Actualitate

Liga a IV-a: Arena Alba Iulia a pierdut în prelungiri la Daia!

Dan HENEGAR

Publicat

în

Nou promovata Inter Ciugud este de neoprit pe propriul teren, elevii lui George Ciucă realizând un nou meci pe propriul teren în care au câştigat detaşat, o altă echipă nou-promovată, Arena Alba Iulia pierzând în prelungiri, la Daia, pe un teren unde oaspeţii iau greu puncte.

Rezultate Liga a IV-a, etapa a 4-a: *Dalia Sport Daia Română – Arena Alba Iulia 1-0 (0-0): Benga (90+4). Portarul Ovidiu Barna i-a făcut viaţă grea fostului său coleg Paul Ciucă.

*Inter Ciugud – Arieşul Apuseni Baia de Arieş 5-2 (3-0): G. Jurcă (2), R. Truşcă (24, penalty, acesta a fost eliminat în minutul 44), Frătean (42), Ad. Truşcă (82), S. Bran (90+3)/ Voicu (65), Petaca (86). O întâlnire în care au punctat tatăl şi fiul (Răzvan şi Adrian Truşcă)!

*CS Ocna Mureş – Viitorul Sântimbru 3-0 (0-0): Chesnoiu (51, 89), Pereat (90+1)

*Sportul Sebeş – Energia Săsciori 3-2 (3-0): E. Dragomir (12, penalty), Bălaş (25), Iouraş (32)/ Nuc (50), Bodea (87). H. Marian (Sportul) şi Nuc (Energia) au fost eliminaţi în minutul 81.

*Cuprirom Abrud – Rapid Teiuş 3-1 (1-0): Goia (24), Pleşa (71, penalty), R. David (85)/ D. Crişan (75); , Cuprirom Abrud, surpriza începutului de sezon în „fotbalul mic”, rămâne în fotoliul de lider cu maximum de puncte.

*FC Cugir – Metalul Aiud 2-1 (2-1): A. Micu (10, 26)/ Csiki (22)

Cugirenii au realizat prima victorie stagională, iar Metalul a înregistrat al 4-lea eşec la rând, deşi a schimbat antrenorul (Augustin Drăguţ a debutat pe banca tehnică). FC Cugir a ajuns pe poziţia a 9-a, cu 4 puncte (5-9), Metalul rămânând „lanterna roşie” cu 0 puncte (1-12 golaveraj). Amfitrionii dedică acest succes lui Ionel Petruse, cel care s-a căsătorit în ziua partidei. „Casă de piatră”!

*Olimpia Aiud – CSO Cugir 1-3 (1-2): Bucur (21)/ Şuteu (17, 73), G. Goronea (30). *Văcariu (Olimpia) a fost eliminat în min. 67.

Aiudenii nu contestă, după acest eşec, valoarea echipei din Cugir, însă arbitrajul a lăsat mult de dorit în acest derby al etapei, la centru fiind D. Monea (Cluj). CSO Cugir a urcat pe locul secund, cu 9 puncte (8-4), a egalat liderul Cuprirom, iar Olimpia este pe 4 cu 6 puncte (6-7)

Performanţa Alba Iulia stă

CLASAMENT

1. CUPRIROM ABRUD 4 4 0 0 13-2 12 +6

2. Sportul Sebeş 4 3 1 0 9-4 10 +4

3. CSO Cugir 3 3 0 0 8-4 9 +3

4. CS Ocna Mureş 4 2 2 0 6-1 8 +2

5. Inter Ciugud 4 2 0 2 11-6 6 0

6. Dalia Sport 3 2 0 1 6-3 6 0

7. Olimpia Aiud 4 2 0 2 6-7 6 0

8. Rapid Teiuş 4 1 2 1 3-4 5 -1

9. Performanţa A. Iulia 3 1 1 1 8-6 4 +1

10. Arena A. Iulia 3 1 1 2 6-9 4 -2

11. FC Cugir 4 1 1 2 5-9 4 -2

12. Viitorul Sântimbru 3 1 1 1 6-11 3 0

13. Energia Săsciori 4 0 1 3 4-8 1 -5

14. Arieşul Apuseni 4 0 1 3 3-9 1 -5

15. Metalul Aiud 4 0 0 4 1-12 0 -6


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare

Ioana Oprean

Publicat

în

Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare Fermierii germani le oferă găinilor „înghețată” pentru a le ajuta să suporte canicula Valurile de căldură din Europa îi determină pe fermieri să găsească metode tot mai inventive pentru protejarea animalelor. În Germania, crescătorii de păsări au început să folosească o […]

Citește mai mult

Actualitate

Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni ANM a emis prognoza pentru următoarele două săptămâni, până la data de 5 iulie 2026. Temperaturile vor atinge 37 de grade în […]

Citește mai mult

Actualitate

Adrian Veștea se întâlnește cu George Simion pentru a discuta despre noul Guvern: „Sunt un om al dialogului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Adrian Veștea se întâlnește cu George Simion pentru a discuta despre noul Guvern: „Sunt un om al dialogului” Premierul desemnat, Adrian Veștea, a transmis luni, 22 iunie 2026, că urmează să aibă o întâlnire cu liderul AUR, George Simion.  El a spus că este ,,un om al dialogului și al consensului” și că este vorba […]

Citește mai mult