Luptele libere, o ramură sportivă cu vechi tradiţii la Blaj ce trebuie mai mult sprijinită
La finele lunii trecute, în localitatea italiană Castello di Belgioso s-a desfăşurat a treia ediţie a turneului internaţional de lupte libere intitulat „Trofeo de Belgioso” la care au participat 140 de sportivi din Italia, Franţa, Macedonia, Albania şi România, la categoriile de vârstă juniori, seniori şi veterani (40-60 ani). Lotul românesc a fost condus de antrenorul Ioan Breaz (57 ani) – maestru al sportului, concurent şi el, care la secţiunea veterani, în finala categoriei 100 kilograme l-a învins prin tuş pe italianul Fabrizio Marcelo (51 ani) obţinând locul întâi la categoria de vârstă 50-60 ani. Acest rezultat îl onorează pe Ioan Breaz, antrenor categoria I la disciplina lupte libere, fost component al lotului naţional.
Participarea la întrecerea internaţională a fost posibilă prin sprijinul direct al Federaţiei Române de Lupte, iar pe această cale dl Ioan Breaz aduce mulţumiri Consiliului Municipal Blaj, domnului primar Gheorghe Valentin Rotar, care i-a dotat pe luptătorii blăjeni cu două manechine şi a ajutat la repararea altor trei manechine, necesare pregătirii specifice luptătorilor. Ca şi voleiul, luptele libere au tradiţie la Blaj, fiind prima echipă din istoria sportului din „Mica Romă” care a promovat (1986) şi activat în Divizia A (până în 1994). Constantin Bejenaru (categoria 62 kilograme) a fost vicecampion european la juniori (1986), component al lotului naţional la juniori şi la seniori şi a reprezentat cu cinste Blajul în toate competiţiile la care a luat parte. Eforturile depuse de inimosul antrenor Ioan Breaz pentru ca luptele libere să continue la Blaj merită toate felicitările, iar noi facem apel către cei abilitaţi pentru a-l susţine financiar şi ajuta pe cât posibil.
Aurel ROMAN
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia a susținut un triunghiular în Slovenia, la Rogla, întâlnind ND Gorica (remiză, 1-1) și CSM Reșița (eșec, 0-1). După ce amicalul cu NK Bistrica a fost anulat, uniriștii au susținut două teste a câte 45 de minute în aceeași zi, obținând rezultate de apreciat în fața unor oponenți din eșalonul superior. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie