Ziarul Unirea

Mihai Babiţchi: „În Alba, doar 40 de revoluţionari sunt veritabili, restul de 120 sunt impostori”

    Revoluţionarul Mihai Babiţchi susţine că doar 40 din totalul de 160 de revoluţionari din Alba sunt veritabili, restul de 120 fiind impostori. El susţine că „cele mai mari scurgeri de impostori s-a făcut prin Asociaţia din Cugir”. „Uniunea Asociaţiilor Revoluţionarilor din Alba a făcut publică o listă de circa 40 care după criteriile actualei legi îşi merită aceste certificate, restul de circa 120 sunt nişte impostori. Cele mai multe scurgeri de impostori s-au făcut prin Asociaţia din Cugir şi nu prea avem controlul acesteia din motive obiective”, a spus Babiţchi. „Vreau să întreb Guvernul de ce nu ne lasă pe noi, revoluţionarii pe care ne-a lovit crâncen luându-ne în totalitate indemnizaţiile, să scăpăm de impostorii care sunt în rândurile noastre. Noi am cerut schimbarea secretarului de stat PDL George Costin, care a dus la acest rău uriaş care înseamnă nemulţumirea revoluţionarilor. S-au luat cu predilecţie indemnizaţiile tuturor luptătorilor dar s-au lăsat indemnizaţiile unora care au fost de partea cealaltă a baricadei, foşti miliţieni de pildă. De ce Guvernul nu vrea să rezolve această problemă a revoluţionarilor impostori”, a spus Babiţchi în cadrul conferinţei de presă a PDL Alba la care a participat în calitate de director de comunicare a democrat-liberalilor.
Mihai Babiţchi a spus că fostul şef al Poliţiei Alba, Adrian Mateşoiu, şi Mircea Grava au fost revoluţionari cu acte în regulă şi că au participat la Revoluţie, însă aceste certificate nu le-au mai fost reînnoite întrucât s-a considerat că în 1989 militarii şi-au făcut datoria faţă de ţară şi nu trebuie recompensaţi în mod special.

Ioana PITICARIU

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

24 Comentarii

Aurelian 24 ianuarie 2012 at 13:29

Si la cei 120 de impostori cine le-a facut actele, derbedeule?

gogu 24 ianuarie 2012 at 13:53

pedeleul e in degringolada, iata ca postacul de serviciu al pedeleului (consilierul prefectului)ridica glasul la purtatorul de cuvant al partidului, tara fierbe de nemultumire si ei se cearta pe ciolan.
si apropo mai nea quasimodo, revolutia in judetul alba a inceput la Cugir, fiind al doilea oras liber dupa Timisoara, daca nu ai fost acolo nu jigni oamenii.
si inca o dovada ca pedeleul e speriat de moarte iata ca bok a hotarat cu gruparea securista de revolutionari „21 decembrie” sa le dea doar lor inapoi alocatiile. deci iata ca bani sunt dar nu le mai ajung lor sa fure

nicu 24 ianuarie 2012 at 14:15

revolutionar grava?macar stii cine este omul ala?stii ce a facut la revolutie?a fost securistul regimentului de geniu ,iar la revolutie a fost dezarmat si cat a tinut revolutia a stat inchis in crama.cum poate sa fie omul asta revolutionar?ati ajuns revolutionari toti hotii,de asta ati ajuns sus.daca vreti va pot dovedi cine a fost grava.

simi 24 ianuarie 2012 at 14:29

ba derbedeule ai un tupeu fantastic.toti acei oameni care au fost in fata prefecturi in zilele acelea se numesc revolutionari;la cine vorbeati voi ma derbedeilor si cum ati fi ajuns revolutionari fara marea masa,aveti nesimtirea sa iesiti cu asemenea comunicate?NESIMTITILOR

luly 25 ianuarie 2012 at 3:33

Babitchi a fost arestat de securitate prin ’86 pentru propaganda lui impotriva PCR iar daca nu erea Baby sa opreasca autobuzele cu muncitorii care mergeau la munca nu stiu citi revolutionari mai ereau in fata la judeteana de partid. Daca nu iti place de Baby pot sa inteleg da sa-i contesti calitatile de luptator impotriva comunismului NU.

