O mămică din Alba încasează peste 17.200 de lei pe lună, indemnizație pentru creșterea copilului

Cea mai mare indemnizație pentru creșterea și îngrijirea copilului, în județul Alba, este în cuantum de 17.200 de lei/lunar, în vreme ce 14 părinți iau peste 5.000 de lei.

bebelus si parintiNoua lege, prin care cuantumul indemnizaţiei lunare pentru creşterea copilului a revenit la 85 la sută din salariu, s-a aplicat de la 1 iulie.

Odată cu intrarea în vigoare a acesteia, în județul Alba, 14 părinți încasează peste 5.000 de lei lunar pentru creșterea copilului, șase dintre ei având peste 10.000 de lei, iar cea mai mare indemnizație este de peste 17.000 de lei.

În județul Alba, peste 2.800 de părinți iau indemnizație pentru creșterea copilului, potrivit datelor din înregistrate în luna august, iar impactul bugetar este de peste un milion de lei, după intrarea în vigoare a noii legi, decât în aceeași perioadă a anu

De la 1 iulie, data la care Guvernul a implementat, la propunerea Parlamentului, actul normativ prin care a fost majorat la 85% cuantumul indemnizaţiei lunare pentru creşterea copilului (ICC), la agenţia naţională şi la agenţiile teritoriale de plăţi şi inspecţie socială au fost depuse 142.990 dosare (129.226 femei şi 13.764 bărbaţi).

De la acea dată, limita minimă a indemnizaţiei în România este 1.063 lei, reprezentând 85% din salariul minim brut pe ţară garantat în plată de 1.250 lei.

Impactul bugetar pentru plata drepturilor aferente lunii iulie, la nivel național, a fost de 70 milioane lei, cu 20 milioane lei mai mult faţă de estimarea iniţială.

Topul indemnizaţiilor pentru creşterea şi îngrijirea copilului este condus de un parinte din Sibiu, cu venituri lunare de 187.158 lei si o indemnizatie de 159.084 lei, venit realizat ca membru asociat sau persoană autorizată să desfăşoare o activitate independent. Această indemnizație a fost suspendată după un control al Ministerului Muncii.

Locul secund este ocupat de o mamă din Bucureşti, cu venit de 110.786 lei şi indemnizaţie de 94.168 lei, din acelaşi tip de activitate, iar pe trei este un părinte din Constanţa, cu venituri de 87.874 lei si indemnizaţie lunară de 74.693 lei.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

11 Comentarii

Unul 6 septembrie 2016 at 20:59

De abia asteapta Tariceanu si Vozganian, sa „taie” cuantumul alocatiilor, asa cum au facut cu pensiile, introducand „Punctul de pensie”!

dolfi 6 septembrie 2016 at 21:04

ce va mirati? la unii ziua de lucru are 72 de ore, iar cea de lucru 24. Vorba povestii… „crestea intr-un an cat altii in 10”

Dan 7 septembrie 2016 at 9:00

O aberație să plătești indemnizații de zeci de mii de roni sau peste 100.000 Ron
Dar cine sa gândească în țară asta
În ungaria fiecare mamă primește fix echivalentul a 100 dolari lunar indiferent de venituri
La fel a fost si cu retrocedarile, la noi s-au dat fără limit, în alte țări au fost cu plafon

O mama 7 septembrie 2016 at 9:50

E o aberatie sa platesti unei persoane care a contribuit la stat pentru salariul acela? Multe mame nu stau acasa cu copii lor deoarece nu isi permit sa piarda la salariu.

Nu e o aberatie in Romania sa platesti unor oameni care nu au contribuit nimic 1250 lei garantat si care fac nu 1 copil ci 4-5, adica cativa ani ii dai bani de la stat si nu a platit nimic la stat. Daca adun toate mamele care nu contribuie nimic la buget si primesc 1250 lei garantat depasesc cu mult cuantumul pe care il ia o mama cu salariul mare, salariul care le plateste celorlate acest venit minim garantat.

