Ordin de protecție pe 12 luni pentru bărbatul care a agresat cu brutalitate o fetiță de 12 ani în Alba Iulia. Minora, înjunghiată cu șurubelniță în spate și torace și lovită cu pumnii și picioarele
Ordin de protecție pe 12 luni pentru bărbatul care a agresat cu brutalitate o fetiță de 12 ani în Alba Iulia. Minora, înjunghiată cu șurubelniță în spate și torace și lovită cu pumnii și picioarele
Bărbatul din Alba Iulia care a agresat cu brutalitate o minoră și pe tatăl acesteia, pe fondul unui conflict mai vechi între vecini, este vizat de un ordin de protecție emis de Judecătoria Alba Iulia, luni, 11 mai 2026
Agresorul, aflat pe bicicletă, ar fi observat-o pe adolescentă în apropierea locului unde era așteptată de tatăl său. În urma unui schimb de replici privind o hotărâre civilă pronunțată în trecut între părți, bărbatul ar fi devenit violent.
Conform documentelor depuse la dosar, acesta ar fi lovit-o repetat pe minoră cu pumnii și picioarele, apoi ar fi înțepat-o de mai multe ori în zona spatelui și a toracelui cu un obiect contondent, descris de anchetatori ca fiind posibil o șurubelniță. Tatăl fetei a intervenit pentru a-și apăra copilul, moment în care a fost și el agresat.
Citește și: Detalii șocante din cazul fetiței de 12 ani atacate cu bestialitate de un albaiulian: „A trântit-o de pe bicicletă și a început să o lovească cu pumnii și picioarele”. De la ce a pornit totul

Raportul medico-legal arată că adolescenta a suferit multiple traumatisme severe, inclusiv o plagă penetrantă toracică însoțită de hemopneumotorax, leziuni care i-au pus viața în pericol. Medicii au precizat că, fără intervenție chirurgicală rapidă, victima ar fi putut deceda. Pentru recuperare, aceasta are nevoie de aproximativ 50–55 de zile de îngrijiri medicale.
Tatăl fetei a suferit la rândul său răni provocate prin lovire și înțepare, necesitând între 8 și 10 zile de îngrijiri medicale. Leziunile sale nu i-au pus însă viața în pericol.
Instanța a reținut că între agresor și familie exista de mai mulți ani un conflict privind utilizarea unui drum. Potrivit motivării, bărbatul ar fi manifestat în timp un comportament intimidant și amenințător față de reclamant, inclusiv prin supravegherea ostentativă a acestuia și gesturi menite să provoace teamă.
În timpul procesului, pârâtul a recunoscut faptele și a declarat că este de acord cu emiterea ordinului de protecție. De asemenea, avocatul său nu s-a opus măsurilor solicitate de procurori, invocând faptul că inculpatul conștientizează gravitatea faptelor.
Judecătoria Alba Iulia a dispus emiterea unui ordin de protecție pentru o perioadă de 12 luni. Agresorul trebuie să păstreze o distanță minimă de 100 de metri față de victime, membrii familiei acestora, locuința lor și unitatea de învățământ a minorei. Totodată, i-a fost interzis orice contact cu persoanele protejate, inclusiv telefonic sau prin mesaje.
Magistrații au avertizat că încălcarea ordinului de protecție constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
În paralel, pe numele bărbatului a fost dispusă arestarea preventivă într-un dosar penal în care este cercetat pentru tentativă de omor.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | „Bujor cu Dor”, afacerea unor tineri din Alba, care a înflorit din dorul unei nepoate pentru bunica ei. Plantație cu peste 1.000 de bujori, crescută în miros de primăvară, muncă și amintiri din copilărie
„Bujor cu Dor”, afacerea unor tineri din Alba, care a înflorit din dorul unei nepoate pentru bunica ei. Plantație cu peste 1.000 de bujori, crescută în miros de primăvară, muncă și amintiri din copilărie Într-un colț liniștit la intrarea în Cugir, cunoscut de localnici sub numele de ,,Țara Vântului”, pe un teren moștenit din familie, […]
FOTO | O tânără din Alba, experiențe memorabile în Japonia! Pasionată de limba și cultura japoneză după o vizită la 13 ani, a revenit după ani, în Tokyo, ca studentă: ,,M-a marcat mai mult decât mă așteptam”
O tânără din Alba, experiențe memorabile în Japonia! Pasionată de limba și cultura japoneză după o vizită la 13 ani, a revenit după ani, în Tokyo, ca studentă: ,,M-a marcat mai mult decât mă așteptam” Studentă la Facultatea de Litere din cadrul Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, la specializarea japoneză-franceză, albaiulianca Romana Sârb a avut parte […]
VIDEO | Viceprimarul Adina Cristina Toma, copilot în sesiunea de antrenamente de la Super Rally 2026 – Trofeul Alba Iulia: „O experiență unică”
Viceprimarul Adina Cristina Toma, copilot în sesiunea de antrenamente de la Super Rally 2026 – Trofeul Alba Iulia Sâmbătă, 6 iunie 2026, Adina Cristina Toma a participat la sesiunea de antrenamente din cadrul Super Rally 2026 – Trofeul Alba Iulia. În cadrul evenimentului, aceasta a ocupat locul de copilot al lui Alex Filip. „A fost […]