Costel* 25 ianuarie 2012 at 7:46

Iar acum domnul babitchi este in prima linie a pupinc(*)uristilor Basisti …

luly 25 ianuarie 2012 at 7:51

Se poate dar eu ma refeream la perioada comunista.

ezio 24 ianuarie 2012 at 14:59

bagabont…

Costel* 24 ianuarie 2012 at 17:31

Domnule purtator de voce PDL-ista cate bunuri ti-ai insusit cu forme mai mult sau mai putin legale. Un viloi cat un castel si altele. Se spune ca unii au obrazul atat de gros ca pielea pe morsa. nu te mai satura Dumnezeu. Dar sa sti ca Dumnezeu nu este tigan …

instalatorul 24 ianuarie 2012 at 19:31

vorba lui base……….baaaaaaaaaaiiiiiiiii………liniste, ce dracu…………care-i treaba cu bazinul olimpic……….papagalul asta de baby…..nu stie nimic?

dolfi 24 ianuarie 2012 at 19:49

pai si daca stii cine-s impostorii de ce nu faci publica lista!? ca probabil ii stim pe toti ce-au fost inainte de 1989…
Poate vom avea surpriza sa aflam ca printre acei revolutionari exista si fosti(si actuali) informatori la securitate.
Hai, fa lista publica, asa avem si altii dupa care sa dam cu bolovani ca de dat dupa politicieni ne-am saturat.

666 24 ianuarie 2012 at 20:17

ha ha ha ce tare… bine ca in al XII-lea ceas IMPOSTORUL isi recunoaste greselile !

Radulescu 25 ianuarie 2012 at 0:10

Meserie! Sa fii revolutionar in Romania? Dar la Revolutie au participat sute de mii de oameni, si-au riscat viata iesind in strada si au scandat impotriva lui ceausescu si comunismului. Sa le dam tuturor indemnizatii?!?
Babi? Nenorocitul asta de om a condus afacerile.

albaiulean 25 ianuarie 2012 at 8:46

Eu cred ca ar fi corect sa fie recompensati doar cei care au avut de suferit de pe urma revolutiei,adica au fost raniti,le-a murit cineva din familie etc nu toti care au iesit in strada.

Nicu Murgasanu 25 ianuarie 2012 at 8:59

Mişa Babitchi,subscriu la cele zise de @Dolfi.Fa publica lista cu impostorii revolutiei, sa stie lumea unde si asupra cui sa-si indrepte injuraturile.Mai am o rugaminte la tine;-da o stire despre starea bazinului olimpic din Alba Iulia(chiar daca nu intra in atributiunile tale).

jean 25 ianuarie 2012 at 9:18

să fie şi feciorul lui printre ceilalţi? ? din cîte ştie lumea era în armată pe vremea aceia…hei d-le ciumpalac arată lista dacă ai sînge-n tine ! !

Costel* 25 ianuarie 2012 at 13:30

Cum sa o arate. Piesa de baza in lista revolutionarilor de Alba iulia se pare ca este Chestorul Cabulea.

Leni. 25 ianuarie 2012 at 13:12

Bai derbedeilor, care va varsati frustarile si umpleti rubrica asta de injuraturi! Nu de asta a deschis rubrica ziarul Unirea. Se intampla sa-l cunosc pe Babi. Are o casa cumparata dupa ce 22 de ani a avut o afacere sau mai multe corecte. Intrebati-i pe zecile lui de fosti salariati ce parere au despre el, cat de corect a fost cu toti. Nimeni nu i-a reprosat vreodata ca nu ar fi cinstit! Crapati de invidie…Si-a riscat viata ca voi sa-l puteti injura nepedepsiti,ascunsi in spatele anonimatului…Chiar au uitat roamnii ce este rusinea?! Inapoi in custi, javrelor! (scuze pentru expresie dar cum sa-i spui unui latrator de profesie? daca nu caine?!)