Ardeleanul 7 septembrie 2016 at 10:41

Este normal sa primesti o indemnizatie pentru crestere copil la nivelul contributiilor pe care le-ai avut pe parcursul ultimilor ani. Daca ai avut salariul de 100.000 lei si ai avut contributii la acest nivel, de ce sa nu primesti indemnizatia de 85.000 lei pt ca de contribuit ai contribuit

Este la fel de normal sa existe un plafon minim sub care sa nu se coboare (pt ca si statul trebuie sa contribuie cu ceva … nu) ?

gicu 7 septembrie 2016 at 14:57

Nu a contribuit nimeni cu cat primeste! Banii sunt si de la alti contribuabili. Nu vreau din banii mei sa cresc copiii altora!

gicu 7 septembrie 2016 at 15:09

Cine e tatăl care primește aproape 160.000 de lei indemnizație de creștere a copilului

Venit: 2.245.896 lei/an
16% impozit pe venit: 359.343 lei/an
5,5% contribuţie sănătate: 123.524 lei/an
10,5%-25,3% contribuţie pensie: 16.890 – 40.697 lei/an
Total taxe: 499.757 – 523.564 lei/an

Indemnizaţie: 1.909.008 lei/an

Mihaela 7 septembrie 2016 at 15:19

Mai terminati cu gandirea asta comunista de gen „sa se dea cate o suta sa ajunga la toti”! Femeia aia are atat indemnizatie de crestere pentru ca a platit impozite de s-a spetit!
Daca o sa introduceti iar principiile marxisto-leniniste de repartizare a indemnizatiilor o sa mai faca dracu copii in Romania! Dati la bani la tigani sa va umpleti de puradei sa vedem cine o sa va mai stearga la cur in Romania cand astialalti o sa fim toti plecati in niste societati normale. Ramaneti saraci si prosti si aveti grija de tiganii vostri si ai lui Iliescu!

Goe 7 septembrie 2016 at 15:29

Ce aberații?.. cu banii dați acestor bravi muncitori poți crea locuri de muncă ,construi creșe, etc….uite așa se odihnesc unii …cu banii incasați un angajat poate cotracta câteva zeci de bone …îi verifică cineva dacă nu cumva ei își continuă activitatea…. de acasă…pentru că companiile nu prea se pot lipsii de cei înebuniți de muncă…

mihaela tatu 8 septembrie 2016 at 12:55

Mihaela draga ,nu-i gandire comunista, gicu ti-a demonstrat mai sus negru pe alb ca indemnizatia primita de o anumita persoana e cam de peste 4 ori mai mare decat totalul contributiilor sale( nu doar inmpozitul pe venit de unde ar trebui sa rezulte aceasta indemnizatie.)….restul de unde vine.. de la noi ceilalti fraieri…cu tiganii sunt de acord nu le-as da nici eu nimic…In legatura cu societatile normale….ce zici Germania e o societate normala.????… daca da, te anunt pe aceasta cale.. ca acolo indemnizatia se da doar un an si e foarte plafonata”Legea spune ca aceasta indemizatie nu poate fi mai mica de 300 de euro si nu poate fi mai mare de 1800 de euro”
…..”Daca un parinte a desfasurat activităţi independente inainte de intrarea in concediu parental, va primi o indeminzatie in cuantum de 67% din veniturile pierdute (după deducerea impozitului aplicabil), dar aceasta indemnizatie se va plafona la 1.800 EUR. ”
Deci asa se procedeaza intr-o societate normala stimata doamna , asta ca sa stii sa nu ai surprize daca pleci acolo asa cum ne ameninti , eu iti urez drum bun si succes inca de pe acum….societatae bolnava e a noastra unde niste minti care pocnesc de atata inteligenta au putut concepe sa acorde indemnizatii de zeci de mii de euro( cat de putine or fi ele…) intr-o tara in care salariul mediu net e sub 500 euro / luna….

fane de la sifoane 8 septembrie 2016 at 16:27

de ce ii ziceti mămică? are 12 ani / un metru douăzeci?