Rămâi conectat

Actualitate

”Până la 1 iulie trebuie închisă această problemă!”: Ministrul Muncii, Marius Budăi, face anunțul mult așteptat

Suciu Andra-Ioana

Publicat

în

”Până la 1 iulie trebuie închisă această problemă!”: Ministrul Muncii, Marius Budăi, face anunțul mult așteptat

Ministrul Muncii și Solidarității Sociale, Marius Budăi, a făcut un anunț extrem de important în ceea ce privește Legea pensiilor speciale.

Ministrul Marius Budăi a anunțat, joi seara, la România TV, că problema pensiilor speciale va fi închisă în această vară, până la 1 iulie 2023.

El a explicat că vor apărea anumite interdicții. Spre exemplu, un cetățean, dacă este avocat 22 de ani și intră 3 ani în magistratură nu mai poate lua pensie specială, a spus Marius Budăi.

Marius Budăi: „Până la 1 iulie trebuie închisă această problemă!”
Încă o serie de amendamente au fost depuse, pe lângă cele inițiale. S-a discutat atunci cu CE și s-a stabilit că direcția e bună, dar mai avem de lucru. Mâine sau luni primesc răspunsul de la Comisie și de la Banca Mondială, iar săptămâna viitoare sau cealaltă legea va fi aprobată în Camera Deputaților. Până la 30 iunie suntem la Parlament.

Sunt câteva modalități care să conveargă către sistemul contributiv. Interzicerea asimilărilor. Înseamnă că un cetățean, dacă este avocat 22 de ani și intră 3 ani în magistratură nu mai poate lua pensie specială. De aici e o aliniere. Următoarea este o creștere treptată a vârstei de pensionare. Apoi o creștere treptată de raportare la calculare. Așa se va ajunge să se raporteze la veniturile de pe întreagă perioada.

Trebuie să nu fim populiști, că USR, care au avut ministrul Justiției și nu au făcut nimic.

Se va prevede ca nicio pensie să nu depășească salariul avut în plata în activitate. Bineînțeles că se pune și problema supraimpozitarii, iar mâine (n.r. – vineri) voi avea o întâlnire cu Uniunea Europeană pe această tema. Până la 1 iulie trebuie închisă această problema”, a anunţat Budăi.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Branșarea la curent în 2025: ANRE anunță eliminarea unui document-cheie pentru racordarea la energie

Lucian Daramus

Publicat

în

Branșarea la curent în 2025: ANRE anunță eliminarea unui document-cheie pentru racordarea la energie Birocrația în domeniul energiei ar putea fi simplificată radical, autoritățiel analizând eliminarea Avizului Tehnic de Racordare (ATR), un document considerat până acum esențial pentru accesul la rețea. Potrivit președintelui ANRE, George Niculescu, măsura ar putea reduce termenele și facilita conectarea atât […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea