(P) Primarul Sebeşului, Mugurel Sârbu, are toate şansele să intre în Cartea Recordurilor

Mircea Trifu - Primar Alba Iulia

El a spus trei minciuni consilierilor săi, pe nerăsuflate, într-un singur minut, aşa că ar putea deveni celebru ca… „Minciunel” Sârbu!

Minciuna prin omisiune şi complicitatea tacită a „juridicului”
În data de 5 martie 2012 la Sebeş a avut loc o şedinţă extraordinară a Consiliului Local Municipal. A fost atât de extraordinară (de ieşită din comun) această şedinţă, încât nu a respectat prevederile legii administraţiei publice locale. Mai întâi, consilierii nu au intrat în posesia documentelor de şedinţă, deşi acestea ar fi trebuit să li se pună la dispoziţie cu trei zile înainte, conform legii. Se vede că domnul primar Mugurel Sârbu s-a obişnuit atât de mult cu minciuna şi cu manipularea încât nici nu-i mai pasă dacă domnii consilieri au, sau ba, vreo opinie. Revenind la subiectul dat, printre alte puncte de pe ordinea de zi a şedinţei EXTRAORDINARE a Consiliului Municipal Sebeş s-a strecurat „din nebăgare de seamă” şi un punct referitor la un proiect de hotărâre „privind mandatarea Primarului Municipiului Sebeş să reprezinte interesele Municipiului Sebeş în Dosar nr. 7828/107/2012, aflat pe rolul Tribunalului Alba” de mai bine de… un an de zile!!!. Proiectul, fireşte, nu s-a aprobat. Dar domnul primar, oricum, a încercat să inducă în eroare consiliul, dezinformând prin omisiune. Adică din proiectul de hotărâre propus nu prea reieşea despre ce e vorba. Iar când a fost întrebat a dat nişte explicaţii bâlbâite, ca un şcolar prins la fumat, nicidecum ca un primar, doctor, inginer, economist şi jurist pe deasupra, cum se recomandă. Era vorba despre cauza referitoare la contractul în participaţiune cu Nichi Ardeal Construct. Culmea este că el a afirmat că legea nu-l obligă să aibă mandat din partea consiliului. Fals! Se vede că nu domnul primar doctor, inginer, economist şi jurist nu a parcurs textul Legii nr. 213/1998, republicată, mai ales art. 12, alin. 4 şi 5! Deci, o minciună sfruntată şi gogonată, emisă sub privirile îngăduitoare (umede şi inteligente, de „rumegătoare”) ale şefei Departamentului juridic, doamna Paula Coman. Aceasta nu a protestat în niciun fel la gogoriţa edilului şef, iar atunci când noi, presa, i-am atras atenţia a afirmat, cu tupeu: „Da’, ce? M-a întrebat careva care este părerea mea?” De parcă dânsa e musai să-şi dea părerea doar dacă e întrebată, deşi tocmai fişa postului îi impune să se exprime faţă de orice eludare a legii. Aşadar, doamna Coman: era obligatoriu să-l trageţi de mânecă pe dom’ primar, în cazul în care acesta face afirmaţii pe lângă lege. Altfel, asta se numeşte participare tacită la dezinformare, respectiv abuz în serviciu.

