Ştirea zilei

Medic din Sebeș, REȚINUT pentru luare de MITĂ: A solicitat 500 de euro pentru prelungirea unei decizii medicale

Ioana Oprean

Publicat

în

Medic din Sebeș, REȚINUT pentru luare de MITĂ: A solicitat 500 de euro pentru prelungirea unei decizii medicale

Un medic din Sebeș a fost reținut pentru luare de mită după ce a solicitat 500 de euro pentru prelungirea unei decizii medicale.

Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba este împuternicit să aducă la cunoștința publicului următoarele:

La data de 19.05.2025, la Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba a fost înregistrat denunţul unei persoane care a sesizat faptul că, în aceeași dată, un medic din cadrul Cabinetului de expertiză medicală cu sediul în municipiul Sebeş i-a solicitat suma de 500 euro pentru a-i soluţiona favorabil cererea de prelungire a deciziei medicale asupra capacităţii de muncă, în urma încadrării într-un grad de invaliditate.

În baza probelor administrate, la data de 20.05.2025, procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba a dispus efectuarea în continuare a urmăririi penale faţă de suspectul IENEA ADRIAN, medic primar de expertiză medicală în cadrul Institutului Naţional de Expertiză Medicală şi Recuperare a Capacităţii de Muncă – Cabinet de Expertiză Medicală nr. 23 Alba şi nr. 89 Hunedoara, cu sediul în municipiul Sebeş, pentru comiterea infracţiunii de luare de mită prevăzută de art. 289 alin. 1 Cod penal, constând în suspiciunea rezonabilă că:

La data de 19.05.2025, aflându-se în exercitarea atribuţiilor de serviciu, suspectul I.A. a solicitat pacientului denunţător suma de 500 euro pentru a-i soluţiona favorabil cererea de revizuire a deciziei medicale asupra capacităţii de muncă, sumă de bani pe care medicul a şi primit-o de la denunțător la data de 20.05.2025, fiind surprins în flagrant de către organele de urmărire penală.

Procurorul a dispus reţinerea suspectului I.A. pentru 24 ore, începând cu data de 20.05.2025, ora 22:51 şi până la data de 21.05.2025, ora 22:51, urmând a se analiza și dispune ulterior măsurile legale care se impun.

Suspectul a mai fost condamnat anterior pentru săvârșirea unor fapte similare.

Investigațiile au fost efectuate cu sprijinul organelor de poliție din cadrul I.P.J. Alba – Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, respectiv Serviciul
Județean Anticorupție Alba.

Persoanele care au cunoștință despre săvârșirea unor fapte de corupție pe raza județului Alba au posibilitatea de a sesiza în scris Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba la adresa de e-mail [email protected] sau telefonic Serviciul Județean Anticorupție Alba la Call-center anticorupție – 0800.806.806. Conform art. 290 alin. 2 Cod procedură penală: mituitorul NU se pedepsește dacă denunță fapta mai înainte ca organul de urmărire penală să fi fost sesizat cu privire la aceasta.

Facem precizarea că efectuarea în continuare a urmăririi penale este o etapă a procesului penal, reglementată de Codul de procedură penală, necesară în vederea propunerii sau luării unor măsuri preventive, activitate care nu poate, în nicio situaţie, să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie. Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Ministerul Dezvoltării: Autobuzele electrice de milioane de euro din Alba Iulia nu pot fi scoase din sistemul metropolitan fără riscul pierderii finanțării europene

Ioana Oprean

Publicat

în

Ministerul Dezvoltării: Autobuzele electrice de milioane de euro din Alba Iulia nu pot fi scoase din sistemul metropolitan fără riscul pierderii finanțării europene Ministerul Dezvoltării trage un semnal de alarmă în disputa privind gestionarea investițiilor în transportul public ecologic din zona Alba Iulia. Într-un răspuns oficial adresat Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Alba Iulia Transport Local […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Așteptare în zadar și revoltă în stațiile de autobuz din Alba Iulia după greva spontană a șoferilor STP. Ce spun locuitorii: ,,Tot noi să pierdem”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Așteptare în zadar și revoltă în stațiile de autobuz din Alba Iulia după greva spontană a șoferilor STP. Ce spun locuitorii: ,,Tot noi să pierdem”  O parte dintre șoferii companiei STP Alba Iulia au declanșat o grevă spontană marți dimineața, 16 iunie 2026. Astfel, mai multe autobuze nu au ieșit pe traseu, iar cursele programate […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Primăria Alba Iulia: „Suntem alături de angajații STP, dar responsabilitatea plății salariilor aparține angajatorului”

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Alba Iulia: „Suntem alături de angajații STP, dar responsabilitatea plății salariilor aparține angajatorului” „Suntem alături de angajații STP, dar responsabilitatea plății salariilor aparține angajatorului”, subliniază reprezentanții Primăriei Alba Iulia într-un punct de vedere exprimat marți, 16 iunie 2026, în jurul orei 12.00.  Citește și: Gabriel Pleșa: „Primăria Alba Iulia a plătit la zi facturile […]

Citește mai mult