Ziarul Unirea

Numărul turiştilor din Alba a crescut

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

În primele cinci luni ale anului în curs, în unităţile turistice din judeţul Alba, cu minim 10 locuri pat, au fost cazaţi 19.155 turişti, majoritatea, respectiv 10.330, adică 53,9%, în hoteluri. Cifrele arată că a fost înregistrată o creştere cu 4.525 persoane (+30,9%) faţă de perioada corespunzătoare a anului trecut. Numărul de înnoptări ale turiştilor în structurile de primire turistică din judeţ (cu minim 10 locuri pat), înregistrat în primele 5 luni din 2011 a fost de 34.542, mai multe cu 4.919 (+16,6%) faţă de aceeaşi perioadă din 2010. Durata medie a şederii în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare în această perioadă a fost de 1,8 zile (2,0 zile în aceeaşi perioadă din 2010). „În luna mai 2011 s-au înregistrat 5.465 turişti, cu 950 (+21,0%) mai mulţi decât în aceeaşi lună din 2010. Numărul înnoptărilor înregistrate pe parcursul celor 31 de zile a fost de 9.192, în creştere cu 1123 (+13,9%) faţă de luna corespunzătoare din 2010. Indicele de utilizare netă a locurilor de cazare din judeţ în luna luna mai a.c. a fost de17,8% (faţă de 14,5% în mai 2010), pe ţară înregistrându-se un indice de 25,8% (faţă de 26,9% în luna mai 2010)”, a specificat directorul executiv al Direcţiei Regionale de Statistică Alba, ec. Ioan Crişan. (L.I.)

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Nevoie URGENTĂ de donatori la Centrul de Transfuzie Alba: Ce grupe de sânge au stoc insuficient

Centrul de Transfuzie Sanguină Alba face un apel către cetățenii județului, pentru a dona de urgență sânge, în special cei… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba a fost RENOVATĂ pentru iubitorii de carte, cu dizabilități

Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba este instituția publică de cultură care are rolul de a gestiona documente și baze de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

67 de persoane sancționate de către polițiștii din Alba pentru nerespectarea măsurilor și normelor de protecție împotriva COVID-19. Activățile de verificare ale IPJ Alba continuă

Continuă activitățile Inspectoratului de Poliție Județean Alba în vederea verificării modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

13 ianuarie: Exponatul lunii la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia. Depozitul de bronzuri de la Gâmbaș

Miercuri, 13 ianuarie 2021, ora 1100, la Muzeul Național al Unirii Alba Iulia va fi vernisat exponatul lunii ianuarie: Depozitul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română, sărbătorit la 98 de ani de reprezentanți ai Armatei Române și oficialități

Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română a fost omagiat la împlinirea venerabilei vârste de 98 de ani de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Dosar penal pentru un bărbat din Teiuș care și-a bătut soția: Polițiștii au emis un ordin de protecție

Un bărbat, de 32 de ani, din Teiuș s-a ales cu dosar penal pentru violență în familie și un ordin… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

11 Comentarii

dolfi 19 iulie 2011 at 8:39

o daaa… vezi ca Alba e pe locul 6 (şase) la şomaj pe tara!

Marcel 19 iulie 2011 at 14:39

Zona Alba-Iulia – Sebes, are 100.000 de locuitori, si 2000 de someri, adica 2%. Somaj mare e in zona Zlatna – Campeni – Baia de Aries, dar odata cu deschiderea exploatarii la R.Montana, va fi mai bine si pentru oamenii de acolo.

cetatean 19 iulie 2011 at 8:49

Ce sa vada in Alba Iulia? Ciori si pavele. Ca zone verzi nu mai sunt, cetatea este inchisa…Cei care au fost au plecat dezamagiti si fii siguri ca vor transmite impresia asta si altora. E mai placut la noi in Sebes.

marian 19 iulie 2011 at 9:43

Ai dreptate! Cu conditia sa nu ne gandim la poluatorii din zona!
Cat despre Alba Iulia, intrebarea care ma urmareste este: de ce nu exista mici fantani arteziene(cismele) in santurile Cetatii? de ce s-a pavat atat de mult si nu s-au lasat mai bine spatii verzi? In fine,
DE CE SE FAC PARCARI INTR-UN CENTRU ISTORIC, unde accesul masinilor ar trebui sa fie interzis???