Pro România - Ține cu ALBA
ELIT

O minciună demnă de analiza… DNA!
O altă minciună de proporţii a fost cea rostită de acelaşi primar-recordman, atunci când a afirmat că, oricum, în cauza respectivă (cea referitoare la asocierea în participaţiune cu Nichi Ardeal Construct) instanţa va… acorda un nou termen. Dar, nu vă supăraţi? De unde ştia „Mafalda” Sârbu că va fi acordat un nou termen? Are vreun glob de cristal sau… a discutat anterior cu judecătorul? (Ceea ce noi nu credem.) Că dacă e aşa, atunci DNA-ul ar trebui să se sesizeze din oficiu.
lCirc administrativ pe banii contribuabililor
Dar, după cum spuneam, „circul” de la această „şedinţă extraordinară” a fost copios. Noi avem în posesie înregistrarea acestui „circ” administrativ, avându-l ca protagonist pe primarul (cu literă mică!) Mugurel Sârbu. E suficient să ştiţi că dânsul, pe lângă bâlbe şi alte „exprimări” departe de pregătirea sa de „doctor, inginer, economist, jurist”, şi-a minţit consilierii de trei ori, una după alta… în numai un minut! Propunem, în aceste condiţii, ca dânsul să concureze la Guiness Book, Cartea Recordurilor, unde are toate şansele să intre în istorie ca… „Minciunel” Sârbu. Dar, asupra minciunilor sale vom mai reveni. Problema este alta. Lezat fiind în sensibilitatea sa de „mimoză”, domnul Sârbu dă pe toată lumea în judecată, dar nu se gândeşte că aceste acţiuni trebuie făcute în nume personal, nu antrenând instituţia administrativă pe care, temporar, o conduce. De ce? Păi dacă Mugurel Sârbu se simte lezat în interesele sale de afaceri sau în imaginea sa publică, proprie şi personală, atunci dânsul, din buzunarul propriu, să-şi plătească avocat. Oricum, din câte ştim, domnia sa nu apelează la juriştii Primăriei, ci la o casă de avocatură particulară! Asta o fi o chestie legală în cazul în care onorariul îl plăteşte Mugurel Sârbu, dar nu în cazul în care plătesc sebeşenii. Contribuabilii. Corect şi legal ar fi să procedeze aşa doar în cazul în care ar avea mandat scris şi aprobat în şedinţă de consiliu local, de către domnii consilieri. Altfel, nu vă supăraţi, asta se numeşte deturnare de fonduri şi poate că aude Curtea de Conturi şi DNA-ul!
Oricum, proiectul de hotărâre (cel de reprezentare în cauza cu Nichi Ardeal Cosntruct) a fost respins de către consilieri, care dovedesc, astfel, că nu mai pot fi duşi cu preşul. Aşadar, domnul (propus „Minciunel”) Sârbu nu a primit girul consilierilor să se prezinte în instanţă, ca să „reprezinte”, chipurile, „interesele Municipiului Sebeş”. În acest context, suntem curioşi dacă dânsul are girul consilierilor şi în cazul altor acţiuni juridice în care s-a aventurat, precum cea împotriva jurnalistului Florin Soare (care, de altfel, a câştigat procesul, caz în care tot Curtea de Conturi şi DNA-ul trebuie să verifice din ce bani se plătesc daunele şi cheltuielile de judecată), sau cea îndreptată împotriva ziarului „Unirea” şi a ziaristului Ioan Hănţulescu. Că dacă nu are acest gir, atunci să facă bine să… umble la buzunarul propriu. Nu la bugetul local! Culmea gogoriţelor ştiţi care este? Ca să fie citat într-un proces de „calomnie” (deci o cauză în care i-a fost, „chipurile” afectată, propria imagine), domnul primar şi-a dat adresa… de la primărie. Nu cea de la domiciliu. Păi, domnu’ Mugurel, carevasăzică alde matale acolo locuieşti, bre? Sau crezi că primăria aia e proprietatea ta? Cât crezi că vei mai sta acolo…? Şi dup’aia, după ce o să părăseşti fotoliul de primar (că asta se va întâmpla, în mod indubitabil), unde te va cita instanţa? Hm… nici nu vrem să ne gândim unde anume vei primi citaţiile ce vor veni după alegeri!

PMP - Alegeri Locale 2020
USR-Plus - Oameni ca tine schimbă Alba în bine

Biroul de investigaţii Radio Orion

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Must de Jidvei

23 Comentarii

robert 19 martie 2012 at 18:49

radio ORION e clar ca sirbu mugurel nu mai merita un nou mandat de primar la sebes de fapt nici pe actualul mandat nu-l merita dar o mare contributie la instalarea lui ca primar au avuto P>D>L>ul radio orion si nichi ardeal,atunci cind va pomis verzi si uscate a fost cel mai bun desi foarte multi oameni din sebes au vazut de atunci ca este un mincinos asa ca toti citati mai sus ciocu mic ca miroase .Sper ca de data asta sebeseni adevarati sa nu mai fie pacaliti de voi

N.M. 20 martie 2012 at 17:42

Adevarat , orice om mai greseste 🙁 dar …
cu mentiunea ca nu ne-a promis noua nimic ci sebesenilor
Cine s-ar fi gandit ca este un om atat de mic

psihologul 19 martie 2012 at 19:15

Oare nu ar fi mai nimerit un control psihologic al acestui mult „prea invatat” smecheras ?
De ce oare consilierii locali se mai prezinta la sedinte ? De ce nu fac boicot la sedintele de consiliu ? Chiar asa de saraci sunt incat nu pot renunta la banii pe care ii incaseaza ? Daca nici unul dintre ei nu va refuza sa mai participe la aceste mascarade de sedinte, propun sebesenilor sa nu mai voteze pe niciunul dintre actualii consilieri la viitoarele alegeri, pt ca ei sunt in cardasie cu mascariciul de primar.

