// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

LIVE VIDEO/ FOTO: Moment festiv pentru sportivii care au făcut cinste municipiului, cucerind podiumurile naționale și internaționale. PREMII din partea administrației locale din Alba Iulia

Primăria și Consiliul Local Alba Iulia au premiat excelenţa în activităţile sportive. Zeci de performeri care au făcut cinste municipiului cucerind podiumurile naționale și internaționale, și antrenorii lor au primit, miercuri, în cadrul unei ceremonii desfășurate la Muzeul Principia, diplome și sume de bani între 150 și 700 de lei.

Au fost premiați, împreună cu antrenorii lor, următorii sportivi:

*Atletism:

1. RODEAN ANA – Multiplă campioană naţională de senioare la: Maraton, 10 km marș şi 20 km marş; participantă la Campionatele Mondiale de Atletism de la Londra şi Cupa Europei de la Podebrady în proba de 20 km marş – Seniori; sportivă legitimată la CS Unirea Alba Iulia

2. ACATRINEI MIHAELA – Campioană naţională de tineret la individual şi cu echipa de senioare şi multiplă medaliată naţională în proba de 20 km marş; participantă la Campionatele Europene de Atletism – Tineret de la Bydgoszcz în proba de 20 km marş; sportivă legitimată la CS Unirea Alba Iulia

3. MOLNAR BIANCA – Campioană naţională cu echipa de senioare şi dublu medaliată cu bronz la tineret în proba individuală de 20 km marş; locul 8 Ia Campionatul Balcanic din Grecia (Florina) în proba de 20 km marş tineret; sportivă legitimată la CS Unirea Alba Iulia

4. PANŢA ROXANA    – Dublă campioană naţională cu echipa de senioare la 10 şi 20 km marş; două medalii de argint la junioare I şi o medalie de argint la tineret la 10 şi 20 km marş; Locul 5 la Campionatul Balcanic din Grecia (Florina) în proba de 10 km marş junioare 1; sportivă legitimată la LPS/ CS Unirea Alba Iulia

5. JID GEORGIANA – Campioană naţională cu echipa de senioare în proba de 10 km marş;medalie de bronz în proba de 10 km marș, junioare I; sportivă legitimată la LPS/ CS Unirea Alba Iulia

6. BĂDICEL, CĂTĂLIN – campion naţional în proba de săritura în înălţime la juniori II; sportiv legitimat la LPS Alba Iulia

7. ANTRENOR: AVRAM GABRIEL MIHAI
8. FLEŞER GEORGE – Campion Naţional în proba de 800 m la categoria Juniori II; medalie de bronz în proba de 1500 m la categoria Juniori II; sportiv legitimat la CS Unirea Alba Iulia
9. ANTRENOR: VLAS MIHAELA

*Haltere:

10. PAŞTU DENISS EDUARDO – 3 medalii de bronz la CN de juniori UI5 – categ. 94 kg; sportiv legitimat la LPS Alba Iulia
11. VĂDUVA RAIMONDO – 3 medalii de bronz la Campionatele Naţionale de juniori II -cat. 85 kg; sportiv legitimat la CS Unirea Alba Iulia
12. GÎNGĂ OVIDIU – 1 medalie de bronz la Campionatele Naţionale de juniori II    -cat. 62 kg; sportiv legitimat la CS Unirea Alba Iulia
13. ANTRENOR: FRĂŢILĂ IOAN

*Judo:

