Metalurgistul Cugir a început pregătirea centralizată pentru Liga a III-a. Kilin vrea în lot încă 4 jucători titulari
Metalurgistul Cugir 1939, campioana judeţului Alba, a început miercuri pregătirea centralizată pentru Liga a III-a, cu două antrenamente pe zi, într-un cantonament care se desfăşoară la baza sportivă din oraş. Sâmbătă, pe Stadionul Olimpia din Aiud, Itu şi compania vor susţine patru meciuri amicale, a câte 30 de minute fiecare, în care vor întâlni echipele Olimpia, Metalul Aiud şi o echipă din Ungaria, Gyomaendrod. Miercurea viitoare, într-un alt meci amical, Metalurgistul Cugir va întâlni divizionara secundă, CSM Râmnicu Vâlcea, în deplasare.
Antrenorul Kilin a vorbit despre perioada de pregătire şi meciurile amicale. „Am fost invitaţi la Aiud, pentru a juca un patrulater pe noul Stadion Olimpia, în care va mai participa Olimpia, Metalul Aiud şi o echipă din Ungaria, Gyomaendrod. Fiecare echipă va juca câte o jumătate de oră, toate meciurile o să fie sâmbătă, de la ora 10.00. După amicale cei de acolo vor să facă şi o festivitate de deschidere pentru a inaugura noul teren. Ne bucurăm că am fost invitaţi şi sperăm să iasă ceva frumos”, a spus antrenorul Kilin.
Întrebat despre lotul de jucători şi ce transferuri are în vedere, antrenorul principal a spus: „În lot s-a făcut o mică modificare, portarul Iancău nu a rămas la echipă, nu şi-a prelungit înţelegerea. Vrem să atacăm noua stagiune cu jucătorii din lot, dar avem în vedere şi 3-4 jucători noi. Ne-ar interesa un fundaş central, un mijlocaş la centru, mijlocaş de bandă dreaptă şi neapărat un portar”, a spus Alexandru Kilin.
Consiliul Local Cugir a aprobat în şedinţa din 19 iulie, un proiect de hotărâre iniţiat de trei consilieri locali, pentru acordarea sumei de 15.000 de lei. Asociaţiei de Fotbal “Metalurgistul Cugir 1939”, iar jucătorii şi-au primit ulterior o parte din restanţe, urmând ca cel târziu săptămâna viitoare să primească şi primele pentru câştigarea meciului de baraj.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari