În această zonă, rampele de scară au fost suspendate pe peretele avenului. Împrejmuirea avenului este realizată din panouri de gard bordurate şi zincate termic, montate pe stâlpi metalici zincaţi cu secţiune dreptunghiulară.
Proiectul prevede reamenajarea zonei de acces prin realizarea unei copertine care înglobează turnichetul existent, montate pe structură metalică şi finisată cu tablă cu oxidare superficială controlată. Peștera adăpostește cel mai mare ghețar subteran din România, fiind una dintre cele mai importante atracții turistice din județul Alba.
Pe de altă parte, tot pe raza comunei Gârda se află Peștera „Poarta lui Ionele”, din Parcul Natural Apuseni, aceasta putând fi vizitată de turiști zilnic, de luni până duminică, între orele 10.00 – 18.00, contra unui tarif de 13 lei, pentru adulți și 10 lei, pentru elevi și studenți, copiii sunt 7 ani având acces gratuit.
Peștera „Poarta lui Ionele” este situată pe versanul drept al Văii Ordâncușa, la o altitudine de 800 de metri, în calcare triasice. Intrarea în peșteră se face printr-un portal înalt de 22 m, iar peștera este inundată o mare parte din an. În anul 1986, aici a fost filmată o secvență din lungmetrajul „Flăcări pe comori”, în regia lui Nicolae Mărgineanu.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]