14. MATEI ALEXANDRU – medalie de argint la Campionatele Naţionale Şcolare UI 8 – cat. 81 kg; medalie de bronz la Campionatele Naţionale de Juniori UI8 – cat. 81 kg; sportiv legitimat la LPS Alba Iulia
15. ANTRENOR: TODOR IOAN
16. PLEŞA B1ANCA – medalie de argint la Campionatele Naţionale U13 – cat. 57 kg; sportivă legitimată la LPS Alba Iulia
17. GRĂDINARIU TUDOR – medalie de bronz la Campionatele Naţionale U13 – cat. 66 kg; sportiv legitimat la LPS Alba Iulia
18. MIRCEA RĂZVAN – medalie de bronz la Campionatele Naţionale U12 – cat. +60 kg; sportiv legitimat la LPS Alba Iulia
19. ANTRENOR: TOMA ŞTEFAN
20. HORVAT ALEXIA – medalie de bronz la Campionatele Naţionale U12 -cat. 52 kg; sportivă legitimată la CS Unirea Alba Iulia
21. SIBIŞAN ALEXANDRU – 2 medalii de bronz la Campionatele Naţionale U14 – cat. 60/66 kg; sportiv legitimat la CS Unirea Alba Iulia
22. BOGDAN LAURA – o medalie de argint şi una de bronz la Campionatele Naţionale U13 – cat. 52/ 44 kg; sportivă legitimată la CS Unirea Alba Iulia
23. POPESCU ALEXANDRA – medalie de argint pe echipe la Campionatele Naţionale U16 – cat. 57 kg; sportivă legitimată la CS Unirea Alba Iulia
24. ANTRENOR: DINU CRISTIAN
25. HÎRBEA IRINA – medalie de argint la Campionatele Naţionale U11 -cat. 44 kg; sportivă legitimată la CS Unirea Alba Iulia
26. ANTRENOR: DINU ALIN

*Fotbal:

ECHIPA DE FOTBAL A ŞCOALII GIMNAZIALE ”MIHAI EMINESCU”” – Locul II la Finala Naţională a Olimpiadei Gimnaziilor
27. MARIAN DARIUS
28. NEGREA GABRIEL
29. RUSU ANDREI
30. CRĂCIUN DENIS
31. PANDOR ROBERTO
32. HAȚEGAN ȘTEFAN
33. VASÎNC TUDOR
34. VASÎNC VICTOR
35. HAŢEGAN RĂZVAN
36. CRIŞAN TUDOR
37. Antrenor: Profesor UNCHIAŞ RAUL

*Înot:

3S. CRIȘAN DENISA – tripla vicecampioanâ naţională şcolară în probele de 50.100 m bras şi 100 m fluture; vicecampioanA naţională la cadeţi în proba de 200 m bras; sportivă legitimată la LPS Alba Iulia
39. BUDA ALEXANDRU – campion naţional şcolar în proba de 50 bras şi vicecampion la 100 m bras; sportiv legitimat la LPS Unirea Alba Iulia
40. Antrenor: BOB DANIELA

*Tenis de câmp:

41. MANU DAVID – campion naţional la dublu categoria sub 12 ani -CN de vară; vicecampion naţional la categoria sub 12 ani – CN de iarnă; 2 medalii de bronz la dublu – CN iarnă şi simplu – CN vară; locul 4 cu echipa României U12 la Campionatele Europene; sportiv legitimat la TC SUN Alba Iulia; Antrenor: Zsolt Molnar din Cluj Napoca.

*Baschet:

42. FLEȘER ANDREEA – componentă a lotului naţional al României U18; sportivă legitimată la LPS/CSU Alba Iulia
43. Antrenor: MARCU NICUŞOR
44. IGNAT DIANA – componentă a lotului naţional al României U16; sportivă legitimată la LPS/CSU Alba Iulia
45. Antrenor: URIAN VALENTIN

B. Sporturi Neolimpice:

*Dans sportiv:

46. IONESCU IONTŢ – Campion naţional la categoria Latino American – 19-34 ani; legitimat la Asociaţia Clubul Sportiv „Life is Dance” Alba Iulia
47. IONESCU BIANCA LAURA – Campioană naţională la categoria Latino American – 19-34 ani; legitimată la Asociaţia Clubul Sportiv „Life is Dance” Alba Iulia
48. ȚIPȚER IOANA – Locul I la categoria Solo Fete Debutante – 8-9 ani;    legitimată la Asociaţia Clubul Sportiv „Life is Dance” Alba

