Ştirea zilei

Nici o faptă bună nu rămâne nepedepsită. Cetățean străin „țepuit” de un cuplu din Alba cu zeci de mii de franci elevețieni

Ioana Oprean

Publicat

în

ALBA FEST 2026

Nici o faptă bună nu rămâne nepedepsită. Cetățean străin „țepuit” de un cuplu din Alba cu zeci de mii de franci elevețieni

Un bărbat și o femeie din Alba au fost condamnați de magistrații Judecătoriei Aiud pentru săvârșirea infracțiunii de abuz de încredere. Cei doi au primit nouă luni de închisoare, cu suspendare și 60 de zile de muncă neremunerată în folosul comunităţii.

În actul de sesizare s-a reţinut că la data de 23.01.2020, inculpaţii B.D.Ș. şi B.E., fiind împuterniciţi verbal de către persoana vătămată să achiziționeze imobilul situat pe strada Viilor, și-au însușit suma de 65 000 CHF prin achiziționarea imobilului în nume propriu şi fără a transfera ulterior proprietatea.

Citește și: Cum a ajuns un țepar ”la răcoare” pentru vânzarea fictivă a unui telefon: A încasat un avans de 500 de lei și ”a uitat” să trimită produsul

Inculpații au cunoscut victima, cetățean elvețian, în cursul anului 2019, când inculpatul a fost angajat de elvețian pentru anumite lucrări la locuință.

Dat fiind că persoana vătămată a constatat că inculpatul este serios, a hotărât ca acesta să supravegheze lucrările care urmau să fie efectuate la locuința unei persoane din Aiud pe care a ajutat-o cu suma de 5,000 euro, astfel încât să se asigure că această din urmă persoană nu cheltuie în alt scop banii trimiși prin intermediul inculpatei.

La finalul lunii octombrie 2019, persoana vătămată s-a deplasat în România, ocazie cu care a constatat condițiile precare în care trăia familia inculpaților și a decis să-i ajute în sensul de a cumpăra o casă în care inculpații să locuiască temporar.

În consecință, persoana vătămată le-a comunicat inculpaților să găsească imobilul și să pregătească actele, urmând să vină și să-l cumpere.

În acest scop, la data de 08.11.2019, persoana vătămată i-a trimis inculpatei prin virament bancar suma de 35.000 de franci elvețieni.

În perioada imediat următoare, inculpații au găsit mai multe imobile, printre care și casa din strada Viilor, al cărei preț era de 55.000 euro și care i-a plăcut persoanei vătămate, astfel că aceasta, la data de 10.01.2020, i-a trimis inculpatei diferența de 30.000 franci elvețieni necesară pentru plata casei.

La data de 23.01.2020, inculpații au încheiat cu vânzătorii contractul de vânzare cumpărare conform căruia au cumpărat imobilul compus din casă și teren intravilan în suprafață de 357 mp, achitând prețul de 55.000 euro. Cu toate că persoana vătămată și-a exprimat intenția de a se deplasa în România în vederea încheierii contractului, inculpații au semnat contractul în lipsa acesteia și au cumpărat astfel casa și terenul aferent în nume propriu.

Decizia nu este definitivă, putând fi atacată cu drept de apel la Curtea de Apel Alba Iulia în termen de 10 zile de la comunicarea hotărârii.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

VIDEO | Prima reacție a parlamentarilor PNL din Alba după nominalizarea lui Veștea: Ce spun deputatul Florin Roman și senatorul Claudiu Răcuci

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prima reacție a parlamentarilor PNL din Alba după nominalizarea lui Veștea: Ce spun deputatul Florin Roman și senatorul Claudiu Răcuci Deputatul Florin Roman și senatorul Claudiu Răcuci au oferit o primă reacție după ce în această dimineață, duminică, 14 iunie, Eugen Tomac și-a depus mandatul, iar președintele Nicușor Dan l-a desemnat pe Adrian Veștea în […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Rețeaua de internet dintr-un sat din Alba, vandalizată și distrusă. Primăria comunei anunță ca fapta se pedepsește cu dosar penal

Bogdan Ilea

Publicat

în

Rețeaua de internet dintr-un sat din Alba, vandalizată și distrusă. Primăria comunei anunță ca fapta se pedepsește cu dosar penal Primăria comunei Șugag a anunțat, duminică, 14 iunie 2026, printr-un mesaj publicat pe o rețea de socializare că, rețeaua de internet din satul Bârsana a fost vandalizată și distrusă.  Administrația din comună transmite că echipamentele, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Groaznic: Cum arată Piața Cetății după a doua zi de Alba Fest. Pahare și gunoaie lăsate pe jos

Bogdan Ilea

Publicat

în

Groaznic: Cum arată Piața Cetății după a doua zi de Alba Fest. Pahare și gunoaie lăsate pe jos A doua zi de AlbaFest 2026, desfășurată în 13 iunie 2026, a adus pe scena din Piața Cetății artiști consacrați, care au oferit un spectacol de zile mari pentru publicul prezent. În același timp, mulți dintre cei […]

Citește mai mult