LIVE VIDEO/FOTO: Elevii olimpici din anul școlar 2016-2017 și profesorii îndrumători, premiați pentru performanță de Primăria Alba Iulia. LISTA completă

Olimpicii anului școlar 2016-2017 și profesorii lor îndrumători au fost premiați, vineri, de Primăria Alba Iulia. Festivitatea a avut loc la Muzeul Principia, unde 52 de elevi şi 42 de cadre didactice care s-au remarcat prin rezultatele deosebite obținute la concursurile școlare din acest an au primit diplome de la edilul orașului, Mircea Hava, care i-a felicitat pentru performanța lor.

ELIT

Pe lângă diplome, municipalitatea a alocat și premii în bani, atât pentru elevi, cât şi pentru profesorii lor (pentru Premiul I  – 300 de lei; Premiul II – 250 de lei; Premiul III – 200 de lei iar pentru premiile speciale și mentiune, câte 150 de lei).

Nr. Crt.            Premiul            Elev     Clasa   Unitatea de învățământ           Olimpiada

ADEZIUNE PLUS

*PREMIUL I    

1. BANDICI DAN    A VII-A    ŞCOALA GIMNAZIALĂ ,,MIHAI EMINESCU”
OLIMPIADA DE RELIGIE – CULTUL ORTODOX
2. HORVATH LUKAS    A X-A C1    LICEUL TEORETIC  „SFÂNTUL IOSIF”     OLIMPIADA DE LIMBA GERMANĂ
3. ȘUȘMAN BIANCA     A X-A    LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII
4. DOCHIȚAN HANNA    A XI-A IB    LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE LIMBA ITALIANĂ;
5. BĂRBAT DENISA    A XII-A    LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII

*PREMIUL AL II-LEA

6. MANCER ANTONIA    A V-A    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”      OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ CLS. III-VIII
7. BARBU LAURENȚIU    A VII-A    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”      OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ CLS. III-VIII
8. VENȚEL OANA    A IX-A    COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL”    CULTURĂ ȘI CIVILIZAȚIE ÎN ROMÂNIA
9. AVRAM SORIN IONUȚ    A X-A    COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL”    CULTURĂ ȘI CIVILIZAȚIE ÎN ROMÂNIA
10. FAUR ALEXANDRU    A X-A    COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL”    OLIMPIADA DE RELIGIE – CULTUL ALIANŢA EVANGHELICĂ
11. TOMOIAGĂ IOANA    A X-A    COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL”    OLIPIADA DE RELIGIE – CULTUL GRECO-CATOLIC
12. TRAICA RAUL SEBASTIAN    A XI-A    COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL”    CULTURĂ ȘI CIVILIZAȚIE ÎN ROMÂNIA
13. ȚOC MARIUS NICOLAE    A XII-A S    COLEGIUL NAŢIONAL  „HOREA, CLOŞCA ŞI CRIŞAN”    OLIMPIADA DE LIMBA ITALIANĂ

*PREMIUL AL III-LEA

14. SĂNDULACHE DAVID RĂZVAN    A IV-A    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”      OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ CLS. III-VIII
15. BEL LUANA + MEDALIE DE AUR ACORDATĂ DE SOCIETATEA ROMÂNĂ DE FIZICĂ, CALIFICARE LOT LĂRGIT    A IX-A    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE ASTRONOMIE ȘI ASTROFIZICĂ
16. HAIDĂU DARIUS    A IX-A    SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX  ,,SF. SIMION ȘTEFAN”    OLIMPIADA DE LIMBI CLASICE – LIMBA GREACĂ VECHE
17. DRĂGOI OVIDIU + MEDALIA DE ARGINT(MENȚIUNE SPECIALĂ M.E.N.)    A XI-A    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    CONCURSUL DE MATEMATICĂ „ADOLF HAIMOVICI”
18. DRĂGUȘ ALEXANDRU + MEDALIA DE AUR(MENȚIUNE SPECIALĂ M.E.N.)    A XI-A    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE TEHNOLOGIA INFORMAȚIEI
19. GÁLL SZABOLCS    A XI-A    LICEUL TEOLOGIC ROMANO – CATOLIC ,,GRÓF MAJLÁTH GUSZTÁV KÁROLY”     OLIMPIADA DE RELIGIE – CULTUL ROMANO-CATOLIC DE LIMBĂ MAGHIARĂ
20. MĂIERAȘ OANA LARISA    A XII-A    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”      OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ARTE VIZUALE, ARHITECTURA ȘI ISTORIA ARTELOR
21. OARGĂ VANESSA    A XII-A IB    COLEGIUL NAŢIONAL  „HOREA, CLOŞCA ŞI CRIŞAN”    OLIMPIADA DE LIMBA ITALIANĂ