sebeseanul 20 martie 2012 at 8:20

Mult a fost, putin a ramas!Macar de-am scapa de el definitiv.In ultimii ani nu s-a facut nimic in oras, de o saptamana se lucreaza haotic au fost deschise o gramada de santiere peste tot, se fac asfaltari pe centru…Totul are menirea de a lasa proaspat in memoria alegatorului efortul depus de cei alesi-consilieri si primar deopotriva. Pana acum ce ati pazit? Anul trecut nu trebuiau facute asfaltari sau nu era necesara schimbarea canalizarii pe unele strazi? Nu mai prostiti pe nimeni …Sarbule, te agiti degeaba. Sebesul nu te mai vrea. Aroganta ti-a venit de hac pana la urma. Traseit de doi bani ce esti!!!

DAN 20 martie 2012 at 8:22

Mincinos cu iz de DNA are primarul Galbenel Sarbu !

frac 20 martie 2012 at 8:29

Caracteristic acestui hot si mincinos de primar Gainar Sarbu : prima data face ILEGALITATEA dupa care si-o acopera cu votul consilierilor (pacalindu-i sau amenintandu-i , dupa caz)- Vezi cand au inceput lucrarile la Centrul Cultural Lucian Blaga si cand sa votat finantarea ???!!! E sau nu de DNA ?

Marius 20 martie 2012 at 8:38

Oare comisionul pentru tot granitul cumparat pentru Centrul Cultural cine l-a bagat in buzunar? Dar pentru celelalte lucrari atribuite direct si fara nici o licitatie? Magarel stie…

legea 20 martie 2012 at 9:04

Hmmm , dar ce spune DNA-ul ca Sarbu Gainar asta in timpul derularii unui proces amai comandat si SF la SF ??????????????!!!!!!!!!!!!!

ciciu 20 martie 2012 at 14:26

Da ce spune DNA-ul ca se foloseste de o anumita JUDECATOARE ???!!!
Eheii , ce inseamna si relatiile astea …
Da „pile” MARI are Magarelul Minciunel Sarbu !

frac 20 martie 2012 at 8:35

Traseist (3 partide) , Mincinos , Grandoman , Tradator , aceasta este o caracterizare corecta a acestui primar Gainat Sarbu (om fara cuvant) care acum (auzi frate) este … INDEPENDENT. Sa mori de ras nu alta :)))

jorsa 20 martie 2012 at 8:41

Mo Gainare Sarbu te luam la noi daca tot esti frate de cruce cu Patrut (cioara de-a noastra) , ca om fara cuvant esti , mincinos esti , tradarea o cunosti , deci esti de-al nostru , mancati-as

legea 20 martie 2012 at 8:51

Corect . Numai la prietenul lui Zenu (care lucreaza si la ferma de la Pian Galbenel) , ia dat o gramada de contracte si TOATE cu atribuire directa .Ce spune DNA-ul si de aceasta afacere de familie ???

PENSIONAR 20 martie 2012 at 10:43

ce spune DNA-ul ca angajat ilegal si a pastrat-o pe statul de functii pe cumnata lui dir de la casa de pensii tot o traseista o inoportunista care si-a facut avere din bani publici si a incalcat si desconsiderat legea de cate ori a avut ea chef.Iata in ce dezastru a adus casa de pensii cu girul si conducerea ei dezastruoasa.

Barbu 20 martie 2012 at 14:32

Chiar este un mare PORC Minciunel Sarbu de are un asa mare tupeu si nesimtire
Totusi cat il mai sustin anumite Structuri cand pe FATA face atatea ILEGALITATI , inclusiv cum de are „relatii” si la d-na JUDECATOARE ?

Sa se cerceteze reparatile facute la Casa de Cultura Sebes 20 martie 2012 at 14:42

La Casa de Cultura Sebes sa fie o comisie formata din vechii angajati si care sa observe ce bunuri indeosebi fieraraie nu mai sunt si s-au evaporat de noul sef…si ce a aparut in locul celor vechi.Veti putea avea surprize,surprize caci unii numai noaptea lucreaza…..

