Rămâi conectat

Ştirea zilei

LIVE VIDEO/FOTO: Elevii olimpici din anul școlar 2016-2017 și profesorii îndrumători, premiați pentru performanță de Primăria Alba Iulia. LISTA completă

Publicat

în

Olimpicii anului școlar 2016-2017 și profesorii lor îndrumători au fost premiați, vineri, de Primăria Alba Iulia. Festivitatea a avut loc la Muzeul Principia, unde 52 de elevi şi 42 de cadre didactice care s-au remarcat prin rezultatele deosebite obținute la concursurile școlare din acest an au primit diplome de la edilul orașului, Mircea Hava, care i-a felicitat pentru performanța lor.

Pe lângă diplome, municipalitatea a alocat și premii în bani, atât pentru elevi, cât şi pentru profesorii lor (pentru Premiul I  – 300 de lei; Premiul II – 250 de lei; Premiul III – 200 de lei iar pentru premiile speciale și mentiune, câte 150 de lei).

Elit - Gustul Desăvârșit

Nr. Crt.            Premiul            Elev     Clasa   Unitatea de învățământ           Olimpiada

*PREMIUL I    

1. BANDICI DAN    A VII-A    ŞCOALA GIMNAZIALĂ ,,MIHAI EMINESCU”
OLIMPIADA DE RELIGIE – CULTUL ORTODOX
2. HORVATH LUKAS    A X-A C1    LICEUL TEORETIC  „SFÂNTUL IOSIF”     OLIMPIADA DE LIMBA GERMANĂ
3. ȘUȘMAN BIANCA     A X-A    LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII
4. DOCHIȚAN HANNA    A XI-A IB    LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE LIMBA ITALIANĂ;
5. BĂRBAT DENISA    A XII-A    LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII

*PREMIUL AL II-LEA

6. MANCER ANTONIA    A V-A    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”      OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ CLS. III-VIII
7. BARBU LAURENȚIU    A VII-A    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”      OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ CLS. III-VIII
8. VENȚEL OANA    A IX-A    COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL”    CULTURĂ ȘI CIVILIZAȚIE ÎN ROMÂNIA
9. AVRAM SORIN IONUȚ    A X-A    COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL”    CULTURĂ ȘI CIVILIZAȚIE ÎN ROMÂNIA
10. FAUR ALEXANDRU    A X-A    COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL”    OLIMPIADA DE RELIGIE – CULTUL ALIANŢA EVANGHELICĂ
11. TOMOIAGĂ IOANA    A X-A    COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL”    OLIPIADA DE RELIGIE – CULTUL GRECO-CATOLIC
12. TRAICA RAUL SEBASTIAN    A XI-A    COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL”    CULTURĂ ȘI CIVILIZAȚIE ÎN ROMÂNIA
13. ȚOC MARIUS NICOLAE    A XII-A S    COLEGIUL NAŢIONAL  „HOREA, CLOŞCA ŞI CRIŞAN”    OLIMPIADA DE LIMBA ITALIANĂ

*PREMIUL AL III-LEA

14. SĂNDULACHE DAVID RĂZVAN    A IV-A    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”      OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ CLS. III-VIII
15. BEL LUANA + MEDALIE DE AUR ACORDATĂ DE SOCIETATEA ROMÂNĂ DE FIZICĂ, CALIFICARE LOT LĂRGIT    A IX-A    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE ASTRONOMIE ȘI ASTROFIZICĂ
16. HAIDĂU DARIUS    A IX-A    SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX  ,,SF. SIMION ȘTEFAN”    OLIMPIADA DE LIMBI CLASICE – LIMBA GREACĂ VECHE
17. DRĂGOI OVIDIU + MEDALIA DE ARGINT(MENȚIUNE SPECIALĂ M.E.N.)    A XI-A    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    CONCURSUL DE MATEMATICĂ „ADOLF HAIMOVICI”
18. DRĂGUȘ ALEXANDRU + MEDALIA DE AUR(MENȚIUNE SPECIALĂ M.E.N.)    A XI-A    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE TEHNOLOGIA INFORMAȚIEI
19. GÁLL SZABOLCS    A XI-A    LICEUL TEOLOGIC ROMANO – CATOLIC ,,GRÓF MAJLÁTH GUSZTÁV KÁROLY”     OLIMPIADA DE RELIGIE – CULTUL ROMANO-CATOLIC DE LIMBĂ MAGHIARĂ
20. MĂIERAȘ OANA LARISA    A XII-A    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”      OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ARTE VIZUALE, ARHITECTURA ȘI ISTORIA ARTELOR
21. OARGĂ VANESSA    A XII-A IB    COLEGIUL NAŢIONAL  „HOREA, CLOŞCA ŞI CRIŞAN”    OLIMPIADA DE LIMBA ITALIANĂ