Costel* 25 ianuarie 2012 at 13:39

Sa ne traiasca multi, multi ani marele nostru revolutionar PDL-ist de Alba Iulia domnul Mihai Babitchi. Casa conac o are de 22 de ani nu dupa 22 de ani de munca. Este o mare diferenta, dar la PDL nu conteaza. La PDL asta e … noi ceilanti suntem viermi, ciumpalaci, prostime de periferie, pacat ca nu am fost facuti si bordurisi sau havisti … asta ne mai lipsea.

Aurelian 25 ianuarie 2012 at 13:39

Lenii, esti cumva „fata lui Ciuperca”?, ca numai cu ea „Quisimoto”, s-a purtat cu manusi!

Completez pe nicu 25 ianuarie 2012 at 14:32

Grava Mircea se trage din Zlatna si-n dec.89 se plimba prin Alba cu Dacia neagra a securitatii destinata securistilor Brihac,Lupes,Ceausescu,Bota,Dumitrescu….si fiind prieten cu militienii s-a mutat la ei sa deseneze harti…iar acum fiind pensionar s-ar putea duce la UNEPR….Babi sa stim impostorii,da repede denunta-i !

Mihai 26 ianuarie 2012 at 14:19

Aurelian sa stii ca nu s-a purtat cu manusi nici cu acea fata, dimpotriva i-a facut foarte mult rau.Poate o parte din cei apropiati lui Babitchi si cativa militieni stiu mai bine marele adevar.Nu cred ca ea are de vorbit de bine despre el.Iar casa a primit-o ca sediu de partid PUD, pe care a mobilat-o cu mobilier si covoare de la PCR. Pe toate era pe colturi vopsit cu alb PCR.Mai tarziu a inchiriat-o de la Flips si apoi a cumparat-o pe mai nimic.Acum are avere , toate idealurile lui politice s-au pierdut in buzunar.La revolutie a iesit in strada pentru ca era si el cu burta goala.Acum cand poporul roman sufera de foame ,frig, fara case ,fara slujbe, cu mari datorii la banci, nu-l mai intereseaza de cel sarman. El s-a ajuns.In marea lui cariera politica a schimbat partidele ,cum schimb eu sosetele. Acum nu mai iasa cu poporul in strada ca nu mai are interes.A uitat cand lua cu sufertasul mancare de la cantina TCI-ului pentru el si copilul lui.Acum lasa poporul roman sa ajunga la cantina saracului. El se zbate numai pentru drepturile revolutionarilor .Adica pentru BANI SI PUTERE.Doar asta il mai intereseaza.Cat despre afacerile lui alea curate, nu stiu cine este aceasta Leni, a lucrat la el sau a fost numai in trecere prin dormitorul lui.Cei care au lucrat la el ,stiu mai bine de afacerile lui, ziarul Unitatea (plin de minciunile lui, articole cu contele Babitchi, cu cei care au rasturnat revolutia .etc,afacerea cu banii ce-i incasa de la populatie, un fel de roata norocului unde s-a inscris el si feciorul lui cu prietenii si incasa de 8 ori suma depusa , pana a dus jocul la pieire si a lasat multi oameni fara bani,si multe altele.Cat de cinstite au foat toate afacerile lui,lasa sa spuna cei care au avut de suferit de pe urma lui nu cei care au furat la un loc cu el.Eu am lucrat cu el inca de la revolutie dar nu am cerut nici drepturi de revolutionar, nici terenuri ,nimic. Am iesit in strada pentru ca asa am considerat de cuvinta, si toti cei care au iesit atunci la fel. Daca nu eram noi cei multi ,la cine s-ar fi adresat el , ca tupeu are si-i place sa fie in functie.Pe cei insemnati ca el ii chinuie sefia.Voi reveni cu amanunte.

