Curier Județean
Oficiul din Cugir al AJOFM Alba aşteaptă absolvenţii de liceu pentru întocmirea dosarelor de şomaj
O parte din absolvenţii promoţiei 2010-2011 ai celor două colegii din Cugir au început să se prezinte la oficiul de lucru din Cugir al AJOFM Alba în vederea întocmirii dosarului pentru acordarea ajutorului de şomaj. Potrivit expertului superior din cadrul AJOFM Alba (punct de lucru Cugir), Radu Comşa, dosarul pentru şomaj urmează a fi întocmit în termen de 60 de zile după luarea în evidenţă a solicitantului. Acesta trebuie să prezinte adeverinţa sau diploma (copie) de la instituţia de învăţământ, adeverinţa medicală şi adeverinţa fiscală care să confirme că nu are alte venituri. În această perioadă de două luni solicitantul îşi poate căuta un loc de muncă sau i se poate oferi un job prin Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă pe baza ofertelor existente în cadrul oficiului local. Indemnizaţia de şomaj este de 250 lei/lună pentru o perioadă de 6 luni. (C.P.)
Curier Județean
SCANDAL la Sebeș: Cinci tineri s-au luat la bătaie în fața unui local. Un tânăr de 18 ani, reținut pentru 24 de ore
SCANDAL la Sebeș: Cinci tineri s-au luat la bătaie în fața unui local. Un tânăr de 18 ani, reținut pentru 24 de ore
La data de 21 septembrie 2023, polițiștii din Sebeș au identificat 5 tineri cu vârste cuprinse între 18 și 25 de ani, din Sebeș, Alba Iulia și Cugir, care sunt bănuiți de săvârșirea infracțiunilor de tulburarea ordinii și liniștii publice și lovire sau alte violențe.
În sarcina acestora s-a reținut faptul că, în noaptea de 18/19 septembrie 2023, pe fondul unor discuții contradictorii, s-ar fi lovit reciproc, în timp ce se aflau în fața unui local public din municipiul Sebeș, tulburând ordinea și liniștea publică.
Față de un tânăr de 18 ani, din Sebeș, a fost luată măsura reținerii, pentru 24 de ore, urmând ca în cursul zilei de azi, 22 septembrie, să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Sebeș, pentru dispunerea măsurilor legale.
Cercetările sunt continuate.
Curier Județean
SCANDAL la Blaj: Un tânăr de 24 de ani a încălcat ordinul de restricție și s-a dus la casa fostei iubite să o amenințe cu bătaia
SCANDAL la Blaj: Un tânăr de 24 de ani a încălcat ordinul de restricție și s-a dus la casa fostei iubite să o amenințe cu bătaia
La data de 21 septembrie 2023, polițiștii din Blaj au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un tânăr de 24 de ani, din Blaj, care este cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de încălcarea de către o persoană împotriva căreia a fost emis un ordin de protecție a oricăreia dintre măsurile prevăzute și dispuse prin ordinul de protecție.
Din primele cercetări efectuate de polițiști, a rezultat că tânărul a încălcat obligațiile impuse prin ordinul de protecție permanent, emis la data de 20 iulie 2023, prin aceea că, la data de 21 septembrie 2023, în jurul orei 13.00, s-ar fi deplasat la locuința fostei sale concubine și ar fi amenințat-o, cu acte de violență.
În cursul zilei de azi, 22 septembrie, tânărul va fi prezentat Parchetului de pe Lângă Judecătoria Blaj, pentru dispunerea măsurilor legale.
Cercetările sunt continuate.
Curier Județean
Continuă acțiunile polițiștilor și jandarmilor din Alba, pentru siguranța rutieră: Au aplicat amenzi de peste 50.000 de lei
Continuă acțiunile polițiștilor și jandarmilor din Alba, pentru siguranța rutieră: Au aplicat amenzi de peste 50.000 de lei
Ieri, 21 septembrie 2023, polițiștii și jandarmii din județul Alba au continuat acțiunile, în sistem integrat, pentru combaterea faptelor de natură penală și contravențională și pentru prevenirea incidentelor care ar putea afecta liniștea cetățenilor din județ.
În cadrul activităților desfășurate, au fost legitimate 484 de persoane și au fost verificate 292 de autovehicule.
Au fost constatate 229 de abateri de natură contravențională, majoritatea la normele legale privind circulația pe drumurile publice, care au fost sancționate cu amenzi în valoare totală 52.310 lei. A fost retrase 10 certificate de înmatriculare, au fost reținute, în vederea suspendării 6 permise de conducere și au fost constatate 8 infracțiuni.
Au fost efectuate 71 de testări privind consumul de alcool și droguri.
-
Opinii - Comentariiacum 7 ore
22 septembrie: Ziua mondială fără maşini
-
Ştirea zileiacum 2 ore
UPDATE FOTO | Alertă în Alba: Minoră de 16 ani, din Crăciunelu de Jos, dată DISPĂRUTĂ de familie. S-a întors teafără acasă
-
Actualitateacum 23 de ore
Burse școlare 2023-2024: Până la ce dată trebuie depuse listele cu elevi care vor beneficia
-
Ştirea zileiacum 2 ore
UPDATE FOTO VIDEO | Accident rutier la Câmpeni: Două persoane rănite, după coliziunea între două autoturisme
-
Ştirea zileiacum 2 ore
FOTO| ALERTĂ în Alba: O fată de 13 ani a plecat de acasă, fără a comunica familiei sale locul unde pleacă
-
Ştirea zileiacum 21 de ore
Condițiile Bruxelles-ului pe tema legii pensiilor speciale, pentru a primi banii din PNRR