*MENȚIUNE

22. POPA FLORIN ALEXANDRU    A VII-A    ȘCOALA GIMNAZIALĂ  „MIHAI EMINESCU”    OLIMPIADA DE BIOLOGIE
23. DURBACĂ SORIN    A VIII-A    ȘCOALA GIMNAZIALĂ „VASILE GOLDIȘ”    OLIMPIADA DE GEOGRAFIE
24. OLAR ANDREI DARIUS    A VIII-A    COLEGIUL TEHNIC „APULUM”     OLIMPIADA DE ISTORIE
25. FILIP LUMINIȚA    A IX-A    COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL”     OLIMPIADA DE RELIGIE – CULTUL ORTODOX
26. GHIȘA ȘTEFANIA    A IX-A    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE ISTORIE
27. SUCIU ALIN FLORIN + MEDALIA DE AUR(MENȚIUNE SPECIALĂ M.E.N.)    A X-A    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE TEHNOLOGIA INFORMAȚIEI
28. LUCA MARIAN    A XI-A    COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL”     OLIPIADA DE RELIGIE – CULTUL GRECO-CATOLIC
29. SUCIU FLORINA    A XI-A    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE ISTORIE
30. BÎRLEAN CRISTIAN    A XII-A    COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR  „MIHAI VITEAZUL”    OLIMPIADA DE SOCIO UMANE/SOCIOLOGIE
31. CRIȘAN BOGDAN    A XII-A    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”      OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII
32. DINU RĂZVAN    A XII-A    COLEGIUL NAȚIONAL  „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE GEOGRAFIE
33. MAER ALINA    A XII-A    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”      OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII
34. RAD GAVRILĂ    A XII-A    COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL”     OLIMPIADA DE RELIGIE – CULTUL ORTODOX
35. MENȚIUNE M.E.N.    TUNSOIU ANTONIA EMILIA + MEDALIE DE ARGINT ACORDATĂ DE SOCIETATEA ROMÂNĂ DE FIZICĂ    A VI-A    ȘCOALA GIMNAZIALĂ  „MIHAI EMINESCU”    OLIMPIADA DE FIZICĂ
36. ȘTEAU IULIAN ANDREI    A X-A    COLEGIUL ECONOMIC „DIONISIE POP MARȚIAN”    CONCURSUL DE CHIMIE „PETRU PONI”
37. LUNGU LAURENȚIU VALENTIN    A XI-A S    COLEGIUL NAŢIONAL MILITAR  „MIHAI VITEAZUL”    OLIMPIADA DE LIMBA ITALIANĂ
38. MAIER ALEXANDRA TEODORA    A XI-A    COLEGIUL NAŢIONAL MILITAR  „MIHAI VITEAZUL”    OLIMPIADA DE LIMBA SPANIOLĂ
39. DĂNILĂ ALEXANDRU FLORIN    A XII-A B    COLEGIUL NAŢIONAL  „HOREA, CLOŞCA ŞI CRIŞAN”    OLIMPIADA DE LIMBA ENGLEZĂ

