Peste 3.000 de polițiști acționează suplimentar pentru desfășurarea în siguranță a examenului de Bacalaureat 2016
Peste 3.000 de polițiști acționează suplimentar, pentru desfăşurarea în condiții de liniște și siguranță a examenului național de Bacalaureat 2016, potrivit unui comunicat de presă.
Pentru prevenirea evenimentelor negative şi asigurarea desfăşurării în condiţii de linişte şi siguranţă a examenelor, șeful Poliției Române, chestorul de poliție Bogdan Despescu, în baza planului de măsuri aprobat de ministrul afacerilor interne, Petre Tobă, a dispus suplimentarea dispozitivului curent care acționează pentru liniștea și siguranța comunității.
Citește și Modele de subiecte şi bareme la bacalaureat
Astfel, pe durata examenului național de Bacalaureat, 3.100 de poliţişti vor acționa, zilnic, suplimentar faţă de activităţile dispozitivelor curente din teren.
Din totalul efectivelor suplimentare care asigură măsurile de ordine în zona unităţilor de învăţământ, 2.147 de poliţişti sunt de la structurile de ordine publică, iar 664 sunt poliţişti de la rutieră, restul fiind de la alte structuri ale Poliției Române.
Echipajele din teren vor acţiona pentru a depista şi lua măsurile legale faţă de persoanele care, prin comportamentul sau activităţile pe care le desfăşoară, afectează climatul de siguranţă publică. În acest sens, cele peste 1.900 de centre de examinare sunt incluse în itinerariile de patrulare ale polițiștilor.
De asemenea, poliţiştii rutieri vor acţiona pentru fluidizarea traficului rutier, prevenirea accidentelor rutiere, precum şi a ambuteiajelor.
Efectivele Poliţiei Române sunt în teren pentru menținerea unui climat de ordine şi siguranţă publică şi fluidizarea traficului rutier, în zona unităţilor de învăţământ, astfel încât examenul național de Bacalaureat să se desfășoare în condiții de normalitate.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
Donald Trump a suspendat toate ajutoarele militare pentru Ucraina: „Se pare că ne împinge spre capitulare”
Donald Trump a suspendat toate ajutoarele militare pentru Ucraina: „Se pare că ne împinge spre capitulare” Președintele american Donald Trump a suspendat toate ajutoarele militare acordate Ucrainei, în urma conflictului său public de vineri, 28 februarie 2025, cu omologul său ucrainean, Volodimir Zelenski. Concret, toate echipamentele militare americane care nu au ajuns deja în Ucraina […]