Mihai 28 ianuarie 2012 at 13:11

Deci dupa spusa dlui Babitghi, 40 persoane sunt REVOLUTIONARI VERITABILI. Populatia care a iesit in acele zile in strada ,cum se numeste ? Ca nu toti au cerut faimosul CERTIFICAT DE REVOLUTIONAR nu inseamna ca nu au fost expusi gloantelor, si nu au dat dovada de eroism.In schimb voi ati dat dovada de MERCENARI. Fara contributia populatiei ,voi cei 40 de revolutionari veritabili ati fi fost nimic.Si acum vreti recunostiinta poporului roman pe viata.V-ati transformat din REVOLUTIONARI IN CAPUSE ALE POPORULUI ROMAN.UNDE ESTE CREZUL VOSTRU POLITIC?
SI VOI VA NUMITI PATRIOTI? VA MAI INTREB INCA ODATA: CE ERIO AI NEAMULUI ROMANESC, PE CARE ISTORIA-I POMENESTE, SI -AU CERUT CU ATATA INVERSUNARE CA VOI RECUNOASTEREA MERITELOR SI MAI ALES,BANUL POPORULUI ROMAN?ATI IESIT IN STRADA CA ADEVARATI PATRIOTI ROMANI, SAU PENTRU RECOMPENSE ?IAR ACUM,DUPA 20 DE ANI SE SUPT CA LIPITORILE SI IMBOGATIRE, NU VA MAI PASA DE NEVOILE SARMANILOR. Bine spune un autor anonim al urmatoarelor versuri :CIOCOI AU FOST, CIOCOI SUNT INCA.SI-OR FI CAT NEAMUL ROMANESC, CACI S-AU UNIT SI FURA-N TURMA. DIN TOT CE-I SUFLET ROMANESC.CHIAR DACA TARA-I IN RUINA.EI STRIGA TOTI IN GURA MARE: SUNT REVOLUTIONAR CU ACTE, SI VREAU RASPLATA CAT MAI MARE.EU SUNT UN MARE PATRIOT, SI AM LUPTAT CU JALBA-N MANA.SA-I DAU POPORULUI ROMAN.DEMOCRATIE SI LUMINA.AM CALCAT COMUNISMUL IN PICIOARE,SI AM FACUT ALEGERI DEMOCRATE,ACUM CA TARA-I PLINA DE NEVOI,VINA-I A VOASTRA,NU-I A MEA MAI FRATE.PARTIDELE DE GUVERNARE.DAU VINA SI SE CEARTA UNII CU ALTII.EU, MARE REVOLUTIONAR CE SUNT, LING CAND LA UNII ,CAND PE ALTII.SI MA INCLIN CUM BATE VANTUL, SI MERG CU CINE-I LA PUTERE.CA AM LUPTAT SI PENTRU VOI.ACUM E TIMPUL CA SA STRANG AVERE.CA VOI MURITI DE FRIG SI FOAME,CA N-AVETI SLUJBE SI NICI CASE,C-AI VOSTI COPII NU MAI AU SCOALA, CHIAR CREDETI CA MIE IMI PASA ? CE DACA CORUPTIA-I IN FLOARE ? CE DACA DOCTORII NE LASA ? EU REVOLUTIONARUL MARE . MA SCHIMB INTR-O CAPUSA VENINOASA.MA DOARE-N COT DE TOT CE-I OMENESC ! TRAIASCA CIOCOISMUL ROMANESC!EU SUNT CIOCOI SI VOI FI INCA. CAT VA FI NEAMUL ROMANESC.N-AVETI PUTEREA SA DISTRUGETI.CE EU CU FURTUL AM CULES!!!!!!!!!!!!
AIIII, CUTIT, CUTIT, CUTIT, DE TREI ORI TE-AM ASCUTIT .PE TOCILA, PE PIETROI. SA TAI GATUL LA CIOCOI…..VA SUNA CUMVA LA UNII DINTRE VOI ACESTE RANDURI ?

Costel* 28 ianuarie 2012 at 15:11

Suna bine dar la acesti ne…..ti portocalii nu prinde, cateva luni mai au si vor sa fure tot ce a mai ramas in tara aceasta.