Boureanu 20 martie 2012 at 18:42

de un an de zile dati in mugurel pe care in 2008 toti care il injurati aici l-ati votat. incercati sa va uitati in oglinda. cum vi se par urechile?

gogu 20 martie 2012 at 21:28

Mai bourene , din cate citesc eu despre primarul asta al vostru , nu cred ca se minte in articole. De ce : 1- in trei partide a fost ? deci este Traseist politic. 2- de mintit a mintit ? deci este Mincinos. 3- SF la SF a facut ? deci si-a batut joc de banul public. 4- investitii a inceput fara sa aiba initial finantarea ? deci a incalcat legea.
Chiar referitor la aceste minciuni srise de cei de la ziar sunt curios daca spune ca nu sunt adevarate?!?! Si atunci ?
Vrei sa continui ?
Multe din ilegalitatile lui sunt CLAR de … DNA

pop 21 martie 2012 at 14:05

Te inseli, nu toti l-au votat. Unii stiau de ce e in stare, a dovedit-o atunci cand in goana dupa functie a renuntat la scaunul de primar pentru a fi prefect si mai apoi a plecat si de acolo ca sa ajunga deputat.Nu mai pomenesc de tradarile din partidele prin care a fost si de modul josnic in care are obiceiul sa-i injunghie in spate pe cei care isi pun obrazul pentru el.Are un caracter infect, e grandoman, ipocrit si se face frate cu dracu` pana trece puntea. Ulciorul nu merge la apa de multe ori…

Secundar nu primar 21 martie 2012 at 10:04

Alo Unirea! Se aude?

Poate ar trebui sa scrieti sub „ziar independent” si temporar in conflict cu Sarbu Mugurel si sustinator PNL, aliat cu radio Orion Sebes, etc.

Nu v-a fost rusine sa faceti trimitere in prima pagina catre un articol platit in regim de publicitate de radio Orion Sebes?

Penibili. Si voi si radio Orion Sebes (adica Matei Nicolae).

N.M. 21 martie 2012 at 13:02

Da , articolul este platit ,datorita faptului ca sunt doua societati comerciale care trebuie sa-si acopere costurile (hartie,curent salarii,TVA si multe alte taxe si impozite),ceea ce mi se pare normal si corect intr-o economie de piata.
Ceea ce semneaza radio Orion , sau cum spui Matei Nicolae sunt constatari in TOTALITATE ADEVARATE si TOATE insotite de probe , dovada ca este asa , este si faptul ca la nici un articol d-ul primar nu a contestat NIMIC.
Cred ca a venit momentul sa spunem lucrurilor pe nume.
Daca vrei sa discutam si personal iti stau la dispozitie.
O zi buna

Secundar nu primar 21 martie 2012 at 22:59

Mie unuia mi se pare ca intre cei doi – Mugurel si Matei – e vorba de o reglare de conturi. Doi fosti pretini si actuali dusmani.

E problema voastra daca vreti sa luati partea uneia dintre combatanti (lucru evident din scrierile voastre de-o vreme incoace) insa asta va v-a costa la credibilitate. Simpla prezentare a argumentelor celor doua parti ar fi mai buna.

N-am contestat luatul banilor pe publicitate ci trimiterea cuidata din pagina unu spre un articol publicitar de factura politica.

Si daca totul e adevarat, asa cum spui, atunci de ce radio Orion „o da anonima”? De ce nu spun cine sunt cei care scriu?

Toata situatia de la Sebes e incurcata – cu cele 2 radiouri care sunt ale lui Matei, cu viceprimarul care nu se intelege cu primarul, cu Matei care sustine viceprimarul, cu Mugurel care a performat slab in mandat, are un caracter discutabil si e atacat din toate partile.

primar independent 21 martie 2012 at 11:18

Primarul asta al vostru pare a fi in conflict cu intregul Univers.Este o vorba, daca nu faci foc, nu iese fum.Si numai 10% daca ar fi adevarat din ceea ce se vorbeste in contexte negative despre Magarel, tot ar fi prea mult.Si cine se aseamana se aduna. Bunul lui prieten, patronul Livio Dario este un infractor de prima calasa. Are dosar inca din `84 pentru viol si lipsire de libertate.DNA-ul ii da tarcoale ingamfatului de primar de ceva vreme si nu o sa treaca mult si il vedem cu bratari 🙂