Noi rețele de iluminat public pe 6 străzi din Alba Iulia și treceri de pietoni inteligente. Proiect pe masa consilierilor locali, în ședința de săptămâna viitoare
Printr-o investiție de 1.742.655,90, respectiv 368.4236,19, administrația locală din Alba Iulia dorește, alături de Societatea de Distribuție a Energiei Electrice Transilvania Sud S.A. — S.D.E.E – Alba și S.C. Flash Lighting Services S.A, concesionarul serviciului de iluminat public, să modernizeze rețeaua de pe străzile Calea Moților, Pr. Eugen Hulea, Albăstrelelor, Rozelor, Ion Rațiu și Ion Agârbiceanu.
În cadrul ședinței de Consiliu Local al municipiului Alba Iulia, care se va desfășura în data de 12 septembrie la sediul Primăriei, aleșii locali vor avea de aprobat un proiect de hotărâre care prevede reabilitarea rețelei de iluminat public pe o serie de străzi din municipiu. Durata de realizare a investiției este de 10 luni calendaristice.
Din referatul de aprobare rezultă „principalele caracteristici tehnice ale investiției (capacități):
– aparate (corpuri) de iluminat instalate prin proiect: 92 bucăți;
– puncte luminoase controlate prin telegestiune: 92 bucăți;
– stâlpi noi instalați prin proiect: 92 bucăți;
– treceri de pietoni iluminate prin senzori de prezență: 4 bucăți;
Lungime sistem rețea de iluminat public cu extindere: 4,94 km;
– Lungime sistem rețea de telecomunicații: 5,57 km;
– Camerete beton + capac fontă : 49 bucăți;”
Societatea de Distribuție a Energiei Electrice Transilvania Sud SA — S.D.E.E – Alba a inițiat un contract de reabilitare a rețelelor de distribuție a energiei electrice în Alba Iulia, pe străzile :
– Calea Moților, între bd. Revoluției 1989 și Doinei;
– Prof. Eugen Hulea;
– Albăstrelelor;
– Rozelor;
– Horea;
– Ion Agârbiceanu;
– Ion Rațiu, între str. I. Agârbiceanu și Horea.
În afara rețelei de iluminat public sunt tratate și 4 treceri de pietoni care vor fi dotate cu sisteme de iluminat specializate, pentru reducerea riscului de accidente, locațiile fiind:
– intersecția străzilor Calea Moților cu Ștefan cel Mare ;
– intersecția străzilor Calea Moților cu Albăstrelelor;
– sensul giratoriu de la Intersecția străzilor Calea Moților cu Horea (două treceri).
De asemenea, se vor realiza canalizații tehnice pentru telecomunicații. Valoarea estimată a investiției este de 1.464.416,72 lei la care se adaugă TVA.
Conform referatului de aprobare, cheltuielile de proiectare și autorizare sunt zero, decontarea lucrărilor se vor plăti la prețurile și tarifele aprobate în contract. Societatea de Distribuție a Energiei Electrice Transilvania Sud SA – S.D.E.E – Alba estimează predarea amplasamentului lucrării în jurul datei de 15.09.2019.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Sublocotenent Oana Pușcaș, absolventă a Colegiului Militar din Alba Iulia, ȘEF DE PROMOȚIE la Academia din Brașov, specialitatea Meteorolog aeronautic
Sublocotenent Oana Pușcaș, absolventă a Colegiului Militar din Alba Iulia, ȘEF DE PROMOȚIE la Academia din Brașov, specialitatea Meteorolog aeronautic Sublocotenent Oana Pușcaș, absolventă a Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia, Promoția 2021, a fost admisă prima în urmă cu trei ani la Academia Forțelor Aeriene „Henri Coandă” din Brașov, specialitatea militară Meteorolog aeronautic. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Schimbarea la Față – obiceiuri, traditii și superstiții. De ce e bine să priveşti CERUL în ziua de OBREJENIE şi ce înseamnă dacă vezi BERZE
-
Opinii - Comentariiacum o zi
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Sportacum 3 zile
Miercuri, ora 17.30, în turul secund al Cupei României, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – CSM Deva
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Povestea Schitului Poșaga, așezământul monahal din Munții Apuseni, singurul din Alba cu hramul ”Schimbarea la Față a Domnului”. Locul în care se află un izvor care ar avea puteri tămăduitoare