*MENȚIUNE ISJ SUCEAVA

40. IORGA BIANCA ELENA    A IX-A    COLEGIUL NAŢIONAL MILITAR  „MIHAI VITEAZUL”    OLIMPIADA DE LIMBA FRANCEZĂ
41. ION ROBERTA    A XI-A    COLEGIUL NAŢIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL”    OLIMPIADA DE LIMBA FRANCEZĂ

*MENȚIUNE DE ONOARE ACORDATĂ DE SOCIETATEA ROMÂNĂ DE FIZICĂ    

42. CERBU CODRUȚ    A VI-A    ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ION AGÂRBICEANU”    OLIMPIADA DE FIZICĂ
43. TOADER IOAN TUDOR    A X-A    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE FIZICĂ

*PREMIUL SPECIAL AL C. J. HARGHITA

44. BOROS ESZTER-BOGLÁRKA     A VI-A    LICEUL TEOLOGIC ROMANO-CATOLIC „GRÓF MAJLÁTH GUSZTÁV KÁROLY”    OLIMPADA DE ISTORIA ȘI TRADIȚIILE MINORITĂȚII MAGHIARE
45. CUCUIET HORTENZIA    A VI-A    LICEUL TEOLOGIC ROMANO-CATOLIC „GRÓF MAJLÁTH GUSZTÁV KÁROLY”    OLIMPADA DE ISTORIA ȘI TRADIȚIILE MINORITĂȚII MAGHIARE

*PREMIUL SPECIAL

46. INDREI DIANA MARIA    A VIII-A    ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI EMINESCU”     CONCURS DE LECTURĂ ȘI INTERPTETARE TRANSCURRICULARĂ  „IONEL TEODOREANU”
47. RĂSMERIȚĂ NICOLAE    A IX-A    SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX  ,,SF. SIMION ȘTEFAN”    OLIMPIADA DE LIMBI CLASICE – LIMBA GREACĂ VECHE
48. SĂNDULACHE ALEXANDRU    A IX-A    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”      OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII
49. RODILĂ ANDREI    A X-A    COLEGIUL NAŢIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL”     OLIMPIADA DE LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ
50. ADAM ANTONIOS    A XII-A    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”      OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII
51. ARGATU IOANA    A XII-A    COLEGIUL NAŢIONAL MILITAR  „MIHAI VITEAZUL”     OLIMPIADA DE LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ
52. TRIF ALEXIA    A XII-A    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”      OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII

*PROFESORI COORDONATORI

NR. CRT.    PROFESOR    UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT    OLIMPIADA