Dorin 19 iulie 2011 at 11:10

In interiorul cetatii mai sunt si institutii , preconizandu-se si mutarea primariei si a consiliului judetean in palatul principilor ;prin urmare trebuie amenajate si parcari corespunzatoare . Sa sti ca in santuri nu s-a pavat prea mult , tinand cont ca sunt si piste pentru biciclisti si roleri , pentru pietoni , carosabil pentru aprovizionarea cu marfa a locatiilor din zona ; in wekend , este chiar inghesuiala pe piste . Sa vezi ce circulatie va fi cand va creste numarul de locatii cu scop de agrement : restaurante , terase , locuri de joaca , gradini de vara pentru spectacole ,magazine , expozitii ,etc. Nu se pot face toate deodata ;aveti putina rabdare si mai discutam peste 2-3 ani si in continuare , daca vom fi sanatosi si mai lasati rautatile politice 🙂

alexandru 19 iulie 2011 at 13:53

pai e zona istorica sau parcare pentru primarie?si cu parcarile alea imense laterale ce faceti domnule sava?inghesiuala este pe piste pentru ca tot orasul s-a transformat intr-o uriasa parcare, trotuarele inguste au fost acaparate de masini.toate ca toate dar cu parcul custozza si cu arborii aceia frumosi de strazile cetatii ce ati avut? nu puteau fi incluse in proiect? de ce, nu scadea nivelul sapaturilor, deci adio comisioane.rautati politice , te referi provbabil la gasca pdl care gestioneaza in intregime acest proiect, sau la ce te referi?doar n-o fi opozitia de vina ca spargeti banii ca manelistii?si cu aprcul din zona garii ce ati avut?si cu parcul din cetate, si cu bd transilvaniei transformat intr-o parcare cu terase?oras european zici? numeste un singur oras din europa( in afara de bucuresti) unde primaria autorizeaza defrisarea unor parcuri din mijlocul orasului.un singur oras te rog.

Dorin 19 iulie 2011 at 16:10

Cetatea Alba Carolina este vie , nu doar un monument istoric ; ti-am mai zis ca in cetate functioneaza o serie de institutii ( daca nu le sti , ia la pas toata incinta si ai sa le gasesti ) , si ca atare este nevoie si de parcari .Orasul este plin de parcari , pentruca sunt si multe masini ( chiar trotuarele , in unele locuri sunt ocupate de masini ) , iar terasele de asemeni pline ; ce sa-i faci , locuitorii municipiului sunt tot mai saraci ( uita-te si cate case s-au construit spre Schit si spre Micesti ), dupa cum plang unii pe forum 🙂 . Cu b-dul Transilvaniei , sunt de acord ca ar trebui plantati arbori decorativi umbrosi pe langa trotuare . Si in final , sa nu ma faci sava , ca nici eu nu te-am facut peres :). Sanatate !

Adrian 19 iulie 2011 at 15:35

Nu dragul meu, poate vedea mai mult, ca s-a gandit Hava, sa-l puna pe ìticul Atomic in Parcul de la Casa de Cultura a Studentilor, pe post de paiata, sa sperie ciorile, asa ca poate vedea „un om potrivit, in locul potrivit”, cum isi face munca

omu 19 iulie 2011 at 8:50

f. bine.

havana 20 iulie 2011 at 7:33

Normal ca a crescut numarul turistilor in Alba Iulia. Unul dintre turisti este viceprimarul Paul Voicu, care din data de 18.07.2011 trebuia sa vina la serviciu. N-a venit. Si-a mai prelungit concediul cu 3 zile. Dar nu cred ca e legal ce face, deoarece secretara minte tot timpul ca vine maine. In al doilea rand, cand un viceprimar este in concediu, altcineva de la primarie are drept de semnatura in locul lui. Din pacate nimeni nu semneaza nimic in locul lui Paul Voicu, acest mare turist in Alba Iulia. Daca nu ma credeti sunati la primarie. Daca nu va lamuriti sunati la tel 0722698000.
PS Daca Unirea imi sterge mesajul …. va avea o surpriza.

gogu 20 iulie 2011 at 7:53

e de inteles omul, trebuie sa se odihneasca dupa munca „grea” depusa si sa-si cheltuie banii multi din „invarteli” ca altfel nu mai stie ce sa faca cu atatia