*MENȚIUNE

22. POPA FLORIN ALEXANDRU    A VII-A    ȘCOALA GIMNAZIALĂ  „MIHAI EMINESCU”    OLIMPIADA DE BIOLOGIE
23. DURBACĂ SORIN    A VIII-A    ȘCOALA GIMNAZIALĂ „VASILE GOLDIȘ”    OLIMPIADA DE GEOGRAFIE
24. OLAR ANDREI DARIUS    A VIII-A    COLEGIUL TEHNIC „APULUM”     OLIMPIADA DE ISTORIE
25. FILIP LUMINIȚA    A IX-A    COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL”     OLIMPIADA DE RELIGIE – CULTUL ORTODOX
26. GHIȘA ȘTEFANIA    A IX-A    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE ISTORIE
27. SUCIU ALIN FLORIN + MEDALIA DE AUR(MENȚIUNE SPECIALĂ M.E.N.)    A X-A    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE TEHNOLOGIA INFORMAȚIEI
28. LUCA MARIAN    A XI-A    COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL”     OLIPIADA DE RELIGIE – CULTUL GRECO-CATOLIC
29. SUCIU FLORINA    A XI-A    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE ISTORIE
30. BÎRLEAN CRISTIAN    A XII-A    COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR  „MIHAI VITEAZUL”    OLIMPIADA DE SOCIO UMANE/SOCIOLOGIE
31. CRIȘAN BOGDAN    A XII-A    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”      OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII
32. DINU RĂZVAN    A XII-A    COLEGIUL NAȚIONAL  „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE GEOGRAFIE
33. MAER ALINA    A XII-A    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”      OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII
34. RAD GAVRILĂ    A XII-A    COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL”     OLIMPIADA DE RELIGIE – CULTUL ORTODOX
35. MENȚIUNE M.E.N.    TUNSOIU ANTONIA EMILIA + MEDALIE DE ARGINT ACORDATĂ DE SOCIETATEA ROMÂNĂ DE FIZICĂ    A VI-A    ȘCOALA GIMNAZIALĂ  „MIHAI EMINESCU”    OLIMPIADA DE FIZICĂ
36. ȘTEAU IULIAN ANDREI    A X-A    COLEGIUL ECONOMIC „DIONISIE POP MARȚIAN”    CONCURSUL DE CHIMIE „PETRU PONI”
37. LUNGU LAURENȚIU VALENTIN    A XI-A S    COLEGIUL NAŢIONAL MILITAR  „MIHAI VITEAZUL”    OLIMPIADA DE LIMBA ITALIANĂ
38. MAIER ALEXANDRA TEODORA    A XI-A    COLEGIUL NAŢIONAL MILITAR  „MIHAI VITEAZUL”    OLIMPIADA DE LIMBA SPANIOLĂ
39. DĂNILĂ ALEXANDRU FLORIN    A XII-A B    COLEGIUL NAŢIONAL  „HOREA, CLOŞCA ŞI CRIŞAN”    OLIMPIADA DE LIMBA ENGLEZĂ

