Curier Județean

Palatul Principilor, redeschis special pentru expoziții unice dedicate Centenarului Încoronării: Mantia Regelui Ferdinand I și parfumul Reginei Maria, printre exponate

Ioana Oprean

Publicat

în

Palatul Principilor, redeschis special pentru expoziții unice dedicate Centenarului Încoronării: Mantia Regelui Ferdinand I și parfumul Reginei Maria, printre exponate

Lucrările avansate de restaurare ale Palatului Principilor din Cetatea Alba Carolina iau o pauză de câteva zile, pentru a face loc unei expoziții inedite, dedicate Centenarului Încoronării, găzduită de în Sala Mihai Viteazul.

Miile de albaiulieni și turiști care se vor aduna în Cetate au ocazia unică să vadă o uniformă militară ce a aparținut însuși Regelui Ferdinand I, dar și originalul mantiei purtate la parada cortegiului istoric și etnografic din 16 octombrie 1922. Basoreliefuri și tablouri ale Regelui Ferdinand I și ale Reginei Maria, imagini unice cu momente impresionante surprinse tot în 1922, la festivitățile dedicate încoronării de la București și Alba Iulia, completează o expoziție ce nu trebuie ratată de niciun participant la Centenarul Încoronării.

Valoarea istorică pieselor cuprinse în expoziție este una inestimabilă, iar evenimentul este posibil printr-un parteneriat între Primăria Alba Iulia și Ministerul Apărării Naționale, prin Muzeul Militar Național „Regele Ferdinand I”.

Tot în sala Mihai Viteazul din Palatul Principilor, vizitatorii vor putea vedea parfumul original purtat de Regina Maria, la încoronarea de la Alba Iulia. Parfumul, al cărui producție a fost suspendată în 1938, ca semn de respect la moartea reginei, a fost recreat după 100 de ani de la momentul când o întreagă colecție de cosmetice, Mon Boudoir, a celebrei case pariziene Jean-Francois Houbigant i-a fost dedicată și a avut-o ca imagine pe regina României.

Curajul și nonconformismul suveranei României sunt proverbiale, astfel că e ușor de înțeles faptul că Maria a fost singura regină din istorie care a acceptat să „facă reclamă” unui parfum. De fapt, Maria se regăsea total în notele parfumului, în special în cele de violete- florile sale preferate – și era chiar îndrăgostită de creația celebrului parfumier francez al vremurilor.

Sticluța originală a parfumului Mon Budoir, preferat de Regina Maria și purtat de aceasta inclusiv la festivitățile dedicate Încoronării, poate fi admirată în acest week-end la Palatul Principilor, iar apoi se mută la Muzeul Principia și rămâne la Alba Iulia până la începutul anului 2023, pentru a-i inspira, la propriu, pe vizitatori.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

FOTO | Team XEO reprezintă Alba Iulia și România la FTC Premier Event Istanbul 2026: Revenire după 7 ani pe scena internațională a competițiilor de robotică

Ioana Oprean

Publicat

în

Team XEO reprezintă Alba Iulia și România la FTC Premier Event Istanbul 2026: Revenire după 7 ani pe scena internațională a competițiilor de robotică După o pauză de 7 ani, Team XEO #14278 revine pe scena internațională a competițiilor de robotică, fiind prezentă la FTC Premier Event Istanbul 2026, unul dintre cele două evenimente internaționale […]

Citește mai mult

Curier Județean

Canicula golește rezervoarele: Operatorul regional din Alba introduce restricții la furnizarea apei în mai multe comune

Ioana Oprean

Publicat

în

Canicula golește rezervoarele: Operatorul regional din Alba introduce restricții la furnizarea apei în mai multe comune Temperaturile extreme și consumul tot mai ridicat de apă potabilă, folosită inclusiv pentru activități agricole, au determinat operatorul regional SC APA CTTA SA Alba să introducă un program temporar și actualizat de furnizare a apei în mai multe localități […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național 

Ioana Oprean

Publicat

în

Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba sunt așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național de Bacalaureat 2026.  Examenul național de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2026, începe luni, 29 iunie, cu proba scrisă […]

Citește mai mult