49. MORAR ALMA VANESSA – Locul II la categoria Solo Fete Debutante 8-9 ani; legitimată la Asociaţia Clubul Sportiv „Life is Dance Alba Iulia
50. DOBRA MARIA    – Locul    III la categoria Solo Fete Debutante – 8-9 ani; legitimată la Asociaţia Clubul Sportiv „Life is Dance Alba Iulia
Antrenori: Ionuţ şi Bianca Laura Ionescu

*Powerlifting:

51. AVRAM LAURENŢIU – medalie de argint la Campionatele Europene Împins din Culcat, cat. Tineret; 8 medalii de aur şi 2 de argint la tineret şi seniori la Campionatele Naţionale; sportiv legitimat la CS Zamolxis/ CS Unirea Alba Iulia
52. IR1MIE ANDREI – medalie de bronz la Campionatul European de Seniori în proba de împins din culcat; 4 medalii de aur şi una de bronz la seniori la Campionatele Naţionale; sportiv legitimat la CS Unirea Alba Iulia
53. PĂNĂZAN OVIDIU – medalie de bronz la Campionatul European de Seniori în proba de împins din culcat; medalie de argint la Campionatele Europene Împins din Culcat. cat. Master 1; 4 medalii de aur şi una de argint la seniori la Campionatele Naţionale;     sportiv legitimat la CS Unirea Alba Iulia
54. TURUŞ DANIEL – 2 medalii de aur, una de argint şi una de bronz la tineret şi seniori la Campionatele Naţionale; sportiv legitimat la CS Zamolxis/ CS Unirea Alba Iulia
55. SUFLEŢEL MIHAI – 1 medalie de aur la juniori II şi una de bronz la seniori la Campionatele Naţionale; sportiv legitimat la CS Zamolxis/ CS Unirea Alba Iulia
Antrenor: PĂNĂZAN OVIDIU

56. VĂDUVA RAIMOXDO – 1 medalie de aur şi 4 medalii de argint la juniori II la Campionatele Naţionale; sportiv legitimat la CS Zamolxis/ CS Unirea Alba Iulia
57. BRUDAN LAURENŢIU – 1 medalie de argint la Campionatele Naţionale de juniori II; sportiv legitimat la CS Zamolxis Alba Iulia
58. GÎNGĂ OVIDIU – 3 medalii de aur, 4 de argint şi una de bronz la juniori I şi seniori la Campionatele Naţionale; sportiv legitimat la CS Zamolxis Alba Iulia
59. PAŞTIU DENISS EDUARDO – 1 medalie de bronz la Campionatele Naţionale de juniori II; sportiv legitimat la CS Zamolxis Alba Iulia
60. BALTEŞ ANDREEA – 4 medalii de aur, 3 de argint şi una de bronz la juniori II şi seniori la Campionatele Naţionale; sportivă legitimată la CS Zamolxis
61. CIOBOTEA FLAVIA – 7 medalii argint şi una de bronz la juniori II şi seniori la Campionatele Naţionale; sportivă legitimată la CS Zamolxis
62. DICU IULIA    – 6 medalii de aur, 1 de argint şi 3 de bronz la juniori II şi seniori la Campionatele Naţionale; sportivă legitimată la CS Zamolxis
63. POPA MIHAI – 4 medalii de aur și una de bronz la juniori II și seniori la Campionatele Naționale; sportiv legitimat la CS Zamolxis Alba Iulia
64. Antrenor: FRĂȚILĂ IOAN

*Șah:

65. GEORGE ILEANA – medalie de bronz la Campionatele Europene pentru juniori categoria U16; sportiv legitimat la CSU AIba Iulia/CS Tinerii Maeștrii București
66. Antrenor: CETERAŞ MARIUS