1. MARIAN ANCA CĂTĂLINA    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE ASTRONOMIE ȘI ASTROFIZICĂ
2. SICOE PAMFIL    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE FIZICĂ
3. GOȚIA IOANA    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE LIMBA ENGLEZĂ
4. ROTCHE ANDREEA    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE ISTORIE
5. ARĂBOAEI MARCEL    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE GEOGRAFIE
6. MUREȘAN  LAURA    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE TEHNOLOGIA INFORMAȚIEI
7. HUMENIUC  RAMONA    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    OLIMPIADA DE TEHNOLOGIA INFORMAȚIEI
8. SANDU  CORNEL    COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN”    CONCURSUL DE MATEMATICĂ „ADOLF HAIMOVICI”
9. OLTEANU RODICA    LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA”
COLEGIUL NAŢIONAL MILITAR  „MIHAI VITEAZUL”
COLEGIUL NAŢIONAL  „HOREA, CLOŞCA ŞI CRIŞAN”    OLIMPIADA DE LIMBA ITALIANĂ
10. MAIERESCU MARIANA SALOMIA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ION AGÂRBICEANU”    OLIMPIADA DE FIZICĂ
11. CONSTANTIN ADRIANA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ  „MIHAI EMINESCU”    OLIMPIADA DE FIZICĂ
12. ILEANA ȚĂRAN    ȘCOALA GIMNAZIALĂ  „MIHAI EMINESCU”    OLIMPIADA DE BIOLOGIE
13. BANDICI EMANUELA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI EMINESCU”    CONCURS DE LECTURĂ ȘI INTERPTETARE TRANSCURRICULARĂ  „IONEL TEODOREANU”
14. ALBU CRISTINA    ŞCOALA GIMNAZIALĂ ,,MIHAI EMINESCU”    OLIMPIADA DE RELIGIE – CULTUL ORTODOX
15. ROMAN CARMEN    COLEGIUL NAŢIONAL MILITAR  „MIHAI VITEAZUL”    OLIMPIADA DE LIMBA FRANCEZĂ
16. LUPU LUCIA    COLEGIUL NAŢIONAL MILITAR  „MIHAI VITEAZUL”    OLIMPIADA DE LIMBA FRANCEZĂ
17. MODOEANU LUCIA    COLEGIUL NAŢIONAL MILITAR  „MIHAI VITEAZUL”    OLIMPIADA DE LIMBA SPANIOLĂ
18. MIRCEA COSMINA    COLEGIUL NAŢIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL”    OLIMPIADA DE LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ
19. DURA SIMINA    COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR  „MIHAI VITEAZUL”    OLIMPIADA DE SOCIO UMANE/SOCIOLOGIE
CULTURĂ ȘI CIVILIZAȚIE ÎN ROMÂNIA
20. NISTOR IOAN    COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL”    OLIMPIADA DE RELIGIE – CULTUL ORTODOX
21. ANCA DAN    COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL”    CULTURĂ ȘI CIVILIZAȚIE ÎN ROMÂNIA
22. HAUSNER MARGARETA    LICEUL TEORETIC  „SFÂNTUL IOSIF”    OLIMPIADA DE LIMBA GERMANĂ
23. RÎȘTEIU ANGELA    SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX  ,,SF. SIMION ȘTEFAN”    OLIMPIADA DE LIMBI CLASICE – LIMBA GREACĂ VECHE
24. KOVACS MIHALY    LICEUL TEOLOGIC ROMANO-CATOLIC „GRÓF MAJLÁTH GUSZTÁV KÁROLY”    OLIMPADA DE ISTORIA ȘI TRADIȚIILE MINORITĂȚII MAGHIARE
25. GÁL LÁSZLÓ    LICEUL TEOLOGIC ROMANO – CATOLIC ,,GRÓF MAJLÁTH GUSZTÁV KÁROLY”    OLIMPIADA DE RELIGIE – CULTUL ROMANO-CATOLIC DE LIMBĂ MAGHIARĂ
26. MARIANA LUNGU    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ CLS. III-VIII
27. ANDREI DRAGOMIR    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ CLS. III-VIII
28. BEŞLIU RADU    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ CLS. III-VIII
29. OVIDIU PÂRJOL    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ CLS. III-VIII
30. EMIL CIOBOTĂ    LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII
31. EMA DAMIAN    LICEUL DE ARTE  „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII
32. TEODORA ZĂRNESCU    LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII
33. GHEORGHE BURZ    LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII
34. GHEORGHE ALBU    LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII
35. VICTOR GEOGIAN    LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII
36. IOAN CHICIUDEAN    LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII
37. LILIA PÂRJOL    LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA”    OLIMPIADA DE INTERPRETARE INSTRUMENTALĂ, VOCALĂ ŞI STUDII TEORETICE, CLS. IX-XII
38. FILIP ALEXANDRINA    LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA”    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ARTE VIZUALE, ARHITECTURA ȘI ISTORIA ARTELOR
39. BAR LIVIA    LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA”    OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ARTE VIZUALE, ARHITECTURA ȘI ISTORIA ARTELOR
40. DĂESCU NICOLETA    COLEGIUL TEHNIC „APULUM”    OLIMPIADA DE ISTORIE
41. LĂNCRĂNJAN FLOARE    ȘCOALA GIMNAZIALĂ „VASILE GOLDIȘ”    OLIMPIADA DE GEOGRAFIE
42. BAN STELA    COLEGIUL ECONOMIC „DIONISIE POP MARȚIAN”    CONCURSUL DE CHIMIE „PETRU PONI”