*MENȚIUNE ISJ SUCEAVA

40. IORGA BIANCA ELENA    A IX-A    COLEGIUL NAŢIONAL MILITAR  „MIHAI VITEAZUL”    OLIMPIADA DE LIMBA FRANCEZĂ
41. ION ROBERTA    A XI-A    COLEGIUL NAŢIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL”    OLIMPIADA DE LIMBA FRANCEZĂ

*MENȚIUNE DE ONOARE ACORDATĂ DE SOCIETATEA ROMÂNĂ DE FIZICĂ    

42. CERBU CODRUȚ    A VI-A    ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ION AGÂRBICEANU”    OLIMPIADA DE FIZICĂ
43. TOADER IOAN TUDOR    A X-A    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE FIZICĂ

*PREMIUL SPECIAL AL C. J. HARGHITA

44. BOROS ESZTER-BOGLÁRKA     A VI-A    LICEUL TEOLOGIC ROMANO-CATOLIC „GRÓF MAJLÁTH GUSZTÁV KÁROLY”    OLIMPADA DE ISTORIA ȘI TRADIȚIILE MINORITĂȚII MAGHIARE
45. CUCUIET HORTENZIA    A VI-A    LICEUL TEOLOGIC ROMANO-CATOLIC „GRÓF MAJLÁTH GUSZTÁV KÁROLY”    OLIMPADA DE ISTORIA ȘI TRADIȚIILE MINORITĂȚII MAGHIARE

*PREMIUL SPECIAL

46. INDREI DIANA MARIA    A VIII-A    ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI EMINESCU”     CONCURS DE LECTURĂ ȘI INTERPTETARE TRANSCURRICULARĂ  „IONEL TEODOREANU”
47. RĂSMERIȚĂ NICOLAE    A IX-A    SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX  ,,SF. SIMION ȘTEFAN”    OLIMPIADA DE LIMBI CLASICE – LIMBA GREACĂ VECHE
48. SĂNDULACHE ALEXANDRU    A IX-A    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”      OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII
49. RODILĂ ANDREI    A X-A    COLEGIUL NAŢIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL”     OLIMPIADA DE LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ
50. ADAM ANTONIOS    A XII-A    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”      OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII
51. ARGATU IOANA    A XII-A    COLEGIUL NAŢIONAL MILITAR  „MIHAI VITEAZUL”     OLIMPIADA DE LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ
52. TRIF ALEXIA    A XII-A    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”      OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII

*PROFESORI COORDONATORI

NR. CRT.    PROFESOR    UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT    OLIMPIADA