*Karate:

Club Sportiv BUDO APULUM Alba Iulia – au fost premiați sportivii: Breaz Ioana Alisa; Pleșa Teodora; Lazăr Barbieri Tudor; Buzatu Darius; Cetean Eduardo; Spataro Elisabeth; Dobra Bogdan; Iancu Sergiu; Panait Nicoleta; Aldea Andreea; Rognean Adrian; Onacă Adrian; Orzeiu David; Orzeiu Lukas; Bojor Maria; Bălășan Luca; Cristea Paul.
Antrenor: STRĂUŢ ŞTEFAN

C. Sportivi Veterani:

CIOCA ILIE – multiplu campion naţional şi balcanic la atletism
GUŞAT EMILIA – multiplă    campioană naţională şi balcanică la atletism
SLFELEŢEL EMIL – multiplu medaliat naţional la atletism
SUFLEŢEL MARGARETA – multiplă medaliată naţională la atletism
SZAKACS EMERIC    – campion naţional la tenis de câmp

ALŢI AMBASADORI SPORTIVI AI MUNICIPIULUI ALBA IULIA

SPORTIVI ALBAIULIENI LEGITIMAŢI LA CLUBURI DIN AFARA MUNICIPIULUI CU REZULTATE DE EXCEPŢIE:

CERCEA MARCEL – Locul 5 la Campionatul European de Tineret U23, categoria 73 kg; Câştigător al Openului European de la Belgrad la categoria 73 kg; Campion naţional de Seniori la categoria 73 kg; Vicecampion naţional la Tineret la categoria 73 kg; Component al Lotului Olimpic cu mari şanse de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokyo; Sportiv legitimat la CSU Piteşti

BULGARU MIRIAM – campioană naţională la simplu şi vicecampioană la dublu – Senioare; câştigătoare a turneului ITF de la Vama; la doar 19 ani ocupă locul 499 în clasamentul mondial şi este una dintre marile speranţe ale României în aceste sport; sportivă legitimată la Dinamo Bucureşti

COSTACHI MIHNEA – locul 6 la Campionatul European de Şah Rapid, Juniori sub 18 ani; locul 13 la Campionatul European de Şah Clasic, Juniori sub 18 ani; campion naţional de juniori în proba de blitz şi vicecampion la şah rapid sub 18 ani; în 2016 Mihnea Costachi a devenit primul maestru internaţional la şah din istoria şahului albaiulian; Sportiv legitimat la Politehnica Iaşi.

ANTRENORI ALBAIULIENI AI CĂROR SPORTIVI CU REZULTATE LA NIVEL NAȚIONAL NU AU DOMICILIUL ÎN ALBA IULIA

NICOLAE PAȘTIU – Box
BUCERZAN MARIANA – Atletism
ANGHEL MARIUS – Orientare
– toți antrenori la CS Unirea Alba Iulia

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

2 Răspunsuri la LIVE VIDEO/ FOTO: Moment festiv pentru sportivii care au făcut cinste municipiului, cucerind podiumurile naționale și internaționale. PREMII din partea administrației locale din Alba Iulia

  1. marius 06.12.2017 la 18:21

    Felicitari tuturor, inclusiv organizatorilor.

  2. tir cu arcul 07.12.2017 la 11:36

    Felicitari sportivilor. insa organizatorilor BA ! (adica nu )
    caci,… Parca parca aveam si un CAMPION MONDIAL …. mai scriu odata poate unii nu au inteles toti din prima, deci CAMPION MONDIAL !!! La tir cu arcul. Asta dupa ce ca e si multiplu campion national….
    dar nah ,… ce sa-i faci. Dupa ce ai scos din cetate, pe motive de orgolii personale ale unora, poligonasul de tir cu arcul de agrement pentru turisti, parca nu prea iti vine sa dai cu ochii de omul pe care l-ai alungat chiar daca acesta produce rezultate