[nggallery id=4093]


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Publicitate

Ştirea zilei

Amenajarea și împrejmuirea curții Căminului Cultural din Straja: Licitația de peste UN MILION de lei, lansată în SEAP

Publicat

în

Amenajarea și împrejmuirea curții Căminului Cultural din Straja: Licitația de peste UN MILION de lei, lansată în SEAP

Primăria comunei Berghin a lansat recent în Sistemul Electronic de Achiziții Publice, o licitație pentru lucrări de construcții pentru obiectivul „Amenajare și împrejmuire curte, Cămin Cultural, localitatea Straja, comuna Berghin”.

Valoarea totală estimată a investiției este de 1.395.013,12 lei, fără TVA.

Elit - Gustul Desăvârșit
Situația existentă

Terenul care face obiectul prezentului proiect este situat în intravilanul localității Straja, comuna Berghin, în partea centrală a localității.

Terenul este neîmprejmuit astfel animalele riveranilor de cele mai multe ori pasc nestingherite pe zona verde aferentă cîminului cultural, producând disconfort mai ales dacă sunt organizate diferite evenimente în incinta acestuia.

Accesul auto cât și pietonal se face la ora actuală doar prin partea de vest a amplasamentului, pe o stradă nemodernizată fiind destul de dificil în perioadele umede.

Nu există un loc special amenajat pentru parcarea autovehiculelor, nu există trotuare amenajate singurul trotuar este trotuarul de protecție din jurul clădirii.

De aceea se impune realizarea împrejmuirii zonei, modernizarea străzii care asigură accesul auto, amenajarea unei parcări și realizarea unor alei pitonale astfel încât să deservească nevoile comunității.

Din aceste considerente investiția este necesară și oportună, încadrându-se în cerințele benefice de modernizare a infrastructurii rutiere, precum și a creșterii nivelului de trai al populației locale din mediul rural.

Din analiza efectuată la fața locului și conform temei de proiectare cu cerințele beneficiarului s-a adoptat următoarea soluție:
  • modernizarea străzii secundare din partea nord vestică care să asigure acces auto și pietonal spre căminul cultural
  • amenajarea în incintă a unei parcări
  • împrejmuirea obiectivului pentru a limita accesul animalelor în incintă
  • amenajarea aleilor pitonale și a zonelor pentru joacă pentru copii în incintă
  • amenajarea spațiului de odihnă și amplasarea foișorului în incintă
  • amenajare acces pitonal în partea de sud est
  • colectarea și evacuarea apelor pluviale de pe amplasament
  • iluminatul ambiental al spațiului din incintă și a foișorului
  • sistematizarea verticală cu taluze și berme a spațiului din interiorul amplasamentului
  • plantarea cu plante perene și arbuști ornamentali a taluzelor
  • însămânțarea zonelor verzi
  • siguranța circulației prin montarea de indicatoare și marcaje corespunzătoare precum și a parapetului de protecție de tip H1 pe acostamentul dinspre cusul de apă temporar
Pentru o mai bună urmărire în timpul execuției proiectul a fost împărțit în opt obiecte, fiecare cu categoriile de lucrări aferente, astfel:

Obiectul 1 – modernizare stradă secundară (AX2)
Obiectul 2 – zid de sprijin și împrejmuire incintă
Obiectul 3 – sistematizare verticală și amenajare incintă
Obiectul 4 – amenajare parcare în incintă
Obiectul 5 – instalații electrice
Obiectul 6 – colectare și evacuare ape pluviale din jurul clădirii precum și aducerea la cotă a căminelor existente în incintă
Obiectul 7 – foișor
Obiectul 8 – mobilier urban
Obiectul 9 – plantații


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Ştirea zilei

Un deţinut din Penitenciarul Aiud și-a dat foc la celulă, enervat că nu a fost eliberat condiţionat: Ce pedeapsă i-au dat magistrații

Publicat

în

Un deţinut din Penitenciarul Aiud și-a dat foc la celulă, enervat că nu a fost eliberat condiţionat: Ce pedeapsă i-au dat magistrații

Un bărbat din municipiul Alba Iulia, deţinut la Penitenciarul Aiud, după ce în urmă cu câţiva ani după ce a tâlhărit o tânără în scara unui bloc din oraş, a primit un ”supliment” de pedeapsă.

N. D. a dat foc camerei de deţinere de la Penitenciarul Aiud şi a distrus alte bunuri din interior. Faptele au fost comise cu trei luni înainte să fie eliberat condiţionat din precedenta condamnare. La scurt timp după eliberare, bărbatul a ajuns din nou după gratii pentru fapta de tâlhărie.

Potrivit anchetatorilor, în timp ce se afla în camera de deţinere E1.9, pe secţia E1 din Penitenciarul Aiud, a distrus două geamuri, o saltea şi uşa de la baia camerei de deţinere, cauzând un prejudiciu în cuantum de 219 lei. În aceeaşi zi, în jurul orei 17.20, deţinutul a distrus prin incendiere salteaua din camera de deţinere şi ramele de la geamurile camerei de deţinere, cauzând un prejudiciu în cuantum de 485 lei.

Elit - Gustul Desăvârșit

”Fiind întrebat de ce a incendiat camera de deţinere, acesta a răspuns că a avut aceeaşi stare de nervozitate asemănătoare cu câteva ore în urmă, motivând că este deţinut ilegal în penitenciar şi instanţa de judecată nu l-a pus în libertate”, se precizează în hotărârea Judecătoriei Aiud.

Instanţa a avut în vedere gradul ridicat de pericol social al faptelor, nu neapărat în faptul că au fost distruse bunuri aparţinând unităţii penitenciare, ci în faptul că manifestările sunt agresive, una din fapte a fost comisă prin incendiere şi vin din partea unei persoane private de libertate care se presupune că trece printr-un proces de reeducare şi care ar trebui să înveţe să se conformeze normelor legale şi morale.

”Nici pe departe nu manifestă inculpatul o asemenea asumare a normelor de conduită, dimpotrivă, în mai multe rânduri a distrus literalmente tot ce a găsit la îndemână, fiind sancţionat în mai multe rânduri pe durata detenţiei pentru comiterea abaterii disciplinare constând în distrugerea de bunuri.

Raportat la persoana inculpatului, acesta se afla la momentul comiterii infracţiunilor în executarea unei pedepse de 7 ani şi 2 luni închisoare aplicată pentru mai multe infracţiuni (între care tâlhărie şi viol în forma tentativei), este cunoscut în mediul penitenciar ca fiind un deţinut dificil, cu multe manifestări dezadaptative, cu foarte multe sancţiuni disciplinare aplicate pe perioada detenţiei, cele mai multe pentru fapte comise cu violenţă, inclusiv pentru distrugerea bunurilor penitenciarului. Se mai adaugă faptul că, deşi ulterior comiterii prezentelor fapte, inculpatul a fost liberat din detenţie, a fost reîncarcerat la scurt timp, fiind condamnat la pedeapsa de 6 ani închisoare pentru comiterea unei infracţiuni grave (tâlhărie calificată)”, se mai menţionează în hotărâre.

În final, bărbatul a fost condamnat la 9 luni de închisoare pentru distrugere în formă continuată şi s-a constatat că a fost condamnat în 2019 la pedeapsa închisorii de 6 ani pentru comiterea infracţiunii de tâlhărie calificată. În final, a fost condamnat la 6 ani, 3 luni şi 346 zile de închisoare. Din această condamnare se va scade perioada executată de circa 3 ani şi 10 luni. Dosarul a ajuns, între timp, la Curtea de Apel, unde va fi pronunţată sentinţa definitivă.

Sursa: adevarul.ro


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Ştirea zilei

Se SCUMPESC biletele pentru transportul în comun, la Alba Iulia: Aprobarea noilor tarife, pe masa consilierilor locali

Publicat

în

Se SCUMPESC biletele pentru transportul în comun, la Alba Iulia: Aprobarea noilor tarife, pe masa consilierilor locali

Miercuri, 29 iunie, în cadrul ședinței Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, printre proiectele de pe ordinea de zi, se află și aprobarea modificării tarifelor de călătorie pentru zona tarifară „zona 1 municipiul Alba Iulia”, respectiv creșterea tarifului biletului de călătorie de la 2.50 lei/oră la 3.50 lei/oră, și a abonamentului lunar de la 75 de lei la 105 lei.

Tarifele actuale sunt următoarele:

Bilet pe suport hârtie sau „portofel electronic” – 2.50 lei/oră
Bilet cu plata prin SMS Echivalentul în lei a 0.45 euro + tva/oră = 0.54 Euro
Abonament lunar- valabilitate toate liniile, număr nelimitat de călătorii în perioada de valabilitate – 75 de lei

Elit - Gustul Desăvârșit

Tarife de călătorie noi

Bilete pe suport hârtie sau „portofel electronic” – 3.50 lei/oră
Bilet cu plata prin SMS Echivalentul în lei a 0.60 euro + tva/oră – 0.71 Euro
Abonament lunar – valabilitate toate liniile, număr nelimitat de călătorii în perioada de valabilitate 105 lei

Tarifele de călătorie actuale sunt valabile începând cu anul 2015. Acestea au fost stabilite inițial prin Hotărârea nr. 87/2015 a Consiliului Local al municipiului Alba Iulia, au fost preluate și menținute în documentația de atribuire a serviciului de transport public aprobată prin HCL 141/2020 și au fost cuprinse în Contractul de delegare a gestiunii serviciului de transport public local de persoane prin curse regulate nr. 26/48/07.01.2021 încheiat între Asociația Intercomunitară de Dezvoltare Alba Iulia – Transport Local și Societatea de Transport Public SA Alba Iulia.

Raportat la data ultimei modificări a tarifului de călătorie, se constată o creștere generalizată a tuturor cheltuielilor care intră în calculul stabilirii tarifului mediu pentru serviciul public local de persoane respectiv cheltuielile cu forța de muncă, cheltuielile cu utilitățile, creșterea prețului la combustibil, cele cu asigurările obligatorii, etc.

Majorarea tarifelor actuale la nivelul propus va avea ca efect creșterea veniturilor operatorului de transport prin încasarea directă de la călători a contravalorii acestora precum și scăderea compensației plătită de către municipiul Alba Iulia pentru acoperirea diferenței dintre costurile eligibile suportate și înregistrate de operatorul de transport în legătură cu obligațiile de serviciu public și sumele efectiv încasate ca urmare a îndeplinirii sau în temeiul obligațiilor de serviciu public, precum și a cotei de profit de 5%, conform clauzelor contractuale aprobate.

Tarifele actuale practicate de operatorul de transport sunt prevăzute în anexa nr. 6.1 la Contractul de delegare a gestiunii serviciului de transport public local de persoane prin curse regulate nr. 26/48/07.01.2021 încheiat între Asociația Intercomunitară de Dezvoltare Alba Iulia – Transport Local și Societatea de Transport Public SA Alba Iulia. Acestea au fost stabilite și impuse unilateral de către Entitatea contractantă pe criterii sociale pentru toți călătorii. Aceștia plătesc un tarif sub nivelul costurilor reale ale operatorului iar operatorul este îndreptățit să încaseze Compensația și diferențele de tarif aferente gratuităților stabilite pentru anumite categorii de persoane.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Știrea Ta

Politică Administrație

Sport

Monden

Opinii Comentarii

Articole Similare