1. MARIAN ANCA CĂTĂLINA    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE ASTRONOMIE ȘI ASTROFIZICĂ
2. SICOE PAMFIL    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE FIZICĂ
3. GOȚIA IOANA    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE LIMBA ENGLEZĂ
4. ROTCHE ANDREEA    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE ISTORIE
5. ARĂBOAEI MARCEL    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE GEOGRAFIE
6. MUREȘAN  LAURA    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE TEHNOLOGIA INFORMAȚIEI
7. HUMENIUC  RAMONA    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE TEHNOLOGIA INFORMAȚIEI
8. SANDU  CORNEL    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    CONCURSUL DE MATEMATICĂ „ADOLF HAIMOVICI”
9. OLTEANU RODICA    LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA”
COLEGIUL NAŢIONAL MILITAR  „MIHAI VITEAZUL”
COLEGIUL NAŢIONAL  „HOREA, CLOŞCA ŞI CRIŞAN”    OLIMPIADA DE LIMBA ITALIANĂ
10. MAIERESCU MARIANA SALOMIA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ION AGÂRBICEANU”    OLIMPIADA DE FIZICĂ
11. CONSTANTIN ADRIANA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ  „MIHAI EMINESCU”    OLIMPIADA DE FIZICĂ
12. ILEANA ȚĂRAN    ȘCOALA GIMNAZIALĂ  „MIHAI EMINESCU”    OLIMPIADA DE BIOLOGIE
13. BANDICI EMANUELA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI EMINESCU”    CONCURS DE LECTURĂ ȘI INTERPTETARE TRANSCURRICULARĂ  „IONEL TEODOREANU”
14. ALBU CRISTINA    ŞCOALA GIMNAZIALĂ ,,MIHAI EMINESCU”    OLIMPIADA DE RELIGIE – CULTUL ORTODOX
15. ROMAN CARMEN    COLEGIUL NAŢIONAL MILITAR  „MIHAI VITEAZUL”    OLIMPIADA DE LIMBA FRANCEZĂ
16. LUPU LUCIA    COLEGIUL NAŢIONAL MILITAR  „MIHAI VITEAZUL”    OLIMPIADA DE LIMBA FRANCEZĂ
17. MODOEANU LUCIA    COLEGIUL NAŢIONAL MILITAR  „MIHAI VITEAZUL”    OLIMPIADA DE LIMBA SPANIOLĂ
18. MIRCEA COSMINA    COLEGIUL NAŢIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL”    OLIMPIADA DE LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ
19. DURA SIMINA    COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR  „MIHAI VITEAZUL”    OLIMPIADA DE SOCIO UMANE/SOCIOLOGIE
CULTURĂ ȘI CIVILIZAȚIE ÎN ROMÂNIA
20. NISTOR IOAN    COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL”    OLIMPIADA DE RELIGIE – CULTUL ORTODOX
21. ANCA DAN    COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL”    CULTURĂ ȘI CIVILIZAȚIE ÎN ROMÂNIA
22. HAUSNER MARGARETA    LICEUL TEORETIC  „SFÂNTUL IOSIF”    OLIMPIADA DE LIMBA GERMANĂ
23. RÎȘTEIU ANGELA    SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX  ,,SF. SIMION ȘTEFAN”    OLIMPIADA DE LIMBI CLASICE – LIMBA GREACĂ VECHE
24. KOVACS MIHALY    LICEUL TEOLOGIC ROMANO-CATOLIC „GRÓF MAJLÁTH GUSZTÁV KÁROLY”    OLIMPADA DE ISTORIA ȘI TRADIȚIILE MINORITĂȚII MAGHIARE
25. GÁL LÁSZLÓ    LICEUL TEOLOGIC ROMANO – CATOLIC ,,GRÓF MAJLÁTH GUSZTÁV KÁROLY”    OLIMPIADA DE RELIGIE – CULTUL ROMANO-CATOLIC DE LIMBĂ MAGHIARĂ
26. MARIANA LUNGU    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ CLS. III-VIII
27. ANDREI DRAGOMIR    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ CLS. III-VIII
28. BEŞLIU RADU    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ CLS. III-VIII
29. OVIDIU PÂRJOL    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ CLS. III-VIII
30. EMIL CIOBOTĂ    LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII
31. EMA DAMIAN    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII
32. TEODORA ZĂRNESCU    LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII
33. GHEORGHE BURZ    LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII
34. GHEORGHE ALBU    LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII
35. VICTOR GEOGIAN    LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII
36. IOAN CHICIUDEAN    LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII
37. LILIA PÂRJOL    LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII
38. FILIP ALEXANDRINA    LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA”    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ARTE VIZUALE, ARHITECTURA ȘI ISTORIA ARTELOR
39. BAR LIVIA    LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA”    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ARTE VIZUALE, ARHITECTURA ȘI ISTORIA ARTELOR
40. DĂESCU NICOLETA    COLEGIUL TEHNIC „APULUM”    OLIMPIADA DE ISTORIE
41. LĂNCRĂNJAN FLOARE    ȘCOALA GIMNAZIALĂ „VASILE GOLDIȘ”    OLIMPIADA DE GEOGRAFIE
42. BAN STELA    COLEGIUL ECONOMIC „DIONISIE POP MARȚIAN”    CONCURSUL DE CHIMIE „PETRU PONI”

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Un polițist îi umilește pe polițiștii care au protestat pentru salarii: ”Mergeți la privat că se dau sporuri babane!”

Un polițist îi umilește pe polițiștii care au protestat pentru salarii: ”Mergeți la privat că se dau sporuri babane!” Protestul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro